rss
05/05/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Автосвіт \ Що дає Україні участь у транспортній мережі ЄС TEN-T?

Цього року уряд України особливо «взявся» за вітчизняні дороги. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман особисто інспектує виконання робіт на багатостраждальних шляхах. Окрім безпеки, комфорту й добробуту українців, сьогодні це стало питанням престижу України в Європі, показником спроможності виконувати зобов'язання та бути надійним партнером.

Мапа української транспортної інфраструктури вже стала складовою європейської транспортної мережі під егідою Євросоюзу - так званої TEN-T.

Сам ЄС вийшов на такий формат поглиблення інтеграції у цій галузі у 2013 році, коли були затверджені керівні принципи у сфері транспорту. Того ж року в Люксембурзі була прийнята спільна декларація «Майбутнє співробітництво у сфері транспорту в рамках «Східного партнерства». У документі визначені карти транспортної регіональної мережі «СхП», які демонструють поєднання країн ініціативи між собою та з державами-членами ЄС.

Нещодавно Україна в особі міністра закордонних справ Павла Клімкіна та високого представника ЄС Федеріки Могеріні підписали документ, який затвердив «взаєморозуміння високого рівня» у контексті включення карти української транспортної інфраструктури до загальноєвропейського простору.

Як прокоментував і пояснив подію міністр інфраструктури України Володимир Омелян, це «великий успіх і великий виклик».

За словами міністра, транспортна інфраструктура України має якомога швидше стати єдиним цілим з інфраструктурою ЄС і розвиватися у гармонійному поєднанні.

Два коридори з Європи до Азії

«Швидкість, якість, безпека мультимодальних перевезень мають відбуватися за європейськими стандартами. Для інвесторів і міжнародних партнерів це потужний сигнал, що інфраструктура України розвивається, має європейське майбутнє, і в неї можна і потрібно вкладати кошти», - сказав Омелян.

По суті домовленостей, у напрямку території України від ЄС проходять два коридори: Рейн-Дунай (сполучає водні шляхи річок Майну та Дунаю, з важливим відгалуженням від Мюнхена до Праги, Жиліни, Кошице та до українського кордону) і Середземноморський коридор (пролягає від Піренейського півострова у напрямку угорсько-українського кордону).

Донедавна ці транспортні коридори закінчувалися на українському кордоні з країнами ЄС. Відтепер вони включають також й територію України.

Для України це відкриває перспективи широкомасштабної співпраці з розвитку міжнародних перевезень між Європою та Азією, закріплюють статус країни-транзитера.

Сотні проектів на десятки мільярдів

У самому ЄС програма TEN-T включає близько 700 проектів, які спрямовані на підвищення рівня взаємної сумісності та поєднання транс'європейської транспортної мережі. Йдеться про всі види транспортної інфраструктури: автомобільні дороги, залізницю, морські та річкові шляхи, повітряний простір. Окремо відзначаються логістичні об'єкти та інноваційні транспортні проекти.

  Title
  Фото NATO

Звичайно, на все це передбачені мільярди євро ресурсів. На сьогодні фактично схвалене близько 10 млрд фінансування при запитах на більше, ніж 23 млрд. Відтак, і Україна може розраховувати (і вже дещо отримала) на ці кошти - як у формі вигідних позик, технічної допомоги, а також й прямих державних і приватних інвестицій.

Транспорт і «військовий Шенген»

Сама назва «військовий Шенген» є умовною і стереотипною. Йдеться про ініціативи у рамках ЄС і НАТО щодо спрощення міжнародно-правових і національних процедур у сфері транспорту для переміщення на теренах країн-членів цих організацій військовослужбовців, зброї та озброєння, бойової техніки, військових матеріалів. Ця проблема була порушена впродовж попередніх років через необхідність оперативнішого реагування (зокрема, з боку НАТО, де більшість країн є членами ЄС) на агресію Росії проти України.

Як виявилося, на сьогодні, окрім суто правових перешкод, збройні сили НАТО і ЄС не можуть максимально ефективно передислоковуватися територією країн Європи. І тут йдеться вже про суто інфраструктурні недоліки транспортних мереж. Проблеми виникають з якістю і нормативами щодо доріг, навантаженням мостів, висотою тунелів, аеропортовою інфраструктурою. Якісний і високо розвинутий європейський транспорт не завжди може забезпечити передислокацію збройних сил країн-союзників.

Відтак, нині Єврокомісія у рамках політики у галузі транспорту розвиває так званий «військовий Шенген». Відповідні рішення були оприлюднені кілька тижнів тому. Для України, яка нині протистоїть російській військовій агресії, це також може і має бути пріоритетом співпраці.

Але, як неформально висловив думку неназваний дипломат ЄС, для України головні й пріоритетні транспортні проекти - ще попереду. Поки що Київ успішно виконує стратегічні авіаційні перевезення в інтересах країн Європи і світу своїми найбільшими й найпотужнішими літаками «Ан». Дороги і залізниця ще потребують кардинальних реформ і жорсткого викорінення корупції. Без цього європейські інвестори грошей не дадуть, зауважив дипломат. Але, як наголошується, дорожня карта вже діє, і вона інтегрована до інтересів європейських й українських партнерів.

Автор: Андрій Лавренюк

Джерело: «Укрінформ»

 

У Китаї запустили безпілотні автобуси

Сергій Малик: «Планую встановити рекорд на електромобілі»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers