rss
03/01/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Здоров’я \ Нова вакцина від COVID-19 – надійніша за попередню та зручніша у використанні

Вакцина від американської компанії Moderna, якій не потрібні 70 градусів морозу за Цельсієм, і три інші оптимістичні та не дуже новини.

Днями генеральний директор компанії BioNTech, яка першою презентувала ефективну вакцину проти COVID-19, Угур Шахін дав оптимістичний прогноз щодо закінчення пандемії. На його думку, це може статися до кінця 2021 року. І, зважаючи на останні новини, такий прогноз може виявитися виправданим – адже іще одна компанія заявила про супер ефективність вакцини – 95%! Крім того, хорошу звістку повідомили і в Україні – розробники одного з імуностимулюючих препаратів презентували дослідження його ефективності у лікуванні тяжких випадків коронавірусної інфекції. Детальніше про ці всі новини – далі в матеріалі.

  1. А цій ефективній вакцині треба не -70, а -20 градусів для зберігання!

Услід за сенсаційною новиною про ефективність вакцини від компанії Pfizer подібні результати оголосила й американська компанія Moderna, повідомляє ВВС. Її розробники повідомили про ефективність 94,5%, додавши, що «великий день» настав. Вже у найближчі тижні компанія планує подати заявку на дозвіл для використання вакцини. Вона отримала назву mRNA-1273 – і це також РНК-вакцина, тобто містить генетичний матеріал коронавірусу, а не його мертві частки. Її ефективність перевіряли на 30 000 добровольців (хоча дослідження ще тривають). Як і належить, добровольців поділили на дві рівні групи. Одна група отримувала дві дози вакцини з інтервалом у чотири тижні, інша – плацебо.

Наразі тільки у п’яти людей, які отримали щеплення проти COVID-19, виявили захворювання. А серед тих, хто його не отримував – аж 90. Відтак компанія дійшла висновку, що вакцина захищає на 94,5%. У 11 людей розвинулася тяжка форма Covid-19, але жодного тяжкого випадку не було у тих волонтерів, яких імунізували.

Головний лікар Moderna Тал Закс заявив BBC News, що «загальна ефективність була чудовою... Це – чудовий день».

Основна позитивна відмінність цієї вакцини від розробки Pfizer полягає у тому, що вона має вищу температуру зберігання, і це дає їй значну конкурентну перевагу. Зберігати вакцину Pfizer потрібно при -70°C (прогнозується, що через це для двох третин населення світу, зокрема, і для українців, вона буде важкодоступною), а от для вакцини Moderna буде достатньо і -20°C (тобто її можна зберігати до місяця у звичайному холодильнику).

Втім, досі без відповіді залишається основне питання – як довго діятиме вакцина після щеплення? Але дослідження триває, і згодом цю відповідь ми отримаємо.

  1. Український препарат, що працює проти тяжкого COVID-19

Оптимістичні новини надійшли від української біофармацевтичної компанії «Біофарма Плазма». Там проти COVID-19 випробували препарат «Біовен» (імуноглобулін), про що повідомив керівник і співзасновник компанії Костянтин Єфименко. За його словами, результати дослідження показали, що препарат підвищує шанси на одужання у пацієнтів із тяжким перебігом хвороби.

Тут варто уточнити, що це – не новий препарат. У його основі – імуноглобуліни класу G (найбільший клас антитіл, які зв’язують патоген і допомогають його знищувати), а не антитіла, взяті з крові людини, яка перехворіла коронавірусною інфекцією (над таким препаратом працює міжнародний Альянс CoViG19; у жовтні розпочато дослідження, в якому візьмуть участь 500 пацієнтів із 20 країн).

Клінічні випробування, в яких взяли участь 66 людей, тривали з травня до жовтня. Одна група пацієнтів отримувала «Біовен» у комплексі з терапією пневмонії, викликаної SarsCov2Covid19, а інша – лише стандартну терапію. Дослідження проводилися на базі семи лікарень в Івано-Франківську, Білій Церкві, Львові, Одесі, Тернополі, Вінниці, Луцьку та двох – у Києві.

У результаті в пацієнтів, які отримували «Біовен» спостерігалося скорочення летальності у чотири рази з 23,6% до 6,25%; скорочення середнього часу до настання покращення з 9 до 5 днів; скорочення часу потреби в госпіталізації в умовах стаціонару – на 3-5 днів. Міністерство охорони здоров’я вже включило «Біовен» у протокол лікування COVID-19.

Щоправда у коментарях під дописом голови компанії «Біофарма Плазма» знайшлося чимало критики до об’єктивності результатів проведеного дослідження. Зокрема, лікарі висловили занепокоєння щодо малої кількості пацієнтів, залучених до дослідження, а також того, що дослідники не були «засліплені» (тобто знали, хто з пацієнтів отримував препарат). Водночас відома імунолог Ольга Голубовська, коментуючи, відзначила, що препарат «чудово працює у деяких категорій пацієнтів із важким і загрозливим протіканням». За її словами, йдеться саме про тяжкі випадки, і завдяки препарату вже вдалося врятувати сотні людей.

Зазначається, що флакон «Біовена» для лікування COVID-19 коштуватиме 7 тисяч гривень. Для однієї людини у важкому стані потрібно два-три флакони. За словами міністра охорони здоров’я Степанова, хоч препарат – дорогий, але вже знайдено джерело для фінансування його виробництва та постачання в українські лікарні.

  1. Антибіотики можуть нашкодити при COVID-19

Раніше Всесвітня організація охорони здоров’я заявляла про те, що антибіотиками вилікувати вірусну інфекцію неможливо – бо антибіотики діють на бактерії, а не на вірус. Останнім часом і провідні українські лікарі не втомлюються повторювати про шкоду застосування антибіотиків при COVID-19, адже вони все одно стикаються з випадками самолікування або неправильних призначень, зроблених колегами. На небезпеку такої терапії вказували й інфекціоніст Ольга Голубовська, і педіатр Євген Комаровський, й багато інших фахівців.

Лікар-інфекціоніст Київської міської клінічної лікарні № 4 Євген Дубровський, до прикладу, написав, що до нього потрапив пацієнт, якому з першого дня назначили антибіотики, а всього за півтора тижні лікування – чотири різних. У результаті на 10 день хвороби у пацієнта спостерігався масивний набряк легень. Лікар детально роз’яснив, чому найсильніша в арсеналі медиків «зброя» погіршує стан хворих.

«Прийом антибіотика в ранній фазі коронавірусної хвороби є не просто недоцільним. Як показали спостереження, це – небезпечно. У кожного з нас в організмі живуть безліч мікроорганізмів – умовно патогенних. При прийомі АБ починається масова загибель бактерій і вивільнення у тканини та кров ліпополісахаридів. Ці та інші компоненти бактеріальної стінки та внутрішній вміст бактерій слугують додатковим стимулом для міграції імунних клітин у тканину легень. Все це призводить до загибелі клітин і тромбоутворення. Набряк легень посилюється. Стан хворого різко погіршується. Таким чином, пацієнти самотужки чи за призначенням наляканого лікаря, самі себе погіршують», - пояснив Євген Дубровський.

Також він нагадав, що безконтрольний прийом антибіотиків посилює найстрашнішу проблему популяції в цілому: антибіотикорезистентність. «Якщо бактерії навчаться захищатись від АБ – в майбутньому ми залишимось беззахисними! Неефективні антибіотики – фатальна плата за нераціональне використання серйозних препаратів», - наголосив інфекціоніст.

Провідні фахівці наголошують: антибіотик у випадку COVID-19 та вірусної пневмонії не потрібен. Це доцільно лише у одному випадку – якщо на фоні вірусної пневмонії розвивається бактеріальна.

  1. На ГРВІ хворіють більше, ніж того року. Чи може то додається «недіагностований» COVID-19?

Тим часом в Україні розпочався сезон «звичайного» грипу та ГРВІ. Щоправда, за даними Центру громадського здоров’я, в Україні наразі не зареєстровано циркуляції вірусів грипу. А от гострі респіраторні вірусні захворювання уже наступають. До прикладу, за тиждень з 2 до 8 листопада на ГРВІ в Україні захворіли 164 570 осіб. Примітно, що захворюваність за цей же тиждень на COVID-19 майже втричі менша – 58 137 нових випадків. З іншого боку, ситуація з тестуванням на коронавірусну інфекцію в Україні наразі така, що повністю вірити статистиці із захворюваності на COVID-19 не доводиться. Імовірно, що частина пацієнтів, яким діагностовано ГРВІ, можуть виявитися пацієнтами з COVID-19, оскільки не були скеровані на тестування, бо мали легкі симптоми.

Задля цікавості можна поглянути на минулорічні показники захворюваності на ГРВІ у цей же період. Інтенсивний показник захворюваності на грип і ГРВІ у 2019 році з 4 до 10 листопада склав 392,7 на 100 тисяч населення, що було на 17,6 % менше від рівня епідпорогу в Україні. А на 45 тижні у 2020 році інтенсивний показник захворюваності становить 433,1 на 100 тис. населення, що на 10,3% менше від епідемічного порога в Україні. Як бачимо, певна різниця у захворюваності таки є...

Вивчаючи дані Центру громадського здоров’я, доволі цікавим нам видався інший момент. Цього року у зв’язку з епідемією ковіду населення активно закликали зробили щеплення проти грипу, аби уникнути накладання інфекцій. Але, схоже, така агітація не надто спрацювала. Адже цього року з початку епідемічного сезону щеплення зробили понад 50 тисяч українців, у той час як за цей же період минулого року було вакциновано понад 125 тисяч. Чому така різниця? Можемо припустити, що у зв’язку з поширенням епідемії люди не наважуються зайвий раз іти до лікарні, аби ненароком не підхопити коронавірусну інфекцію.

Що ж, поки світ шукає найкращі способи профілактики та лікування коронавірусу, кожен має право берегтися так, як вважає за краще. Але головне – берегтися, а не ігнорувати.

Автор: Юлія Горбань, Київ

Джерело: «Укрінформ»
(https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3137542-nova-vakcina-vid-covid19-nadijnisa-za-poperednu-ta-zrucnisa-u-vikoristanni.html)

Натуральні продукти, які вбивають коронавірус: чорноплідна горобина і гранат

Енергоатом готовий постачати кисень для хворих на COVID-19

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com