rss
09/25/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Спорт \ Богдан Капелян: «Ситуація з баскетбольними арбітрами могла би бути кращою»

Голова суддівського комітету Федерації баскетболу Львівщини та арбітр ФБУ Богдан Капелян розповів про потребу в суддях на Львівщині, тонкощі професії та те, як підтримує власну форму за відсутності ігор.

- Богдане, у Львові завершився, нехай і достроково, перший аматорський чемпіонат ліги BALL. Як ви можете оцінити рівень змагань? Для суддів, які проводять матчі аматорів, є якісь особливості у роботі?

- Думаю, що рівень як змагань, так і суддівства повинні оцінювати організатори ліги, а не я. Аматори справді гравці дещо специфічні, але мені, повторюся, важко оцінювати рівень обслуговування чи гравців турніру від BALL.

- Якщо, все-та­ки, давати оцінку цьому сезону, можливо, з погляду глядача… Сподобалася аматорська ліга та рівень її організації?

- Те, що запланували організатори, вони змогли втілити. Окрім, на жаль, повноцінного завершення сезону. А так, то сезон був досить непоганим.

- Чи є охочі до навчання на баскетбольного арбітра у Львові та області?

- На сьогодні нам ось цих охочих дуже не вистачає. Якщо говоримо про якісь місцеві аматорські змагання, то люди є: студенти інфізу чи баскетболісти, які досі виступають. Проблема в тому, що вони не хочуть розвиватися як судді далі: відвідувати семінари, розвивати себе як арбітра.

- Досвіду гри у баскетбол буде достатньо для початку занять суддівством? Чи потрібно підтягувати теорію, знати правила…

- Ой, та не те, що правила (сміється). Після завершення ігрової кар’єри чи ще під час неї потрібно, перш за все, відвідати суддівський семінар, де чітко пояснюється роль судді, нюанси та правила. У Львові є зараз двоє суддів, ліцензованих ФБУ: я та Денис Головко. Якщо з’являються нові претенденти, то ми з ними працюємо. Результат буде лише після тривалої роботи над собою.

- Як часто у Львові з’являються нові претенденти на роль баскетбольного судді?

- Минулого року свій перший семінар відвідало троє молодих суддів. Зараз, коли з ними зв’язуємось, не можу сказати чи продовжать вони свій шлях. Звичайно, хотілось би, аби після першої спроби вони не закидали цю справу, а йшли далі.

- Скільки арбітрів потрібно Львівщині аби сповна закрити потребу для всіх турнірів?

- Для початку потрібно розуміти скільки турнірів місцевого чи всеукраїнського рівня у нас відбувається. Якщо брати лише ті, що під егідою ФБУ – Вищу чоловічу та жіночу ліги, Першу лігу та ВЮБЛ, то нам у цьому сезоні було потрібно ще, щонайменше, двох суддів з ліцензією від ФБУ.

- Карантин та відсутність ігор вплинула на Ваші навички?

- Для суддів що головне? Підтримувати фізичну форму, я над цим працюю постійно, та не забувати теорію. Правила стараюся регулярно освіжати в пам’яті, переглядати матчі. У формі потрібно бути завжди.

- Яка головна відмінність у роботі судді на матчах 5х5 та 3х3? Чи можна однаково добре працювати і там, і там?

- Специфіка 3х3 дещо інша: більша динаміка, більш жорсткі контакти. Я вважаю, що в цьому переході немає великої проблеми. Варто тільки осягнути певні нюанси.

- Як, на Вашу думку, можна мотивувати хлопців, щоб вони йшли вчитися арбітражу?

- Важко сказати. Зокрема, мабуть, і мені. Намагаюся завжди спілкуватися з молодими людьми, які виявляють інтерес до цієї справи. Інколи й сам пропоную. Знаєте, нас на семінарах вчать, що, насамперед, суддя повинен любити баскетбол. До прикладу, для гравців, яким вже очевидно не вдасться досягнути якихось висот на професійному рівні, це є хорошим способом реалізувати себе у баскетболі. На першому місці, як ви вже зрозуміли, стоїть любов до баскетболу. Це і є головною мотивацією.

- Не так давно Ви та тренер Едуард Скрипець навчали правил баскетболу багатьох вчителів фізкультури міста. Чи є з цього уже якийсь результат?

- Сподіваюся, що ці заходи стануть регулярними. Насправді лише одиниці заглиблювалися у всі нюанси як правил баскетболу, так і окремих технічних елементів. А це є дуже важливим. Навчити дитину вести м’яч правильно настільки ж важливо, як і донести до неї те, як це робити без пробіжки, без подвійного ведення. Наша мета – показати це вчителям фізкультури, аби вони вже демонстрували ці ази дітям на уроках.

Автор: Тарас Жеребецький

Джерело: «Гал-Інфо» (https://galinfo.com.ua/articles/bogdan_kapelyan_sytuatsiya_z_basketbolnymy_arbitramy_bazhaie_buty_krashchoyu_345954.html)

Андрій Котельник: «Поєдинок Тайсон-Холіфілд? Це лише шоу»

Білл Мосієнко. Хокеїст-кулеметник «Мосі»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com