rss
12/04/2022
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ 14 жовтня – Покрова, День Захисника України, День Козацтва, День створення УПА
З 2015 року 14 жовтня – державне свято – День Захисника України. Офіційний вихідний, що шанується в закладах освіти, культури та й загалом серед звичайних українців. Упродовж століть 14 жовтня є знаковою датою для українських патріотів. У цей день відзначають відразу 4 свята.

Перше – Покрова – свято, корені якого сягають ще далеких дохристиянських часів древньої Русі. Вшановували на Покрову богиню Славу, культ якої був дуже важливим на наших землях. Власне, богиня Слава деякими дослідниками та істориками ототожнюється ще з первісним Культом Праматері: Афродіта – в Греції, Іштар, Ашторет – в Малій Азії, Нанна, Інанна – в Месопотамії та на території сучасного Ірану, Іраку, Пречиста Діва – верховне божество скіфів – вважаються похідними від богині Слави.

Покрова – Покровительниця – богиня Слава. До речі, важливим є відрізняти свято Покрови від свята Покрови Богородиці. Адже свято Покрови Богородиці є візантійським (грецьким) і пов’язане з тим, як візантійці спалили руські кораблі, котрі йшли в похід на Константинополь. Погодьтесь, що досить дивно вшановувати знищення флоту своїх предків-русичів.

Але древні українці мали ще одну покровительницю, котру дуже шанували – Матінку-Землю. Ведична богиня Мокоша – «Мо-Коша» – «матір Коша». Власне, і зараз українці мають особливі відносини із землею: метафізичні, сакральні. Ми глибоко вкорінені в українську землю і вона дає нам неймовірних сил.

Кіш – назва військового табору, що використовується на Русі ще від початку 11 століття. Похідним від цього слова є «курінь» – окрема військова одиниця в козаків. А загалом Кіш – назва Запорізької Січі з її державно-політичним устроєм, а також запорізького військового товариства. Отут ми й підходимо до другого свята українців 14 жовтня – Дня Козацтва.

Важко знайти українця, котрий би не знав, хто такий «козак», жодного разу не чув легенду про Байду Вишневецького, не знав би таких імен як Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Богун, Іван Виговський, Іван Мазепа, Максим Залізняк.

  Title
  
Першим, кого зображали в класичному козацькому вигляді, був князь Святослав Хоробрий.

Це знову-таки вказує на тяглість історії українського народу, в той час, як радянська історіографія нам нав’язала казки про те, що Україна була «прохідним двором», яким шастали всі, кому не ліньки. Так, історична парадигма необхідна Кремлю для того, щоб вкрасти праукраїнську історію і з її допомогою обґрунтовувати свій міф «масковскава міра». До речі, саме в часи Святослава Хороброго вперше на офіційному рівні розпочали використовувати наш державний герб – Тризуб, хоча більшість істориків вважають, що цей символ існував ще задовго до князя Святослава.

Сам Тризуб, на відміну від решти європейських гербів, також є оповитим мороком історії. Ми й досі не знаємо його чіткого значення. В той час, як геральдика європейських аристократичних родів є досить зрозумілою. На мою думку, значення Тризуба лежить в площині метафізичного трисуття, що характерне для арійської цивілізації та збережено в Індії, а його пізніший християнський аналог є більш відомим для України.

Окрім Святослава Хороброго, котрий є однією з найлегендарніших українських постатей, є ще більш древнє зображення – козак Мамай. Останній, зокрема і його походження, є оповитим історичною таємницею.


Title  
 Сучасне зображення козака Мамая 
Дехто вважає його просто легендою, а дехто – навіть пророком – Спасом, українським аналогом Будди. І що цікаво – козак Мамай має величезну кількість співпадінь із Буддою: як у зображеннях, так і в метафізичних трактуваннях. І саме стосовно козака Мамая ми вперше зустрічаємо слово «Спас», котре зараз для пересічних українців стало дуже звичним і переважно ототожнюється з Ісусом Христом.

Козаки – та частина українства, котра має велике споріднення із половцями. Власне нам, українцям, дуже важливо віднайти себе, зрозуміти, хто ми є, звідки походимо. Починаючи з часів Петра I, завдяки манкуртам Феофану Прокоповичу та Івану Яворському, мечем та кров’ю нам нав’язували міф трьох братніх народів: росіян, українців, білорусів. Проте такого народу як «росіяни» – просто не існувало ніколи – рівно 300 років тому його вигадали, а Петро I перейменував Московське князівство – улус Золотої Орди (монголо-татар) в Російську Імперію. Зараз, з огляду на історичний та генетичний аналіз, міф трьох братніх народів є очевидною брехнею, і це ще навіть не беручи до уваги ментальні відмінності.

Проте від тієї виключно слов’янської версії походження нам варто відійти, точніше, розширитись. Незадовго до нападу монголо-татар на Русь розпочалось утворення союзної держави русичів та половців. Чимало зусиль до цього доклав і Володимир Мономах, в тому числі одружившись з половецькою принцесою.

Монголо-татари, прийшовши на Русь, знищували та спалювали те, до чого могли дотягнутись. Вирізали міста до ноги, зокрема і через те, що русичі мали певний військовий принцип: перед спільною загрозою зібратись всім разом, щит до щита, та битись до останнього. Половці, бувши сміливими та рішучими воїнами, не практикували стояння на смерть в битві, до кінця. Хоча вони ніколи не боялись бути в авангарді – нападати першими, здійснювати рішучі атаки з флангів тощо. І тому, коли спільне військо русичів та половців зазнало поразки, половці рятувались у степах. Впродовж багатьох десятиліть, продовжуючи воювати проти чінгізидів. Батий навіть спеціальний каральний похід організовував за половецькою аристократією, котра не визнала його влади і продовжувала чинити опір. Похід дійшов аж до території сучасної Угорщини.

  Title
  
Власне, козаки – це спільні нащадки русичів та половців. Одні з найкращих, найбільш сміливих та кмітливих воїнів Європи, котрі відомі і в Англії, і у Франції, і навіть в піратському Карибському морі. Цікавий факт: листування правителя Великобританії, Олівера Кромвеля, з гетьманом козаків – Богданом Хмельницьким є збереженим. Зокрема, Олівер Кромвель говорить, що «козаки мають найбільше військо у Європі». А, так звані, «Переяславські угоди» – не збережені. Тоді як на Московії аж до часів Хрущова не відбувалось жодних святкувань «Переяславських угод». Що в принципі вказує на брехливість пропаганди, але це може стати темою окремої досить об’ємної статті.

Серед різних символів козаки вже активно використовують жовто-блакитний прапор (жовтий – зверху), котрий у перевернутому вигляді зараз є символом України.

Гайдамаки є тим самим продовженням козацтва.

Армія Української Народної Республіки 1918 року, Українські Січові Стрільці Євгена Коновальця, холодноярський повстанський рух та навіть Нестор Махно, якого московська пропаганда старається привласнити, є продовженнями української військової традиції.

І тут ми підходимо до чергового етапу боротьби українців за Незалежність. Діяльність Організації Українських Націоналістів ОУН, заснованої Євгеном Коновальцем, а надалі – діяльність Української Повстанської Армії – УПА.

Title  
  
14 жовтня вважається днем створення УПА. Традиційно УПА пов’язують саме з ОУН, котре після вбивства Коновальця невдовзі розкололось на ОУН(б) – бандерівці та ОУН(м) – мельниківці (за прізвищами своїх лідерів: Степана Бандери та Андрія Мельника). Проте, якщо бути історично точним, то створення Української Повстанської Армії пов’язане, в першу чергу, з іншою особою – Тарасом Бульбою-Боровцем. І, як на мене, то Бульба-Боровець є одним з найбільш достойних та найменш оцінених діячів, що боролись за українську незалежність.

Ще в 1932 році разом з друзями Бульба-Боровець заснував підпільну організацію «Українське національне відродження» (УНВ), основним завданням якої було проведення культосвітньої роботи, насамперед серед молоді. Організація підтримувала державницьку сторону Симона Петлюри. За свою політичну діяльність потрапила до польського концентраційного табору «Береза Картузька».

Діяльність організації була глибоко продуманою, системною та підпільною. Впродовж багатьох років вибудовувалась мережа людей – учасників руху, котрі потім стали кістяком УПА. 20 червня 1940 року за наказом Президента УНР в екзилі Андрія Лівицького мав сформувати та очолити УПА «Поліська Січ». У ніч 1 серпня 1940 разом із розвідницею-кур’єром Валентиною Кульчинською перетинає радянський кор­дон для виконання наказу — перепливає річку Буг поблизу м. Влодави й потрапляє під сильний обстріл прикордонників. Кульчинська загинула, а Боровець до місця призначення пішов сам. Там зайнявся підготовкою кадрів для майбутньої «Поліської Січі», УПА. Передбачалося створення й інших окружних бойових одиниць, наприклад, «Волинська Січ», «Полтавська Січ» Станом на 1941 рік чисельність УПА «Поліська Січ» сягала 10 000 бійців. У серпні 1941 року загони вояків Тараса Бульби-Боровця першими увійшли у містечко Олевськ. В Олевську було запроваджено українське управління, зорганізовано міліцію, сформовано Українську повстанську армію «Поліська Січ». З середини серпня до середини листопада 1941 року Олевськ був столицею вільної української «республіки» з новими назвами вулиць, яка увійшла в історію під назвою Олевська Республіка.

На жаль, Степан Бандера дуже жорстко хотів підпорядкувати собі Бульбу-Боровця з УПА, який підпорядковувався уряду УНР в екзилі. Тому відбувся досить жорсткий конфлікт, а назву УПА було присвоєно військовій організації ОУН(б). До слова, попри ці трагічні події, Тарас Бульба-Боровець не став вносити масштабного розколу, з повагою ставився до ОУН та навіть виступив у Мюнхені, на похоронах Степана Бандери.

Офіційною датою створення УПА вважається 14 жовтня 1942 року, коли польовий командир Сергій Качинський (псевдо «Остап») сформував перший відділ УПА в місті Сарни, хоча деякі історики вважають цю дату умовно пропагандистською та переносять період заснування приблизно на півроку вперед. У 1943 році загони ОУН(б) почали офіційно іменуватися «Українською повстанською армією». Ряди УПА поповнювалися за рахунок добровольців з-поміж ідейних націоналістів, перебіжчиків з допоміжної поліції, дезертирів з Червоної Армії.

Ставлення до УПА в українському суспільстві протягом років після відновлення незалежності 1991-го року коливається між позитивним («борці за незалежність») і протилежним («німецькі колаборанти»): сама оцінка часто спирається на пропагандистські штампи. Всупереч московській пропаганді з 2015 року вояки УПА мають встановлений Верховною Радою статус борців за незалежність України у XX столітті. Боротьба Української повстанської армії — складова Українського визвольного руху 1920—1950 років. У грудні 2018 року прийнято закон, що надає солдатам УПА статус учасників бойових дій.

Title  Title Title
   


Згадуючи та аналізуючи нелегку долю українців під час Другої Світової війни, ми повинні, перш за все, брати за основу мотивацію, котрою керувались ті чи інші групи. Мотивація усіх українських націоналістів є найближчою для сучасників – одна єдина соборна Україна! Саме це і є основою. Водночас ми не можемо відкидати тих ветеранів радянської армії, котрі за покликом серця стали на захист своєї землі у боротьбі з німецьким фашизмом. Проте до тих ветеранів точно не належать НКВД-исти, «заград-отряди» та інші їм подібні. Біда полягає в тому, що на зміну німецькому фашизму прийшов ще більш жорстокий радянський фашизм.

І на цьому ми підходимо до сучасної основи – Дня Захисника України. Саме зараз Україна здобуває справжню Незалежність – у боротьбі зі споконвічним ворогом – Московією. Хоча це, звичайно, не єдиний наш ворог – є ще транснаціональні фінансові структури, а також олігархи – внутрішній ворог.

 Title Title
  
Війна 2014 року змінила Україну назавжди. Свідомість українців вже не буде такою, як раніше. Час поділився на «до» та «після» московського вторгнення. Саме прості українські хлопці стали на захист України та змогли зробити майже неможливе – зупинили одну з найсильніших армій світу. Український народ піднявся в жертовному пориві самозахисту і почав творити нову українську армію. Майдан еволюціонував і під впливом військової загрози трансформувався у хвилю добровольців та волонтерів, котрі були підтримані українцями. Самоорганізація як явище вкотре продемонструвала свою силу та могутність, яких бояться навіть найсильніші фінансові структури світу.

Українці можуть жити, працювати, творити, співати, одружуватись, народжувати дітей тощо, завдяки тому, що Українські Захисники зупинили московську армію у 2014 році. Попри зраду найвищих високопосадовців, порушення Конституції, організацію котлів – братських могил для добровольців, Україна вистояла! Завдячуючи абсолютно конкретним хлопцям та дівчатам, котрі, в переважній більшості, до 2014 року не уявляли, що їм доведеться брати в руки зброю і боронити Україну у реальній війні.

Title  Title
  
Саме тому 14 жовтня, в цей важливий історичний день, ми вшановуємо Українських Воїнів! Тих, хто захистив нас у 2014, тих, хто продовжує це робити зараз, а також тих, хто у складі Небесних Полків захищає Україну у протистоянні добра і зла!

Слава Україні!

Title  Title
  

На правничі теми

Найнепевніші вибори в Німеччині

 

Свіжий Номер
(Тисніть на обкладинку)

#2022-08
22.02.2022 Московська армія вже в Україні. Що далі?
Office of Cook County Board President Toni Preckwinkle Округ Кук і CEDA оголошують програму допомоги з водопостачання для малозабезпечених домогосподарств
Небесна сотня, «справи Майдану» 8 років розслідування, які результати?
«Визнання ЛНР/ДНР»: перемога чи програш Путіна і що це означає для України? Рішення господаря Кремля дає Зеленському шанс поховати «Мінськ»
Міжнародна фінансова допомога Україні: хто, скільки і навіщо. Подушка безпеки для України
Путінська казарма: які перспективи має окупований Донбас Чому після визнання Росією «народні республіки» приречені на жалюгідне існування
«План знищення України»: звіт британського інституту оборонних досліджень
Християнське ставлення до війни Розвиток доктрини від перших віків християнства до Середньовіччя
Не стало Івана Дзюби – літературознавця, дисидента, Героя України
Чи бояться росіяни війни? Як російське суспільство реагує на військові ігри Кремля біля кордонів України

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com