rss
09/27/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ Тернистий шлях добросусідства
Здавалося б, цивілізований світ після семи років військових дій на сході України та анексії Криму, нарешті здатний розгледіти підступність дій Росії у маніпулюванні міжнародним правом та процедурами прийняття рішень.

Однак, «постійно стурбованій» Європі і надалі важко дається розуміння того, що Кремль ніколи не грав і, вочевидь, не збирається грати за встановленими правилами гри, відкривши гібридний фронт інформаційної війни - бажане видається за дійсне, війна за «голови», розум та наміри триває…

Угорська правляча партія Віктора Орбана «ФІДЕС», як і було прогнозовано, не змінила риторику ні щодо відносин з ЄС, ні щодо Росії. Активний російський сателіт в Європі – Угорщина, увесь час блокує засідання Комісії Україна-НАТО, мотивуючи це ущемленням прав національних меншин в Україні. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто постійно скаржиться, що його країна перебуває під значним міжнародним тиском через блокування зближення України з Альянсом, при цьому перекладає вину за ситуацію, що склалася, на політику Києва.

В якості аргументу головний угорський дипломат вказав, що якщо б Угорщина відмовилася від вето, то залишилася б без інструментів захисту угорців, що живуть в Україні. Як не крути - відмінний подарунок Росії від нашого західного сусіда, члена ЄС та НАТО, у питанні блокування міжнародних оборонних ініціатив України, навіть при тому, що спірна угорсько-українська тематика не має жодного відношення до сектору безпеки та оборони.

Пряме втручання у внутрішні військово-політичні інтереси України з боку Угорщини межують із відсутністю здорового глузду: блокуємо Україні будь-які перспективи членства в НАТО, однак виступаємо проти розміщення військових підрозділів у безпосередній близькості до «захищеного» кордону з країною–членом НАТО. При цьому неоднозначно натякаючи Україні, що, мовляв, у пріоритеті має бути війна на сході, яку Україна веде з армією та бойовиками, направленими одним з кращих друзів Угорщини – президентом Росії Володимиром Путіним.

Згадавши про значний міжнародний тиск на Угорщину за блокування Євроатлантичних ініціатив України, ймовірно варто замислитись і про потенційних чи реальних союзників нашого угорського сусіда у такій нелегкій «боротьбі» з Україною. І вони, без сумніву, знайдуться, щедро проплачені російськими нафтодоларами угорські політики, українські колабораціоністи та просто «корисні дурні».

За різними оцінками, Угорщина роздала у Закарпатській, Чернівецькій та Івано-Франківській областях більше ніж 110 тисяч своїх паспортів. Вона «щедро засіває» Закарпаття грошима під виглядом «допомоги етнічним угорцям», сподіваючись на любов та відданість у відповідь. Враховуючи ситуацію із видачею паспортів Росією на окупованому Донбасі, уряд України запровадив ініціативу позбавлення українського громадянства осіб, котрі набули громадянство іншої держави. Ця норма закону існує давно, проте ніколи як слід не виконувалась. Угорські чиновники піддали сумніву законність цієї дії, оскільки факт набуття іноземного громадянства особою повинен бути офіційно підтверджений тою країною, яка надала громадянство, а Угорщина подібної інформації про своїх громадян надавати не хоче!

Title  
На фото угорський монумент «Турул», що на Виноградівщині,
Закарпатська область.


 
Розглядаючи питання постійних обвинувачень України з боку Угорщини у дискримінації угорської нацменшини, потрібно також нагадати те, що угорська влада взяла на озброєння й інші «прийоми» російської пропаганди у внутрішній та зовнішній політиці. Чого варта лише розгорнута істерія навколо прийнятого в Україні закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Будапешт вважає, що цей закон обмежує права близько 150 тисяч українських угорців, які живуть на Закарпатті.

У 2019 році Україна внесла поправки до Закону «Про освіту», відтермінувавши до 1 вересня 2023 року дію мовної статті, яка розлютила Угорщину, проте Будапешт і це не влаштувало. Зрештою, масла у вогонь підлив закон №5506 «Про корінні народи України». Після чергового загострення двосторонніх відносин через різкі заяви угорського посла у Києві, Іштвана Ійдярто, лідери угорців Закарпаття знову вимагають визнати їх «корінним народом», мотивуючи це тим, що вже 1100 років проживають на Закарпатті, але про те, що за кілька кілометрів мають материнську державу – Угорщину, “чомусь” мовчать.

Які гучні заяви було зроблено, скільки списів поламано, але давайте поглянемо на історію наших сусідів. Угорська мова, як і угорці мають доволі цікаве походження. Здебільшого, найближчі сусіди України є слов’янськими державами. Угорці, які займають місце у центральній Європі належать до фіно-угорської мовної сім’ї. Угорську мову принесли з собою до центральної Європи давні угри 1000 років тому з приуральських степів; найближчі мовні родичі їх — ханти й мансі — живуть тепер понад річкою Об на схід від Уралу. Майже всі мови народів Російської Федерації перебувають під загрозою зникнення, більша їх частина можуть зникнути вже незабаром, але найбільшій загрозі піддаються корінні мови арктичної частини Росії та Сибіру, якими розмовляє лише декілька тисяч чоловік або менше, на слух мансійська і хантийська мови схожі на угорську – так само, як польська чи білоруська є схожими до української.

Цікаве напрошується питання: чому Угорщина не допомагає своїм братам по мові, громадянам Російської Федерації – мансам, хантам і удмуртам? Чому не захищає мовні права там, де це і справді необхідно? Чи це тільки можливий шантаж України у мовному питанні?

Мова стала стрижнем угорської самосвідомості і саме мові угорці надають величезного значення, оскільки вважають, що «нація живе мовою». Угорські посадовці заявляють, що покращення освіти угорською мовою є ключем до виживання угорської діаспори і цьому питанню приділяється особлива увага, зокрема й на Закарпатті, де діють центри вивчення угорської мови, фінансовані урядом Угорщини. Проте за логікою влади Угорщини, Україна за гроші українських платників податків повинна вчити спеціалістів для Угорщини?!

Угорщина маркує територію Закарпаття пам’ятками та знаками своєї «тисячолітньої присутності», які мають відверто великодержавну символіку (пам’ятники на честь 1100-річчя «завоювання угорцями Батьківщини» і носять яскраво виражені елементи імперської політики. Фігури птаха турула, зображення якого можна трактувати не лише як тотем угорського народу, а й як символ імперії з її войовничістю). Часто зустрічаються угорські прапори, вінки зі стрічками національного триколора біля пам’ятників угорським діячам тощо.

Видачу паспортів можна сприймати як неприйняття післявоєнних кордонів, які від’єднали від Угорщини ті території, які в ній прийнято вважати своїми. Крім того, при певній сприятливій геополітичній ситуації території з компактно проживаючим населенням можуть відійти до складу Угорщини.

У пропагандистських меседжах Кремля допускається територіальний розпад України, який може поставити на порядок денний деякі старі історичні образи між східноєвропейськими державами, а також - питання про перегляд кордонів на основі «історичних претензій», що відносяться до двох світових воєн. Крім того, за словами Віктора Орбана, можливість того, що Росія знову встановить гегемонію над Україною, не є «нереальною». Одночасно Угорщина, будучи членом НАТО і ЄС, блокує співпрацю України з цими організаціями.

Тож абсолютно логічним постає питання – Угорщина є сусідом, що в рамках партнерства будує добросусідські відносини з Україною, чи стратегічний партнер авторитарної Росії у котрої свої «скрепи» і наміри зібрати докупи «велику 1000-літню державу»? Суть і подібність з путінськими методами реалізації урядом Орбана «повзучої мадяризації Закарпатського краю» наштовхує на роздуми.

«Шокова терапія» Фрідмана

Світоглядні травми українців

 

Свіжий Номер
(Тисніть на обкладинку)

#2021-38
Архієпископ Вігано (Erzbischof Viganò): Захід стоїть перед загибеллю, я закликаю всіх вставати і боротися
Вікно Овертона Як зробити прийнятним канібалізм (чи інше вироджене явище)?
Байден і Харріс намагаються використовувати поняття «систeмний рaсизм» для радикального перетворення Америки
Протистояння США і Китаю: хто збере більше союзників та партнерів? Про нинішню геополітику альянсів двох супердержав
Есей Джорджеві Орвеллові (уривок з книги «Соратник»)
Іван Франко у Музеї Марійки Підгірянки
Мистецькі події в Українському Чикаго
СКУ засуджує проведення Росією виборів до Державної Думи рф на окупованих українських територіях
Одна з найдавніших українських діаспор
Кремль поставив експеримент на жителях ОРДЛО Що відбувалося під виглядом народного волевиявлення на тимчасово окупованих Росією українських землях?

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com