rss
02/19/2019
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#345

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Пам’ять \ Постать \ Відомий лікар і активний громадський діяч

"Ніч серед полудня"- це хвилюючі спомини колишнього репресованого лікаря св. п. д-ра Дмитра Стасіва з Миколаєва над Дністром. Вибрані частини цих споминів були друковані ще при кінці радянської влади в районній газеті "Ленінська зоря" (тепер "Громада"). На початку цього спомину редактор подає короткий опис про його життєвий шлях і діяльність Стасіва.

Народився він 14 квітня 1900 року у селі Гуменець на Львівщині, у селянській родині. Вчився у львівській гімназії, потім були медичні студії в Українському таємному університеті у Львові, однак одержав диплом лікаря в університеті у місті Брно в 1927 році. Після цього відбув примусову польську військову службу в Кракові та підтвердив диплом у Варшавському університеті.

З 1930 року провадив приватну лікарську практику у Миколаєві над Дністром. Належав до Українського лікарського товариства у Львові та публікував свої наукові статті у "Лікарському віснику". Крім цього, їздив з медичними рефератами по селах, закладав протиалькогольні товариства "Відродження" і очолив осередок "Просвіти" у Миколаєві та був активним у громадському житті.

В 1930 році він одружився з такою ж громадською діячкою Мирославою Шехович, з якою потім виховав троє дітей - синів Любомира і Яромира і дочку Оксану.

За першої совєтської влади ( 1939) заснував і обладнав лікарню у Миколаєві, де використовував власний рентґенівський апарат. Під час німецької окупаційної влади був призначений на короткий термін посадником Миколаєва та обороняв людей від всіх напастей та вивозу їх на роботи до Німеччини.

З поворотом большевиків доктор Стасів був у 1945 році арештований і ув"язнений у Дрогобичі його засудили на 10 років за "измену родины", хоч потім за допомогою адвокатів зменшили присуд до 5 років за "співпрацю з німцями". Три з половиною роки працював лікарем у переселенчій в"язниці у Львові і півроку працював лікарем-хіругом у концтаборі над Камою (північна Росія).

Щоб зберегти свою "імперію зла" совєтська влада вирішила знищити не тільки "куркулів", "буржуазних націоналістів" та інших "ворогів народу", але також весь український народ як націю - включно з малолітніми дітьми. І тому в ночі 17 жовтня 1947 року енкаведисти по-бандитському вломилися до хати родини Стасіва і забрали його дружину з трьома малими дітьми та сестру Ольгу з двома братанками, які тоді ходили до школи у Львові. Всіх їх вивезли у закритих вантажних вагонах в далеку Кемерівську область, в оселю Анджеро-Судженськ та загнали у землянку, де вони мучилися і хворіли та мусіли тяжко працювати у вугільних шахтах.

Після відбуття 5-річного ув"язнення і заслання доктор Стасів був звільнений, але він не повернувся у рідний край, а поїхав в Сибір до дружини і дітей. Лише при кінці 50-х років, за влади Хрущова, повернувся з родиною до Миколаєва. Потім ще коротко працював лікарем у селі Підбуж, в 1959 році написав свої незабутні і зворушливі спомини "Ніч серед полудня".

В 1962 році Стасів дістав реабілітаційний офіційний документ, в якому засвідчувалося, що йому "скасована справа у зв"язку з відстуністю злочину".

Доктор Дмитро Стасів помер 15 грудня 1971 року та похований у родинному гробівці у рідному селі Гуменець.

З нагоди 100-ліття його народження миколаївська громада і родина відзначила його пам"ять святочним вечором-спомином. На цю імпрезу прибуло багато вдячних громадян і лікарів Миколаєва та лікарів зі Львова: доктори Богдан Надраґа, голова УЛТ д-р. Б. Соловій і д-р. Рогніда Сендецька. Доктор Богдан Надраґа, який у свій час разом з родиною Стасівих перебував на засланні, поділився своїми споминами про доктора Стасіва, а лікар і поетеса Рогніда Сендецька подарувала присутнім своє віршоване слово.

Чудово вписався у сценарій вечора виступ хорової капели, яка заспівала кілька гарних пісень, а особливе захоплення у присутніх викликали виступи професійних музикантів Миколаївської школи мистецтв. Ведучий вечора і керівник Народного дому Микола Адамчук розповів про життєвий шлях доктора Стасіва. Медик Мар"ян Маркевич, який був особисто знайомий з доктором Стасівим, оповів про високі моральні якости і патріотизм ювілята та його всебічно корисну діяльність для громади.

Своїми спогадами про батька поділилися його дочка Оксана Стасів-Добровольска, а правнучка Соломійка виголосила вірш про Україну та разом з бабунею Оксаною заграла на фортепіяно у чотири руки твір "Гуцулка".

Коли вечір-спогад дійшов до завершення, на сцену вийшла родина доктора Стасіва: донька Оксана, внучки Оленка й Олеся та правнуки Соломійка та Дмитрик. Вони піднесли до портрету свого славного предка живі квіти, а пані Оксана щиро подякувала всім виконавцям та гостям, що прийшли на цей святочний вечір.

Відеозапис та комп"ютерний набір на 155 сторінок ми отримали від пані Оксани і будемо показувати в Америці. Спомини про батка пані Оксана хоче видати окремою книжкою з ілюстраціями, яку можна буде одержати за добровільною передплатою та щедрим датком на видавничий фонд книжки.

Спогад про зустрічі в Америці з Євгеном Коновальцем

Згадаймо уславленного композитора

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com