rss
05/16/2022
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Українське Чикаго \ «Нарбут ХХІ» – міжнародний проект видавництва «Родовід» (Київ) та Українського Інституту модерного мистецтва (Чикаго)
7 листопада 2020 року в Українському Інституті модерного мистецтва(Чикаго) відбудеться мистецький захід, присвячений Георгію Нарбуту – українському художнику-ілюстратору, основоположнику українського брендингу, творча спадщина якого стала справжньою школою і джерелом творчого натхнення для багатьох послідовників.
Title
Title 
 
 Георгій Нарбут. Проект печатки Державного Секретарства, 1918.
Колекція Національного художнього музею України
Георгій Нарбут. Родинний силуетний портрет,
а також Вадим Модзалевський, 1919
 

 

«Нарбут ХХІ» - це спільний міжнародний проект київського видавництва «Родовід» та Українського Інституту модерного мистецтва Чикаго. Головне завдання проекту – збереження та поширення у світі культурної спадщини українського графічного мистецтва, зокрема – видання знищеного у 1933 році збірника графічних творів Георгія Нарбута.

Як заявила президент УІММ Мотря Мельник: «УІММ має за честь бути партнером у цьому проекті. Ми дізнаємось про засновника українського графічного мистецтва, українського патріота, який покинув Санкт-Петербург на висоті свого визнання і приїхав до Києва у 1917 році, щоб за допомогою мистецтва побудувати бренд України як незалежної нації».

В програмі вечора будуть виступи куратора проекту Мирослави Мудрак та видавця Лідії Лихач, котра представить у США книгу пані Мудрак. Також відбудеться показ фільму Надії Парфан під назвою «Brand Makers» («Брендарі»). У фільмі відображено вплив Георгія Нарбута на художників минулих поколінь та нинішніх бренд-виробників в Україні.

На жаль, через проблеми, пов’язані з пандемією «Covid-19», програма не включатиме експозицію, заплановану для цієї події. Презентація відбудеться в два етапи, з обмеженою кількістю учасників та дотриманням карантинних вимог.

Однак, для всіх охочих програма буде доступна у віртуальному режимі. Пропагування мистецької спадщини Георгія Нарбута буде проводитись в американських ЗМІ, в мистецькій пресі та серед мистецької спільноти.

Title Title 
 Георгій Нарбут. Фронтиспис журналу
Мистецтво, №3, 1919. Колекція
Харківського художнього музею
 Георгій Нарбут. Літера ИІ із Абетки.
1917. Колекція Національного
художнього музею України

 

Георгій Нарбут (1886-1920) – український художник-ілюстратор, автор перших українських державних знаків (банкнот, поштових марок), автор проекту Державного Герба та Печатки Української держави, автор банкнот української гривни доби Української Народної Республіки (УНР).

Народився у 1886 році на хуторі Нарбутівка, біля Глухова (нині Сумська область України), в багатодітній родині дрібного службовця. Ще з дитинства Георгій створював витинанки в народному стилі. Під час навчання в Глухівській гімназії захопився темою ілюстрації книг та геральдикою, переписував тексти стародавніми шрифтами, копіював гравюри німецької Біблії.

В двадцятирічному віці, разом з братом Володимиром ( в майбутньому відомим поетом), переїжджає до Санкт-Петербурга. В цьому ж році обидва вступають до Імперського Санкт-Петербургського університету.

За роки перебування в Санкт-Петербурзі Григорій Нарбут здобув високе визнання, зокрема у 1915 році був призначений службовцем департаменту геральдії при гербовому відділенні Сенату.

 

 TitleTitle 
 Георгій Нарбут. Автопортрет зі св.
Георгієм, 1917. Колекція Національного
художнього музею України
 Обкладинка книжки Мирослави Мудрак The Imaginative World of Heorhii
Narbut and the Making of the Ukrainian Brand. Дизайн Марії Норазян. РОДОВІД, 2020

У 1917 році художник переїжджає до Києва, стає професором графіки, а згодом і ректором новоствореної Української Академії Мистецтв. Саме в цей час було створено Українську Народну Республіку (УНР) та проголошено її незалежність від Російської імперії. В академії Нарбут спілкується з відомими представниками української інтелігенції, зокрема – з істориками та громадськими політичними діячами Михайлом Грушевським і Дмитром Антоновичем, художниками Василем та Федором Кричевськими, Михайлом Бойчуком та іншими.

За своє коротке життя Григорій Нарбут збагатив світ українського мистецтва, залишивши в ньому для нащадків яскравий слід. За життя він був визнаний одним з найвидатніших графіків сучасності.

Український культурний фонд (UCF) виділив гранд київському видавництву «Родовід» на видання двох книг, створення фільму та різних рекламних акцій в Україні і за її межами, приурочених до 100-річчя з дня смерті Георгія Нарбута.

Видавництво «Родовід» опублікувало шикарну кольорову україномовну монографію на 408 сторінках під назвою «НАРБУТ» та англомовне дослідження Мирослави Мудрак «The Imaginative World of Heorhii Narbut and the Making of a Ukrainian Brand». Монографія є реконструкцією книги текстів та графічних творів художника, знищеної у 1933 році.

Лідія Лихач, директорка видавництва «Родовід», в одному з інтерв’ю в українських ЗМІ розповіла про зародження цього проекту: «Спочатку задумувалася класична пара – виставка в Інституті в Чикаго «Художній світ Георгія Нарбута і творення бренду» і каталог виставки. Коли зрозуміли, що виставка може бути лише онлайн, вирішили, що відтворювати реальну експозицію у віртуальному просторі немає сенсу, адже виставка будується на взаємодії з творами мистецтва, це приватне спілкування з мистцем, пізнання, відчуття. А коли я звернулася до Надії Парфан з проханням зробити онлайн-виставку, вона, як кожна амбітна режисерка, побачила це по-своєму. Тож дослідження Мудрак і онлайн-виставка доповнюють одне одного, а не дублюють. Виходить ще краще, бо в каталозі ми маємо академічний дискурс, а Надія показує сучасних дизайнерів, які так чи інакше знають творчість Нарбута, його школу, і дистанційно вчаться у Нарбута, показує, що Україна – це країна брендарів, показує естетичну тяглість. Світовий успіх «Banda Agency», яка в 2018 році створила новий брендинг України, визнаний в світі, відзначений міжнародними призами, це потужне продовження справи Нарбута через 100 років. Для цих 100 років Нарбут – найголовніший брендар.

Нарбут не такий історичний, як Бутович чи Михайло Жук. Нарбут - як вічний дух, він живий. Від того, що він ввібрав дуже багато зі старого мистецтва, старих книг і перемодернізував його на свій лад, він створив нову, модерну мову на основі старого мистецтва. І тепер у молоді, мені здається, є також запит на своє, класне і модне, є бажання продовжувати традицію».

Обидві книги доступні за передплатою: https://rodovid.net/category/books.

Віртуальний благодійний вечір в Українському Інституті модерного мистецтва

Український Інститут модерного мистецтва (Чикаго): презентація фільму «Брендарі» і монографії «Уявний світ Георгія Нарбута та створення українського бренду»

 

Свіжий Номер
(Тисніть на обкладинку)

#2022-08
22.02.2022 Московська армія вже в Україні. Що далі?
Office of Cook County Board President Toni Preckwinkle Округ Кук і CEDA оголошують програму допомоги з водопостачання для малозабезпечених домогосподарств
Небесна сотня, «справи Майдану» 8 років розслідування, які результати?
«Визнання ЛНР/ДНР»: перемога чи програш Путіна і що це означає для України? Рішення господаря Кремля дає Зеленському шанс поховати «Мінськ»
Міжнародна фінансова допомога Україні: хто, скільки і навіщо. Подушка безпеки для України
Путінська казарма: які перспективи має окупований Донбас Чому після визнання Росією «народні республіки» приречені на жалюгідне існування
«План знищення України»: звіт британського інституту оборонних досліджень
Християнське ставлення до війни Розвиток доктрини від перших віків християнства до Середньовіччя
Не стало Івана Дзюби – літературознавця, дисидента, Героя України
Чи бояться росіяни війни? Як російське суспільство реагує на військові ігри Кремля біля кордонів України

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com