rss
10/18/2021
EN   UA

Час i Події

#2021-41

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Комп’ютерна сторінка \ Що де валяється і коли це закінчиться або На допомогу склеротику

Кожен склеротик знає, що нема нічого гіршого, ніж пошук інформації, яка щойно ось-ось була перед очима, але де саме була - важко згадати. Шукати файл на своєму комп'ютері - то вже велика халепа, але шукати його в корпоративній мережі - то річ взагалі неймовірно страшна. Для того, що зекономити собі купу нервів і валер'янки, можна скористатися спеціальними програмами. Наприклад корпоративним пошуком Microsoft Search Server 2008.

З інтернетом все зрозуміло - чарівне слово «Гугль» вже знають навіть малі діти, на крайні випадки існує ще яху, рамблер чи ще якась там пікаса.

Але  усередині окремих організацій пошук часто нагадує теорему Ферма: майже достеменно відомо, що шукане десь є, але «докопатися» до нього не вдається. Не в останню чергу це пов'язано з тим, що корпоративні пошукові продукти, як правило, досить дорогі і зазвичай вимагають  купу мороки з впровадженням, адже найчастіше доводиться обслуговувати різнорідні джерела інформації.

Компанія Microsoft спробувала вирішити цю халепу власними силами - за допомогою програми Microsoft Search Server 2008.

Зі встановленням нової програми не потрібно довго морочити голову.  Новий майстер інсталяції самостійно завантажить і встановить всі необхідні компоненти, так що розвернути MSS можна надзвичайно швидко

Донедавна фактично не існувало безкоштовного повнофункціонального ПЗ даного класу (зрідка пропонувалися лише спеціальні урізані і обмежені версії, які загалом розповсюджувалися «з ознайомлювальною метою»).

Microsoft вирішила заповнити цю прогалину - і підзаробити грошей на склеротиках.

Наприкінці минулого року вона представила чергове сімейство продуктів, об'єднаних нехитрою назвою Search Server, причому молодший його представник - редакція Express - поширюватиметься абсолютно безкоштовно (сьогодні для тестування доступний Release Candidate).

Ситуація особливо цікава тим, що відмінність Microsoft Search Server 2008 Express (MSSE) від старшої редакції (MSS) - якщо вірити інформації на офіційному сайті - полягає лише у відсутності підтримки розподілених конфігурацій для забезпечення високої доступності і балансування навантаження.

Іншими словами, якщо вірити інструкції, то платити гроші і купувати платну версію наразі немає сенсу - безкоштовна теоретично повинна виконувати ті ж самі завдання. Звісно, якщо ви наразі представляєте компанію, яка нараховує кілька тисяч працівників, і всі ці кілька тисяч твердо вирішили одночасно щось пошукати в корпоративній мережі - то тоді нема ради. Мусите купувати платну версію. Принаймні, так каже інструкція.

Вона також каже, що у безкоштовних версіях немає обмежень на кількість обслуговуваних документів або клієнтів, що підключаються, а також збережені всі найбільш популярні і цікаві можливості.

MSS заснований на технологіях SharePoint і, отже, допускає розширення своєї функціональності - наприклад, за рахунок різних інструментів для уточнення пошуку.

Від більшості корпоративних продуктів MSSE відрізняється надзвичайно простим розгортанням. Завдяки тому що всю попередню роботу (завантаження і доустановку необхідних компонентів, активізацію відповідної ролі сервера і ін.) автоматично виконає інсталяційний майстер, вся процедура займає від сили годину - з первинним налаштуванням, що називається, «під ключ».

Не потрібно для його роботи і якоїсь специфічної апаратної конфігурації - наприклад, хоча в мінімальних вимогах вказаний об'єм RAM (оперативної пам'яті) в 2 ГБ, MSSE можна встановити і випробувати (звичайно, про реальне навантаження при цьому говорити не доводиться) навіть у віртуальній машині з 512 МБ RAM. Іншими словами, на старому комп'ютерові з двома планками цієї от пам'яті по 256 МБ кожна.

Якщо ви при цьому використовуватимете як платформу Windows Server 2003 Web - це все в купі дозволяє будувати дуже економічні рішення.

Microsoft не наводить яких-небудь оцінок продуктивності MSSE, проте незалежні експерти передбачають, що типова конфігурація (процесор на 3 Ггц, 4 ГБ RAM) зможе обслуговувати майже півмільйона документів (причому з SQL Express, з використанням зовнішнього SQL Server, ймовірно, значно більше). Це ставить таке рішення в один ряд, скажімо, з Google Search Appliance, який коштує майже  30 тисяч доларів. Очевидний, що в компаній, які працюють на цьому ринку, з'явився серйозний привід для занепокоєння.

При цьому MSSE ґрунтується на досить відомих технологіях, що добре себе зарекомендували, насамперед SharePoint. Цей факт забезпечує відразу дві переваги. По-перше, організація сайту MSSE і інструменти управління виявляться звичними для багатьох системних адміністраторів, що мають досвід роботи з іншими продуктами сімейства SharePoint. По-друге, традиційно для SharePoint призначений для користувача інтерфейс є, по суті, конструктором і апріорі передбачає адаптацію і розширення за допомогою SharePoint Designer або Visual Studio.

Наскільки це важливо, легко зрозуміти на простому прикладі. У перших оглядах MSSE багато хто нарікав на дуже простий інтерфейс пошукового сайту, що не надає жодних засобів уточнення і фільтрації результатів (до речі, в MSSE застосовується та ж система ранжирування, що і в Windows Live Search) і тому подібне. Проте зовсім скоро, - нагадаємо, що роботи над релізом навіть сьогодні ще не завершені - став доступний інструментарій для організації так званого «фасетного» пошуку. Нескладно передбачити, що в перспективі з'являться і інші цікаві розширення.

Втім, універсальність, як завжди, має і зворотну сторону. Скажімо, людина, не дуже знайома з SharePoint, спочатку може мати труднощі з пошуком якихось конкретних налаштувань, оскільки вони організовані в декілька рівнів (для базової структури, для сервісу) і розміщення деяких (наприклад, для вказівки максимального розміру даних, що завантажуються із зовнішнього джерела) далеко не є очевидним.

Управління MSS відбувається з єдиної адміністративної консолі, що забезпечує доступ до всіх вбудованих інструментів

Інший аспект спадкоємності MSSE - використання стандартних фільтрів (iFilter), однакових для всіх пошукових продуктів Microsoft, як персональних, так і серверних. За останні роки їх накопичилося дуже багато, так що можна знайти, мабуть, для будь-якого типу файлів - правда, не всі вони пропонуються безкоштовно. З MSSE, природно, поставляється мінімальний набір, що охоплює лише документи Microsoft Office, прості текстові файли і деякі інші типи. Напевно одним з перших доповнень буде iFilter для Adobe PDF - його новітня (32-розрядна) версія поширюється разом з Adobe Reader 8, проте підключення до MSSE вимагає певних допоміжних дій.

Спочатку MSSE уміє індексувати веб-вузли, ресурси локальної мережі, сайти SharePoint і публічні теки Exchange - якийсь розумний мінімум, очевидно, недостатній для крупних організацій, що використовують різні корпоративні системи. Документація на сайті також згадує про стандартну підтримку сховищ Lotus Domino, проте поки вона, мабуть, не реалізована. Аналогічна ситуація з коннекторами (тобто модулями, що підключаються, і дозволяють безпосередньо працювати з відповідними сховищами) для EMC Documentum і IBM FileNet, випуск яких, судячи з усього, буде приурочений до релізу MSS 2008.

Додаткові фільтри і різні типи коннекторів дозволять здійснювати пошук практично в будь-яких джерелах, будь то файли специфічного формату на мережевому ресурсі або внутрішнє сховище корпоративної системи

Зрозуміло, проте, що забезпечити якісну підтримку для безлічі сторонніх продуктів не під силу навіть Microsoft. Тому взаємодія з ними здійснюватиметься в рамках «федеральних» стосунків на основі протоколу OpenSearch. Тобто пошук буде проводиться «рідними» засобами, а MSS/MSSE виступить, по суті, в ролі клієнта і почне надавати своїм користувачам результати паралельно з декількох джерел. Для демонстрації цієї можливості MSSE спочатку взаємодіє з Live.com, а на офіційному сайті є ряд інших прикладів і солідний список партнерів, що вже підтримали дану ініціативу. Враховуючи, що OpenSearch базується на Atom, вже зараз як «федеральне» джерело інформації можуть виступати будь-які сайти, використовуючі Atom і RSS (досить лише сформувати для них спеціальний файл-опис і імпортувати його в MSSE), а в перспективі, мабуть, підтримка OpenSearch стане звичним явищем для корпоративних систем.

TitleУ решті MSSE забезпечує достатню функціональність, що дозволяє набудувати продукт для конкретного вживання. Адміністратор може визначати пошукові області (формуючи їх з окремих сайтів, зумовлених джерел або обкреслюючи за допомогою метаданих) і гнучко управляти доступом до них. Підтримуються декілька типів аутентифікації користувачів, у тому числі NTLM і Kerberos, а для файлів, індексованих на локальних мережевих ресурсах, автоматично враховуються ACL. Більш того, один сервер може підтримувати декілька візуальних вистав, індивідуально налагоджених і призначених для різних груп користувачів. Природно, MSSE також має в своєму розпорядженні вбудованого планувальника індексації (повної або інкрементної), засоби побудови звітів, а також ряд тонших інструментів, наприклад для управління метаданими, формування списків синонімів і ін.

Звичайно, сама Microsoft як достеменний корпоративний продукт позиціонує MSS, тоді як MSSE сприймається як рішення початкового рівня (не дивлячись на фактичну функціональну рівність двох редакцій). Але якщо MSSE сьогодні є унікальною пропозицією, то MSS доведеться конкурувати з досить сильними противниками, яким також є що запропонувати клієнтам. В усякому разі в MSS поки що не вистачає деяких досить очевидних можливостей, на зразок безпосереднього доступу до баз даних (наприклад, через ODBC). Проте в серйозності намірів Microsoft сумніватися не доводиться, що підтверджує і недавнє офіційне повідомлення про готовність придбати норвезьку компанію Fast Search & Transfer, одного з лідерів ринку корпоративного пошуку. Враховуючи, що дана операція має великі шанси на успіх, в перспективі можна чекати розширення лінійки MSS за рахунок спеціалізованих і високорівневих рішень.

 

P.S. Для скромних домашніх склеротиків проблему пошуку текстів на ту чи іншу тему вирішити досить просто - варто тільки знати, як налаштовувати пошук. В операційній системі ХР шукати просто - обираєш в меню «Пуск» пункт «Пошук», налаштовуєш його на текстові файли - і комп'ютер вам видасть перелік файлів, у яких трапляється вказане слово.

З «Вістою» справа складніша - попервах вам ця ж система скаже, що текстів з таким словом вона не знайшла, навіть якщо ви будете її вголос переконувати, що їх у комп'ютері більше сотні. А все тому, що цей пошук потрібно налаштувати - пошукати меню «розширений пошук» і поставити галочку біля пропозиції шукати серед неіндексованих файлів. Щоправда, не факт, що вам знайде саме те, що вам треба - але десь файлів з сотні «тематичних» може й знайдеться. Що поробиш - ідеальних речей в цьому світі взагалі мало, а ідеальні пошукові системи - то й взагалі на пальцях порахувати можна...

Втім, досягнути хоча б якоїсь гармонії з ідеалом можна навіть власноруч - щоправда, доведеться трошки потрудитися - і спробувати втовкмачити «Вісті», на яке слово варто вишукувати той чи інший матеріал.

«Щоб підвищити ефективність пошуку, Windows Vista дозволяє додавати та змінювати властивості файлу або дані, зв'язані з файлом, наприклад ключове слово документа, виконавця пісні або захід, на якому була зроблена фотографія, що спростить пошук файлу в майбутньому. Наприклад, при збереженні на комп'ютері фотографій, зроблених на випускному вечорі, можна додати ключове слово «випускний». Надалі досить буде ввести слово «випускний» у полі швидкого пошуку в головному меню чи фотогалереї Windows, і з'являться усі фотографії, зроблені на випускному вечорі.»

Таку от цікаву річ пропонують запеклим склеротикам на сайті Microsoft. Однак таке «ручне дресирування» пошукової системи навряд чи допоможе у тих випадках, коли потрібно знайти всі документи з вказаним словом...

Поколінню sms-нутих присвячується…

Microsoft Office 2007: знайомимося

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com