rss
06/17/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Організації, установи, товариства \ Новорічна пропозиція для Уряду України

Відносини України з діаспорою за останні майже тридцять років були явно позитивними, але відчутно недостатніми. Зустрічі проводилися на найвищих рівнях, почестях і дарованих бляшках, зі святкуванням і відзначенням.

Представники діаспори навіть служили в уряді України з певною гнучкістю щодо юридичних вимог та обмежень. Почесне і навіть подвійне громадянство українцям за кордоном було запропоновано і обговорено з невеликим реальним результатом. Єдине, чого бракує, це захист і допомога з боку України. Але це те, що має значення.

Саму діаспору можна розділити, відповідно до фінансової спроможності і політичного впливу, а також географічно – на Схід і Захід. Барометром того, наскільки поширеною є українська діаспора, є Світовий Конгрес Українців, який сьогодні підтримує контакти з українськими громадами щонайменше в шістдесяти країнах. Західна частина, яка включає також географічно східні країни, такі як Австралія і Нова Зеландія, скористалася певною мірою фінансовими масштабами і політичним впливом, щоб мати можливість не тільки допомогти собі, але надати фінансову допомогу Україні, особливо в сфері гуманітарної допомоги і політично впливаючи на власний уряд, щоб застосувати санкції до найтяжчого хижого ворога України.

Східна діаспора, яка включає Східну Європу, Азію і також арабські частини Африки, серйозно стримується економічними бідами, часто торгує місцевою майже безглуздою валютою і не має політичної сили, тому що вона сама слабка і часто опиняється в авторитарному або вкрай правому режимі. Польща та Угорщина є двома яскравими прикладами, оскільки в обох випадках режим правого крила прагне явно і завзято створити однорідне суспільство.

Хоча СКУ багато зробив для створення значної глобальної мережі громад, дуже не вистачає відчутної підтримки цих контактів, особливо тих, хто потребує політичного впливу і зовнішньої політичної підтримки та захисту. Крім того, СКУ не має великого впливу на уряд України, оскільки СКУ працює надто тісно, і представляє себе майже як міністерство в уряді України, майже без критичних зауваг. На такому рівні відбувалася співпраця навіть з режимом Януковича, навіть попри те, що цей режим був явно антиукраїнським.

Міністерство закордонних справ України має програму допомоги біднішим українським громадам за кордоном, але ця допомога настільки слабка, що бюджет деяких експансивних українських організацій допомоги на Заході перевищує її. Злучений Український Американський Допомоговий Комітет у США, який покладається здебільшого на публічну підтримку жертводавців, надає більше допомоги для різних гуманітарних зусиль в Україні, ніж весь бюджет України на потреби українських громад за кордоном.

З усіх переслідуваних громад українців за кордоном, безумовно, найбільшої уваги потребує громада в межах Російської Федерації. Це не найбідніша з усіх громад Східної діаспори, але вона найбільше наражається на небезпеку. Концепція Путіна «Руський мир» – це не просто бажане мислення. У Путіна є стратегія реалізації. Структури організованої української громади в Росії падають, як доміно, протягом останнього десятиліття, не випадково, починаючи з року, коли Віктора Януковича нібито обрали президентом.

З 2010 року знищувалися центральні координуючі органи українців у Росії, Федеральна національна культурна автономія була ліквідована у судовому порядку в 2010 році, Організація українців в Росії була також ліквідована судом 2012 року, Бібліотека української літератури в Москві була закрита в 2018 році, діяльність СКУ була оголошена небажаною на території Росії у липні 2019 року, і регіональна структура українців «Сірий Клин» в Омській області була ліквідована російським судом у серпні 2020 року. У кожній інстанції влада України нічого не робила.

Найбільше, що сталося, було те, що Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба приступив до критики російської акції, а потім направив представника на судове провадження в Омську в серпні 2020 року від посольства України в Москві. Жодне відчутне провадження не було ініційоване Україною на будь-якому міжнародному рівні. Це заклик до дипломатичної протидії. Росія втішається бездіяльністю з боку України. Резолюція повинна бути представлена принаймні в Раді Європи, її Парламентській Асамблеї та Генеральній Асамблеї ООН, де Росія є членом, засуджуючи російські спроби знищити українську громаду в Росії, яка суперечить статутам, деклараціям і договорам обох інституцій. Ці резолюції не тільки повинні отримати підтримку інших країн-членів в рамках міжнародного співтовариства, але і переконати їх посилити подальші санкції проти Росії.

Я не настільки наївний, щоб повірити, що це якимось чином вплине на російську поведінку, оскільки Росія не дослухається до світу і не боїться міжнародного осуду. Однак зі своєю економікою в розхитуваннях і внутрішніми заворушеннями, Росія, хоч ніколи і не збиралася робити нічого позитивного добровільно, може бути змушена переглянути свою погану поведінку. Такі заходи також продемонструють всьому світу те, що уряд України визнає обов’язок захищати українські громади в інших країнах. Інші країни робили бодай стільки ж для своїх національних меншин за кордоном.

Просвітяни України невтомно працюють

Депутати Європарламенту оприлюднили Декларацію про вшанування 80-х роковин трагедії Бабиного Яру

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com