rss
02/27/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ Зарплати, інтриги та мораль: кому потрібен психотерапевт?

Нещодавно один з телеканалів несподівано представив мене у титрах як психотерапевта – зазвичай представляють як політаналітика чи як політпсихолога.

Але для сьогоднішньої теми це якраз підходить – оскільки більшості персонажів статті психотерапія, та ще й глибинна, конче потрібна.

Вона не є єдиним засобом вирішення порушеної проблеми. Але і без цього, напевно, не обійтись.

Проте, все по порядку.

Ланцюжок подій

Останнім часом в Україні справжній водоспад подій – дуже різних. Тематично трагедія поряд з фарсом, політика – з економікою, інтриги – з відкритим протистоянням.

Одне тягне за собою інше і формує різні ланцюжки подій.

Є з чого вибирати і про що писати.

Але свій ланцюжок дуже стисло почну з поки що незрозумілої до кінця історії з прослуховуванням прем’єра.

Title 
 Та сама кава у прем’єра

Що говорили і хто записував?

А почалася ця історія з простого побутово-робочого факту: прем’єр-міністр України Олексій Гончарук зібрав за невеликим круглим столом на каву економічний блок уряду.

Серед них були, зокрема, міністр фінансів Оксана Маркарова, міністр економіки Тимофій Милованов, високі представники Нацбанку, інші посадовці.

Вони розмовляли, як потім стало відомо, годин п’ять. Було з чого тим, хто це задумав і здійснив, «нарізати» висловлювань, склеїти їх у фрази, а деякі інші слова оприлюднити у початковому вигляді.

Їх і «нарізали», і відтворили в прямих цитатах, і все це оприлюднили. Трьома великими порціями. Щоб максимально викликати цікавість та посилити драматургію скандалу.

І ошелешені українці отримали змогу почути, як голоси, «схожі на голоси прем’єра, міністрів, інших учасників розмови» (так тепер обережно пишуть, допоки нема стовідсоткових доказів) обговорюють серед іншого і свого президента, стверджуючи, що у того в голові туман, порожнеча, і він нічого не розуміє в економіці, що у «Зеленського дуже примітивне розуміння економічних процесів».

А заодно ми з цих записів почули зізнання, що присутні, нібито, не мають економічної стратегії, і фактично не знають, що робити далі, і що сам глава уряду, нібито, зізнався, якщо правильно зрозуміли стенограму, що він «повний профан в економіці», яку вони, нібито, «ухандокали».

Так це говорилося, чи не так, достеменно поки що невідомо. Проте, подальші події дають певні підстави для конспірологічних версій.

А події ці такі.

Після хаотичних перших реакцій на публікацію стенограми прозвучало, що глава уряду подає у відставку.

Однак, Кабмін це спочатку спростував, опублікувавши на урядовому сайті наступне:

«Заява пресслужби уряду (опубліковано 15 січня 2020 року о 21:47).

Пресслужба Кабінету Міністрів не має інформації щодо справжності жодного аудіо чи відеозапису, що розповсюджуються у мережі Інтернет.

Інформація щодо заяви про відставку прем’єр-міністра не відповідає дійсності».

Потім через 2 дні, 17 січня, повідомили, що О. Гончарук таки подав заяву про відставку, «щоб уникнути сумнівів щодо його поваги до президента», але скерував заяву чомусь президентові, що не відповідало Конституції України.

Нардеп від фракції «Європейська солідарність» Ірина Геращенко у Facebook відреагувала: «До ВР не надходило жодних заяв від прем’єр-міністра. Будь-які заяви в Офіс президента про відставку – це приватно-політична переписка, не більше. Не вперше в українській історії прем’єр-міністр намагається таким чином шантажувати президента, розуміючи, що голосів на відставку немає. Ми не будемо брати участь у цій павучиній гризні, нехай самі себе в своїй монобанці гризуть, але не дозволимо руйнувати парламент і нехтувати Конституцією».

Інший нардеп від партії «ЄС» Володимир В’ятрович також заявив: «Прем’єр має писати заяву про відставку не президентові, а парламенту. Тому те, що маємо – це вибачення. А за правду, як відомо, не вибачаються».

Експерти з громадської організації «Сentre UA» наголосили, що формально Олексій Гончарук не подав жодної заяви про відставку, натомість, вступив у неформальну переписку з Офісом президента щодо своєї відставки: «Для того, щоб подати у відставку, прем’єр-міністр має звернутись до Верховної Ради, а не до президента. Це написано в Конституції: Частина 2 статті 115 – прем’єр-міністр України, інші члени Кабінету Міністрів України мають право заявити Верховній Раді України про свою відставку.

Пункт 12 частини 1 статті 85 – до повноважень Верховної Ради України належить: призначення за поданням президента України прем’єр-міністра України…, звільнення зазначених осіб з посад, вирішення питання про відставку прем’єр-міністра України...

Title 
 Виступ О. Гончарука

Про це ж каже і закон України «Про Кабінет міністрів України» – частина 1 статті 15 – прем’єр-міністр України має право заявити Верховній Раді України про свою відставку», – ретельно, як школяреві, розтлумачили прем’єрові експерти.

О. Гончарук прийшов до Верховної Ради України і з трибуни заявив наступне (навожу повний текст виступу):

«Я затримався на годину запитань до уряду, це пов’язано з моїм рішенням, яке я ухвалив сьогодні.

Я звернувся із заявою до президента, ви про це вже знаєте. Передав йому свою заяву про відставку.

Вона оформлена відповідно до Конституції України. Написано на ім’я голови Верховної Ради, і у президента є право внести її в Раду в будь-який час.

З чим це пов’язано? Це пов’язано з тим, що ми – одна команда. Ми всі прийшли у владу і в парламент міняти країну завдяки цій людині. Завдяки Володимиру Олександровичу Зеленському. Ми поважаємо його, і для нас принципово мати довіру всередині команди на 100%.

Останнім часом навколо уряду багато атак і маніпуляцій. Мета цих атак і маніпуляцій – посіяти розбрат всередині команди. Створити видимість, що, нібито, хтось не поважає президента. Це – неправда.

Наша сильна позиція в тому, що ми одна команда – нею і хочемо залишатися.

Тому уряд України продовжує працювати в штатному режимі. До того моменту, поки президент не ухвалить рішення – хто на якій позиції в нашій великій команді може працювати. Це – політичне рішення, яке ми очікуємо від лідера нашої політичної сили.

Шановні друзі, шановна фракціє, я дуже вдячний вам за ту роботу, яка вже зроблена. Ми дуже багато з вами зробили, щоб цього року українці жили краще. Ми готові зробити значно більше разом з вами. Але для цього нам треба бути єдиними.

Я дуже вдячний вам за ту підтримку, яку сьогодні вже отримав, і пропоную вам продовжувати в тому ж дусі. Ви – круті, ви – майбутнє цієї країни! Разом ми зробимо більше! Дякую вам!»

Ви помітили, шановні читачі, що в цьому пафосному виступі багато дзвінких фраз, але нема однієї, простої фрази. Я, наприклад, її чекав. Думаю, не тільки я.

Там не було фрази: «Я не говорив такого про президента. Це – фальсифікація».

Звідси можна зробити обережне і сумне припущення, що наведені у запису слова на зустрічі таки прозвучали. І схоже на те, що на аудіозапису голос, що їх говорить, не просто схожий на голос О. Гончарука, а ним може бути насправді.

Кажу це тільки тому, що сам прем’єр прямо і чітко не заперечив свого ймовірного авторства.

Прем’єр зійшов з трибуни. Частина зали кричала йому: «Ганьба!» Частина зали вітала.

Але враження від цього фарсу залишилося неприємне.

Реакція президента

Президент України Володимир Зеленський доволі довго публічно не реагував. Очевидно, інтенсивно консультувався щодо варіантів своєї реакції, включно з варіантом відставки уряду. 

Title 
 Зустріч президента і прем’єра
після заяви про відставку

Але згодом зустрівся віч-на-віч із главою уряду і, як повідомила пресслужба глави держави, сказав, що розглянув звернення Олексія Гончарука про його відставку з посади прем’єр-міністра: «Я вирішив надати вам і вашому уряду шанс, якщо ви вирішите деякі речі, які сьогодні дуже важливі й турбують наше суспільство, – сказав президент, звертаючись до Олексія Гончарука. – Зараз не той час, щоб розхитувати державу економічно й політично».

Проте, глава держави наголосив, що шанс дає уряду та О. Гончаруку за певних умов.

Зазначу, що стіл був, нібито, невеликим. Але відчувалося, що відстань між главами держави й уряду відчутно збільшилася.

Спілкування було холодним і стриманим. Та й яким воно могло бути після такого, перепрошую, принизливого відгуку на адресу президента?

Хоча опозиція з відчутним задоволенням на всі лади підкреслювала, що Гончарук, мовляв, сказав правду, на що ж тут ображатися?

Умови президента

І тут прозвучали цікаві речі. Як інформує пресслужба, президент почав не з питань економічної стратегії уряду (чи вона, взагалі, існує?), не з кроків стосовно відродження економіки, збільшення виробництва, нарощування ВВП і подібних стратегічних питань, а… з проблеми зарплат чиновників.

Зокрема, зазначив президент, уряд повинен представити главі держави нову концепцію заробітних плат керівників міністерств, відомств, державних компаній та їхніх заступників з урахуванням ситуації в країні: «Це повинна бути нормальна заробітна плата. Ми розуміємо, що це дуже серйозні фахівці, але я хочу мати спільну думку з вами й міністрами, що такі зарплати можуть бути сьогодні в Україні у такій ситуації, в якій перебуває наша економіка.

Заробітні плати повинні бути нормальними, такими, на які можна нормально жити, й повинні відповідати статусу посадовців. З тими міністрами, які не погодяться працювати за запропоновану урядом зарплату, доведеться прощатися.

Коли ви і ваш уряд піднімете економіку – можна буде піднімати ці заробітні плати», – наголосив президент.

Також глава держави поставив прем’єр-міністру завдання врегулювати ситуацію з преміями, які передбачаються топ-менеджерам НАК «Нафтогаз України» за отримання компенсації від ПАТ «Газпром».

«Вони повинні не тільки бути прагматичними менеджерами, а й залишатися людьми, знайти вихід з цієї ситуації. Якщо вони не почують вас, тоді вони почують людей, юристів. Чи буде повністю перезавантажено НАК «Нафтогаз». І ми з вами повинні розробити стратегію, як це тоді зробити», – зазначив Володимир Зеленський.

Президент також наголосив на важливості зміцнення уряду шляхом проведення кадрових змін та заявив про необхідність переформатувати окремі центральні органи виконавчої влади.

Однак, прем’єр у відповідь також, передусім, говорив не про реформи чи кадри, а акцентував на проблемі зарплат, премій, інших виплат чиновникам: «Мене не лякає перспектива спробувати повернути наданий аванс, кредит довіри, який ви делегували від імені суспільства. Для мене це – важливе завдання, велика честь.

І ми готові виконати поставлені вами завдання… потрібно визначитися з рівнем заробітних плат, які отримують працівники на державній службі».

Title 
 Зарплати міністрів за жовтень 2019 року

Завдання силовикам

Звісно, сам факт незаконного аудіозапису прем’єра і міністрів є надзвичайною подією. Тому не дивно, що В. Зеленський викликав керівників силових відомств та поставив їм завдання терміново, у два тижні (???) розслідувати – хто організував, провів, та «злив» у ЗМІ прослуховування керівництва уряду.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та глава СБУ Іван Баканов підкреслено старанно записували доручення президента. Хоча воно просте, очевидне і, за всіма правилами документообігу, має прийти до них у письмовому вигляді – як це, зазвичай, робилося завжди, принаймні, при попередніх президентах.

З цього приводу деякі Інтернет-користувачі у соцмережах лукаво натякали – чого це так старанно пише А. Аваков? Чи не він міг організувати таку «прослушку»? Адже у разі відставки О. Гончарука саме кандидатура А. Авакова згадувалась у ЗМІ як вірогідного наступного глави уряду.

Але то нічим поки що не підтверджені домисли, і ми їм не будемо сліпо вірити.

Хоча в плані інтриг та можливостей досвідчений А. Аваков значно перевершує всіх інших ймовірних конкурентів О. Гончарука.

Захмарність як основна характеристика зарплат чиновників

Проте, повернімося до теми зарплат. Вона не випадково стала темою № 1 під час повторного надання мандату довіри з боку президента В. Зеленського прем’єрові О. Гончаруку.

Справа в тому, що оприлюднені останнім часом цифри зарплат міністрів ті інших чиновників викликали в українців шок. Окремі цифри і раніше потрапляли в ЗМІ. Але, зібрані в систему, надруковані таблицями, вони справили гнітюче враження.

Тут значення має динаміка – хоча б двох-трьох місяців. Судіть самі.

А тепер порівняйте з таблицею за грудень 2019 року, яку склала програма ФАКТИ. ICTV:

Порівняймо: якщо, до прикладу, міністр В. Пристайко у жовтні 2019 отримав 27 505 грн., то через 2 місяці вже 234 000. Інші міністри мають схоже зростання.

Хоча й це – не рекорд.

Д. Волошина провела порівняльний аналіз, і ось що він виявив.

Лідером із зарплати у 2020 році став гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський, щомісячний оклад якого становитиме майже 2 мільйони гривень.

Відтак, зазначається, що щомісячний оклад Смілянського у 2018 році становив лише 572 тисячі гривень, а вже у 2019 році виріс майже в 1,5 разу та склав 1 млн 427 тисяч гривень.

У 2020 році в фінансовий план компанії закладено заробітну плату для керівника більша іще на 440 тисяч – 1 млн 887 тисяч. У цю суму входить посадовий оклад (716,5 тисячі гривень), щомісячна премія (694 тисячі гривень) та інші виплати, передбачені законодавством (456,5 тисячі гривень). За сьогоднішнім курсом це близько $78,8 тисячі.

Таким чином, за весь 2020 рік Смілянський може заробити 22,6 млн гривень або $0,94 млн.

Варто зазначити, що глава американської пошти USPS отримує в рік лише $286 тис., а зарплата президента США Дональда Трампа становить $400 тис. на рік.

Лідером за найвищою зарплатою в грудні став міністр закордонних справ Вадим Пристайко, який у грудні отримав 233 892 гривні.

При цьому зарплата Пристайка становила 122 044 гривні, на відрядження – 31 213 гривень, премія за жовтень 2019 року – 18 909 гривень, премія за листопад 2019 року – 42 667 гривень, премія за грудень – 12 190 гривень, відпускні – ще 8 227 гривень.

 Title

Крім того, в грудні Пристайко отримав матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 55 924 гривні та допомогу на розв’язання соціально-побутових проблем у розмірі 55 924 гривні.

У інших чиновників суми менше, але теж значні. Так, прем’єр-міністр Олексій Гончарук заробив 76 тис. гривень. Зарплата міністра юстиції Дениса Малюськи становила 226 тис. гривень, його заступників – від 90 тис. до 153 тис. гривень.

Міністр оборони Андрій Загороднюк отримав 97,2 тис. гривень, його заступники – від 120,6 тис. гривень, а держсекретар – 214,5 тис. гривень.

Зарплата міністра соцполітики Юлії Соколовської становила – 217 тис. гривень, її заступників – від 65,4 тис. до 168 тис. гривень, держсекретаря – 60,3 тис. гривень.

Міністр з питань ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Оксана Коляда заробила 159 тис. гривень, її заступники – від 55 тис. до 205 тис. гривень, держсекретар – 151 тис. гривень. Зарплата міністра Кабінету Міністрів Дмитра Дубілета становила 17,5 тис. гривень.

Чиновники Міністерства культури України також задекларували величезні зарплати за грудень. Так, міністр культури Володимир Бородянський отримав за грудень заробітну плату в розмірі 112 904 гривні.

Перший заступник міністра Анатолій Максимчук отримав зарплату розміром у 248 021 гривню.

Заступник міністра культури Ірина Подоляк отримала в грудні зарплату у 240 478 гривень.

Заступник глави Мінкульту Володимир Шумілін отримав за грудень 154 233 гривні.

Заступник міністра культури Світлана Фоменко задекларувала в грудні зарплату 139 303 гривні.

У списку високооплачуваних топ-чиновників і екснардепи-єврооптимісти Мустафа Найєм і Сергій Лещенко. Лише за місяць роботи в дежконцерні «Укроборонпром», згідно з декларацією, Найєм отримав понад 300 тисяч гривень зарплати. Нещодавно Найєм поскаржився, що його зарплата за грудень вдвоє нижча за ту, що він отримав у листопаді.

«Задекларував свій дохід за грудень. Він майже вдвічі нижчий за той, що я отримав в листопаді. Тому що не було ніколи «зарплати в 300 тисяч». Була одноразова виплата декількох премій і надбавок за попередній «волонтерський» період роботи в концерні. Моя справжня зарплата ось така. І може бути переглянута в обидва боки, залежно від результатів моєї роботи й успіхів всієї компанії», – йдеться в повідомленні.

Його колега Лещенко після призначення членом наглядової ради «Укрзалізниці» отримуватиме по 588 тисяч гривень на місяць.

У грудні минулого року Кабмін своєю постановою підвищив посадовий оклад співробітникам Офісу генпрокурора. Таким чином, оклад генпрокурора Руслана Рябошапки збільшився з 37 до 93,6 тис. грн.

Крім того, оклад першого заступника генпрокурора встановлено на рівні 89 326 грн., заступника – 86 446 грн., начальника департаменту – 40 341 грн. Для прокурора Офісу генпрокурора встановлено оклад 28 815 грн.

Оклад начальників обласних прокуратур встановлено на рівні 38 038 грн., окружних прокуратур – 32 273 грн.

Зарплата народних депутатів теж зросте. Нагадаємо, що загальний кошторис Верховної Ради на 2020 рік, який 14 листопада ухвалили нардепи, становитиме майже 2 млрд гривень.

Якщо розглядати детально, то 642 млн грн. – зарплатний фонд депутатів з урахуванням податків, а це – майже 1,5 мільйона гривень на людину. Однак, в цю суму також можуть входити премії, надбавки, оплата праці помічників тощо. Адже в кошторисі, розміщеному на сайті Верховної Ради, окремого положення про оплату праці помічників не надано.

Керівництво «Нафтогазу» отримає 700 млн гривень премії.

Топменеджмент «Нафтогазу» отримає премію в розмірі 1% виплачених «Газпромом» $2,9 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Середня зарплата українців

А зараз про сумне. Попри війну, Донецька область, без урахування окупованих територій, досі є лідером у рейтингу областей з найвищими зарплатами після Києва.

Оскільки місце Донецької області у рейтингу до війни і зараз не змінилося, можна припустити, що економічна ситуація на підконтрольних Україні територіях області змінилася не більше, ніж ситуація в інших регіонах.

Причина – Донецька область є однією з провідних у ключових секторах економіки: видобувній та хімічній промисловості, машинобудуванні, металургії.

«Високі зарплати – закономірне явище навіть з огляду на окупацію частини області. Більшість підприємств на окупованій території працюють, а деякі з них навіть сплачують податки до українського бюджету», – каже доцент кафедри міжнародного економічного аналізу і фінансів ЛНУ ім. Франка Ігор Гурняк.

За його словами, Україна не провела структурні реформи і дотепер користується промисловими активами колишньої імперії.

«У таких промислових центрах, як Львів, зробили наголос на сфері послуг і винесли виробництва за межі міста. Це їх знищило. Більше нема ЛАЗу, «Світоча», Львівської пивоварні, завис дамоклів меч над «Іскрою». Маємо бідні на капітал галузі і гігантські обсяги заробітчанства», – констатує Гурняк.

Рятівною соломинкою для багатьох громадян стало підприємництво. В Україні діє лояльна система оподаткування малих підприємців, тому чимало компаній, передусім, з ресторанного та торговельного бізнесу, реєструють працівників фізичними особами-підприємцями для зменшення податків.

Середня пенсія українців

Законом України «Про державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 р. № 2629-VIII (далі – Закон № 2629) встановлено розміри прожиткового мінімуму для різних груп населення, зокрема, з 1 грудня 2019 року в Україні збільшується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, із 1564,00 грн. до 1638,00 грн., прожитковий мінімум на одну особу – з 1936,00 грн. до 2027,00 грн.

З урахуванням вищезазначеного, з 1 грудня 2019 року органами Пенсійного фонду України будуть автоматично проведені перерахунки пенсійних виплат у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму.

Перерахунку підлягатимуть мінімальні розміри пенсій. Тим особам, які отримують пенсійні виплати більші за мінімальні, буде перераховано доплату за понаднормативний стаж, яка визначається у відсотках від прожиткового мінімуму. Вищезазначені перерахунки не проводяться особам, які працюють або займаються підприємницькою діяльністю.

Таким чином, пенсійні виплати тих осіб, які отримують пенсію в мінімальному розмірі, 1564,00 грн., збільшаться на 74 грн. і становитимуть 1638,00 грн.

Працюючим пенсіонерам перерахунок пенсії у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму проводиться після звільнення з роботи.

Крім того, підвищенню підлягають:

l пенсії за особливі заслуги перед Україною;

l підвищення ветеранам війни;

l підвищення жертвам нацистських переслідувань;

l мінімальні розміри пенсій учасникам бойових дій та інвалідам війни;

l мінімальні розміри пенсій особам з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, колишнім учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що стали інвалідами;

l надбавка донорам.

Одночасно повідомляємо, що розмір надбавки, передбаченої Законом України «Про донорство крові та її компонентів» визначений у відсотках до прожиткового мінімуму на одну особу, з 01.12.2019 – 2027,00 грн. в розрахунку на місяць та буде складати 202,70 грн. (2027,00 грн. х 10%).

Розміри підвищення пенсій з 01.12.2019 р. кожному пенсіонерові визначатимуться в індивідуальному порядку та залежно від того, яка складова пенсійної виплати перераховуватиметься (доплата за понаднормативний стаж, доплата до мінімального розміру пенсій, підвищення або надбавки).

Завершення

Окрім інших факторів такого нестримного і, я б сказав, безсоромного самопідвищення зарплат чиновникам при вкрай принизливому рівні зарплат українців, у середньому, по країні і в кожній галузі, психологи звертають увагу на такий фактор, як жадібність.

А лікування жадібності – це вже завдання для психотерапевта.

Класик психоаналізу Карен Хорні писала: «Невротична ненаситність може давати про себе знати в жадібності як загальній рисі характеру... Протягом якогось часу жадібність може витіснятися, прориваючись раптово… У пом’якшеній формі можемо спостерігати її в прагненні жити за чужий рахунок або в більш агресивній формі поведінки людини-спрута».

Вітчизняні чиновники на очах перетворюються у справжніх спрутів, котрі з неймовірним цинізмом безконтрольно встановлюють собі захмарні зарплати, залишаючи мільйонам українців злиденне існування, невротично і нахабно набиваючи свою пельку.

Цьому має бути покладено край. Або його покладе народ, що рано чи пізно не витримає такого знущання.

У Давос – гуртом. Виправдано?

Коли Росія краде чужу історію: деякі думки з приводу Дня Соборності України

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com