rss
11/27/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Здоров’я \ Суглоби – домашній «барометр»

2/3 людей із захворюваннями суглобів упевнені, що біль, який відчувають, пов’язаний зі змінами погоди. Вчені кажуть, така думка має право на життя.

Дослідити вплив погоди на організм – нелегке завдання, адже науковці не можуть проконтролювати погоду так, як вони це роблять з іншими змінними. Украй складно встановити, який погодний фактор спричинив чи посилив існуючий біль, оскільки на організм може одночасно впливати кілька таких чинників. Тож поставити остаточну крапку у дискусії на тему «Чи можуть суглоби боліти на зміну погоди?» вчені досі не можуть.

Погодні умови, які сприяють появі болю у суглобах:

- низький атмосферний тиск. Згідно з однією з теорій, низький атмосферний тиск може провокувати набряк суглобів;

- низькі температури. Низька температура – один із найчастіших чинників, що викликає біль у суглобах (за рахунок негативного впливу на синовіальну рідину);

- висока вологість/опади. Найчутливіше наші суглоби реагують на дощ.

«Проте деякі науковці стверджують, що не самі погодні умови, а їхня зміна негативно впливає на суглоби», – пояснює мануальний терапевт, доктор Брент Веллс (США) у своїй статті «Артрит і погода: чому суглоби болять на зміну погоди».

Суглобова рідина чутлива до змін атмосферного тиску. Сухожилля, м’язи та тканини розтягуються та скорочуються, відповідно, виникає біль. Коли атмосферний тиск – низький, синовіальна оболонка продукує значно більший об’єм синовіальної рідини. При цьому у ній містяться біологічні запальні агенти, які посилюють набряк, біль та припухлість. Оскільки атмосферний тиск, як правило, знижується перед бурею, багато людей вважають, що їхні суглоби можуть «прогнозувати» погоду.

Коли на вулиці – мінусова температура, пацієнти частіше скаржаться на біль у суглобах. У цьому випадку основну роль також відіграє синовіальна рідина. Доведено наукою: у холодну пору року вона стає «в’язкішою» і менш динамічною, через що виникає відчуття, що суглоби стають менш гнучкими та еластичними, ніж зазвичай. Особливо такі зміни відчуваються при різкому зниженні температури.

Висока вологість та опади – ще один поширений тригер болю у суглобах. Опади, як правило, «крокують пліч-о-пліч» із низьким атмосферним тиском. Провівши опитування серед пацієнтів, вчені з’ясували, що частота виникнення болю у суглобах – суттєво більша, якщо за вікном падає дощ.

Існує теорія, що у процесі зношення суглоби, синовіальна рідина та нерви втрачають свою природну силу та стають вразливішими. Тобто, їм складніше швидко й ефективно реагувати на зміни погоди. Іншими словами, будь-які зміни погоди спричиняють біль через запізнілу реакцію скелетно-м’язової системи.

У холодну погоду наш організм намагається зберегти тепло, забезпечуючи життєдіяльність життєво важливих органів – серця та легень. Це означає, що інші ділянки тіла, передусім кінцівки та, відповідно, суглоби мусять задовольнятися обмеженим кровотоком. Як наслідок, втрачають рухливість і починають боліти.

Психологи також мають своє пояснення. Більшість із нас у похмурі дощові дні має поганий настрій. Такий стан душі та тіла робить нас вразливішими, тож ми гостріше відчуваємо біль. Погані погодні умови (такі як низька температура та опади), можуть схожим чином впливати на нашу реакцію на біль – так само, як вони впливають на наш настрій.

Крім того, у дощ і холод люди воліють залишатися вдома. Відповідно, менше рухаються. Обмежена фізична активність сприяє тому, що суглоби стають більш закляклими і, як наслідок, з’являється біль.

Як полегшити біль у суглобах, зумовлений погодними факторами?

Уникайте переохолодження. Якщо ваше тіло перебуватиме у комфорті та теплі, це сприятиме кращому кровообігу. Тож ваші суглоби будуть вам вдячні, якщо у холодну пору року носитимете одяг за погодою. Доброю ідеєю є також приймати ввечері теплу ванну із сульфатом магнію чи спати з грілкою.

Будьте фізично активні. Більше руху навіть у дощові дні! Намагайтеся підібрати для себе таку фізичну активність, яка дозволить вашим суглобам позбутися напруженості. Вдома, наприклад, можна займатися стретчингом чи йогою. Також можна записатися на плавання чи виходити на пробіжки.

Намагайтеся добре висипатися вночі. Виробіть собі звичку, яка стане сигналом для вашого організму, що час сповільнитися і готуватися до сну. Відмовтеся або значно обмежте використання ґаджетів перед сном, слухайте релаксуючу музику. Уві сні відновлюється весь наш організм, суглоби зокрема.

Дотримуйтеся протизапальної дієти. Стиль харчування може суттєво впливати на здоров’я ваших суглобів. Відмовтеся від нездорової переробленої їжі. Налягайте на свіжі овочі та фрукти, рибу, цільні зерна та оливкову олію.

Якою би не була причина болю у суглобах, приємного у цьому мало. Спробуйте скористатися цими порадами, проте якщо й надалі відчуваєте біль, зверніться до фахівця. Лікар підбере індивідуальний план лікування, а також порадить дієту та фізичні вправи, які допоможуть уникнути або полегшити біль у домашніх умовах.

Автор: Андрій Гелий

Джерело: «Високий замок» (https://wz.lviv.ua/article/419735-suhloby-domashnii-barometr)

Ольга Сахневич, лікар-інфекціоніст: «Вірусів побільшає, зокрема, завезених, яких ми не знаємо»

Порятунок заради прогресу: чому Україна має розвивати сферу клінічних випробувань

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com