rss
04/19/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Автосвіт \ 1200 кілометрів на Tesla: водій показав плюси та мінуси автопілота

Власник автомобіля Tesla Model 3 провів цікавий експеримент – проїхав маршрут із Сан-Франциско до Лос-Анджелеса і назад на автопілоті.

Про це пише Naked Science.

Ролики з прискореним відеорядом двох більш ніж шестигодинних поїздок опубліковані на ютуб-каналі Whole Mars Catalog.

Їхній автор – щасливий власник Model 3, яка отримала з нещодавнім оновленням бета-версію FSD. Це означає, що тепер автомобіль здатний самостійно їздити не тільки на шосе, а й у межах міста. Від водія вимагається лише задати маршрут і не прибирати руки з рульового колеса.

Під час експерименту, проведеного Whole Mars Catalog, водій втручався в управління лише кілька разів: щоб тричі заїхати на зарядні станції і одного разу об’їхати сміття на дорозі. Хоча в останньому випадку це було перестрахування. Як свідчить підпис до першого відео, його автор вирішив не чекати, поки машина об’їде перешкоду, – експеримент міг би пошкодити автівку. Сміття валялося поблизу бетонного відбійника, і наїзд на нього на швидкості близько 80 миль на годину (128 кілометрів на годину) міг закінчитися погано. Цей маневр видно на позначці часу 12:51 першого ролика.

Обидва відео демонструють, як електроніка Tesla перемикається між режимами, і наскільки добре машина керує собою сама. У місті інформаційний дисплей демонструє навколишній світ «очима» функції FSD. Виглядає це так, ніби дитина у реальному часі схематично накидає на аркуші дорогу, інших учасників руху та пішоходів. Як тільки Model 3 з’їжджає на хайвей, з’являється вже давно знайомий власникам Tesla інтерфейс «автопілота». Він показує смугу, на якій їде електромобіль, а також сусідні ряди дороги з розташованими там автомобілями.

Автор роликів зазначає, що водіння Tesla за допомогою функцій, як Full Self-Driving, так і Autopilot не завжди ідеальне. Машина іноді може не найлогічнішим чином перебудуватися або виконати обгін. Правила дорожнього руху не порушуються, та й прямих загроз безпеки не виникає, але в інших водіїв така поведінка може викликати занепокоєння. А непередбачуваний рух у потоці може мати небезпечні наслідки. Тому FSD вже два місяці перебуває у статусі бета-тесту, і досі незрозуміло, коли її випустять у повноцінному форматі для всіх бажаючих.

Безпілотні вантажівки цьогоріч з’являться на дорогах США

У Китаї створили морозостійкий надшвидкісний потяг

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers