rss
02/05/2023
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Наука \ Генетичне підґрунтя відбитка пальців
Науковці з’ясували, які гени контролюють три основні схеми людського відбитка пальця – дуги, завитки й петлі. Згідно з отриманими результатами, принаймні 43 генетичні ділянки залучені до формування папілярного візерунка на кінчиках наших пальців. На відміну від попередніх припущень, ці гени відповідають не за структуру шкіри, а за розвиток кінцівки. Це пояснює, чому папілярний візерунок тісно пов’язаний з пропорціями руки.

Відбиток нашого пальця унікальний з багатьох причин. Адже западини й борозенки епідермісу на кінчиках пальців трапляються переважно в приматів й унікальні в кожного. Існують основні типи візерунка – дуги, завитки й петлі, проте в кожного вони проявляються по-різному. Зокрема через це в криміналістиці відбитки пальців використовують для ідентифікації.

Проте чим зумовлена унікальність папілярного візерунка? Відомо, що він формується вже в материному лоні. Приблизно з третього місяця вагітності вже ясно, чи борозенки на пальцях зародка вигнуться в дуги, завитки чи петлі.

«Проте які механізми приховуються за формуванням і виникненням відбитка пальця, досі залишалося більшою мірою невідомо», – пояснив Цзінсі Лі (Jinxi Li) з Фуданського університету (Китай) та його колеги. Шукаючи визначальні для наших відбитків пальців гени, команда вчених здійснила загальногеномне порівняльне дослідження для загалом 23 000 людей з різних груп населення. При цьому вчені шукали, з якими ділянками геному може корелювати кожна з трьох основних схем папілярного візерунка.

Title  
Три основні схеми людських відбитків пальців

 

Результати: в геномі китайців вчені ідентифікували загалом 43 місця, що тісно пов’язані з папілярним візерунком людей різного походження. 12 цих генетичних варіацій можна було погрупувати на так звані шаблони – дуже подібні зазвичай відбитки трьох середніх пальців. «Це вперше розповідає про генетичну основу кореляції, яку так довго шукали», – сказав Лі та його колеги. 

Така велика кількість залучених генів підтверджує також, що людський відбиток пальця ґрунтується на складній взаємодії багатьох генетичних чинників. Кожен окремий ген при цьому має незначний вплив – лише в поєднанні виникає індивідуальний візерунок. “Тож на основі даних про геном неможливо передбачити індивідуальний відбиток пальця людини”, – наголошують науковці.

Три основні схеми – завитки, петлі й дуги – формують певні гени, повідомили Лі та його команда. Для гена EVI1 учені змогли це навіть продемонструвати експериментально: якщо у мишей цей ген зазнавав змін, змінювалася також і схема підняття епідермісу на їхніх шкірі. У людей ген EVI1 на ранніх стадіях ембріонального розвитку впливає на шкіру на кінчиках пальців рук і ніг, а також на подушку сполучної тканини, що позначає пізнішу форму папілярного візерунка.

Раніше припускали, що утворенням відбитка пальців керують передусім гени шкірної структури. Проте EVI1 та більшість інших зараз ідентифікованих генів залучені до значно суттєвішого процесу – росту кінцівок. Тобто вже перед утворенням шкіри закладається основна схема нашого відбитка на пальцях рук і ніг.

Проте відбитки та ріст пальців пов’язані не тільки генетично – існують також кореляції в пропорціях пальців, з’ясували науковці. Так люди зі схемою завиток на кінчиках пальців мають довші кінцеві фаланги на середньому й безіменному пальцях. На мізинцях ця кореляція ще помітніша: “Люди з завитками на обох мізинцях мають в середньому на 1,32 міліметра довші мізинці, ніж люди без завитків”, – сказав Лі та його колеги.

«Це ще один приклад плейотропії – феномена, коли той же ген впливає на одразу кілька різних ознак», – пояснила співавторка Сія Ван (Sijia Wang) з Інституту харчування та здоров’я в Шанхаї. Гени, що керують ростом і пропорціями рук й пальців, визначають також схему відбитка пальців. Як саме ці гени працюють і чому при цьому на кінчиках пальців формують завитки, петлі або дуги, залишається нез’ясованим.

Фото: Збруч
Автор: Nadja Podbregar
“Genbasis unserer Fingerabdrücke”,
Джерело: Збруч
(https://zbruc.eu/node/109944 )

Наближається ера штучних комах?

 

 

Свіжий Номер
(Тисніть на обкладинку)

#2022-08
22.02.2022 Московська армія вже в Україні. Що далі?
Office of Cook County Board President Toni Preckwinkle Округ Кук і CEDA оголошують програму допомоги з водопостачання для малозабезпечених домогосподарств
Небесна сотня, «справи Майдану» 8 років розслідування, які результати?
«Визнання ЛНР/ДНР»: перемога чи програш Путіна і що це означає для України? Рішення господаря Кремля дає Зеленському шанс поховати «Мінськ»
Міжнародна фінансова допомога Україні: хто, скільки і навіщо. Подушка безпеки для України
Путінська казарма: які перспективи має окупований Донбас Чому після визнання Росією «народні республіки» приречені на жалюгідне існування
«План знищення України»: звіт британського інституту оборонних досліджень
Християнське ставлення до війни Розвиток доктрини від перших віків християнства до Середньовіччя
Не стало Івана Дзюби – літературознавця, дисидента, Героя України
Чи бояться росіяни війни? Як російське суспільство реагує на військові ігри Кремля біля кордонів України

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers