Податки – основне джерело бюджету держави, без якого вона не може успішно функціонувати. Податки, як кровоносні артерії, приносять органам управління на всіх рівнях необхідні фінансові ресурси для вирішення перспективних і поточних завдань, що стоять перед суспільством. Із загальної суми надходжень до бюджету податки з громадян становлять близько 40%.
Кожен новий рік вимагає від громадян зусиль для підготовки та складання податкового звіту за попередній рік. 2021 рік – не виняток, додаткові нерви платників податків зумовлені COVID-19.
Необхідно усвідомлювати, що уникнути сплати податків, передбачених федеральним і цивільним законодавством, неможливо. Однак можна спробувати створити для себе найсприятливішу податкову ситуацію. На практиці податки можуть бути мінімізовані. Суми, які треба платити, не є постійними, вони залежать від багатьох факторів і не будуть однаковими для людей з аналогічним доходом. Шлях до економії – це знання і вміння застосовувати положення податкового законодавства, правила й інструкції IRS, рішення податкового суду. Складність і трудомісткість підготовки податкового звіту, який платник податку складає самостійно, займає, за оцінкою експертів, близько 28 годин. Це – час на вивчення інструкцій для виконання розрахунків, заповнення форми 1040, 1040-SR і додатків до них. Загалом, за деякими оцінками, американські платники податків щороку витрачають понад 6,1 млрд. годин на підготовку документів, виконання розрахунків і заповнення звітів. Це відповідає роботі за повний робочий день близько 3 млн осіб.
Багато неприємностей і матеріальних втрат у платника податків є результатом не тільки незнання конкретних законоположень про податки, інструкцій і вимог федеральних і цивільних податкових відомств, але й через відсутність системної підготовки до складання щорічного звіту й організації всебічного й точного обліку (підтвердженого документально) всіх видів доходів і витрат. При цьому зауважу, що у податкових служб немає якихось особливих вимог до організації обліку індивідуумами й малим бізнесом. Тому, перефразовуючи М. Жванецького, закликаю: «Готуйтеся до складання податкового звіту ретельніше!», інакше нервування при аудиторській перевірці з боку федеральних і цивільних податкових служб не уникнути.
Наразі всі платники податків займаються збиранням і підготовкою необхідних документів до складання податкового звіту. Тому спробую коротко ознайомити читачів газети з інформацією про нові нормативи та зміни у федеральному податковому законодавстві, які стосуються більшості платників податків-індивідуалів. Їх необхідно враховувати при складанні податкового звіту за 2020 рік.
- Основні форми 1040 і 1040-SR і додатки до них змінилися у порівнянні з 2020 роком: за кількістю статей (рядків) – було 24, стало – 38, показниками й методикою розрахунків. Кількість основних додатків (їх всього три), які зобов’язаний заповнювати конкретний платник податків, залежать від його економічної ситуації. Тому будьте уважні, перед заповненням звіту за 2021 рік порівняйте форми з 2020 роком.
- Gross income містить всі доходи, які платник податків отримав у формі: грошей, товарів, майна, послуг, що не звільнені від податків, зокрема, дохід, отриманий за межами США.
Gross income = earned income + unearned income
Earned income includes – salaries, wages, tips, professional fees, taxable scholarship and fellowship grants.
Unearned income includes – taxable interest, ordinary dividends, capital gains, distributions unemployment compensation, taxable social security benefits, pensions, annuities and distributions of unearned income from trust.
- Якщо платник податків (Single) вказаний як залежний (dependent) у когось у податковому звіті, то він зобов’язаний складати власний податковий звіт:
- якщо його unearned or gross income більший ніж $2,750 ($4,400 – якщо людина має 65 років і більше або сліпа);
- якщо earned income був більший ніж $14,050 ($15,700, якщо людина має 65 років і більше або сліпа).
- Під час складання федерального звіту в платника податків є можливість скористатися стандартними (standard deductions) списаннями або списаннями по статтях (itemized deductions), залежно від того, що для нього вигідніше. Стандартні списання для сімейної пари, що складає спільний звіт, і платника податків, який кваліфікується як вдова (вдівець) – $24,800, для глави сім’ї – $18,650, для самотнього (single) – $12,400. На додаткові стандартні списання мають право платники податків, які мають більше ніж 65 років, та сліпі. Вони вказані в інструкціях до форми 1040 і 1040-SR.
- Платник податків, який отримує Alimony, зобов’язаний у своєму звіті вказати SSN платника, дату й номер угоди про розлучення (divorce) або окреме проживання (separation).
- Допомога із безробіття (Unemployment compensations form 1040 (line 7) оподатковується. Дохід, отриманий платником податку у 2020 році, відображається у form 1099-G.
- Якщо протягом 2020 року ви вносили кошти у традиційну IRA (особистий пенсійний план), то маєте право на списання за таких умов: $6,000 – якщо вам було до 50 років на кінець 2020 року, $7,000 – вам понад 50 років. При цьому річний дохід для single, head of household, married filing separately не повинен перевищувати $75,000. Для married filing jointly, widow (er) – $124,000. Новим є правило про те, що знято обмеження, згідно з яким вам не має бути менше ніж 70,5 років, аби робити внески в IRA.
- Якщо в 2020 році ви заплатили відсотки за студентську позику (student loan interest deduction), взяту на навчання у вищому навчальному закладі для себе, дружини (чоловіка) або записаного у звіті як залежного (dependent), то можете списати цю суму за умови , що ваш modified adjusted gross income менший, ніж $85,000 – for single, $170,000 – for married filing jointly.
- Платники податків, які використовують особистий автомобіль для бізнесу, можуть проводити списання витрат із його експлуатації з розрахунку 57,5 центів за милю. Цими ж нормативами можуть скористатися ті платники податків, які для свого бізнесу беруть автомобілі на прокат (lease) або наймають таксі. Той, хто використовує автомобіль для отримання медичної допомоги, може проводити списання з розрахунку 17 центів за милю. При використанні автомобіля для благодійних цілей (charitable use) дозволяється списання з розрахунку 14 центів за милю.
- Alternative Minimum Tax (AMT) охоплює приблизно 20% від загальної кількості платників податків. Розраховуються АМТ за формою 6251, яка є додатком до основного звіту. Наприкінці 2020 року Конгрес затвердив суми, які звільняють платника податків від розрахунку та сплати АМТ.
Це – $72,900 для single, $113,400 – для сімейної пари, яка складає спільний звіт, і для вдови (вдівця), $56,600 – для чоловіка або дружини, які звітують окремо.
- Для відображення у звіті доходу або втрат від інвестицій, використовується форма 8949. Вона заповнюється на підставі даних, отриманих від брокера (форма +1099 -B). Підсумкові дані з форми 8949 переносяться у додаток D (Schedule D) до основного звіту – формі 1040.
- Якщо платник податків мав у 2020 році Foreign financial assets, то він повинен заповнити форму 8939, прикладену до основного звіту.
- Платник податків в додатку А (Schedule A) має право списати частину своїх медичних витрат (Medical and dental expenses) за 2020 рік. Тільки суми, які перевищують 7,5% від річного доходу – adjusted gross income (AGI) line 11 form 1040 or 1040- SR.
- Новим для платника податків, який використовує стандартні списання (standard deduction) при складанні у звіті за 2020 рік, є право у формі 1040 (line 10b) списати Charitable contribution, котрі він зробив готівкою або чеком благодійній організації. Сума списань обмежена сумою $300.
- Якщо платник податків протягом 2020 року працював як sole-proprietor (мав особистий бізнес) або independent contractor (працював за договором, тобто не був найманим працівником), то він зобов’язаний заповнити й додати до звіту Schedule C.
Якщо подружжя має і бере участь в управлінні загальним uncorporated business і використовує спільний дохід або відповідає за завдані втрати, то члени подружжя є партнерами в partnership, незалежно від того, чи складено формальний договір. У цьому випадку вони повинні звітувати за формою 1065.
- Якщо платник податків заробив дохід за кордоном (Foreign source income), то при складанні звіту він повинен керуватися публікацією IRS 54 «Tax Guide for US citizens and Resident Aliens Abroad» і формами 2555 або 2555EZ, які додаються до основної форми 1040.
Докладніше про порядок складання вашого податкового звіту ви можете дізнатися з публікації IRS № 17, інструкцій про порядок заповнення форм 1040 і 1040-SR та додатків до них, а також звернувшись до фахівця з оподаткування.
Кілька зауважень до порядку оформлення звіту.
Платники податків, для яких звітний період – календарний рік, повинні відправити звіт за формами 1040 або 1040-SR із додатками у федеральну податкову службу (IRS) до 15 квітня 2021 року.
Якщо ви складаєте звіт на папері з використанням форм IRS, то, відправляючи звіт поштою, зверніть увагу на адресу, за якою треба відправити федеральний податковий звіт. Він зазначений на останній сторінці до інструкції щодо заповнення форми 1040 і 1040-SR.
Якщо ви не можете скласти й відправити податковий звіт своєчасно, то можете отримати продовження терміну на 6 місяців (до 15 жовтня 2021 року). Для цього необхідно заповнити форму 4868 для обґрунтування причин перенесення терміну й відправити її в IRS. При цьому треба пам’ятати, що перенесення терміну надання звіту не звільняє вас від сплати податків в установлений термін, тобто до 15 квітня 2021 року. У разі несвоєчасної сплати податку з вас буде стягуватися відсоток і штраф.
Якщо ви маєте податковий борг, то для його відшкодування можете виписати чек або money order to «United States Treasury» або скористатися кредитною чи дебетною карткою. Детальна інформація присутня на www.irs.gov/e-pay.
Для заповнення цивільного податкового звіту рекомендую скористатися буклетами з формами та інструкціями щодо їхнього заповнення, в яких враховані особливості податкового законодавства кожного штату.
Дуже часто у платника податків виникає питання: «Як довго треба зберігати звіти?» Як правило, 3 роки. Детальніше дивись публікацію IRS №17 Chapter 1.
Будьте уважні під час виконання розрахунків і заповненні вашого податкового звіту. Бажаю успіху.
Автор: Олександр Шабсіс, Ph.D
Джерело: «Континент»
(https://kontinentusa.com)