rss
09/29/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Наука \ Освіта \ Професор зі США запропонував рецепт створення українського Гарварду

Трансформація України у високотехнологічну економіку має розпочатися зі створення цілком нового університету, і для цього є відповідні передумови.

Думками з цього приводу поділився уродженець Івано-Франківська, професор економіки університету Кейс Вестерн Резерв Роман Шеремета на своїй сторінці в Facebook.

Як вважає науковець, Україні потрібно перетворитися в інноваційну країну, адже економіка, заснована на інноваціях, зростає швидше і стабільніша, ніж економіка, побудована на природних ресурсах. Він пропонує звернутися до прикладу США, де інтернет-гіганти Google і Facebook, а також високотехнологічні компанії на кшталт Microsoft, Apple і Boeing створюють десятки тисяч високооплачуваних робочих місць.

«Щоб зрозуміти, чому в США так багато інноваційних компаній, згадаймо, як вони виникли. Більшість таких компаній заснували студенти провідних університетів, таких, як Stanford, Harvard, MIT. Там навчалися засновник Microsoft Білл Гейтс, Apple – Стів Джобс, Facebook – Марк Цукерберг. Чим ці університети відрізняються від сотень інших університетів? Найкращим у світі викладацьким складом і науково-дослідними інститутами. Вони, як магніт, притягують венчурних капіталістів і відкривають студентам безліч можливостей для бізнесу. Ці університети – світові лідери і за кількістю стартапів, створених студентами, і за сумами залученого цими стартапами венчурного капіталу», – розповів Роман Шеремета.

На його думку, Україна може дещо перейняти з досвіду США.

«В Україні необхідно створювати науково-дослідні інститути світового класу, які залучатимуть найсвітліші мізки планети. Трансформація України у високотехнологічну економіку має розпочатися зі створення цілком нового університету – еквівалента Stanford, Harvard, MIT», – зазначає професор і каже, що для цього є відповідні передумови.

За його словами, по-перше, в Україні традиційно сильні природничо-наукова та інженерна школи. Це підтверджує бум української IТ-галузі.

По-друге, в науковому світі – дуже сильна українська діаспора. «Серед науковців з українським корінням – директори елітних німецьких дослідницьких інститутів, що входять до Товариства ім. Макса Планка. Українці виграють престижні наукові гранти, створюють успішні стартапи у Кремнієвій долині. Більшість цих людей підтримає Україну, якщо в них з’явиться реальний шанс змінити її на краще», – вважає Роман Шеремета.

По-третє, в країні вже з’являються інститути світового класу, які займаються суспільними науками. «Приклади – Консорціум економічних досліджень та освіти (EERC), а також Київська школа економіки (Kyiv School of Economics)», – повідомив науковець.

По-четверте, в Україні та за її межами працює чимало успішних українських бізнесменів, які могли б надати допомогу у фінансуванні нового університету, вважає професор. «Велика частина бюджетів Stanford, Harvard, MIT – приватні пожертвування. З віком українські бізнесмени усвідомлюють необхідність залишити після себе щось фундаментальне, що завжди асоціюватиметься з їхніми іменами», – зазначає Роман Шеремета.

Він констатував, що, на жаль, наразі в Україні нема університетів дійсно світового рівня. «Згідно нового QS-рейтингу, серед українських університетів, найкраща 477 позиція в ХНУ ім. Каразіна. Ще п’ять університетів увійшли в першу тисячу. Взагалі, ситуація невтішна, навіть якщо порівнювати з університетами східної Європи та країнами колишнього СРСР», – написав професор.

Для створення українського Гарварду Роман Шеремета, зокрема, пропонує такий рецепт: «1. Університет потрібно створювати з нуля, а не на основі існуючих університетів.

  1. Університет повинен бути приватним і фінансуватися на пожертви української еліти.
  2. Університет повинен бути відкритим для студентів і викладачів з усього світу.
  3. До складу університету мають входити незалежні дослідницькі інститути, що відкривають студентам можливість створювати інновації та засновувати стартапи».

Першим кроком до українського Гарварда, на думку Шеремети, може стати невеликий науково-дослідний інститут, нехай навіть сформований на базі одного з існуючих українських університетів, але який діятиме як самостійна юридична особа. Інститут повинен визначитися з кількома вузькими пріоритетними напрямками й зібрати найкращих українських і світових дослідників у цих областях.

Джерело: ФБ-сторінка Романа Шеремети (https://www.facebook.com/roman.sheremeta.7/posts/10157563290287549)

Стипендіяти Товариства Української Мови

Уроки на дивані. Як українці впоралися з дистанційною освітою

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com