rss
08/08/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ Антивірус для людства

Схоже, вихід з пандемії для людства затягнеться. Тим часом багато хто задумується не тільки про вихід, а й про те, де ж був вхід…

Голоси про те, що вірус має штучне походження, лунали майже від самого початку пандемії. Однак спершу це були голоси відвертих диваків, потім – голоси вчених диваків, потім – голоси диваків-політиків. Врешті-решт, навіть президент США Дональд Трамп та держсекретар Майкл Помпео зазначали, що є підстави вважати, що вірус був отриманий штучно. Тепер цю ж сентенцію озвучують дедалі серйозніші люди…

Ще місяць тому версію про лабораторне походження SARS-CoV-2 озвучив французький вірусолог Люк Монтаньє, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини 2008 року, який відкрив у 1983 році ретровірус ВІЛ.

За словами Монтаньє, «наявність елементів ВІЛ та зародків малярії в геномі коронавіруса є дуже підозрілою, такі характеристики вірусу не могли виникнути природним шляхом». Він наголосив на тому, що це – не його власне відкриття. «Ми не були першими, група індійських дослідників намагалася опублікувати дослідження, яке показує, що повний геном цього коронавіруса містить послідовності з іншого вірусу, вірусу ВІЛ».

Щоправда, він не вбачав у створенні віруса злого умислу. На його думку, швидше за все, вчені, що створили SARS-CoV-2, намагалися зробити вакцину проти СНІДу, з цією метою частина генів ВІЛ могла бути інтегрована в геном коронавіруса.

Однак він неодноразово підкреслював, що не знає, ким саме і навіщо було створено вірус. «Моя робота – надавати факти, я нікого не звинувачую, я не знаю, хто це зробив і чому», - казав учений. Однак він відзначав, що фахівці, котрі виконали цю роботу, володіють високою кваліфікацією, а наявність в геномі нового коронавіруса інтегрованих в нього шматків коду ВІЛ не може бути пояснена природними причинами.

Title 
 Джерело ілюстрації: https://www.biorxiv.org/
content/10.1101/2020.05.01.073262v1

Десь у той самий час телеканал Fox News повідомив, що «нульовим пацієнтом», що заразився SARS-CoV-2, був співробітник Інституту вірусології в Ухані. За даними телеканалу, існують документальні свідчення цього, однак їх було засекречено китайським урядом. Звісно, уряд КНР це заперечив…

Це була середина квітня.

Першого травня на сайті bioRxiv, котрий безкоштовно публікує препринти повноцінних статей із біологічних наук і фінансується Лабораторією Колд Спрінг Харбор, Фондом Лурі та Ініціативою Чан Цукерберг, було опубліковано дослідження про те, що коронавірус був уже «попередньо адаптований до передачі людиною». Автори дослідження – Shing Hei Zhan (Канада), Benjamin E. Deverman та Yujia Alina Chan (США).

Перекласти дослідження людською мовою з мови науковців взялася Daily Mail, матеріал було опубліковано 16 травня. Якщо коротко, дослідження біологів демонструє, що інфекція могла потрапити на ринок Вухані від зараженої раніше людини, а не від кажанів. Вчені наголошують, що вірус був уже «попередньо адаптований до передачі людиною». Більш того, вчені підозрюють що китайська влада, м’яко кажучи, не сприяє тому, щоб світ встановив справжнє джерело вірусу…

Але чи справді «розробником» вірусу є саме китайська лабораторія?

Ми неодноразово писали про особливість китайської науки (https://www.chasipodii.net/mp/article/4321/). Її головна вада – проблема з креативом. Китайська наука дуже дисциплінована і працьовита, настільки, що будь-яка муза, навіть наукова, боїться і підійти. Що китайська влада робить зі сміливими і креативними людьми – було помітно на прикладі лікарів, котрі першими заявили про епідемію нового вірусу.

Зате є інша країна, в якій креатив б’є через край, особливо коли йдеться про щось шкідливе… І у вересні 2019 року в цій країні стався вибух в установі, котра має одну з найповніших у світі колекцій небезпечних вірусів. Горів російський державний науковий центр вірусології «Вектор», котрий був заснований у 1974 році. Він є одним з найбільших у Росії науково-виробничих комплексів, що ведуть фундаментальні дослідження в галузі природничих наук. У 1970-1980-і роки в центрі велася розробка біологічної і бактеріологічної зброї, а також засобів захисту від неї. Також на «Векторі» зібрана унікальна колекція культур мікроорганізмів - зокрема, це одне з двох місць у світі, де зберігається вірус віспи. У центрі зберігається і вірус лихоманки Ебола. Зараз «Вектор» входить у структуру Росспоживнагляду.

Кожен , хто встиг пожити за часів СРСР, добре знає, що пожежі на цих теренах частенько використовують для того, аби непомітно замести сліди переміщення тих чи інших матеріальних цінностей за межі державної установи… А потім, раптом що – то, звісно, їх там немає, і бути не могло…

Втім, «скопіпастити» вірус могли і зі західних лабораторій.

Розробляти вірус могли і справді з цілком пристойною метою. Пересічні громадяни насправді не дуже добре знають про те, що віруси в нашому світі активно розробляються і активно використовуються для того, щоб заперечити народну мудрість про те, що зараза заразу не бере. У випадку вірусів – вони якраз частенько і «беруть» іншу заразу, щоправда, з побічними ефектами. Але коли йдеться, для прикладу, про порятунок тяжких онкохворих, то побічні ефекти видаються не такими вже й страшними. Хоча інколи дати раду з цими ефектами теж нелегко.

Для прикладу, індійсько-американський медик Сіддгартха Мукерджі у своїй книзі з промовистою назвою «The Laws of Medicine: Field Notes from an Uncertain Science» («Закони медицини: польові нотатки з ненадійної науки») розповідає про один з випадків такого лікування. Дівчинці з невиліковною формою лейкемії прищепили її власні імуноцити, генетично модифіковані вірусом, який містить ген-убивцю клітин лейкемії. Рак зник, однак за кілька годин після введення клітин у дівчинки почалося дуже сильне запалення, підскочила температура, судини забивалися тромбами й водночас кровоточили, почали відмовляти нирки, зашкалював показник інтерлейкіну-6.

Навіть люди, котрі далекі від медицини, але уважно стежать за сучасними новинами, мають впізнати цю клінічну картину…

Дівчинці, котру описав у своїй книзі Мукерджі, пощастило. У керівника експерименту донька хворіла на ювенільний артрит, і її лікували препаратом, котрий блокує інтерлейкін-6. Відразу після введення цього препарату дівчинці пропасниця миттєво відступила, нирки, легені, кровоносна система й серце хворої повернулися до нормального функціонування. Дівчинка вийшла з коми, в її кістковому мозку не лишилося жодних ознак раку, через рік після лікування вона все ще була здоровою.

Але – схожість клінічної картини наводить на думку, що Люк Монтаньє таки мав рацію.

І про те, що в наш шалений час обізнаність з останніми досягненнями науково-популярної літератури – це питання не просто вміння повиблискувати гронами мудрості у соцмережах – а питання життя і смерті. Скільком хворим на коронавірус у березні 2020 року можна було б врятувати життя, якби хоча б лікарі читали, для прикладу, згадану книгу Мукерджі. Як мінімум, тоді би симптоми багатьох ковідних хворих для них не були б цілковитою несподіванкою.

TED-виступ Мукерджі про те, що незабаром медики будуть лікувати клітинами, а не пігулками, відбувся у березні 2015 року. Наприкінці того ж року вийшла книга англійською, у 2017 році її було перекладено і опубліковано українською.

У соцмережах зараз прийнято жартувати, мовляв, ще нещодавно всі у ФБ були політологами та експертами з нафти, а тепер всі стали вірусологами. В цих жартах – значна частка наразі ще вкрай непопулярної правди: для того, щоб вижити в цьому світі, ми маємо не тільки вміти самі себе підстригти чи зробити манікюр, а й хоча б приблизно розуміти, як функціонує наше тіло, і знати, що про це думає сучасна наука, та як вона збирається це тіло лікувати, раптом що.

Це – одна із базових, хоч і наразі не дуже помітних нових вимог карантинного та посткарантинного життя. Кожен має бути сам собі не тільки перукар, тренер і кухар, а й хоча б дієтолог та медбрат, якщо не лікар. І, зрештою, саме ця вимога, за великим рахунком, не така вже й погана…

Давід Стулiк: «Більшість чехів на боці трьох молодих політиків. I вони не змінять свою політику щодо Росії»

Вічне джерело натхнення – і сили на боротьбу!

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com