rss
02/29/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Культура \ Наша духовність \ Незбагненне у красі
У діалозі «Бенкет» Платон звертає нашу увагу на те, що в красі є щось таке, чого ми не можемо логічно пояснити. Адже не в самій же речі, не в її користі, не в якихось пропорціях, не в якихось математичних вимірах, не в чомусь конкретному міститься краса. Значить вона має зовсім інше походження.

І Платон починає шукати це походження. Те, що змушує нас визнати ту чи іншу річ, ту чи іншу людину красивими. Та приходить до ідеї платонічної краси - вона є найбільш прямим вираженням ідеї.

Тобто краса - це та річ, яка максимально повно виражає ідею.

Тому вся філософська проблематика Платона по суті зводиться до проблеми краси, яка є божественною, даною нам.

Тварини не розуміють краси, оскільки вони дуже далекі від богів. Люди ж близькі до богів, вони обдаровані ними, і цей смак божественного і спрацьовує в нас в саме той момент, коли ми відокремлює прегарне від менш гарного або негарного.

На цьому ґрунтується ідея естетики Платона - чуттєве сприйняття мислиться в прив’язці до божественного, тобто сприйняття світу, виходячи з божественного смаку, який в нас є.

Так вважав Платон. Саме на цьому, до останнього часу, базувалася теорія естетики, яка встановлювала параметри краси та залучала ідею споглядання слідів божественного творчості.

Де Бог творить світ як щось прекрасне, і краса є слід божественного.

І саме завдяки Платону, нам стає зрозумілим, чому і як ми сприймаємо красу. Чим «грубіше», «матеріальніше» людина - тим менше вона її сприймає. Чим «тонше», духовніше людина - тим більше вона здатна побачити пряме відображення ідеї в образах, оскільки її погляд спрямований до гори.

Тому, чим нижче погляд - тим більше потворні образи, недороблені, недозібрані єдністю і спогляданням ...

Звідси і виникає естетика – як наблизити нас до краси, не звертаючи увагу на всякі недоїдки, недоробки, бруд та сміття?

Сьогодні ж агресивно просувається антиестетика (естетика потворного) - поступове вигнання з людського життя, культури, суспільства божественного початку та гоніння на прекрасне.

Що це означає?

Речі мистецтва перестають відбивати вищі архетипи, стають самі по собі, перестають виконувати якусь функцію, бути іконами невидимого світу, а стають тотожні самі собі, повертаються до нижчих аспектів біофізичного матеріального самовідтворення і, відповідно, перестають бути прекрасними.

Звідси і народжується огидне. Те, - чого завжди добивалася вся ця ліва матеріалістична публіка.

Dixi!

Людина є невіддільною від своєї культури, невіддільною від середовища (простору) й спадщини (часу), сформованих цією культурою

Archbishop Daniel Takes Part in the Act of Canonization of Two Saints of the Orthodox Church of Ukraine

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers