rss
10/17/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Інтерв’ю \ Роман Лозинський: Позиція Байдена щодо «Північного потоку» - «холодний душ» для України! А для США – крок вперед, три кроки назад
Доброго дня, пане Романе. Вітаємо Вас в Українському Селі, дякуємо, що знайшли нагоду трохи розповісти нам про Ваш “Вашингтонський вояж” і про Вашу політичну діяльність в Україні.

Пане Романе, після обрання Джо Байдена президентом, суперечливий газопровід “Північний потік-2” видавався приреченим на крах. Те, що відбулось Ви назвали в фейсбуці “холодним душем”. Що насправді сталось? Чи є підтримка конгресменів та сенаторів для України?

Доброго дня. Найперше - дуже дякую за запрошення. Буквально днями повернувся з Вашингтону, де разом з групою народних депутатів ми мали таку “дипломатичну місію” - спілкуватись з конгресменами, сенаторами, та намагатись відверто говорити із ними про Україну. Про те, що у нас відбувається, про те, як ми робимо свою домашню роботу, а також про те, якої підтримки ми очікуємо від наших партнерів. Тому, що ми дуже добре розуміємо, що США чи Байден з його командою не є благодійною організацією, котра має допомагати, щось там дарувати, робити за нас нашу роботу. Серед наших посилів до конгресменів було те, що ми працюємо, не все є ідеальним, дуже багато питань, проблем, але, наприклад, за тиждень до нашого приїзду в США ми (Верховна Рада) проголосували за судову реформу, яку блокували десятки років.І ми її проголосували, і опозиція, і влада. Тому, що ми не маємо часу грати у політичні ігри. І ми говорили з ними про це та відразу нагадували, що Україна зараз веде війну з Росією. І Росія воює не проти України, а проти західного світу, демократичного світу. І Україна тримає цю оборону. Але коли ми потім говоримо про такі історії, як з “Північним потоком - 2”, то ми всі повинні розуміти, що це не про бізнес чи про гроші. не про економіку чи енергетику, а про ще одну зброю. Не тільки проти України, а проти всього світу. Що зараз добудують “Північний потік” - це було очікувано, давайте казати чесно. Ніхто не чекав, що 95 чи скільки відсотків вже було збудовано, і що вони зупинять. Але велике питання: “що далі”? як зробити так, щоб зберегти безпеку в Україні та Східній Європі? Що зробити для того, щоб Росія не могла використовувати трубу як шантаж? Про це треба думати і говорити. І кожен раз, коли ми говорили з конгресменами, переважна більшість казала, що це помилка.  І демократи, і республіканці. Запускають потік, що ми робимо? Безпекові гарантії та запобіжники? Ніхто не має ніякого уявлення! І ми говоримо з ними про те, що потрібні додаткові безпекові програми. Потрібні енергетичні запобіжники, щоб не було монополії. Щоб були інші альтернативні шляхи, на випадок, якщо Росія захоче зупинити трубу. І зараз ми бачимо, що України немає в цьому діалозі. І це велика проблема не тільки наших міжнародних партнерів, але і робота українських дипломатів. Тому, що вони мають постійно це контролювати, мають пропонувати свій план. Коли ми говорили з нашим МЗС, то ми не побачили плану, котрий вони пропонують нашим міжнародним партнерам.

Ми не романтики, ми не ідеалісти. Ми розуміємо, що вони майже добудували трубу і те, що вона таки буде добудована. Але тоді має бути перше, друге і третє… Ну і наостанок, Максі Каптур зареєструвала поправку до бюджету 2022 року, про санкції на компанії, які будуть займатись сертифікацією і страхуванням труби. Це теж велика робота. Аби зараз виграти бодай трохи часу і до запуску труби цю безпекову стратегію напрацювати.

Те, що говорять про Україну без України - це недолік влади?

Title  
  
Скажу чесно, коли до України приїжджав Блінкен та мав зустріч із Зеленським, то розмова мала тривати годину, але тривала 15 хвилин. І тривала вона стільки не тому, що хтось кудись спішив, а тому, що, скоріш за все, не було про що детально говорити. Тому я бачу, що українській владі, президенту Зеленському треба перестати набирати у свою команду своїх таких прихильників, які тільки й кажуть “все добре”.Створюють Зеленському “теплу ванну”. Треба мати професіоналів, котрі зможуть критично оцінити те, що зараз не працює і запустити. Щоб це були професійні люди, Зеленський відштовхує професійних людей. Ті люди, що були спочатку в команді, зараз самі ідуть. Тому, що вони розуміють, що пропонують шлях, рішення, а Зеленський хоче чогось простого. Це стосується і дипломатії також. Не можна робити таких помилок.

Також ми знаємо, що Німеччина була в діалозі з українським урядом Гончарука щодо безпекових гарантій. І, наскільки мені відомо, то українська сторона просто не відповіла на один із діалогів.

З іншої сторони ми розуміємо, що й Америка і будь-хто інший бажають налагодити стосунки з Німеччиною, це правильно. Ми вітаємо діалог демократичних держав, зміцнення демократичного союзу у світі. Але якщо вже говорять про Україну, то, очевидно, що говорити про Україну без України - не можна! І виходити із заявою про те, що Україні дадуть якісь гроші…  

Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що після запуску “Північного потоку-2”, Україна щороку втрачатиме 1,5 мільярда доларів за транзит. А якщо нам пропонують гроші - нас купляють?

Не знаю чи нас цим купують, але це показує абсолютну відірваність від реальності. Коли Німеччина чи США хочуть отримати якусь свою вигоду - Німеччина - дешевий газ, Меркель особисто - якусь свою останню перемогу перед відходом на політичну пенсію.

А США?

США думає, що таким чином налагодить кращі стосунки із європейськими союзниками, в тому числі - з Німеччиною. Але сьогодні зробивши один крок вперед, на їхню думку, вони роблять декілька кроків назад. Тому, що вони посилюють таким чином Росію. І тут можна говорити багато про Росію, Китай, геополітику, якісь стратегічні багатоходовки, але всі прекрасно бачать, на ділі, а не словах, що робить Путін у всьому світі. Ми бачим Путіна в Грузії, ми бачим Путіна в Україні, ми бачимо його в Молдові, Лондоні. Ми бачимо Путіна, який втручається у вибори далеко за океаном - в США. І кожен крок, який його хоч трохи підсилює, - помилка. А Північний потік підсилює не трішки, а грандіозно!

Тому, коли говорять про гроші, не згадуючи про безпеку, запобіжники від майбутнього шантажу, то це показує точно недалекоглядність  і те, що в свої багатоходівки США вже закладають серйозні помилки.

Політика умиротворення Путіна не принесла ще жодного результату. І знову ж ми повертаємось до формулювання про “велику стурбованість”, про те, що ми будемо піклуватись про Україну, компенсуємо транзит і т.д. На мене, то це заспокоєння звіра в клітці.

Це ніби ти сам собі шукаєш виправдання. Ти робиш якусь дурницю, розумієш, що це дурниця, але шукаєш виправдання. Але ми говоримо зараз не про побутові стосунки в родині, ми говоримо про світ!

Візить Зеленського в США, запланований на 30 серпня, щось змінить?   
 
Перше - дата. Всі вже добре знають, що дата дуже невдала. Тому, що в цей час не буде засідати Конгрес, і це, так званий, “мертвий сезон”. Чи це просто хтось не додивився в календар? На такому високому рівні, очевидно, що це так не працює. Таких помилок не роблять. Чи це сигнал? Напевно. Це показник. І знову ж, якщо США хочуть комусь щось продемонструвати, то треба глянути в історію, чим це закінчувалось попередні рази. Велика помилка - загравати з Росією. Велика помилка - хоча б трохи зменшувати чи згортати підтримку України. Тому, що Україна є на першій лінії! Ми говорили про це з конгресменами, і будемо все далі, і далі це повторювати! Після падіння цих рубежів, наступними будуть країни Європи.

Дата - невдала. Ми знаємо, що напередодні, 29-го серпня планують говорити про деталі контракту по Північному потоку, і все так виглядає, що 30-го числа можуть просто поставити перед фактом: пропонуємо таку грошову компенсацію, або берете, або ні - і “до побачення”! Це точно не про партнерські стосунки. І це точно не про стосунки з державою, що вже 8-й рік веде війну з Росією.

Title  Title
  
Повертаючись до подій в Україні - чи доцільно, на вашу думку, зберігати відносини в “мінському форматі”?

Мінський формат вже давно себе вичерпав. І це не через те, що ми говоримо про Мінськ та події в Білорусі. Умови, що там прописані, можливо, мали місце в гарячий пік війни, коли треба було б хоча б якось стабілізувати ситуацію. Сьогодні - це абсурд. Це не може так працювати. Ми бачимо як Німеччина з Францією є абсолютно пасивними в цьому процесі. Ми також говорили в Вашингтоні про потенційну залученість США, як гравця світового рівня, в форматі норманської четвірки. Задля перезавантаження цього формату.

Зараз ми маємо ОБСЄ як міжнародного безпекового спостерігача, давайте ми будемо говорити про НАТО. Давайте підключати їх. Такі варіанти в історії були, коли НАТО брало участь в різних форматах.

Гарантовано це все треба переглядати, але в мене тут не так багато питань до наших міжнародних партнерів, скільки до Зеленського. Він тільки зараз зрозумів, що Путіну не дуже вже й треба в очі дивитись, бо це нічого не дасть. Тільки зараз він починає розуміти, що такі люди, як Фокін, який був заступником Кравчука і говорив, що “Росію нужно понять”, представляючи Україну в тристоронній контактній групі, не можуть представляти Україну. Зеленський два роки тому казав, що ми будемо працювати в мінському форматі. І зараз він нарешті вже почав говорити інакше. Але це була величезна помилка, бо за цей час треба було готувати альтернативний спосіб і тримати його в порядку денному.

Два роки Зеленський був один, а зараз - інший. Він міняється?

Так, але надо повільно. і це не той випадок, що краще десяток років помилок, ніж роки саботажу, тому, що тут ідуть і саботаж, і помилки. Ми бачимо, що Зеленський каже: “Нам потрібне закон про імпічмент!”. Ось вам закон “Про імпічмент”. Гарний заголовок, гарна обкладинка, а начинки - нема. Таких прикладів - десятки. Це недореформи, якими Зеленський показує людям імітацію роботи.

Коли говорити про міжнародну політику, то те, що наша підтримка стає слабшою на різних майданчиках є наслідком слабкої позиції України. Не уявляю як можна їхати до США чи в норманський формат і просити “зробіть нам щось, продовжте санкції дайте гроші тощо”. Адже ми розуміємо, що санкції і протидія Путіну світовим державам теж коштує грошей. І коли Зеленський призначає на відповідальні позиції Кравчука, Фокіна, Арестовича, незрозумілих людей в уряд, то наші міжнародні партнери це бачать. Їх не можна обманути, не можна приїхати і сказати, що у нас все прекрасно. У них є інформація, вони не живуть у паралельній реальності.  Зеленський живе у паралельній реальності.

Тому, якщо чесно відповідати, то зміни є. Але якщо відповідати ще більш чесно, то цього абсолютно недостатньо.

Ексгенпрокурор і суддя Конституційного Суду Віктор Шишкін: «Мені достатньо землі і замаху на судову владу, щоб сказати, що Зеленський – убивця Конституції»

Роман Лозинський, депутат Верховної Ради: «Північний потік» - «холодний душ» для України! А для США – крок вперед, багато кроків назад Частина 2

 

Свіжий Номер
(Тисніть на обкладинку)

#2021-41
14 жовтня – Покрова, День Захисника України, День Козацтва, День створення УПА
На правничі теми
Офіцер запасу Людмила Дем’яник (Катруся Стріла): «Я хотіла встигнути прикрити обличчя руками. Щоб коли мене ховатимуть, доця бачила, що це я. Щоб вона мене запам’ятала»
«Початок операції стосовно «вагнерівців» санкціонував міністр Таран, скасування не було, її просто зірвали», – Бутусов
Як Зеленський про «вагнерівців» із Лукашенком говорив
Американка українського походження Уляна Мазуркевич – про роботу в комісії США з Голодомору та про діаспору у Філадельфії
Про Редьярда Кіплінґа і не тільки Презентація унікального перекладу в Центрі Шептицького
Прийняття в Генеральному Консульстві України в Чикаго
Історія діаспори у світлинах
Олександр Панченко Шлях хуторянина у фактах, подіях, дописах, віршах й цифрах

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com