rss
01/28/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Наука \ Освіта \ «Modus Vivendi»: що робить УКУ унікальним і чи можна цей успіх повторити?

Круглим столом «The UCU Experience: Pragmatic Perspectives for Change Agents in Ukraine» закінчилася дводенна конференція «Modus Vivendi УКУ», присвячена 60-літтю владики Бориса Ґудзяка, яка відбулася 27-28 листопада.

Доповідачами круглого столу, який модерував провідний бізнес-мислитель світу Адріан Сливоцький, стали дипломат, колишній посол Великобританії в Україні Роберт Брінклі, режисер Кшиштоф Зануссі, професор морального богослов’я Алоїс Бух, співзасновник компанії SoftServe Тарас Кицмей.

На початку зустрічі Адріан Сливоцький поставив два прості-складні питання:

Що робить УКУ унікальним?

Чи може це [те, що робить УКУ унікальним] повторити чи тиражувати в цілому або частково?

Дозвольте спойлер: на друге питання відповідь була і «так», і «ні», бо Український католицький університет був створений у особливий момент історії, який не повториться, але можна реплікувати цінності та принципи УКУ.

Отже, що робить УКУ унікальним?

Подаємо короткі тези від наших доповідачів:

Роберт Брінклі:

Місія та ідентичність. Виразно християнський контекст: свідчити про правду, служити іншим, будувати спільноту з Богом й з іншими.

Сильні лідери, що будували команди та інституції.

Може бути напруга між вірністю католицькому вченню та вільним академічним пошуком, але УКУ дає раду, будучи одночасно і у Церкві, і у світі.

Кшиштоф Зануссі:

Надто католицький чи недостатньо католицький – таку кризу переживають усі католицькі університети, але треба пам’ятати, що сама концепція університету розвинулася саме у Католицькій Церкві.

У постмодерному світі є сумніви чи взагалі існує правда, і світські університети йдуть за цією тенденцією та починають сумніватися у самому існуванні правди. Завжди є місце для сумніву, але католицькі університети ведуть пошук із глибокою вірою, вони переконані, що правда існує, і саме ми мусимо її відкривати. Правда, як горизонт – можливо, ми ніколи до нього не дійдемо, але якщо втратимо усвідомлення, що горизонт існує, то втратимо майбутнє.

Найбільша небезпека сучасного світу – це не війни чи епідемії, а втрата віри, втрата жаги до життя. Роль УКУ – залишитися оптимістичним і вірити у зростання людини, і тоді це проєктуватиметься на усю Україну і, можливо, на весь світ.

Алоїс Бух:

УКУ, незважаючи на зовнішні обставини в українському суспільстві, не маючи всіх відповідних ресурсів, швидко зумів зайняти важливе місце в українському освітньому контексті та служити Церкві. Залишаючись католицьким, він є відкритим до цілого суспільства.

Тарас Кицмей:

Унікальність УКУ в тому, що цей Університет заснований на цінностях та є людиноцентричним.

УКУ є частиною глобальної родини католицьких університетів і має широку мережу контактів.

Спільнота УКУ вміє швидко реагувати, вона відкрита і чутлива до настроїв у суспільстві і різних середовищах. Університет глибоко інтегрований назовні (наприклад, має міцне та велике коло приятелів УКУ).

Університет інтегрував найкращі світові практики управління: наприклад, Сенат УКУ як формат Дорадчої ради, підходи до побудови стратегії, бюджетування тощо.

Чи можна повторити успіх УКУ? Якщо так, то як?

Роберт Брінклі:

УКУ – це унікальний продукт місця і часу. Іншого УКУ не буде, але це не означає, що в регіоні не можуть існувати інші католицькі університети. Мережа – це основа християнства (наприклад, мережа церков у часи апостолів, навчальні установи ордену єзуїтів тощо). Головне – будувати на камені віри і вірності Богові.

Університет мультиплікується у своїх випускниках: Український католицький університет творить етос, який формує людей, і вони несуть із собою цінності туди, куди йдуть.

Алоїс Бух:

Створення УКУ — це використання унікального шансу, справжній кайрос.

Кшиштоф Зануссі:

Title 

Найважливіше питання перед університетом і його можливими філіями – як бути в мирі зі світом, який вже не є християнським? Як бути друзями, не втрачаючи віри? Що є прогрес? Важливо залишатися вірним принципам християнства, навіть якщо це не дає виграшу сьогодні. Католицький університет – це поєднання віри і розуму, у той час, коли звичайні університети наголошують лише на розумі.

Тарас Кицмей:

УКУ вже надихає інші університети.

Адріан Сливоцький:

Кожен, хто дивиться на УКУ і бажає повторити його формулу успіху, мусить дивитися глибше – на засади і принципи. Це схоже на те, як осягнути постать митрополита Андрея Шептицького: його високої ефективності не зрозуміти без глибокої віри.

Важливо вкладати в студентів, які не обов’язково хочуть бути успішними, але бажають змінити світ.

Висновок

УКУ може поширювати свій вплив, але не має права розчинитися. Неможливо повністю повторити УКУ, але багато елементів можуть служити парадигмами і прикладами для наслідування – відсутність корупції, естетика, повага до людини.

Адріан Сливоцький, член Дорадчої ради Львівської бізнес-школи УКУ, поділився, що коли приїздить до Університету – завжди намагається поспілкуватися безпосередньо з працівниками. Він виокремив кілька точок, про які говорили майже усі, з ким він розмовляв. Зокрема, працівники казали:

З нами говорили як з людьми, і це нас притягувало. Ми почувалися людьми, і таку ж культуру спілкування несли далі.

За помилки та провали нас не сварили, їх з нами обговорювати. Так зростала довіра, компетентність і впевненість.

Слухання (відчувати себе вислуханим і вміти слухати інших) – навик, який не так легко здобути, але без нього неможливо бути лідером.

Наостанок Адріан Сливоцький, партнер компанії Oliver Wyman, поділився такою історією: «На одній вечері багато років тому о. Борис Ґудзяк розповідав про УКУ. Про плани і труднощі. На запитання: «А чим ми можемо допомогти?», він відповів: «Відвідайте нас». Стало зрозуміло, що нас запрошують до стосунків, які будуть тривати. І це найважливіше».

Занотувала Мар’яна Карапінка,
пресслужба УКУ

Листи з-за кордону: історії чотирьох іноземних студентів УКУ

Ректор Острозької академії Ігор Пасічник: «Навіть в онлайн-режимі ми не втрачаємо відчуття єдності»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com