rss
06/16/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Економіка \ Пiвдень: любов до кави, міста і своєї справи

Протягом кількох останніх років у Херсоні з’явились десятки нових кав’ярень. Від простих кіосків до стильних кафе з гарним дизайном інтер’єру, професійним обладнанням і навченим персоналом. Можна говорити про справжній бум на каву.

Водночас, поціновувачі цього напою серед місцевих закладів, найімовірніше, порекомендують вам 5-7 локацій, у яких вас здивують особливою кавою, десертами чи класною атмосферою.

Під час карантину кав’­яр­ням, як і іншим закладам, було непросто. Локдаун змусив усіх змінюватися. Або зачинятися. В деяких випадках — назавжди. В цій рубриці ми спілкуємось із представниками малого бізнесу, які змогли вистояти, пристосуватися і є прикладами історій успіху. І наша мета — не реклама, а підтримка і приклад для соціально відповідальних підприємців.

Один із таких у Херсоні — Prostir.сoffee. Як вони себе називають, «це технологічна кав’ярня, де можна випити кави, відремонтувати гаджет чи провести захід». Заклад заснували два подружжя: Іван з Анною та Костянтин із Поліною. З трьома власниками зустрічаємося у їхньому просторі на вулиці Театральна.

Чому кав’ярня

«Передусім, ми всі любимо каву, і нам не вистачало у Херсоні якісної кав’ярні з зерном найвищого рівня. Тому вирішили таку відкрити. Хоча я більше спеціаліст у сфері ІТ, менеджерських штуках, а Костя спеціаліст з кави. У нас вийшла класна синергія. Ми вклали душу, Костя продав машину, я щось продав... і зробили з цього мертвого приміщення затишний простір своїми руками», — відповідає на моє питання Іван Понюк.

Кав’ярень багато, але не всі власники заглиблюються в тонкощі: чому та чи інша кава справді хороша, як це зрозуміти, як обрати «свою» каву, які секрети обсмаження, походження, способи заварювання тощо.

Костянтин Дудченко говорить, що одна з їхніх місій — піднімати рівень культури споживання кави, вести просвітницьку роботу в цій темі.

«Я в каві з 2013 року. Відтоді я хотів, щоб у Херсоні був такий рівень закладу, як у Києві чи інших європейських містах. І щоб у херсонців було це розуміння. Від цього виграють усі, — каже Костя. — Водночас у багатьох залишається стереотип, що кав’ярні — це прибутковий бізнес, де мінімум вкладень: взяти приміщення, поставити машину, людину і гроші потечуть у кишеню. Але це не так. Якщо ти хочеш іти вперед, то треба бігти».

«Ця кав’ярня є симбіозом нас усіх, і кожен приносить в неї щось своє. Це, передусім, гарний відкритий простір, де приємно перебувати. А також події, які тут відбуваються: благодійні акції, навчання. Це майданчик для зустрічей, презентацій», — підтримує розмову Анна Понюк.

Як змінилися на карантині

«Ми були першими, хто закрився на карантин минулого року. Одразу написали про це в соцмережах, пояснили, як будемо працювати далі. Це було важко, але мусили берегти себе і клієнтів», — каже Іван.

На той період у закладі повністю перейшли у режим роботи «на видавання», переформатували меню, упаковку їжі, організували доправлення. Повністю реорганізували сайт, зробили з нього магазин, щоб бути «максимально близькими до клієнтів онлайн».

«Звичайно, було просідання у прибутку. Є емоційний фон, є фінансовий фон — ми розуміємо, що кава – не першочерговий продукт для людей. Але це дало змогу вижити, платити працівникам зарплату, податки, оренду. І ми пишаємось тим, що від нас ніхто не пішов за цей час, тобто ми довіряли працівникам, підтримували, і вони теж віддячили своєю відданістю справі», — додає Іван.

«Також під час локдауну минулого року ми пригощали безкоштовною кавою медиків і поліцейських. Відчували, що потрібна підтримка. Люди дивувалися, питали, як вони доведуть, що є медиками. На що ми відповідали: віримо вам на слово, — розповідає Аня. — Приїжджали карети швидкої, виходили медики, всі брали каву. Загалом, понад 6 тисяч чашок кави ми роздали таким чином. Гадаю, це круто, бо то було щиро, ми відчували громадську єдність і те, що ми потрібні людям».

Попри високу конкуренцію і карантинні обмеження команді Prostir.сoffee вдалося відкрити ще одну маленьку кав’ярню в Таврійському мікрорайоні Херсона. До слова, в цьому кварталі мінімум 5-6 подібних закладів. Однак це не зупинило наших співрозмовників.

«Можливість локдауну ми використали для еволюції, самоосвіти. Відчули, що там є потреба в нашій каві. Хоча за цей період мінімум три хороші кав’ярні припинили роботу. Карантин показав слабкі сторони бізнесу. І якщо завтра у нас знову буде жорсткий локдаун, будемо дотримуватися всіх норм, працювати на винос, будемо намагатися вакцинуватися», — пояснює Іван.

Рецепти успіху

«Гадаю, він у тому, що ми віримо у власну справу та нашу команду, були гнучкими, змогли прийняти неминучі зміни і використали їх із користю. Також багато аналізуємо ринок і відгуки клієнтів, максимально реагуємо на них», — зазначає Костя і партнери з ним погоджуються.

«Ще важлива наша локальність, і що нас завжди можна тут знайти або написати в соцмережах. Людина приходить і каже: «Я хочу чорний хліб, а не білий». Добре, ми занотували», — каже Анна.

«Приділяємо увагу популяризації Херсонщини. Поширюємо цікаву літературу про регіон, подорожі. Робимо простір, комфортний для дітей. Створили невеличкий єдиний музей техніки Apple у місті. Стараємось над різними дрібничками, фішками. І як би далі не склалося, ми працюватимемо з думкою про Херсон, про комфорт наших гостей», — підкреслює Іван.

Ще один секрет від власників кав’ярні — займатися своїм напрямком, не заважати партнеру, а максимально сприяти. Оскільки рішення ухвалює не одна особа, то хлопці і дівчата розділили свої обов’язки і напрямки. Хтось займається тільки кавою, хтось управлінськими справами чи комунікацією тощо. Кажуть, бувають суперечки. Але через те, що вони постійно в процесі і живуть ним, то знаходять порозуміння.

Кава

Звичайно ж, один із найважливіших секретів — якісна кава.

«Ми не можемо змусити вас пити капучино замість американо з молоком. Ми можемо тільки пояснити переваги і запропонувати. До речі, на сайті ми розказуємо про способи заварювання і як приготувати смачну каву вдома. І на кожній пачці є qr-код, який веде на розповідь саме про цю каву. Це знов таки до питання освіти і кавової культури, — каже Костянтин. — Стосовно відбору кави є важливий критерій: це має бути зерно, обсмажене в Україні. Так вона буде свіжою і смачнішою. А кошти від усього ланцюга, від доправлення до клієнта, залишаться в нашій країні. Інший момент — комунікація з обсмажником, надання зворотного зв’язку, щоб у випадку, наприклад, пересмаження, він міг виправити ситуацію».

Також у закладі створили полицю з кавою від найкращих виробників України. На неї непросто потрапити, адже відбираються зразки, які мають певну історію і цінність.

Автори: Алла Дубровик-Рохова,
Олеся Шуткевич, Вінниця,
Іван Антипенко, Херсон

Джерело: «День»
(https://day.kyiv.ua/uk/article/ekonomika/zhyttyestiyki)

Життєстійкі: оптимістичні історії підприємців, які «здолали» кризу

Подiлля: вони «перехитрили» карантин

Ціна егоїзму#2021-24 (06/16/2021)

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com