rss
07/03/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Українське Чикаго \ Вшанування пам’яті героїв Крут і сьогодення у школі українознавства ім. В. Стуса

Кажуть, що історія не повторюється, але деякі її події мають подібний сценарій.

480-й рік до н. е. Греки разом зі спартанцями воювали з персами – завойовниками, яких привів у Грецію син перського царя Дарія – Ксеркс. 300 спартанців тримали оборону біля Фермопільської ущелини, і тільки зрада грека, який вночі провів ворога гірською стежиною в табір спартанців, не дала їм можливості перемогти. Загинули всі, захищаючи державу.

Червень 1651-го року. Вже вкотре Польща іде війною проти України, битва між поляками і козаками Хмельницького відбулася під Берестечком, на Волині. 300 запоріжців цілу добу відбивались від тисячного польського війська. Король Ян Казимир обіцяв козакам дарувати життя, але вони не піддались й не заплямували козацької честі!

Title 

Цей героїзм повторили понад 300 крутянців у 1918 р.

Ще юнаки, ще майже діти,

а навкруги і смерть, і кров

«На порох стерти, перебити!» –

іде на Київ Муравйов...

Полків його не зупинити...

Та рано тішаться кати:

коли стають до зброї діти –

народ цей не перемогти!

Title 

У перший суботній день лютого учні школи українознавства ім. В. Стуса в Чикаго, а також батьки, вчителі, гості, представники молодіжних організацій ПЛАСТ і СУМ зібрались в актовому залі, щоб пригадати і вшанувати ті сакраментальні і героїчні події, які відбулись сто років тому – під час національно-визвольних змагань 1917-1921 років. Це – ключові події, які вплинули на подальший хід нашої історії, на процес державотворення. Ця доба була вершиною національно-визвольної боротьби, періодом відродження української нації.

22 січня 1918 року проголошено 4-й Універсал, а вже через тиждень молоду державу треба було боронити із зброєю в руках проти московсько-більшовицької навали. 29 січня рівно сторіччя тому юні вояки – київські курсанти та загін «Вільного козацтва» – зустріли вогнем більшовицьких окупантів, що мали численну перевагу в силі.

Ці діти змінили перебіг історії. Вони показали і довели усьому світові, що українці здатні із зброєю в руках змагатись з ворогом за свою незалежність. «Ми закликаємо вас сьогодні згадати у ваших молитвах усіх Героїв, які поклали свої голови за наше майбутнє. Хай пам’ять всіх невинно убитих згуртує нас, живих, дасть нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної держави на власній землі. У жалобі схилімо голови…» –сказала у своєму виступі директор школи українознавства їм. В. Стуса (Чикаго) пані Наталія Пономарьова.

Title 

Кілька днів після величного моменту проголошення 4-го Універсалу цвіт української нації, понад 300 молодих студентів київських шкіл, пролили свою кров на порозі Батьківщини, обороняючи її від варварської большевицької навали – орди Муравйова. Битва під Крутами – символ героїзму української молоді. Тоді холодного січневого дня 1918 року в нерівному бою проти переважаючих сил ворога виступили зовсім юні, але нескорені захисники своєї Батьківщини. Значна частина студентів та гімназистів не мала достатньої військової підготовки, були погано озброєні та екіпіровані.

Після бою українські війська організовано відступили зі станції Крути до ешелонів. 27 студентів та гімназистів – одна чота – під час відступу потрапили у полон, а наступного дня вони були замордовані і розстріляні. Розстріл студентів під Крутами був одним з перших випадків розправи над полоненими у роки національно-визвольних змагань, які розпочалися в грудні 1917-го і тривали з перервами до листопада 1921 року. Він показав, що більшовики проводять цю війну за іншими правилами, адже на фронтах Першої світової воюючі сторони дотримувались міжнародних Женевських конвенцій щодо полонених, за якими останнім гарантувалося життя.

Тіла загиблих студентів і гімназистів з-під Крут були перевезені до Києва, де 19 березня 1918 року відбулось урочисте перепоховання юних героїв на Аскольдовій могилі. Важливість цього героїчного чину полягає у тому, що, затримавши ворога на чотири дні, вони дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що фактично означав міжнародне визнання української незалежності.

 

Title 

На Аскольдовій могилі поховали їх:

тридцять мучнів – українців –

славних, молодих...

На Аскольдовій могилі України цвіт!

По кривавій по дорозі нам іти у світ.

На кого посміла знятись

зрадницька рука?

Квітне сонце, грає вітер і Дніпро-ріка...

На кого завзявся воїн? Боже, покарай!

Понад все вони любили

Батьківщини край.

Вмерли в Новім Заповіті

з славою святих

На Аскольдовій Могилі поховали їх.

 

Title 

І тисячі сердець відізвались болем і гордістю після промови М. Грушевського «... стримайте ваші сльози… Ці юнаки поклали свої голови за визволення Вітчизни, яка збереже про них вдячну пам’ять на віки вічні». І справді: пам’ять не зникає вовік й немає права зникнути, адже без неї немає історії, нема народу, нема країни. Світло героїзму запалене тоді, світитиме всім тим, хто готовий захищати право людини на власний добробут, щастя від почуття вольності і свободи й від позиції господаря власного життя, і життя своєї країни. Саме в контексті відповідальності, кожен українець повинен усвідомлювати визначну роль громадського обов’язку: віддавати Державі власні вміння і ресурси для її збереження чи розбудови.

Цей приклад самопожертви молоді у далекому 1918 році багато в чому нагадує подвиг Небесної Сотні та «кіборгів» у 2014 році.

Минуло понад сто років, а ми знову змушені обороняти власну незалежність ціною людських жертв. У 2013-2014 роках наші студенти пішли на Майдан, а коли почалася російська агресія, першими пішли захищати Батьківщину. І вони були готовими до цього, тому що мали приклад крутянців. Пам’ятаючи про героїв Крут, ми вшановуємо і тих, хто загинув у цій війні на Сході. Як і сто років назад, так і сьогодні, українці мають того ж ворога – тоталітарного, загарбницького росіянина. Втім, як і колись, українці не віддали свою землю, – так і не віддадуть зараз.

Title 

Сьогодні захист територіальної цілісності України є святим обов’язком її громадян, продовженням боротьби попередніх поколінь за соборність і незалежність. Тому ми повинні берегти у пам’яті подвиги студентів, які з любов’ю до рідної землі вийшли у нерівний бій, захищаючи Батьківщину. Ціною власного життя вони захищали свободу й своїм подвигом навіки ввійшли в історію та й досі надихають молоде покоління. Молодь завжди себе показувала рішуче, не шкодуючи власного життя. Тому ми повинні надихатись подвигом під Крутами і продовжувати боронити Україну та молитися за своїх героїв. Адже немає нічого святішого, як віддати найдорожче за свою землю і свободу; самопожертва за спасіння інших вважається величним подвигом. Ось чому нашим першочерговим завданням і святим обов’язком є зберігати пам’ять про цей героїзм заради гідного майбутнього.

У ці дні ми згадуємо Україну як державу, що має свою державотворчу спадщину, і цією державотворчою спадщиною, зокрема, є події Української Народної Республіки 1917-1921 років.

Ці діти змінили перебіг історії. Вони показали, довели усьому світові, що українці здатні змагатись з ворогом за свою незалежність. Ці хлопці своєю кров’ю простелили шлях до боротьби і стали дороговказом для майбутніх поколінь у боротьбі за територіальну цілісність і незалежність. Ми повинні засвоїти цей урок. І молитвою, і невідступністю, і послідовністю змагатися за свою Соборну Українську Державу. Нагадування про проголошення незалежності Української Народної Республіки 22 січня 1918 року є важливим для протистояння російській пропаганді, для спростування міфу про те, що ніколи не було незалежної Української держави.

Title 

У свій час не побоялися це зробити крутянці, не побоялись ОУНівці, вояки Карпатської Січі та УПівці, не побоялися студенти під час Революції на граніті, герої Небесної Сотні під час Майдану у 2014 році й не бояться наші захисники на сході.

Нема любові понад ту,

що окропила кров’ю Крути

і ту гарячу кров святу

народам світу не забути!

Фото Тетяни Дрожжиної

Герой України Забродський: «Заяви української влади стають загрозою для європейської коаліції»

UWB – хвиля єдності

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com