rss
08/11/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ Вченим – тисячі, а футболістам – мільйони: хай Роналду вас і лікує :)

У 2014 році українці всього світу зрозуміли, для чого потрібна армія. У 2020 році не тільки українці, а й всі земляни мають шанс зрозуміти, для чого потрібні наука та медицина. Та й взагалі – людству доведеться суттєво переглянути пріоритети та основні цінності.

«Ви платили тисячі доларів вченим – і мільйони доларів футболістам. Нехай тепер вас лікує Роналду чи Мессі», - такі думки останнім часом можна доволі часто побачити у соцмережах. Для шанувальників футболу вони – як ножем по серцю, але частка логіки в них є, і то суттєва.

Адже не треба бути великим філософом чи видатним експертом, аби зрозуміти, що найбільші фінансові потоки людства останніми роками йшли на розваги – чи то культурні, чи то спортивні, чи то в одязі, – а наука і медицина фінансувалися майже за залишковим принципом – і то по всьому світові. Там, де країни були багатші, відповідно, на науку і медицину йшло більше, в бідніших країнах – менше.

Але всюди зірки кіно були значно багатші за світил пульмонології чи вірусології.

Медицині ще більш-менш пощастило – усвідомлення потреби в лікарнях і ліках у людства ще залишилося. А дослідники природничих наук хіба що танці з бубном не танцювали перед журналістами – аби переконати суспільство у тому, що йому, цьому суспільству, потрібні природничі дослідження, і на ці дослідження потрібно виділяти гроші.

Майже весь світ знає, що таке «британські вчені». Їхні дослідження, час від часу дещо смішні і наївні, розважали весь світ. І мало хто задумувався над причиною, котра змушувала серйозних вчених досліджувати всілякі смішні теми.

А причина банальна і сумна: якщо вчені не будуть «світитися» у ЗМІ, то чиновники не зможуть виділити їм фінансування, оскільки не зможуть відзвітувалися перед виборцями. Виборці мусять знати, що вчені працюють. Читати про високі матерії виборцям не цікаво – значить, потрібно вигадувати розважальні дослідження…

Розваги, розваги, розваги…

І загалом ніби все було непогано: люди мають роботу, отримують гроші, економіка працює. І навіть потроху започатковується мода на здорове харчування, ощадливе споживання і тому подібні речі…

І тут раптом один маленький вірус перевернув світ з ніг на голову.

Лос-анджелеські студії зупинили виробництво фільмів, шоу та розважальних програм.

Prada шиє захисні маски та спецодяг, Dior розливає антисептик, Tesla розробляє апарати штучного дихання. Вітрини люксових магазинів закривають фанерою, мільйони людей втрачають роботу. Відкладаються запуски ракет.

Люди сидять вдома – і не знають, що буде, коли запаси грошей і харчів закінчаться.

Економічної кризи світ навряд чи зможе уникнути – вже зараз президент Франції Емманюель Макрон заявив, що країна, яка сидить на карантині, не зможе лікувати людей. Тому рано чи пізно урядові доведеться дозволити населенню ходити на роботу – навіть якщо це й спричинить нову хвилю епідемії.

Хоча в Італії наразі уряд планує продовжити термін можливого карантину до 31 липня.

Але багато експертів побоюються, що для подолання грипу і розробки вакцини потрібно буде протримати людство на карантині рік. Або – чекати другої хвилі вірусу…

Є шанси, що та друга хвиля буде таки меншою. В тій же таки Італії розпочали виробництво японських антивірусних ліків, розроблених ще у 1998 році, з 2014 року їх використовували для лікування форм грипу, спричиненого новими вірусами. Препарат Favipiravir (Avigan) не мав дозволу на використання ні в ЄС, ні у США. Однак у Китаї почали застосовувати його для лікування COVID-19 у лютому 2020 року. Кажуть, що якщо розпочати лікування на першій фазі хвороби, то за 4 дні можна перемогти вірус. Щоправда, невідомо, що було з печінкою цих людей, або, кажучи більш офіційно, якими є побічні наслідки дії препарату. Те, що ліки створено у 1998 році, а до сьогодні їх не було дозволено використовувати у ЄС та США, вже є натяком, що безслідно таке лікування не проходить. Але, зрештою, майже всі потужні ліки мають побічні ефекти, і особливого вибору наразі людство не має.

Тож є шанси, що хвилю вірусу ми переживемо.

Title 

Чи переживе її економіка?

Світова – швидше за все, що так.

Американська – так.

А от українська…

Гроші в Україні все ще акумульовані в руках у олігархів.

Тобто – у людей, котрі навіть не здогадуються, що таке «амортизаційні витрати», тобто витрати на ремонт і відновлення виробництва. У людей, більшість з яких навіть верстати на своїх заводах не оновлювали з того часу, коли прикупили ті заводи за копійки у держави. Дбати про робітників для них – то якась незрозуміла примха, дивна західна мода.

Вони тридцять років так працювати – і 30 років ця стратегія їм приносила захмарні прибутки.

Від захмарних прибутків цього року доведеться відмовитися більшості підприємств планети. Але чи зможуть від них відмовитися в Україні?

В країні, глава офісу президента якої, Андрій Єрмак, 11 березня придбав собі Mercedes-Benz S 2019 року випуску за 2 млн 972 тис. 776 грн.

Поки громадяни закуповувалися гречкою – друга людина в країні закупилася броньованим мерседесом, і в такий спосіб вдруге показала громадянам, що влада України виходить в паралельну реальність. В ту саму, де мир з Росією, дешеві кредити з тієї ж Росії – а Ростов поєднаний з Банковою квантовим тунелем…

А в той же самий час працівників Інституту молекулярної біології та генетики НАН України, котрі встигли створити вітчизняний тест для виявлення COVID-19, відправили… в неоплачувану відпустку.

Ну бо грошей вже нема, вірусу ще нема, вітчизняні тести нікому не треба.

Що буде з цією владою і з цими олігархами, якщо робоча сила, яку вони нещадно експлуатують, почне масово вимирати?

Будемо сподіватися, нас ця гірка чаша омине. Звісно, це було би справжнім дивом Господнім, але час від часу з цією країною таке трапляється.

Але як тільки нас вона омине – потрібно буде терміново переналаштовувати всі основи громадсько-суспільного життя.

Європа вже зрозуміла, що наразі цей світ на собі тримають медики – і строга дисципліна. Китай це знав завжди. Америка це починає розуміти. Є ймовірність, що й Україна це зрозуміє.

Але подальше існування людства потребує не тільки визнання ролі науки та медицини.

Щоб вижити, ми маємо перебудувати шкалу цінностей набагато ґрунтовніше.

Перше – це здоровий спосіб життя і здорове харчування.

Давним-давно відомо, що трансжири вбивають людей так само масово і успішно, як і тютюн. Підіть в український магазин – і спробуйте там відшукати харчі, в які виробник не засунув гідрогенізованої рослинної олії. Та ж сама халепа – з підсилювачами смаку, котрі змушують тягти до рота більше, ніж шлунок може вмістити.

Якісна їжа коштує дорого, отруйна – дешева і доступна. І це – у більшості країн світу.

Так далі бути не може – бо тоді наступний вірус із задньої ноги якогось там крапчатого ховраха викосить три четверті населення так званих розвинених країн за пару тижнів…

Більшість мешканців планети регулювати свій раціон самостійно навряд чи зможуть – не той рівень дисципліни. А от регулювання цін з боку урядів, щоб корисна їжа була дешевою, а отруйна – дорогою, цілком може посприяти харчовій дисципліні. Набагато дешевше субсидувати виробників органічної їжі, ніж потім тримати на карантині цілу планету.

Друге – менше розваг, більше спроб напружити мізки і зрозуміти, чим займаються вчені загалом і медики зокрема. Найкращий відпочинок для мозку – перемикання уваги на нову тяжку сферу, не пов’язану з роботою.

І тут якраз на новий щабель свого розвитку мають вийти ЗМІ.

Поява соцмереж дала підстави світові почати говорити про смерть журналістики. Мовляв, виставляти новини і робот зможе, а фейсбук чи твіттер принесуть їх у стрічку. Російська пропаганда показала всьому світові, що в стрічку може потрапити все, що завгодно. І що для того, щоб виділити з новин, що там головне – а що другорядне, тримати в голові історію розвитку найважливіших подій, потрібно витрачати на новини дуже багато часу.

Дисципліна, аналітика і перевірка фактів – це те, за що суспільство повинне платити, аби не перетворитися на стадо, котре будь-який ворог з фабрикою тролів може загнати в будь-який хлів на свій вибір.

Але є ще один важливий момент.

Ситуація зі ЗМІ в світі наразі подібна до ситуації з їжею.

Нездорову інформацію з «підсилювачами смаку» журналістам набагато легше продати, ніж якісний інформаційний продукт. Науково-популярну статтю на основі серйозного дослідження журналістові потрібно готувати з тиждень-два, щоб він був цікавим і добре читався. Такого ж розміру матеріал про родину Кім Кардашьян можна назбирати з інтернету за пару годин. Щоправда, доведеться розщедритися – і заплатити за фото папарацці. Але до чого рука читача потягнеться насамперед?

І тут, знову ж таки, потрібна або внутрішня дисципліна (на яку тяжко розраховувати) або субсидії від громад і від держав. Якісна інформація має бути цікавішою і доступнішою, ніж неякісна. Рівень світогляду середньостатистичного громадянина безпосередньо впливає і на політичний, і на економічний розвиток держави.

Західні країни повірили у всесильну руку ринку, котра сама все відрегулює. От тепер цій руці ринку доведеться зрозуміти, що вона повинна або зробити людство здоровим і розумним (у що треба вкласти чимало грошей), або ж змиритися – і програти в боротьбі з вірусами та зеленими чоловічками без опізнавальних знаків….

Звіт CSIS: масові протести у світі за останнє десятиліття Основні тенденції, причини та наслідки зростання антиурядових протестів у період між 2009 та 2019 роками

Чим займеться новий генпрокурор Ірина Венедіктова?

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com