rss
05/24/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ «Зараз у нас бореться все населення, а не лише армія – таке суспільство неможливо перемогти», – Ярослав Грицак

«Починаючи від кінця Другої світової війни, було близько 100 великих збройних конфліктів, які підпадають під визначення війни. Всі вони здебільшого відбувалися в Азії та Африці. Статистика показує, що рідко коли в цих війнах військові вели війну лише з військовими. Переважно бойові дії заторкували також місцеве населення. Однак всі ці війни закінчилися поразкою держави-агресора. Звідси випливає дивний і водночас парадоксальний висновок: чим сучасніші та могутніші війська окупантів, тим більше вони схильні руйнуватися під тиском власної ваги», говорить професор Ярослав Грицак. Днями він знову взяв участь у  вебінарі Бізнес-школи та Центру лідерства УКУ «Феномен війни».


https://www.youtube.com/watch?v=Z72hE5_eVo8

 

Подаємо його виступ тезово: кілька ключових точок про війну, крізь призму історії. 

 

https://youtu.be/6-gqKPaVClU

 

Чому виникають війни?

 

Причини початку війни є різні. Можете зайти на сайт Quora , ввести в пошуку «what causes the war» (що спричиняє війну) і ви побачите найдивніші приводи, серед яких відрізане вухо, страус ему чи відома футбольна війна між Сальвадором і Гондурасом. 

 

Якщо ці причини узагальнити, то, з точки зору науковців, є два протилежні погляди:

  • Людська природа сама по собі є доброю, тому війна це щось позалюдське, тобто вона породжена зовнішніми обставинами. Найчастіше цими обставинами є майно. Як тільки з’являється те, за що можна боротися цього не уникнути (за Жаном-Жаком Руссо).
  • Друга теза, наближена до біблійної, каже про те, що людська природа є грішною. Здатність до насильства закладена в людях, а тому, щоб уникнути війни нам треба робити собі зовнішні перешкоди, щоб стримувати цю людську природу (за Томасом Гоббсом).

 

Чим більше суспільство розвивалося тим дивнішими ставали причини для ворожнечі. 

 

Універсальною формулою війн до новітніх часів ХІХ ст. було становлення контролю над певною територією, щоб збирати з неї ренту (дохід від власності) і ділити між собою.

Здебільшого війни були локальними і дуже дорогими, а тому воювали лише ті, хто мав великі статки, щоб накопичувати зброю та утримувати армію. 

 

Вже у ХІХ ст. стається колосальна зміна. Люди перестають воювати за матеріальні цінності, на зміну яким приходять ідеї. Такій зміні сприяла Французька революція, після якої утвердилось інше бачення війни. З того часу всі мали право і навіть обов’язок захищати батьківщину. Так війни стали масовими і велися під приводом певних революційних ідей.

 

На жаль, як показує історія, війна є неминучою. Тому актуальним досі залишаться правило, яке формували давні римляни: «Хочеш миру готуйся до війни». Маємо розуміти, що мир є дуже хитким і ніколи не буде автоматичним.

 

Чи існують чесні війни?

 

Концепція чесної війни виникає у християнській думці. Першим цю ідею підносить святий Августин. 

 

Існує кілька критеріїв чесної війни:  • Війна з метою захисту
  • Війна останній можливий засіб, коли інші вичерпані
  • Ведення бойових дій має бути оголошено відкрито
  • Жертви, які плануються на війні, мають бути співвідносними з її результатами. Чесна війна виключає гуманітарну катастрофу 
  • Чіткий поділ на військових і цивільних. Страждання останніх мають бути максимально обмежені
  • Противника, який зазнав поразки, не знищують і не принижують його гідність.

 

На жаль, в історії немає прикладів, де б ці критерії вдало реалізовувались. Тому побутує думка, що чесна війна це ідеальний тип війни. Проте кращою вважають сторону, яка може цих критеріїв максимально дотриматися. Якщо дивитися на сучасну війну росії проти України, то російський наступ не відповідає жодному з перелічених пунктів.

 

Чи є дії росії актом геноциду українського народу?

 

Путінська агресія в Україні підпадає під концепцію геноциду, адже він прагне знищити українську державу. Очевидно, що Путін не ставить собі за мету знищити всіх українців, бо це неможливо, та й зрештою не потрібно. Він прагне перетворити українців з нації в етнічну групу, забравши в них культурні права, а разом із тим право мати власну державу. Адже вважає, що України як такої не існує, а росіяни і українці є однією нацією. Власне це Путін намагається довести воєнними засобами, що вже має ознаки геноцидного характеру.

 

Роль цивільного населення у війні

Починаючи від кінця Другої світової, війни здебільшого велися не лише з військовими, а й з місцевим населенням. Однак всі вони закінчилися поразкою держави-агресора. “Найсвіжішим” прикладом є таліби в Афганістані неможливо перебороти населення, яке є вмотивоване. 

 

Щодо сучасності, то всі говорять про те, що в найгіршому випадку Путін може виграти війну в Україні, але тоді він все одно програє через те, що не має можливостей для окупації. У сучасній історії немає жодного випадку, який би свідчив про вдало реалізовану окупацію. Тому роль цивільного населення у сучасних війнах є важливою, бо тоді люди перестають бути просто суб’єктом. У той момент, коли населення стає об’єктом вже немає значення, які технології проти них застосовують.

 

Такий перехід населення від суб'єкта до об'єкта простежуємо в Україні. Зараз у нас бореться все населення, а не лише армія таке суспільство неможливо перемогти.

 

Союзники у війні

 

У питанні перемоги чи поразки відіграє роль не так потенціал самого суспільства (хоча він теж важливий), як визнання його легітимності у світі. Біда українців у ХХ столітті полягала в одній причині поганій геополітиці. Обставини ставили нас так, що ми завше попадали в «табір» того, хто програв війну. Тому головною з причин поразки українського руху в ХХ ст. була геополітична ізоляція, яка тривала до розпаду Радянського союзу. 

 

У 1991 році, коли розпадався союз, до України приїжджала Маргарет Тетчер, прем’єр-міністр Великобританії і президент США Джордж Буш (старший). Обидвоє твердили, що Україна не повинна відділятися від радянського союзу. Умовно кажучи, незалежної України тоді не хотіли.

 

Зміна сталася в останні роки завдяки Будапештському меморандуму, як би ми його не критикували, але він вивів Україну з міжнародної ізоляції. Однак, безперечно, найбільша зміна сталася у 2022 році, коли українці нарешті отримали геополітичного союзника Західну Європу. Ми можемо дискутувати про те, наскільки цей союзник нам допомагає, але маємо також розуміти, що змінився хід гри. Україна зараз захищається проти росії і вже не є в ізоляції, як у ХХ ст. Наш ворог в ізоляції і це надзвичайно радикальна зміна. Тому, вважаю, що ми маємо зараз унікальний момент. 

 

Багато експертів твердять, що коли йде мова про Захід, то не існує одного Заходу, він є роздріблений. Власне на це і розраховував путін. Коли він починав війну в Україні ще у 2014 році, то вважав, що все відбудеться за сценарієм війни у Грузії. Адже тоді Захід його агресію проти Грузії мовчазно проковтнув. Тому, йдучи війною на Україну, путін так само розраховував, що українці не матимуть підтримки. Але у випадку війни проти України з’явилась вісь Вашингтон-Брюссель і Лондон. Три найбільші чинники світу сьогодні виступають в один голос у нашу підтримку. Ми вперше отримали шанс від світових лідерів. І попри те, що в нас катастрофа, мусимо вже зараз кувати з цього нагоду, якою можна буде скористатися.

 

Для кращого заглиблення у тему розвитку воєнних дій в Україні, крізь призму історичних подій, Ярослав Грицак рекомендує до прочитання такі книги: «Зброя серпня» (англ. «The Guns of August») Барбара Вертгайм Такман, «Шлях до несвободи: Росія, Європа, Америка» Тімоті Снайдер.

 

А для того, щоб краще розібратися у військовій тематиці історик радить звернутися до наступних експертів: Michael Kofman, Павло Фельгенгауер та Микола Бєлєсков. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=6-gqKPaVClU 

Занотувала Діана Мотрук 

 

Годинник судного дня: залишилося 100 секунд

 

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers