rss
04/29/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Це цікаво \ Чи є життя після mp3?

Від платівок до магнітофонних бобін, від бобін до касет, від касет до дискет, від дискет - до mp3, від mp3 до...15 травня розробники примусили похвилюватися людей у всьому світі, повідомивши про «смерть» формату mp3. Це було доволі неочікувано. У багатьох постало питання: а що буде далі? В якому форматі тепер слухати музику, записувати та зберігати аудіофайли? І що буде з наявними записами і закладками? Втім - Укрінформ вивчив питання - хвилюватись не варто - кардинально нічого не зміниться. Формат mp3 ніхто силоміць не буде забирати з вжитку. Просто від сьогодні почався процес поступового переходу на інші, більш сучасні та якісні аудіо-формати - AAC, AC-3, vorbis тощо.

Юридичною причиною такого рішення є закінчення дії патентів на формат mp3, і його розробники вирішили поспитись місцем «новому поколінню». Адже прогрес не стоїть на місці, і суспільство потребує якіснішого звуку. Що ж нас чекає далі?

 

Mp3 формат: від стартапу до міжнародного визнання

Чому ж mp3-формат став таким популярним? Його розробка почалась у 70-80-х роках, коли було зібрано робочу групу молодих співробітників Інституту Фраунгофера (Німеччина) та Інституту Ерланген-Нюрнберг і представників приватних компаній, що були зацікавленні в розробці програми форматування звуку. Очолив розробників Карлхайнц Бранденбург, якого називають «батьком mp3». Фахівці поставили мету - зменшити обсяг аудіофайлів, а успіху досягли лише в 1993 році, коли славнозвісний формат було запатентовано. Через рік до продажу надійшов і перший програвач mp3 - Winplay3.

На той час зменшення обсягів файлів ще не було надто великою проблемою, якою це стало буквально п'ятьма роками пізніше. А тоді, на початку 90-х, коли світ уже заполонили компакт-диски (CD), на яких можна було записувати музику, і це було на порядок зручніше та якісніше від магнітної плівки, продукт німців залишався ніби в тіні. Але дуже швидко, коли перед меломанами таки постало питання про зменшення обсягів, необхідних для зберігання звукової інформації, mp3 став для них «чарівною паличкою».

На початку ХХІ сторіччя форматом mp3 уже користувалася ледве не кожний. Музику в цьому форматі люди слухали в транспорті на радіо, «крутили» на дискотеках, використовували для інших цілей.

Якщо проаналізувати, mp3 - це, власне, не формат, як вважають мільйони користувачів. Це - спеціальна програмка, що дозволяє перетворювати аудіоінформацію в код, зменшувати її обсяг та зберігати на різноманітних носіях. Коли прогрес дійшов рівня майже моментального передавання даних, світ сповна скористався доробком німецьких вчених. Майже всі пристрої для роботи і дозвілля - комп'ютери, планшети, мобільні телефони, програвачі - навчились відтворювати аудіофайли формату mp3. Він став дуже популярним і зручним у використанні. Файли можна було записувати на флешки і слухати в автомобілях, можна було записувати на диски та програвачі, а згодом стало можливим за допомогою телефону чи диктофону самому створювати файли цього формату. І - правда же - ніхто не потребував якогось іншого подібного продукту, всі були задоволені!

 

Чому mp3 віджив своє?

Але прогрес не стоїть на місці. Людство прагне до ідеалу, не завжди, правда, знаючи, що це таке. І прийшов час визнати: формат mp3 - це вже минуле. Втім, процес переходу до інших засобів кодування звукових файлів триватиме ще довго: ми все ще слухаємо музику формату mp3, а наші смартфони в ньому ж записують. Проте розробники поступово відходитимуть від підтримки цього формату, адже його власники, за наявною інформацією, вирішили не подовжувати дію ліцензії.

Чому формат mp3 вирішили «вбити», а не модернізувати? Відповідь проста - було винайдено кращу альтернативу. Навіть директор того самого Інституту Фраунгофера Бернхард Грілл це підтверджує: «AAC ефективніший за mp3, і пропонує значно більшу функціональність». Він краще відтворює файли, зокрема, створює ефект об'ємного звучання, на відміну від mp3. Окрім того, ААС дозволяє зберігати аудіофайл у ще менших розмірах, ніж mp3.

 

Чим тепер замінити mp3?

AAC - не єдиний замінник формату mp3. Ще десять років тому в рамках проекту Ogg, що запропонував нові стандарти кодування та відтворення звуку, було винайдено формат vorbis. Також уваги заслуговує AC-3 компанії Dolby Digital. Всі вони за своїми характеристиками кращі, ніж mp3. По-перше, вони дають змогу зменшувати розмір файлу ще в рази, тим самим збільшуючи швидкість передачі і ємність носіїв - CD, флешок тощо. Ну і по-друге, ці формати дозволяють якісніше відтворювати аудіозапис. А хіба це - не головні аргументи для пересічного користувача?

Ми стаємо свідками й учасниками закінчення монополії mp3. Якщо раніше ледве не всі музичні записи ототожнювались з цим форматом, то тепер буде не так. Ми можемо чекати дискусій на тему, який формат кращий, де якісніший звук, де компактніше зберігання...

 

Автор: Микола Романюк

Джерело: «Укрінформ»

Євген Коротких, підкорювач семи морів: «Турки, коли побачили, що ми припливли без мотора, казали, що ми «крейзі»

Керувати всіма гаджетами – в один клік

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers