rss
10/25/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ «Український Кібер Альянс»: з онлайнових добровольців – у жертви переслідувань

На початку 2020 року у Швеції вийшов телесеріал «Агент Гамільтон» режисера Еріка Лейжонборга. Національний відповідник британського Бонда, спецагент Карл Гамільтон, як і личить справжньому суперменові, успішно протидіє підступним інтригам росіян, розкриває тяжкі злочини, бореться за своє кохання й при цьому, звісно, засвідчує блискуче володіння різними видами зброї та мистецтвами рукопашного бою, знання різних мов та культур, але, насамперед, він, все ж таки, захищає королівство від іноземного вторгнення.

Вороги ж його ледь не всюди. Згідно зі сценарієм, під час операції ГРУ успішно маніпулює фанатиками з Близького Сходу та бойовиками ОРДЛО, вводить в оману шведську таємну поліцію СЕПО і навіть вербує потрібних йому ключових гравців у скандинавській резидентурі ЦРУ.

Таким чином кінематографісти, вочевидь, прагнули показати всю серйозність ймовірних намірів російської сторони й подібно, як перед цим Норвегія з її чудовим багатосерійним фільмом «Окуповані», психологічно підготувати населення до опору гібридній агресії Кремля. Гібридність та, слід наголосити, у «Гамільтоні» показана, що називається, на повний зріст. Смикаючи по черзі за ті чи інші потрібні ниточки, Генеральний штаб Російської Федерації то виряджає команду кілерів на мітинг за участю прем’єр-міністра, то знаходить найманців для взяття у заручники пасажирів порому, то готує наповнену діжками з вибухівкою вантажівку для атаки на стадіон із вболівальниками. Й щоразу кожна така дія росіян супроводжується вкидом в інформаційний простір низки вигаданих або, як зараз прийнято казати, фейкових статей і коротких повідомлень, які повинні у стислий термін створити штучні панічні настрої всередині шведського суспільства. Якщо брати хронометраж стрічки, то значна її частина присвячена саме виявленню, перехопленню та знешкодженню продукованих Кремлем інфовірусів, замаскованих під дизайн оформлення сторінок і стиль написання відомих видань зі Стокгольма. Роблять це на свій страх і ризик та всупереч нерозумінню з боку начальства двоє-троє відчайдухів з різних відомств. Зрештою, добро перемагає зло, перед ними вибачаються, звинувачення на їхню адресу забираються назад, святкується перемога. Принаймні, на екрані Швеція не пускає до себе агресора й детально розкриває всі його плани.

До речі, з метою поширення фейків Росія у «Агенті Гамільтоні» працює не напряму, а через базу підконтрольних їй хакерів «ДНР». Головний герой картини, чию роль виконує добре знаний українським глядачам Якоб Офтебро («Кон-Тікі», «1864», «Дурне діло нехитре»), встигає побувати й там, де перед його очима постає наповнене сучасними серверами приміщення колишнього заводу (ці кадри знімалися в Литві). Командує ними холоднокровний полковник-росіянин у чорній формі.

З перших днів війни на Донбасі в Україні теж діяли подібні комп’ютерні сміливці, не закріплені за жодним органом влади чи великою корпорацією. Найбільш знані з них називали себе «Українським Кібер Альянсом». Ці хлопці зламували та оприлюднювали електронне листування чиновників, терористів «Л-ДНР» та військових країни-агресора, як до себе додому вільно заходили й виходили на їхні комп’ютери, одним словом, не давали спокою окупантами там, де ті вважали, що у них все надійно та захищено.

«Так красиво, так файно, що аж не віриться», – заперечить, можливо, хтось із вас, шановні читачі. А чому ж не віриться? Ми ж не сумніваємося в існуванні добровольчих підрозділів мотопіхоти, розквіт яких припав на 2014-2015 роки? Й ми дуже добре знаємо і назви добробатів, і командирів, і те, якими непростими інколи були в них стосунки з правоохоронними структурами, бо десь, ніде правди діти, треба було діставати зброю, транспорт, боєприпаси, пальне, кошти, харчі – й відповідні організаційні зусилля не завжди вписувалися в існуюче в державі правове поле. Одначе, якщо не брати окремі факти й не завжди гідні оприлюднення подробиці, це вони, названі згодом чомусь чи то «авантюристами», чи то «аферистами», сучасні Герої української Нації першими стали до кулеметів і зупинили озброєних зайд зі Сходу.

Як і в надскладних і надтермінових випадках хірургічного втручання у медицині, подібне, зазвичай, ніколи не робиться в чистих рукавичках. Помисли мають бути чистими, а рукавички й інструмент – то вже як вийде, бо ж інакше не вдасться рятувати чужі життя.

Ті ж, котрі звикли жити не за духом, а за буквою закону, котрі керуються правом писаним, а не природнім, безумовно, завжди зможуть знайти до чого причепитися у діяльності воїнів-добровольців. Випадок з «Кібер Альянсом» теж не став винятком.

Title 
 Емблема УКА /
(Facebook.com/UkrainianCyberAlliance)

Скандал в Одесі

Зачіпка виявилася цілком конкретною і цілком кримінально караною. 16 жовтня 2019 року невідомі особи отримали несанкціонований доступ до табло аеропорту Одеси, після чого розмістили там фото із зображенням Ґрети Тунберґ й образливі слова на адресу цієї противниці авіаперельотів. Витівка? Для пасажирів, певно що так. Неприємність? Адміністрація летовища відповість ствердно. Злочин? МВС та СБУ посилається на законодавчі норми, а там усе однозначно. Провокація? Коли йдеться про велику політику, чом би й ні.

Почалося слідство. Минали дні, тижні, місяці, і аж 25 лютого цього року співробітники Нацполіції завітали з обшуком до громадських активістів й за сумісництвом співзасновників ГО «Український Кібер Альянс», фактично найактивнішої його частини, – до професійних фахівців з комп’ютерного захисту, а у вільний час Інтернет-вояків Андрія Барановича, Олександра Галущенка та Андрія Перевезія. Діяли вони на підставі ухвали слідчого судді Малиновського районного суду міста Одеса за 20 лютого, підготованої з подачі клопотання місцевого прокурора Чебанова.

«Відповідно до клопотання, метою обшуку є виявлення та фіксація відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 361 КК», – наголошувалося у документі. Йдеться про вчинене групою осіб незаконне втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж.

Ближче до обіду в ЗМІ пішов офіційний коментар відділу комунікації поліції в Одеській області.

«Під час досудового розслідування були встановлені особи, які можуть бути причетними до вчинення даного кримінального правопорушення. Зараз у фігурантів тривають санкціоновані обшуки, під час яких вилучається технічне обладнання, за допомогою якого, ймовірно, вчинявся цей злочин. Усе вилучене буде відправлено на експертизу», – уточнювали поліцейські.

Також там додали, що, з огляду на стратегічний характер згаданої юридичної норми, оперативне супроводження у провадженні здійснюють працівники СБУ, і якщо провина фігурантів підтвердиться, їм загрожує від 3 до 6 років позбавлення волі.

Апаратуру в них тоді справді вилучили, але під варту брати не стали. Триває слідство, й невдовзі відбудеться суд, у політичному характері якого «Кіберальянс» уже зараз не має жодних сумнівів.

Саме про це вони та їхні адвокати заявили на об’ємній пресконференції, влаштованій 26 лютого, себто, наступного дня після обшуків.

За словами Перевезія, кожного з них відвідали слідчі Малиновського райвідділу поліції Одеси.

«Разом із ними були присутні співробітники одеської СБУ, співробітники одеської кіберполіції та представники КОРДу (спецназу Нацполіції – Авт.). КОРД, я так розумію, був залучений про всяк випадок – або двері вибити, або когось із нас затримати», – додав він.

Перевезій також пояснив, що відкрите кримінальне провадження має варту уваги передісторію.

«Рівно за рік до цього Галущенко знайшов уразливості Одеського аеропорту. І передав їх СБУ та Одеському аеропорту. За тиждень до цього я знайшов уразливості, коли велика кількість документів для внутрішнього користування була у відкритому доступі. Тобто, вони були просто доступні, тобто, вони стали публічними, згідно із законодавством. Ми це передали СБУ та Одеському аеропорту. Через тиждень він був зламаний, і обвинувачення були висунуті нам. Тому на сьогоднішній день ми припиняємо на певний час акції (з тестування інфраструктури – Авт.)… до моменту, допоки не буде винесене або справедливе рішення суду, або будуть зняті всі підозри та обвинувачення, висунуті Малиновським райвідділом Одеси. І будуть принесені вибачення за цю ситуацію. Бо цілі «Українського Кібер Альянсу» – допомога державі, відродження і створення кібербезпеки на рівні держави», – пояснив він.

«Жодним чином ми не порушували законодавства України протягом своєї діяльності. Ми не «ламали» Одеський аеропорт», – окремо акцентував під час зустрічі з журналістами голова УКА Артем Карпинський.

А що ж тоді? Для чого потрібні були обшуки й усе це розслідування?

«Органи досудового розслідування навмисно кваліфікували вказане кримінальне провадження неправильно для того, щоб отримати доступ до листування, до телефонних перемовин і можливість стежити за членами Українського Кібер Альянсу», – розповів тоді адвокат із правничої фірми Barristers.

Водночас, запевнив очільник УКА, інформаторам та постійним партнерам Альянсу не слід непокоїтися з приводу витікання їхніх даних за підсумками проведеного обшуку.

«Ми дуже сильно піклуємося про своє proaction security, ми піклуємося про збереження і зберігання накопичених даних. Ми дуже сильно любимо криптографію. Тому ми заявляємо, що ті дані, які були вилучені, – знаходяться в безпеці... Ми 6-й рік воюємо зі сильнішим ворогом, в рази, на голову сильнішим, ніж наша правоохоронна система», – не без іронії висловився «командувач» добровольчого Українського Комп’ютерного Війська.

Title 
 Кадр із серіалу Agent Hamilton

Помста Суркова?

Серед тих військових злочинців, чиї таємні листи тепер усі ми можемо читати завдяки «Кібер Альянсу», є «сірий кардинал» російського політикуму, «хрещений батько» російських терористичних організацій Донбасу (а лишень у такий спосіб слід оцінювати самопроголошені «республіки») Владислав Сурков. З огляду на цю обставину, ми можемо припустити – певна річ, лише припустити – що таким особам, як він, описані вище обшуки-скандали неймовірно приємні.

А ще краще для нього було б, якби вийшло змусити хлопців повністю зупинитися і відмовитися від боротьби. Якби їх вдалося залякати, психологічно переламати чи, принаймні, очорнити в очах звичайних громадян. Мовляв, погляньте-но, що то за воїни вони такі, якщо втручаються в роботу державних об’єктів критичного значення.

Усі крапки над «і» в цій історії має розставити суд. Але, незалежно від того, яким буде його рішення, (ми ж бажаємо, аби воно було виключно чесним, законним та обґрунтованим, і щоб судді виправдали патріотів, а слідчі зайнялися справжніми злочинцями і диверсантами) – деякі не надто приємні питання, судячи з усього, залишаться поки що без відповідей.

Чому «Кібер Альянс» ніхто не чіпав за минулої влади, якою б вона не була? Чому силовики раніше, навпаки, користувалися допомогою від хлопців (а, може, й від дівчат – переважна більшість Інтернет-війська надає перевагу анонімності) з УКА, а нині пішли на них у наступ?

Чи не пов’язано це з останніми «нормандськими» домовленостями, укладеними президентом України Володимиром Зеленським та президентом Росії Володимиром Путіним в Парижі і чимось, не зрозуміло чим, про що, не виключено, йшлося на загадковій зустрічі в Омані?

А тим часом УКА продовжує діяти. Буквально під час підготовки цього матеріалу, близько 19:30 за Києвом, у вівторок, 17 березня, вони оприлюднили на своїй сторінці два цікавенні документи, присвячені проєкту спорудження нової станції стеження космічних військ РФ поблизу Севастополя. Наводиться план місцевості та лист офіцера-зв’язківця з Підмосков’я Бондаренка на ім’я начальника Севастопольського морського порту Стрижака.

Коронавірус – пройдемо тест на імунітет… А на людяність?

Юлія Савостіна про те, як зберегти бізнес в часи коронавірусу: «Замовляйте товари та послуги у друзів та знайомих»

На правничі теми#2021-41 (10/13/2021)

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com