rss
05/14/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Проблема \ Кримінал \ Гюндуз Мамедов, заступник генпрокурора: «Офіс прокурора МКС уже визначив події під Іловайськом як факт ймовірного вчинення віроломного вбивства»

Офіс генерального прокурора України скерував до Міжнародного кримінального суду (МКС) ще одну порцію доказів – щодо вбивства українських військових під час Іловайської трагедії та оборони Донецького аеропорту.

Як відомо, 11 грудня 2020 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі ухвалив рішення про завершення попереднього вивчення ситуації в Україні, а це означає, що на тимчасово окупованих територіях Криму і сходу України мали місце воєнні злочини і злочини проти людяності. Й вони можуть бути повноцінно розслідувані.

Отже, які саме нові докази було передано до Міжнародного кримінального суду? Коли суд візьметься за розгляд справи по суті? Про це «Укрінформу» в ексклюзивному інтерв’ю розповів заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов.

- Нещодавно ви заявили про те, що передали до Міжнародного кримінального суду (МКС) повідомлення щодо вбивства українських військових під час Іловайської трагедії 29 серпня 2014 року та оборони Донецького аеропорту 19-21 січня 2015 року. Розкажіть – що саме передано в Гаагу?

- Перш за все, хочу акцентувати увагу на тому, що це вже 19-те інформаційне повідомлення, скероване до Офісу прокурора МКС, і всі звернення є систематичними та масштабними. Вже цього року в Гаагу, як звикли у нас говорити, спрямовано 3 звернення: одне – щодо порушення прав журналістів у тимчасово окупованому Криму, два – по невибіркових обстрілах РФ та підконтрольними їй незаконними збройними формуваннями цивільної інфраструктури, що забезпечує життєдіяльність міст на Донеччині й Луганщині.

Це велика аналітична робота, яку роблять прокурори профільного департаменту, управлінь в Донецькій та Луганській областях, прокуратури автономії разом із неурядовими організаціями. І, що важливо, глобальна робота триває, незважаючи на рішення МКС щодо завершення попереднього вивчення ситуації в Україні й визнання, що на тимчасово окупованих територіях дійсно вчиняються воєнні злочини та злочини проти людяності. Ми вважаємо, що Офіс прокурора МКС матиме змогу врахувати і ці серйозні порушення міжнародного гуманітарного права напередодні подання українського кейсу до Досудової палати. А там уже буде прийняте остаточне рішення про відкриття повноцінного розслідування.

Що стосується безпосередньо поточного звернення. Іловайська трагедія та оборона ДАПу, що тривала 242 дні, – дуже чутливі й болючі питання для українців. Ознаки віроломства, а тут мова йде про введення в оману супротивника для отримання військової переваги, мали місце під час багатьох збройних конфліктів. Але, на жаль, у нашому випадку була дуже суттєва кількість загиблих та поранених. Під Іловайськом загинули 366 українських військових, 429 – отримали поранення різного ступеня тяжкості, 300 – потрапили у полон, 24 – зникли безвісти. При обороні Донецького аеропорту Україна втратила 25 військовослужбовців, 22 – було захоплено у полон, одного полоненого було вбито. «Зелений коридор» у випадку Іловайського «котла» та «режим тиші» – у ДАП для евакуації вбитих і поранених – були віроломно використані збройними силами РФ та підконтрольними їй представниками НЗФ. Шквальний обстріл з мінометів, РПГ на тлі гуманітарних домовленостей… Один із перших пострілів з танка потрапив у колону, де рухався КАМАЗ із пораненими, позначений символом «Червоного Хреста». Всі поранені військові у ньому загинули. Це все – воєнний злочин. Міжнародне право, а саме – стаття 37 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій 1949 року, забороняє «вбивати, завдавати поранення або брати в полон противника, вдаючись до віроломства». В той же час дозволені воєнні хитрощі. Але, як свідчать матеріали кримінальних проваджень, ознак воєнних хитрощів у цих випадках не було. Агресор мав на меті саме заподіяння смерті або завдання шкоди здоров’ю військовослужбовцям урядових сил України, користуючись їхньою довірою.

 Title

- Чи вже отримав суд нові докази вбивства українських військових під час Іловайської трагедії?

- ОП МКС уже отримав і повідомлення, й нові факти.

- Що зображено на цих фото- та відеодоказах? Вони не лише з відкритих джерел. Як вдалося їх отримати?

- Багато тут говорити не можу, але матеріали містять фото, відео, письмові свідчення та опис речових доказів. Деякі з них отримані з відкритих джерел і свідчать про присутність збройних сил РФ у районі Іловайська у 2014 році. Загальна картина подій складена зі свідчень очевидців. Вони показують не тільки те, що відбувалось, а й дозволяють скласти уявлення про роль РФ у цих подіях, зокрема – її відповідальність за вчинення віроломства по відношенню до українських військових.

- Що це інформаційне повідомлення означає для нашої справи в МКС? Як нові докази вплинуть на РФ?

- Це повідомлення варто розцінювати як доповнення, розширення, деталізацію інформації до тих загальних даних, що вже були передані до МКС. Це, зокрема, є й підтвердженням того, що збройний конфлікт має характер міжнародного, а не внутрішнього. Офіс прокурора МКС уже відзначав події під Іловайськом як факт імовірного вчинення віроломного вбивства та поранення військовослужбовців. Зі свого боку, Офіс генерального прокурора хотів звернути увагу МКС на подробиці обставин та вказати на те, що саме на РФ покладається відповідальність за вчинене віроломство. Крім того, наприкінці грудня 2019 року, як окреме звернення, була передана інформація щодо позасудових страт українських військових у ході боїв за Іловайськ та Дебальцеве.

- Коли суд може взятися за розгляд справи по суті?

- На даний час це важко спрогнозувати. Чинний прокурор МКС пані Фату Бенсуда у грудні 2020 року зазначила, що ситуація в Україні відповідає критеріям для відкриття повноцінного розслідування, але для цього потрібно відправити матеріали і дочекатися рішення Досудової палати МКС, і вже після цього ми матимемо безпосередній процес по справі. Цим уже буде займатись новообраний прокурор МКС пан Карім Кхан. Але й генеральний прокурор, і я неодноразово говорили: щоб прискорити прийняття рішення, Україні необхідно ратифікувати Римський статут. Це дасть змогу пропустити стадію погодження Досудової палати МКС та перейти прокурору безпосередньо до розслідування.

 

Автор: Ірина Драбок, Гаага

Фото: Офіс генерального прокурора України, Ірина Драбок,
Софія Шовікова

Джерело: «Укрінформ» (https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3224456-gunduz-mamedov-zastupnik-generalnogo-prokurora-ukraini.html)

Три замахи на Стерненка об'єднали в одну справу й передали для розслідування у СБУ

Мінцифри залучило до співпраці банкіра, обвинуваченого у розкраданні грошей банку

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com