rss
04/18/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Здоров’я \ Коронавірус COVID-19: поінформований – значить озброєний

Дисклеймер: я не експерт із поширення COVID-19. За освітою я біофізик, друга вища освіта – математичне моделювання в екології. PhD з прикладної математики (математичне моделювання обміну речовин при старінні). Працюю у галузі аналізу даних/машинного навчання.

Я пишу це, бо дуже багато людей, які приймають рішення, а також країн дуже легковажно ставляться до епідемії COVID-19, мовляв, «це – як грип», або «все одно всі захворіємо, навіщо перейматися». І це коштуватиме світу багатьох тисяч життів. В Україні я практично не бачив зважених дописів статей посередині, крім панічних і заспокійливих. Я пишу це не для роздмухування паніки, а для адекватного розуміння ситуації й адекватних дій як звичайних людей, так і держави. Варто розуміти, що всі цифри і дані, які я наводжу, є попередніми. Вчені зараз дуже активно проводять дослідження та аналіз.

  1. Слідкувати за поширення вірусу COVID-19 у світі можна за цим посиланням: https://bit.ly/3azfZOa. Майте на увазі, що ці цифри – лише офіційно підтверджені хворі.
  2. Ще донедавна мейнстрімні медіа в США та інших країнах говорили про те, що ця епідемія коронавірусу – як звичайний грип і не потрібно хвилюватися. Цю тезу повторюють багато моїх знайомих і навіть колег. Але це не так. Для розуміння поширення будь-якої епідемії критичними значеннями є R0 та смертність. R0 отримуємо з рівняння N(t+1) = R0* N(t). Іншими словами, скільком людям, в середньому, передасть хворобу заражена людина. Іншими словами, R0 – це заразність. Звичайний сезонний грип має R0=1.3, для COVID-19 R0=2-3. Тобто, цей коронавірус приблизно вдвічі заразніший, ніж звичайний грип. Смертність від звичайного грипу в США 0.05%-0.1% (див. https://bit.ly/2Q1VrpN), тоді як у COVID-19 смертність оцінюється в 1-3%, тобто, як мінімум, на порядок вища (див. https://bit.ly/38AvUdN).
Title 
 Криві на графіку – це смертність від пневмонії і
грипу у 1918 році у Філадельфії і Сент-Луїсі.
Філадельфія не скасовувала публічні заходи і
навіть провела великий парад, а Сент-Луїс
скасував. Результати бачите самі

Такі показники заразності і смертності не є чимось особливим. Багато хвороб мають вищий R0, зокрема, вітрянка, кір, поліомієліт. А багато хвороб мають вищу смертність, зокрема, пташиний (~55%) і іспанський грип (~10%), Ебола (~50%) тощо. Що робить COVID-19 таким небезпечним – це комбінація R0 і смертності. Див. інтерв’ю американського лікаря Річарда Хатчета, який очолює розробку вакцини проти COVID-19: https://bit.ly/38CLkhu. Щоб оцінити масштаб COVID-19 у порівнянні абсолютної та відсоткової смертності з хворобами SARS, MERS, Nipah та Ебола дивіться таблицю на зображенні № 2.

  1. Більшість експертів-епідеміологів сходяться на тому, що COVID-19 стане глобальною пандемією і у світі захворіють 30-70% людей. Ну і що, скажете ви. Від грипу теж багато людей помирають за рік. Так, за оцінками WHO, від грипу помирають 290,000-650,000 людей. А від COVID-19 за смертності, вищої у 10 разів, і заразності, вищої вдвічі, смертність становитиме 6-12 млн. Але і це ще не все. Смертність від COVID-19 дуже нерівномірно розподілена за віком. До 30 років ймовірність померти доволі низька, далі вона швидко зростає з віком. У віці 70-79 років – 13.21%, у віці понад 80 – 24,5%. Також у зоні ризику люди з ослабленим імунітетом та хронічними хворобами.
  2. Зокрема, Американська асоціація лікарень США має ось такі прогнози щодо епідемії COVID-19 в США за припущення R0=2.5 і смертності 0,5%. Захворіють 30-40% американців, що становить 96 млн, з них помруть 480 тис., 4,8 млн людей потраплять у лікарню, 1-2% буде необхідна реанімація, що становить 1,9 млн.
  3. Але найгірше ось що. В Китаї раніше і поза Китаєм зараз спостерігається експоненційна фаза збільшення кількості хворих, зокрема, це яскраво продемонстровано в Італії та в Ірані. Ну і що, скажете ви. Все одно всі захворіють, навіщо турбуватися? Проблема полягає в тому, що 5-20% випадків COVID-19 вимагають госпіталізації, 1-3% вимагають реанімації (https://covid19.com.ua/): кисневої маски в лікарні або вентиляції легень. Серед 80-90% неважких форм – це може бути і легка форма застуди, а може бути і пневмонія, але яка не потребує реанімації. Якщо не боротися з поширенням COVID-19 на ранніх етапах – може настати колапс медичної системи. А саме, кількість хворих на певний час перевищить кількість місць у лікарнях, закінчаться ліжка й апарати вентиляції легень у реанімації. Ліжок не буде також і для хворих на інші хвороби, не пов’язані з коронавірусом. Більше того, медичний персонал, попри заходи безпеки, теж почне заражатися і буде лікуватися вдома в кращому випадку. Отже, менше лікарів і медсестер на одного хворого. За цих умов кількість людей, які помруть від COVID-19 та інших хвороб, буде значно вищою, ніж могло б бути. Репортаж з Італії про проблеми лікарень: https://bit.ly/3cG4Xsh.

Колапс медичної системи спостерігався у Вухані, коли лікарі масово хворіли, деякі помирали, хворі і мертві люди перебували в одному приміщенні.

  1. Експоненційне зрос­тан­ня кількості хворих і мож­ливий колапс медичної сис­теми також призведе до більш агресивних дій, зокрема, карантину міст і цілих областей, сильного падіння економіки, як ми це бачимо в Китаї, Італії та Ірані, й імовірно побачимо в інших країнах. Але цього всього в Україні ще можна уникнути. В цьому випадку, на наше щастя в Україну мало хто їздить і літає. Тому в нас наразі мало хворих. Тому є всі шанси, щоб епідемія розгорталася не так швидко, як в інших країнах, і таким чином зберегти велику кількість життів і економіку.

Отже, що може зробити кожен із нас:

  1. Ретельно мийте руки з милом 20-30 секунд. Мило краще, ніж антисептик. Мило руйнує ліпідну мембрану вірусу, вбиваючи його і фізично змиває віруси з рук: https://bit.ly/2wLLw0D. Якщо немає мила – використовуйте антисептик.
  2. Обмежте соціальні контакти. Якщо можете – працюйте з дому, уникайте публічного транспорту, відвідування публічних заходів. Організаторам варто задуматися про скасування публічних заходів.
  3. Не потискайте руки, коли вітаєтеся. Знаю, що в Україні це важлива «чоловіча» традиція, але спробуйте стримувати себе :).
  4. Намагайтеся не торкатися обличчя і носа.
  5. Якщо захворіли – лишайтеся вдома.
  6. Якщо буде спалах епідемії в Україні, я б усе ж рекомендував одягати маски у публічних місцях. Але не звичайні медичні маски, а маски класу N95 чи N99 (це класи антивірусних медичних масок) із рівнем захисту FFP3 (найвищий). Хворим обов’язково потрібно в публічних місцях одягати хоч якусь маску. Нагадую, маска ефективна 2-8 годин.
  7. Не панікуйте! Не треба кидати камінням в автобуси, палити лікарні, скуповувати сіль, гречку і туалетний папір. У деяких країнах, як то Австралія і США, паніка чомусь вилилася у скуповування туалетного паперу :) (https://bit.ly/2VWvZ8V).

Що варто робити МОЗ і державній владі загалом

  1. Закрити авіасполучення з Іраном та Італією. Я б всерйоз розглянув закриття транспортного сполучення з ЄС. Заборона авіаперельотів допомагає. В країнах, які заборонили польоти з Ірану, кількість хворих перестала зростати. Також я дуже рекомендую закрити транспортне сполучення з Росією, Білоруссю, Грузією, Молдовою, Казахстаном тощо. Ці країні бідні, як і Україна, слаборозвинені, з поганою медициною і подекуди авторитарною владою. В Росії, тим паче, скоро голосування за нову конституцію під Путіна, куди поженуть усіх росіян. Спалах коронавірусу в цих країнах не помітять, поки не буде занадто пізно. Через інтенсивність переміщення людей між цими країнами і нами, ми дуже швидко матимемо спалах і в Україні.
  2. Проводити інформаційні кампанії населенню про індивідуальні дії, які я описав вище, по телебаченню, радіо тощо.
  3. Через невелику кількість тестів неможливо масово тестувати населення. Варто виявляти уразливі категорії – людей, які приїхали з уражених країн, і тестувати їх, а також соціальні контакти у разі виявлення захворювання в певної людини.
  4. Моніторити кількість хворих на респіраторні захворювання, які звертаються до лікарень. При зростанні – цілком ймовірно маємо справу з COVID-19, бо сезон грипу вже закінчується.
  5. Готувати лікарні та реанімації до збільшення кількості хворих на COVID-19. Оцінити та підготувати необхідну кількість апаратів для подачі кисню та апаратів вентиляції легень.
  6. Готувати персонал лікарень і їх захист (зокрема, готувати запаси масок N95 та N99).
  7. Готуватися до карантину в масштабах міст, районів і областей.
  8. Зібрати команду лікарів та аналітиків, які будуть моніторити останні наукові статті по COVID-19 і ситуацію у світі та виносити рекомендації для України.
  9. У разі спалаху епідемії бути готовими проводити дезінфекцію громадського транспорту і громадських місць.

Автор: Олександр Іванов

Джерело: https://www.facebook.com/oleknsandr.ivanov/posts/3050738761603307

Спав, а ніби марафон пробіг…

Весняний гіповітаміноз? Ні, гіпотонія!

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers