rss
09/27/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Культура \ Сергій Савченко: «Один з найкращих інструментів для пізнання себе – це процес творення»
Видатний український митець Сергій Савченко працює у жанрах живопису, рисунку, фотографії, відеоарту, анімації, вуличної скульптури. А ще він – успішний галерист, людина, яка у всьому бачить можливості та реалізовує їх.

Виникає враження, що Савченко працює понад 24 години на добу. Ну бо як можна написати десятки чудових картин, водночас беручи участь у масштабних закордонних проєктах, організовуючи мистецькі заходи, співпрацюючи з театрами, створюючи авторський колір, крипто арт і… багато іншого. Найпевніше тут питання не в часі, а в бажанні та якості його наповнення. Ймовірно, Сергій хоче вразити сучасників, залишити вагому творчу спадщину, але цілком можливо, що саме так він намагається пізнати і зрозуміти, хто він – видатний український митець Сергій Савченко?

– Сергію, історія українського мистецтва тісно пов’язана з діяльністю наших митців за кордоном: в Америці, Франції, Австрії, Німеччині та інших країнах. Сьогодні твоя Savchenko Gallery є знаковим центром презентації сучасного українського арту у Польщі.

– Savchenko Ga­llery задумана і створена як осередок візуального мистецтва. Це авторська галерея, котра провадиться нашою родиною вже понад два роки. Галерея існує на базі Фундації Savchenko, метою котрої є поширення і розвиток мистецтва у найширшому значенні. Фундація має можливість діяти, завдяки роботі галереї та меценатській підтримці наших прихильників. Багато у чому вирішальною є локація Галереї – це саме серце старої частини міста. Гданськ динамічно розвивається і є своєрідним порталом з континентальною Європою та рештою світу.

Title  Title
Триптих «Війни»«Завершення світу» серія «Дрібниці»


Для нас це добра можливість трансляції нашого світогляду, котрий базується на відкритості, співпраці й безпосередній взаємодії зі світом. Основна колекція Галереї сьогодні складається з моїх робіт, робіт мого сина Василя Савченка та невеликої групи вибраних художників, з котрими вже тісно співпрацюємо. Проте поступово ми знайомимо наших відвідувачів й з іншими цікавими авторами, реалізовуючи ідею мистецтва, як ідеального засобу комунікації та взаєморозуміння.
Savchenko Foundation, на базі котрої існує наша галерея, має за основне завдання широку діяльність у сфері культури та арту. За досить короткий час нам вдалося реалізувати цілу низку мистецьких подій та проєктів, і вже можемо стверджувати, що знаходимося в приязному середовищі, на доброму, цікавому та успішному шляху.

– На цьогорічний Фестиваль культур «Вікно у світ» Savchenko Gallery підготувала мегацікавий проєкт. Три українські художники – Юра Коваль, Сергій Савченко, Денис Струк – презентували свої роботи для Триміста. Ви всі дуже різні за творчим самовираженням, але співпрацюєте не вперше.

– Звісно. Насамперед нас усіх трьох об’єднує те, що ми давні друзі та колеги. Ми достатньо часто спілкуємося і такий «комплект», скоріше, природний, аніж є чимсь винятковим. Немалу роль в такій «комплектації» зіграла наша двократна участь в Istanbul Artist Residence, де зародилася ідея спільної акції. Тому, щойно з’явилася можливість запросити Дениса та Юрка на виставку, ми вирішили не баритися і відразу реалізувати задумане.

Фестиваль «Вікно у світ», організований Надбалтійським центром культури – нашими партнерами й колегами, став для нас «вікном можливості», щоб познайомити поціновувачів мистецтва Триміста з нашими роботами саме у такому форматі.

На самій виставці кожен з художників презентував окремий власний цикл робіт. Котрі вже показані на виставках в інших містах України, але у Польщі і Гданську – це, безперечно, прем’єра.

Юра Коваль: серія «Зникнення/Проявлення». Денис Струк: серія «Палімпсести», а також своєрідний «бонус» виставки і сюрприз для глядачів – велика, вже відома в Україні, робота «РЯДнина».

Title  Title
Фестиваль культур «Вікно у світ»:
Ю.Коваль, С.Савченко, Д.Струк
Teatr «Atelier im. Agnieszki Osieckiej»,
сценографія С.Савченка

Моя частина експозиції – нові роботи із серії «Війни». Раніше інші картини з цієї ж серії були показані і в Києві, і у Варшаві під назвою «Барвисті війни». Після певного часу перше слово зникло, наче попередній ступінь у ракети. Це пов’язано з процесами, котрі натурально відбуваються у будь-якій живій темі чи серії. Це нормальний процес, коли тема, над котрою працюю, дещо змінюється, еволюціонує, стає виразнішою або, навпаки, набирає ще більш ефемерних форм. Про цю серію скажу лише те, що це, значною мірою, ірраціональні роздуми над поняттям війни, конфлікту, протистояння. Формою пізнання цих понять для мене тут є основні художні інструменти: композиція і матеріал.

Вже при закінченні фестивалю на «афтепаті» Денис Струк представив авторський майстер-клас чи перформанс «Натуральні малювання», а також у Savchenko Gallery відбувся акустичний концерт дуже класного музиканта Яна Червінського (Ельфа), дворазового чемпіона Польщі по біт боксу з луп- станцією.

– Яким чином місцева влада Гданська та профільні інституції підтримують митців?

– Одна з головних відмінностей, котру спостеріг, це відсутність будь-яких запитань і сумнівів стосовно потрібності чи підтримки культури. Натомість в наших культурних середовищах точаться запеклі дискусії на цю тему. У Гданську, як і в цілій Польщі, є дуже багато різних програм і грантів, спрямованих на допомогу та підтримку не лише інституцій, пов’язаних з культурою, а також індивідуальним митцям. При тому процеси аплікації чи подачі проєктів є дуже часто спрощені і доступні.

Title  Title
Сергій Савченко в Savchenko Gallery«Дадаїстичні пазли» серія «Дрібниці»


– З одного боку – утримувати галерею нелегка праця, а з іншого – коли ти галерист-художник, це твій вагомий засіб просування самого себе і можливість розкручувати інших талановитих колег. От як це все відбувається на арт-ринку: хто й що робить художника відомим та успішним?

– Насамперед – якісні роботи. Щоб арт-ринок прийшов до тебе, потрібно мати що йому запропонувати. І, звичайно, комунікація. В сучасному світі це надважлива річ. Мало бути геніальним, потрібно знайти спосіб це донести до тих, кому твій талант і твори можуть бути потрібними. Галерея, як відкрита платформа з вітриною в центрі одного з найгарніших міст Європи, насамперед, це засіб зв’язку зі світом, а отже – можливість поширення інформації, котра не була доступною для наших глядачів раніше.

– Мене дуже зацікавила твоя сценографія для Teatr «Atelier im. Agnieszki Osieckiej». Це було більше про музику чи про релігію і символіку?

– Ця вистава, чи скоріше концерт, про життя у найширшому його розумінні. Андре Оходло, чудовий співак, який разом із незвичайним зірковим складом музикантів з різних країн виконує унікальні твори народів Близького Сходу. Разом вони роблять справжні музичні чудеса. Мені потрібно було просто зобразити музику органічно і водночас підсилити емоційність дійства. Все, здається, вдалося цікаво і успішно.

– У Savchenko Gallery ще тривала експозиція з «Вікна у світ», а ти вже був у Туреччині з Камілою Беднарською та вашим спільним проєктом «Недоторкані-Речитатив мовчань».

Title  Title
Проєкт Сергія Савченка та Каміли Беднарської
«Недоторкані – речитатив мовчань»
 «Недоторкані – речитатив мовчань»
Stambul 2021


– Це вже далеко не перша спільна виставка з Камілою Беднарською. Нам добре співпрацюється і вже дуже давно працюємо над різними і «паралельними» проєктами, котрі просяться до реалізації. Так сталося і цього разу. До того ж мені давно хотілося познайомити Камілу з Поліною Сьомочкіною, яка вже декілька років провадить у Стамбулі абсолютно унікальний проєкт Istanbul Artists Residency. Наша фундація і галерея з самого початку створення IAR є близькими партнерами, і ця чергова наша спільна «інтервенція» доєднала до нашої партнерської групи Ряшівський Університет, котрий підтримав наш проєкт, а також Генеральний Консулат РП в Стамбулі. Наш проєкт теж був підтриманий і з боку Генерального Консульства України. Роботи, котрі були створенні під час нашої тижневої резиденції, теж мають свою попередню тяглість у часі, але в Стамбулі отримали дещо інше звучання і контекст.

– Міжнародні мистецькі акції – це своєрідна культурна місія. Якщо саме мистецтво – явище космополітичне, то що стосовно ідентифікації художника. Митець – це той, хто інтегрується в чужу культуру, чи той, хто інтегрує свої культурні коди?

– Митець – це той, хто несе своїми творами своєрідне знання візуального характеру. Ця інформація зустрічається з іншими знаннями, змішується і додає їм, а також собі, оновленого сенсу та форми. Десь так можна на це подивитися. Про ідентифікацію зараз говорять багато, напевне, у зв’язку з тим, що існує багато загроз її втрати. Сам по собі процес творення – це один з найкращих інструментів для пізнання себе. Тому спілкування і обмін інформацією між митцями може лише підсилити і поглибити усі потрібні форми ідентифікацій.

Фотографії з архіву
Сергія Савченка
(Продовження тут)

Апологія нового мистецтва: Діана Анпілогова

Сергій Савченко: «Арт – це, зазвичай, продукт тиші та неспішності, довготривалих досліджень і спостережень»

 

Свіжий Номер
(Тисніть на обкладинку)

#2021-38
Архієпископ Вігано (Erzbischof Viganò): Захід стоїть перед загибеллю, я закликаю всіх вставати і боротися
Вікно Овертона Як зробити прийнятним канібалізм (чи інше вироджене явище)?
Байден і Харріс намагаються використовувати поняття «систeмний рaсизм» для радикального перетворення Америки
Протистояння США і Китаю: хто збере більше союзників та партнерів? Про нинішню геополітику альянсів двох супердержав
Есей Джорджеві Орвеллові (уривок з книги «Соратник»)
Іван Франко у Музеї Марійки Підгірянки
Мистецькі події в Українському Чикаго
СКУ засуджує проведення Росією виборів до Державної Думи рф на окупованих українських територіях
Одна з найдавніших українських діаспор
Кремль поставив експеримент на жителях ОРДЛО Що відбувалося під виглядом народного волевиявлення на тимчасово окупованих Росією українських землях?

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com