rss
07/04/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Наука \ В обсерваторії на горі Піп Іван планують встановити телескопи

В Івано-Франківській області на горі Піп Іван, у Карпатах, на будівлі колишньої обсерваторії Білий Слон, яка перебуває на реконструкції, планують встановити два телескопи – навчальний та для наукових проєктів, пов’язаних із космосом.

Про це кореспонденту Укрінформу розповів ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника професор Ігор Цепенда.

«Від часу встановлення на обсерваторії смарт-датчика Lufft має минути два роки. Тоді ми встановимо два телескопи. Один телескоп матиме навчальне призначення. Ми хочемо розширити коло студентів, які будуть цікавитись астрономією, а нині всі університети світу мають свої астрономічні обсерваторії, і це – не лише престижно, але й має неоціненне наукове значення. І другий телескоп буде призначений безпосередньо для роботи над науковими проєктами. Найперше, це може бути пов’язано з космічним сміттям. Космічне сміття становить загрозу космічним апаратам, зокрема, супутникам. Це – дуже важлива тема», – розповів Цепенда.

За його словами, нині невеликий старт-датчик Lufft WS 800 висотою 30 см, який встановлено на даху обсерваторії, кожні три хвилини вимірює температуру, силу вітру, визначає хмарність неба, характер блискавок та інше.

«Поки що цей пристрій працює у закритому режимі. До нього під’єднано дуже багато батарей, аби він міг працювати постійно. Також він виконує функцію «відмороження». Його роботу забезпечують також ультра-промені і, таким чином, пристрій не замерзає, але вимагає постійної напруги. Це – додатковий виклик, який змушує нас спільно з Івано-Франківським обласним управлінням ДСНС постійно контролювати його роботу», – зазначив професор.

Він зауважив, що результати роботи Smart-датчика науковці очікують у 2021 році. Отримана інформація допоможе їм також визначити типи телескопів, які встановлять на будівлі обсерваторії. Ігор Цепенда вже припускає, що «за 3-5 років обсерваторія стане найбільшим науковим об’єктом не лише в Україні, але й у Східній Європі».

Як повідомлялося, астрономічна та метеорологічна обсерваторія на вершині гори Піп Іван у Карпатах, яка має умовну назву Білий Слон, – найвище розташована споруда в Україні, в якій постійно жили й працювали люди (2028 м над рівнем моря). Діяла в 1938-1941 рр.

Реконструкцію обсерваторії розпочали у 2011 році за участі Прикарпатського та Варшавського університетів. Торік Прикарпатський національний університет розпочав проєкт «Адаптація колишньої обсерваторії на горі Піп Іван до потреб високогірного рятувального навчального центру» PIMReC, мета якого – співпраця України та Польщі задля розвитку безпечного туризму в Карпатах. Вартість проєкту – 1 млн. 50 тис. євро. Одним із завдань проєкту є реконструкція та структурна адаптація колишньої астрономічної та метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван до потреб високогірного рятувального навчального центру та пошуково-рятувальної станції, що функціонуватиме цілорічно.

Джерело: «Укрінформ»
(https://www.ukrinform.ua/rubric-technology/2888755-v-observatorii-na-gori-pip-ivan-planuut-vstanoviti-teleskopi.html)

Тут розшифровують дані адронного колайдера і роблять атом безпечним

Куди «мчить» магнітний полюс?

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com