rss
05/06/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ Президентські вибори в Польщі: Качинський матиме ще три роки спокою

Вибори 12 липня стали фінальним акордом президентської кампанії тривалістю майже півроку. Вони ввійдуть в історію не лише тим, що їх перенесли через пандемію COVID-19, а й запеклою боротьбою, агресивною кампанією і неможливістю спрогнозувати переможця.

У результаті чинний президент Анджей Дуда випередив свого опонента – мера Варшави Рафала Тшасковського – на 2%, що співмірно з населенням Гданська з його понад 400-тисячами мешканців.

Із 6 серпня розпочнеться ще одна п’ятирічна каденція Дуди. Чинний президент став другим, після Александера Кваснєвського, президентом в історії демократичної Польщі, якому вдалося переобратися на другий термін.

Утім, на відміну від Кваснєвського, перемоги йому не давалися легко. У 2015 році в суперництві з Броніславом Коморовським він на початку кампанії взагалі не вважався фаворитом. А у 2020 році перед ним стояло у чомусь навіть складніше завдання – утриматися на владному Олімпі. Хоча Дуда мав у кампанії такий сприятливий чинник як підтримка уряду, але й опір був значним. Йому протистояв досвідчений і харизматичний політик, який зі свіжими силами долучився до кампанії за два місяці до виборів.

Чи можливою взагалі була перемога опозиційного кандидата Тшасковського? Нинішні коронавірусні реалії явно не сприяють баченню картини світу, виразником якої є мер Варшави. Пандемія COVID-19 і локдаун призвели до зростання ролі національних урядів коштом Спільноти, посилення консервативної моделі світу коштом ліберальної. Тому перемога Тшасковського могла б стати справжньою сенсацією в Європі й певним чином задати тренд відновленню втрачених позицій лібералізму на старому континенті. Насправді мер Варшави стрибнув вище голови: він набрав набагато більше голосів, аніж його «Громадянська платформа» на минулорічних парламентських виборах. Тшасковський у другому турі «відвоював» у Дуди більшість воєводств, територіально перемагаючи у 10-ти з 16-ти. Утім цього виявилося замало, оскільки переможець визначається простою більшістю голосів, а таких виявилося більше серед прихильників Дуди.

У своїх політичних уподобаннях під час нинішніх виборів Польща географічно виявилася поділеною майже навпіл: східні воєводства країни, які є біднішіми, підтримали Дуду, а західні – Тшасковського. Так звана «східна стіна» традиційно вже багато років більше підтримує консервативну партію «Право і Справедливість» та її кандидатів у президенти, а захід країни надає перевагу представникам ліберальних еліт.

Дуда з великою перевагою переміг у жителів сіл (64%), осіб із базовою освітою (77%), а також осіб старшого віку 50+ (понад 60%) та безробітних (65%). Тобто у тих групах, які значною мірою розраховують на патерналістську роль держави, соціальну та матеріальну підтримку. Багато в чому правляча партія «Право і Справедливість» (PiS) це їм гарантувала, реалізовуючи в останні роки низку соціальних проєктів, спрямованих на підтримку пенсіонерів та малозабезпечених.

Тшасковський переміг із великим відривом у великих містах із населенням понад 500 тисяч (65%), серед молоді до 30-ти років (63%), людей із вищою освітою (майже 70%).

Ця кампанія була доволі агресивною й брудною. Кандидати зробили акцент на негативі – залякуванні свого потенційного електорату приходом до влади супротивника. Дуда та його оточення лякали виборців, що у випадку перемоги Тшасковський відбере всі соціальні пільги, надані полякам за останні п’ять років, і що мер Варшави активно пропагуватиме у католицькій Польщі «ЛГБТ-ідеологію». А Тшасковський і його штаб підкреслювали, що Дуда з Качинським хочуть вивести Польщу з ЄС і повністю знищити демократію у країні.

Рівень протистояння концепцій і стратегій досяг свого апогею на фініші кампанії, коли штаби обох кандидатів вперше в історії президентських виборів так і не змогли домовитися про теледебати перед другим туром.

Результат виборів: майже 10 мільйонів виборців Тшасковського і трохи більше, ніж 10 млн виборців Дуди. Спіраль ненависті й несприйняття протилежної сторони розкручена політиками та ЗМІ настільки сильно, що переможець має із цим рахуватися. Вже під час першого публічного виступу після оголошення неповних офіційних результатів виборів Дуда заявив, що його головним завданням зараз буде зниження рівня напруження, «очищення повітря» від політичного бруду й агресії. На знак примирення він запросив до президентського палацу Тшасковського.

Що дає перемога Дуди у перспективі найближчих п’яти років? Насамперед, вона гарантує мирне співіснування президента з урядом Матеуша Моравецького принаймні до наступних парламентських виборів восени 2023 року.

У міжнародній політиці влада Польщі прагнутиме до глибшої співпраці зі США, дещо послаблюючи зв’язки з ЄС, роблячи ставку на регіональні союзи. Президент Дуда й надалі активно підтримуватиме на міжнародній арені територіальну цілісність України і засуджуватиме російську агресію в Україні. Водночас, у діалозі з Києвом доволі активно порушується питання складного історичного минулого, що може, але зовсім не мусить, гальмувати розвиток співпраці.

Автор: Юрій Банахевич, Варшава

Джерело: «Укрінформ» (https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3062983-prezidentski-vibori-v-polsi-kacinskij-matime-se-tri-roki-spokou.html)

Вартість угод з РФ. Невивчений урок, сьомий рік повторення...

Вибори-2020 у Білорусі. Чи встоїть Лукашенко – і хто його намагається замінити? Частина друга

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com