rss
06/19/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Наука \ Освіта \ До Міжнародного дня сім’ї: як працює єдиний в Україні Інститут родини та подружнього життя

15 травня у світі відзначають Міжнародний день сім’ї, який у 1993 році започаткувала Генеральна Асамблея ООН. З нагоди свята розповідаємо про Інститут родини та подружнього життя, який понад 20 років діє в Українському католицькому університеті. Про те чим займається Інститут, ми запитали в його багатолітньої керівниці Олесі Куки.

Інститут родини та подружнього життя заснували у 1998 році тоді ще у Львівській богословській академії (зараз УКУ). Ідея створення належить першому ректорові ЛБА о. д-ру Михайлу Димиду та чинному голові Комісії УГКЦ у справах родини та мирян, керівнику програми «Етика-Політика-Економіка» УКУ, д-ру Юрію Підлісному, який очолював Інститут від початку. У 2014 року директоркою Інституту стала Олеся Кука, яка на той час була керівницею центру суспільних, природничих та філологічних дисциплін, старшою викладачкою кафедри загальної та соціальної педагогіки УКУ, і яка є інструкторкою симпто-термального методу розпізнавання плідності.

За її словами, Інститут відіграє в університеті ключову роль, показуючи молодим людям, чому сім’я та родинні цінності важливі: «У майбутньому молоді люди будуть створювати власні сім’ї і більшість моделюють саме ті стосунки, які були притаманні для їхніх родин, а це, на жаль, не завжди хороші приклади. Наше завдання – допомогти розірвати це коло».

Глибше розуміти сучасні проблеми серед молоді Олесі Куці допомагає кураторство в студентському Колегіумі УКУ. Спільно зі студентами вона з чоловіком та чотирма дітьми живе і працює вже дев’ять років. Каже, що щороку до Колегіуму приходить дедалі більше дітей з неповних сімей. «Багато молодих людей не бачили належного прикладу стосунків у сім’ї. Тому часто наші родини кураторів у Колегіумі для них є прикладом моделей стосунків, на основі яких вони в майбутньому можуть створювати власні сім’ї. Не менш важливо молодим людям дати розуміння, що конфліктів у сім’ї не уникнути. Студенти можуть конфліктувати з батьками, братами, сестрами, і це є нормальним процесом. Ми спілкуємося з ними і розповідаємо, як такі ситуації вирішувати. Дивитися на проблему під іншим кутом допомагає наша формаційна програма в Колегіумі. За роки роботи з молодими людьми як кураторка можу з упевненістю сказати, що формаційна програма змінює студентів».

Як зазначає Олеся Кука, мета Інституту родини та подружнього життя – пояснювати, якими є християнські сімейні цінності, та популяризувати їх у суспільстві. Відповідаючи на запитання, про які саме цінності йдеться перш за все, керівниця зазначає: «Це людська гідність, розуміння природи людини (і тілесної, і духовної), розуміння цінності людського життя як найвищого дару. Це ті фундаментальні цінності, на яких будується сім’я». Аби доносити ці цінності, команда Інституту впроваджує низку проєктів, проводить сертифікатні програми, конференції, міжрелігійні та міжконфесійні симпозіуми, а ще відкриті зустрічі «Школи сім’ї». Запустили також інформаційний ресурс «Сім’я», де зібрано чимало матеріалів на подружню та сімейну тематику.

Одним із завдань Інституту Олеся Кука також називає поширення вчення Католицької Церкви про шлюб і сім’ю, адже сьогодні під впливами різних течій цінності сім’ї часто нівелюють: «Через різні засоби комунікації ми пояснюємо, чому подружжя є нерозривне. Важливо розуміти, що коли людина порушує певні приписи і чинить аморально, то негативно змінює своє життя. Тобто, чинячи гріх, ми свідомо погіршуємо власне життя. Церква пропонує нам своєрідну дорожню карту, правила, які можуть наблизити наше життя до того ідеалу, якого ми так прагнемо».

Title 

За постановами Синоду єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, Інститут залучений до формування та реалізації базової програми, котра готує до прийняття Таїнства Подружжя. Додатково команда Інституту розробляє робочий зошит для наречених. Крім того, спільно з Комісією УГКЦ у справах родини та мирян вони започаткували річну дистанційну сертифікатну програму «Передподружні програми. Перезавантаження» для викладачів передподружніх наук, які хочуть оновити свої знання, інструменти та методи викладання. Програма «Передподружні програми. Перезавантаження» складається із шести окремих навчальних курсів:

  • Форми й інструменти дистанційного навчання
  • Психологічні аспекти
  • Відповідальне батьківство та дар життя
  • Біоетичні аспекти
  • Канонічне та цивільне право
  • Богословські аспекти

Зараз в Інституті триває великий проєкт «Богослов’я тіла св. Івана Павла ІІ для молодих українців». Команда готує до видання збірку катехиз святого папи Івана Павла ІІ, які він виголошував на авдієнціях щосереди. Це вчення, яке ще називають богослов’ям тіла, поєднує бачення святого Івана Павла ІІ як антрополога і богослова. Вагомості цій праці також додають обставини, з яких усе починалося. Адже до обрання Папою Кароль Войтила, будучи ще священником, активно душпастирював для молоді та сімей. Згодом подружню тематику розвивав і популяризував вже як понтифік.

Книга «Man and Woman He Created Them: A Theology of the Body» перекладена багатьма мовами, українською вона вийде вперше саме завдяки Інституту родини та подружнього життя УКУ, у співпраці з видавництвами Українського католицького університету та «Свічадо». «За цю справу дуже вболіває Блаженніший Святослав, – додає Олеся Кука. – Він розповів, що ця праця в часи його викладацької діяльності була для нього основним підручником». У планах Інституту популяризація книги насамперед серед молоді, тому команда вже готує статті, інтерв’ю, а також серію коротких відео, щоби максимально зацікавити та ввести молодь у контекст богослов’я тіла. В планах – організація тематичних семінарів і дискусійних зустрічей у різних регіонах України.

Title 

З 2002 року в Інституті діє Школа «Дар плідності», яка проводить навчання з методу розпізнавання плідності (МРП) і формує консультативну мережу по всій Україні. Її випускниками уже стали близько чотирьох сотень консультантів із МРП. Цікаво, що в Україні таких шкіл зараз є лише дві – у Львові та Києві. Через карантинні обмеження Школа почала працювати онлайн, що дало змогу доєднатися до навчання усім охочим як з України, так і з-за кордону. Загалом Інститут пропонує навчальні курси для користувачок методу та сертифікатні програми різних рівнів для консультантів і викладачів.

«Як консультантка й інструкторка з методу розпізнавання плідності, я зустрічала багато різних пар. Траплялися випадки, коли через порушення менструального циклу лікарі призначали жінкам гормональні препарати для вирішення проблеми. Часто у таких ситуаціях одна проблема може відійти на другий план, але в майбутньому виникає багато побічних наслідків, про які зазвичай не попереджають. Коли ж люди звертаються до нас зі схожими проблемами, ми намагаємося у співпраці з медиками застосовувати комплексний підхід. Важливо розуміти, що кожен організм працює у свій особливий спосіб і не завжди правильно «підганяти» його до середньостатистичних даних», – пояснює Олеся Кука.

Вивчення і застосування методу розпізнавання плідності допомагає багатьом сім’ям. Олеся Кука пригадує таку історію: «Не можу забути зустріч із одним подружжям, яке звернулося за консультацією. У них троє маленьких дітей: найстаршій ще не було 5 років. Чоловік заробляв на життя один, рідні жили далеко, і увесь догляд за маленькими дітками та побутом ліг на плечі мами. Подружжя не користувалось жодним методом контрацепції, це було їхнє спільне рішення. Однак жінка боялася завагітніти знову, це довело її до страху, який викликав мігреневі болі. Вона прийшла до нас, знаючи один метод розпізнавання плідності, з нею ми пройшли навчання ще одного методу. І коли розрахунки обох почали збігатися, вона заспокоїлась, почала довіряти своєму організмові та природному плануванню, відтак вирішила свою проблему».

Також у 2018 році Інститут започаткував традицію спільного святкування Дня сім’ї в Українському католицькому університеті для працівників і їхніх родин. Гаслом заходу стали слова митрополита Андрея Шептицького: «Сонцем дитини є любов батьків». Цьогоріч у першу неділю червня відбудеться Літургія, на якій молитимемося за сім’ї працівників, студентів, випускників і друзів УКУ. Вона транслюватиметься також онлайн, тому до молитви зможе доєднатися кожен охочий.

Дізнатися про новини, події та анонси програм від Інституту родини та подружнього життя УКУ ви можете на сайті http://family-institute.org.ua.

Пресслужба УКУ

 

Університетська команда від УКУ та НаУКМА вперше взяла участь у світовій конференції «Національна модель ООН» і отримала нагороду

Наталка Климовська: «Люблю святкувати життя»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com