rss
07/31/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Українське Чикаго \ Зелені свята в парафії Української Православної церкви Святої Трійці
Прадавні літні торжества – Зелені свята, які з прийняттям християнства злилися з триденним святом Зіслання Святого Духа, припадають на період соковитої зелені літа. Вже сама назва свята говорить про те, що навколишній світ на той час буяє квітучою зеленню.

А щоб підкреслити особливість цього свята, наші предки оздоблювали свої садиби зеленню та квітами. Обабіч вікон та дверей ошатно побілених хат та допоміжних господарських приміщень і навіть біля воріт прикріплювали галузки липи, клена, береста, осики.

Title  
Настасія Марусик, Олександр Свистун, Валентина
Федоришин, Олександр Панасюк, Володимир Довгайчук,
Михайло Калинюк, о. Богдан Калинюк, Наталя Ониськів,
Віталій Кутний, Роман Яцковський, Сергій Колєдов
 

В давнину вірили, що зелень оберігає господу від небажаних істот – русалок. А ще вірили, що до Зелених свят не можна ні купатися, ані бродити на самоті полями – тому, що в буйній зелені озимини купаються польові мавки, а в річках та водоймищах русалки справляють свій Русалчин Великдень. І горе тим, хто попадеться їм – хлопців вони можуть забрати в глибинні води і не відпустити, а дівчат – залоскотати до смерті. Свою силу ці міфічні істоти втрачають лише після освячення вод та полів.

В суботу, перед Зеленими святами, поминають покійників. Прямо на цвинтарі сплітали вінки з квітучого барвінку і прикрашали могили, виголошували молитви за душі тих, що там спочивають, роздавали поману. Тому день цей називають ще в деяких регіонах Задушною суботою. З бурхливим розвитком «поховальної (ритуальної) індустрії» прадавня традиція оздоблення могил вінками з живого барвінку втратила свою актуальність. Натомість на цвинтарях замайоріли величезні вінки з  пластикових «мертвих» квітів, які з часом скидали обабіч , або спалювали, забруднюючи довкілля залишками та їдким димом. Тішить те, що на сьогодні священики декотрих парафій забороняють прикрашати могили штучними квітами.

Title   Title
Віталій Кутний, о. Богдан Калинюк о. Богдан Калинюк, Сергій Колєдов,
Володимир ДовгайчукЗелена неділя розпочиналася великою Літургією на честь Зіслання Святого Духа, яке було в п’ятидесятий день після Воскресіння Господнього (Великодня) та в десятий день після Вознесіння. Подекуди після Богослужіння з хрестами та хоругвами йдуть святити річку чи озеро, щоб очистити навколишні водоймища від усякої скверни. Після освячення водоймищ для мешканців даної місцевості  розпочинався оздоровлювальний купальний сезон. В деяких поселеннях освячували ще й криниці. На другий день, після Богослужіння, процесія на чолі зі священиком, вирушає на поля для освячення угідь та посівів, щоб Господь оберігав їх від граду і грому, від пожежі, повені та інших стихій.

На майдані (толоці) місцеве парубоцтво організовувало танцювальні забави. Сільські музики натхненно спонукали до танцю. Дівчата приходили сюди заквітчані та ще й своїм судженим прикрашали капелюхи квітами і герданами.

Саме такою святковою, зеленою і квітучою зустрічала 19-20-го червня гостей Українська православна церква Святої Трійці в Бенсенвілі, яка купається в соковитій натуральній зелені. Парафія була заснована в червні 2009 року, і Зелені свята стали її храмовим празником.  Свято було чудово організоване великою дружною парафіяльною родиною – братством, сестринством, парафіяльною молоддю на чолі з настоятелем – отцем Богданом Калинюком. Після затяжного періоду пандемії Covid-19, яка цього літа нарешті пішла на спад, на святкуванні були присутні багато людей.

Title  Title
Віталій Кутний 


Привітати парафію завітали: Віталій Кутний –  президент Кредитової Спілки «Самопоміч», Роман Яцковський – виконавчий директор Асоціації «Самопоміч», Сергій Колєдов – Генеральний консул України в Чикаго, разом з працівниками консулату Валентиною Федоришин, Олександром Свистуном та Олександром Панасюком, Наталія Онисько – представник Українського Конгресового Комітету Америки (Відділ Іллінойс), представники сусідніх парафій, зокрема о. Михайло Кузьма та о. Ярослав Мендюк (Українська греко-католицька церква Непорочного Зачаття), Олексій Касперук з паніматкою Любою (Українська православна катедра св. Софії), о. Іван Лимар з паніматкою Лілією (Український православний катедральний собор св. Кн. Володимира). 

З вітальним словом до присутніх звернувся настоятель церкви отець Богдан Калинюк, а також голова парафії Володимир Довгайчук. Отець Богдан привітав українську спільноту містечка Бенсенвіль з храмовим святом. За традицією, хвилиною мовчання було вшановано пам’ять парафіян, які відійшли у вічність.

Title   Title
Петро та Надія Вінярські Наталія Горбач, Володимир Довгайчук


Далі до слова було запрошено поважного гостя – директора Кредитівки «Самопоміч» Віталія Кутного. Традиційно, Кредитова Спілка «Самопоміч» є довголітнім незмінним  спонсором, який підтримує парафію від початку її заснування. І саме в цей день, 20 червня, Кредитівка «Самопоміч» відзначає своє 70-ліття. Пан Віталій щирими і теплими словами привітав парафіян зі святом, а також вручив щедрі дарунки – на розбудову парафії, на розвиток школи українознавства.

Далі, одне за одним, до мікрофону підходили поважні гості. Генеральний консул України в Чикаго Сергій Колєдов від імені консульства подякував парафіянам та настоятелю храму за їхню жертовну працю, а також за запрошення бути присутніми на цьому чудовому дійстві.  Пан Сергій закцентував свою увагу на величині та активності української громади штату Іллінойс і її ролі в українській спільноті Америки.

Урочиста частина дійства плавно перейшла у свято останнього дзвоника для випускників школи українознавства «Калина». Під чітким керівництвом педагогів школи на чолі з Наталією Горбач, було підготовлено цікаву концертну програму. Роман Яцковський – виконавчий директор Асоціації «Самопоміч», вручив кожному випускнику сертифікат на суму $50. Також школярі отримали грамоти та подарунки від парафіяльної громади.

Title   Title
Парафіяни Української Православної
церкви св. Тройці (Бенсенвіль)
 Учні суботньої школи українознавства «Калина»


У неділю вранці було відслужено урочисту Літургію, після якої святкування продовжилось на потопаючому в зелені церковному подвір’ї.  Сестринство і братство парафії подбали за смачнющі страви традиційної української кухні.

Для малечі збудували дитячий майданчик з різноманітними атракціонами, проводився конкурс малюнка на асфальті, майстер-клас зі створення оберегової ляльки-мотанки. Дорослих розважав музичний гурт «Каскад», а також запальні народні пісні у виконанні Заслуженої артистки України Людмили Касьяненко та місцевого співака Володимира Дуди.

Title   Title
Людмила Касьяненко Володимир Дуда


Два дні свята пролетіли непомітно. У своєму завершальному слові настоятель храму о. Богдан Калинюк висловив щиру подяку дирекції управи Кредитівки «Самопоміч» за багаторічну фінансову підтримку парафії, очільникам парафіяльної ради та парафіянам, організаторам свята та численним виконавцям, педагогам школи українознавства «Калина» та батькам, парафіяльній молоді, музикантам, співакам, численним гостям.

 Разом із заходом сонця закінчилась забава, адже у понеділок всіх чекає важка і напружена праця в реаліях американського життя.

 Title  Title
 Title  Title


Світлини авторки

Івана Купала з Українським Національним Музеєм

Івана Купала з Українським Національним Музеєм

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com