rss
01/23/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Здоров’я \ Алла Мироненко, лікар-вірусолог: «Ми здолаємо пандемію, якщо не захворіємо всі одночасно»

Через потік «страшилок» про коронавірус складається враження, що вся планета живе всередині трилера, і хочеться, щоб хтось пояснив, що відбувається – і чи буде happy end.

Доктор медичних наук, завідувач відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського Алла Мироненко понад 40 років займається вірусами. До неї Укрінформ звернувся із запитаннями про Covid-19, який наразі лякає людство.

– Алло Петрівно, щодо виникнення Co­vid-19 була різна інформація – і що китайці заразилися ним від кажанів, і що це був витік зі секретної лабораторії. Якої версії дотримуються медики?

– Генетична інформація цього вірусу на 98 відсотків подібна до генетичної інформації коронавірусу, який притаманний кажанам. Тому вчені схиляться до того, що це – вірус саме тваринного походження.

Щодо витоку з секретної лабораторії… А що малося на увазі? Що хтось розробляв якусь біологічну зброю проти свого народу чи проти когось?

Окрім того, цей вірус – оболонковий, нестійкий, а як біологічна зброя використовуються або стійкі в довкіллі збудники, наприклад такі, що можуть зберігатись у вигляді спор, або такі, що можуть швидко спричиняти гостру тяжку хворобу в молодих людей (потенційно – військових). Тобто його характеристики не відповідають ознакам біологічної зброї.

– Які відмінності коронавірусу Covid-19 від тих, з якими людство вже стикалося?

– Вірусів, які можуть уразити людину, дуже багато, всі вони мають тропність (сполучуваність із чимось, спрямованість на щось – авт.) до різних тканин – одні уражають печінку, другі – легені, треті – нервову тканину, четверті – шкіру, лімфатичні вузли тощо.

Covid-19 тропний до легень, тому він викликає саме пневмонію.

Є п’ять видів коронавірусів, притаманних людині, які викликають звичайні респіраторні захворювання без ускладнень.

Відомий ще один коронавірус – SARS, який недовго циркулював у 2002-2003 роках. Тоді на нього перехворіло близько 8 тис. людей, тобто не так вже й багато, але рівень летальності був доволі високий – померло понад 900 осіб. Однак, завдяки обмежувальним заходам, із ним вдалося впоратися. Наразі він зник.

– Чи можна якось визначити «день народження» вірусу Covid-19? Яка точка відліку від його появи?

– У мене таке враження, що спочатку його досить довго замовчували. Він нібито виник у листопаді, про нього стало відомо у грудні, до того ж, тоді казали, що він не передається від людини до людини. А потім, коли захворюваність вже не можна було стримувати, дізналися, що він таки передається від людини до людини.

Звісно, є перший хворий, у якого був виявлений Covid-19, але точна дата його появи невідома.

– Чому коронавірус заражає не всіх підряд, а вибірково, наприклад, дру­жи­на Джастіна Трюдо за­хво­ріла на короновірус, а він – ні. Так само перший хворий в Україні чернівчанин заразився, а дружина – ні.

– По-перше, тому що імунна система в людей – різна.

По-друге, ми наразі недостатньо знаємо про цей вірус. Тож ніхто не може пояснити, наприклад, чому при інших респіраторних інфекціях, за винятком риновірусної, діти хворіють першими, а тут – навпаки, він частіше уражає дорослих.

– Наразі з’являються суперечливі дані щодо стійкості коронавірусу. Зокрема, біологи із Сінгапурського національного університету нещодавно виявили перші зміни у геномі коронавірусу, що свідчить про його «ослаблення». А науковці Каліфорнійського університету, навпаки, заявляють, що новий коронавірус Covid–19 спроможний виживати поза людським організмом упродовж 2-3 діб. То все ж таки – наскільки він стійкий?

– Оболонкові віруси взагалі не є стійкими. Їхня стійкість залежить від температури довкілля та вологості. У висушеному вигляді, я думаю, він гине швидко.

Окрім того, Covid-19 гине від будь-яких дезінфектантів, що містять спирт, хлор, перекис водню, альдегіди, четвертинні амонієві сполуки, гуанідини тощо. Тобто це свідчить, що він – нестійкий.

– Були також прогнози, що коронавірус зможе циркулювати і влітку, оскільки на нього зараз хворіють і в країнах Південної півкулі, де зараз висока температура повітря.

– Поки що ми маємо малий досвід, щоб щось прогнозувати. Я думаю, що Covid-19 перетвориться на звичайного респіраторного збудника, тож ми не матимемо з ним справи влітку, а лише в холодні пори року.

– Чи виробився імунітет проти коронавірусу в тих, хто вже перехворів?

– Звісно, якщо вони одужали! Це ж імунна система з ним впоралася, їх же не хімічними засобами лікували! Бо дієві ліки проти цього збудника поки що не встигли розробити.

– Чи є наразі підстави для апокаліптичних прогнозів щодо того, скільки людей перехворіє на коронавірус? Озвучувалися цифри, що, наприклад, у Німеччині він уразить 70 відсотків населення, у Британії – 80 відсотків.

– Можливо, справді перехворіє багато людей, але ми дуже сподіваємося, що це буде не одночасно. А якщо це буде не одночасно, то ми це витримаємо – я маю на увазі й імунну систему людей, і системи охорони здоров’я.

Я хочу підкреслити, що 80 відсотків людей, яких уражає коронавірус, виходять із хвороби без ускладнень, це – дуже оптимістична інформація!

– Чому ж тоді така різна картина з коронавірусом у Китаї й в Італії? Адже Китай уже ніби приборкав пандемію, а в Італії кількість хворих постійно зростає, і дуже велика смертність.

– У кожної нації – свій менталітет, це – по-перше.

Згадайте, що в Китаї спочатку просто закрили 11-мільйонне місто, обмежили пересування, військові стояли – все контролювали і нікого нікуди не пускали без масок. І порівняйте, як спершу поставилися до захисних засобів в Італії – не носили масок, ігнорували заборону нікуди не виходити, вітатися за руку, цілуватися при зустрічі тощо.

По-друге, в Італії середня тривалість життя – 78 років, а середній вік померлих від коронавірусу італійців – 79,5 року. До такого віку в багатьох країнах взагалі мало хто доживає!

– Тобто ви підтримуєте запровадження в Україні та інших країнах суворих обмежувальних заходів?

– А який вихід? Якщо ми не хочемо, щоб усі захворіли одночасно, це треба було зробити!

– Зараз вчені у всьому світі працюють над розробкою вакцини. Коли можна чекати її появи, і чи стане вона панацеєю від Covid–19?

– Вакцина вже розроблена у США, але вона має відповідати певним вимогам – формувати захисний імунітет і не викликати побічних реакцій.

Щоб пересвідчитися в її ефективності, потрібно провести дослідження на добровольцях. У США повідомили, що вже почали це робити. Якщо у американців усе вийде, то спочатку вони забезпечать вакциною своє населення – принаймні, групи ризику, тобто людей похилого віку, а потім, можливо, будуть продавати іншим.

В Україні розробкою вакцини від коронавірусу ніхто не займається. У нас взагалі не виготовляється жодна вакцина, тому що це – високовартісне виробництво, в нього потрібно вкласти кошти, які потім не повернуться.

Тобто є два варіанти – або щоб у державі була політична воля, великі кошти, і щоб було кому цим займатися, або закуповувати вакцини за кордоном, як це зараз робить Україна, щоб мати безпечні перевірені вакцини і не вкладати кошти у виробництво.

– Коли вакцина проти Covid-19 з’явиться, щеплення треба буде робити всьому населенню планети?

– По-перше, невідомо, чи буде вона ефективною, а, по-друге, можливо, цей вірус втратить агресивність – і щеплення взагалі будуть не потрібні, або вакцинуватимуть лише людей після 60 років.

Тож наразі багато питань залишаються відкритими.

– Які супутні хвороби ускладнюють перебіг захворювання на коронавірус?

– У нас поки що немає власного досвіду, але, за даними ВООЗ, це – гіпертонічна хвороба, ожиріння, цукровий діабет, онкологічні захворювання.

– Наразі можна почути прогнози, що пандемія вірусу Covid-19 триватиме до двох років. Чи зараз достатньо даних для таких передбачень?

– Це – стандартний розвиток пандемії, що викликана новим збудником.

Ми у минулому столітті мали чотири пандемії грипу, а також маємо досвід останньої пандемії грипу 2009-2010 рр. Пандемія зазвичай триває до двох років, але «переїздить» між півкулями: коли зима у Північній півкулі, то захворюваність превалює в розташованих у ній країнах, а коли в нас літо, то вона зростає у Південній.

Хоча на моє запитання, чи розуміємо ми, яка сезонність захворюваності на Covid-19, в Європейському бюро ВООЗ не змогли відповісти, сказали: «Наразі не знаємо».

– Чи є імунна система тих людей, які вже перехворіли, наприклад, на «свинячий» або «пташиний» грип, стійкішою до Covid-19?

– На жаль – зовсім ні. Це – кардинально різні віруси.

– Наразі багато людей перебувають у пригніченому психологічному стані через невідомість і потік негативної інформації про коронавірус. Це впливає на їхній імунітет?

– Так, пригнічений психологічний стан завжди впливає на опірність організму. І треба про це дбати: слухати музику, яка подобається, дивитись веселі фільми, підтримувати одне одного.

Новий вірус – загроза лише для старшого покоління. От про цих людей треба подбати перш за все.

– Пандемія коронавірусу колись мине. Чи можна передбачити нові пандемії і заздалегідь якось до них підготуватися? Чи це буде щоразу по-новому?

– Зважаючи на те, що кількість людей на планеті неухильно зростає, ВООЗ ще до появи Covid-19 розробляла плани готовності до пандемій.

І, звичайно, іншого разу це може бути по-новому.

Фото Вадима Григи

Автор: Надія Юрченко, Київ

Джерело: «Укрінформ» (https://www.ukrinform.ua/rubric–culture/2900010–alla–mironenko–likarvirusolog.html)

Як подолати біль у спині: вправи для зміцнення м’язів хребта

Білл Гейтс, 2015: «Найкращі уроки у боротьбі з епідемією можна отримати з досвіду підготовки до війни»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com