rss
01/23/2022
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ Атака на Європу: чому саме курди
Про те, хто й навіщо влаштував кризу на білорусько-польському кордоні, звідки там взялися тисячі біженців і що це за люди, розповідає сходознавець Михайло Магід.

Несподівано потужна і подекуди досить дивна міграційна криза на білорусько-польському кордоні триває. Більшість спостерігачів обговорюють його політичне підґрунтя, намагаючись з’ясувати кому і навіщо все це вигідно, проте життя тисяч живих людей, долями яких маніпулює влада різних країн, схоже, взагалі мало кого хвилюють. Про те, хто вони, звідки прибули і як опинилися біля кордонів Євросоюзу, оглядачеві «Росбалту» розповів сходознавець Михайло Магід.

– Звідки взялися ці біженці, із яких країн приїхали, хто вони за національністю?

– Переважно це сирійці та іракці. Щодо їхньої етнічної приналежності, то серед них багато курдів, але є й араби. Також є невелика кількість представників інших регіонів, зокрема є громадяни Афганістану. Загальна кількість біженців, які опинилися в Білорусі, невідома. Ймовірно, воно знаходиться у межах 10-15 тисяч людей. У районі білорусько-польського кордону виник великий табір, де перебувають близько чотирьох тисяч людей. Там багато іракських курдів із міста Дахук.

– Кажуть, що вони виглядають досить благополучними людьми… Що їх змусило тікати їх рідній країні?

  Title
  
– Ці громадяни Сирії та Іраку продають свої квартири, щоби отримати гроші на переїзд до Європи. У вартість цього переїзду входять не лише квитки, а й виплати різним посередникам – близько 14 тисяч доларів (хоча, можливо, деякі платили менше). Те, що частина їх продала квартири, ускладнює їх повернення – поруч із іншими чинниками. Деяким буквально нема куди повертатися.

Їм дуже важко вдома. Голоду немає, але базових товарів у їхніх регіонах іноді не вистачає. За даними ООН, понад 12 мільйонів жителів Сирії опинилися на межі голоду внаслідок громадянської війни – близько 60% населення не одержують достатньо продовольства. Лікарні переповнені. Часті відключення електрики. У багатьох немає роботи.

Крім того, Ірак та Сирія – зона збройних конфліктів. Там ведуть бої безліч сил – різні курдські та арабські ополченці, Туреччина, армії Сирії та Іраку, Росія, іранські та проіранські підрозділи, а також ІДІЛ.

Деякі райони Сирії та Іраку систематично піддаються бомбардуванням. Люди бояться за себе та своїх дітей. Втім, вихідці з Дахука головною причиною міграції називають злидні, безвихідь та бідність. Але, наприклад, у північній Сирії цілі райони регулярно обстрілюються турецькою артилерією.

– Чи можна порівняти масштаб цієї міграційної кризи з минулим?

– Ні, 2015 року прийшла хвиля від одного до двох мільйонів людей, а зараз чисельність біженців на два порядки менша.

– Наскільки нинішня криза природна чи, навпаки, штучна за своїм походженням?

- І те, і інше. Приблизно до середини жовтня громадяни деяких близькосхідних країн могли отримати візу прямо в аеропорту Мінська. Це привабило багатьох мігрантів. Втім, ситуація змінилася, і вони можуть сьогодні отримати візу лише у консульствах Білорусі у своїх країнах. Інші отримали візи через якісь каламутні компанії. Зросла і кількість рейсів із низки близькосхідних регіонів.


Title  
  
Біженці продовжують прибувати до аеропорту Мінська. Але штовхає їх на це насамперед запекла економічна та військово-політична ситуація в Сирії, Іраку та Афганістані.

Політики країн Євросоюзу стверджують, що все, що відбувається – кампанія проти Євросоюзу, що направляється білоруським керівництвом, – відповідь на санкції Брюсселя, у свою чергу введені проти режиму Лукашенка за жорстке придушення протестів.

Білорусь офіційно відкидає такі звинувачення, стверджуючи, що «мігранти законно потрапляють до країни літаками, а потім пішки йдуть до польського кордону». Але навіть президент Білорусі Олександр Лукашенко ясно дав зрозуміти, які у нього наміри та плани, сказавши таке: «Ми зупиняли наркотики та мігрантів – тепер самі їх їстимете і ловитемете». Це він сказав 26 травня, а 2 червня він додав: «Я чесно сказав, що ми більше не триматимемо тих, кого ви гнобили в Афганістані, Ірані, Іраку. У нас на це немає ні грошей, ні сил у результаті ваших санкцій».

Думаю, це знімає питання, що відбувається. Очевидно, що Мінськ так реагує на санкції. Те, що ми бачимо, називається словом «біополітика» – тобто дії, які безпосередньо пов’язані з використанням людських тіл у політичних цілях.

– Чи є якісь аналогії нинішньої ситуації на білорусько-польському кордоні з міграційною кризою в Європі 2015 року?

– Криза з біженцями 2015 року показала, що Євросоюз дуже вразливий для такої біополітики. Першим це усвідомив президент Туреччини Реджеп Ердоган, який випустив до Європи величезну кількість біженців.

Багаті країни сьогодні бояться пропускати біженців у великій кількості, побоюючись, що це посилить ксенофобні ізоляціоністські настрої в Європі та позиції вкрай правих партій, що це разом змінить політичну систему і навіть призведе до розпаду Євросоюзу. Вкрай праві у Франції та Німеччині хотіли б повторити Brexit. До речі, останній і був багато в чому викликаний кризою з біженцями – багато хто у Великій Британії боявся напливу мільйонів близькосхідних мігрантів з континенту.

А для керівництва Білорусі тут важливий політичний момент – як із зазначених причин, так і тому, що це дає їм моральні аргументи – «ви нас навчаєте правам людини, а самі відмовляєтесь допомогти нещасним біженцям». Хоча, з огляду на те, як з ними роблять самі білоруські силовики, це чисте лицемірство.

– Яке сьогодні становище біженців?

– Воно жахливе. Мігранти опинилися у пастці на білорусько-польському кордоні. Їм потрібна не Польща, а багата Німеччина, але зараз це неважливо.

З одного боку, стоять польські силовики. Націоналістичний уряд Польщі зосередив там не лише сили поліції, а й велике армійське угруповання, близько 30 тисяч військових, включаючи бронетехніку. Деяких біженців, які прорвалися до Польщі, польські силовики побили та викинули назад.

Але є й відомості про те, як біженців били силовики Білорусі. Деякі люди хотіли повернутися до Мінська та вилетіти додому. На це влада Білорусі заявила їм, що назад дороги немає. Деякі біженці так само були ними побиті. Тисячі людей опинилися на кордоні у пастці. Вони заблоковані з обох боків. Білоруські силовики кажуть: «До Мінська ви не повернетеся. Їдьте до Польщі». Найгірше те, що зараз холодно, людям не вистачає їжі, медикаментів. Серед них багато маленьких дітей, і частина з них уже захворіла через холоди та нестерпні умови.
Розмовляв Олександр Желенін
Переклад українською, “Час і Події”.

Чому українці збирають полуницю в Польщі за 1000 євро в місяць, а не вирощують в себе вдома? І що з цим робити або як Україні стати багатою?

Відкрите питання: як Америка захищатиме Україну від Путіна?

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com