rss
08/05/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Мирне небо, перекреслене ракетою. Найімовірніше – російською

8 січня в родини 176 людей раптово увірвалася війна. Увірвалася жорстоко і несподівано. І знову – вкотре за ці 6 років – Україна опинилася в епіцентрі подій. Український «Боїнг» над Іраном повторив трагічну долю малайзійського «Боїнга» над Україною…

Коли ми сподівалися, що від України залежатиме хід світової історії, навряд чи ми думали, що все буде саме так…

Тим не менш – ми знову мусимо або змушувати цей світ крутитися туди, куди нам потрібно, або змиритися з тим, що по нас топчуться всі, хто тільки може. Іншого вибору у нас, схоже, нема.

Відразу після повідомлень про катастрофу в небі над Тегераном було схоже, що ми потрапимо на другу стежку.

Один з найкращих літаків МАУ, цілком справний, з посиленим екіпажем. На його борту перебувало 176 осіб, всі загинули. Серед них 11 українців - двоє пасажирів та дев’ятеро членів екіпажу. Серед загиблих були громадяни семи країн: зокрема, Ірану – 82 особи; Канади – 57; Швеції – 10; Афганістану – 4; ФРН – 3, із Великобританії – 3 особи.

Більшість пасажирів – транзитні, не побоялися летіти через Україну додому. Але війна їх знайшла в іншому місці…

Буквально за кілька годин після катастрофи в соцмережах з’явилися фото уламків літака, з «отворами невідомого походження».

Чинні і колишні представники українських спецслужб з того відразу зробили висновки – літак збито. Ймовірно – зенітною керованою ракетою російського походження…

Звісно, після таких висновків атака тролів була майже гарантована…

Особливо на фоні заяв експертів, що частина отворів – це просто налиплі камінчики…

Але явне небажання Ірану передавати «чорні скриньки» Україні тільки зміцнювало думку, що щось тут не те.

Іран заявив, що причина катастрофи – несправність двигуна літака, посольство України в Ірані підтвердило цю версію. Чому? Хто його знає… Адже на той момент вже було опубліковано заяву йорданських ЗМІ…

Була версія, що спецслужби США та інших розвинених країн мусіли чітко відстежити те, що трапилося з рейсом PS752 – але чи захочуть вони офіційно ділитися цією інформацією? Чи може заховають її подалі, аби не будити привид третьої світової?

Українська влада теж не поспішала з висновками – хоча, як потім заявляли і західні ЗМІ, і самі представники української влади, їм все було відомо протягом кількох годин – як і тим, хто підписаний на профілі чинних та колишніх представників українських спецслужб у соцмережах.

Цілком ймовірно, що далі історія і справді могла би піти стежкою, проторованою малайзійським «Боїнгом»: всі все знають, але злочинці вперто наголошують, що їх там не було, а всі решта просто мовчать. Суди та розслідування тривають роками – і ні до чого не призводять.

Але цього разу щось пішло не так.

Можливо, тому, що, за міжнародним правом, розслідувати катастрофу літака мають право Іран, США та Україна. А чинна влада у США, як би там не було, наразі набагато менш схильна підтримувати «змову мовчання», ніж та влада, котра була 6 років тому…

Як то не дивно, але у всепланетному масштабі одними з перших порушили змову мовчання йорданці.

Boeing 737 «Міжнародних авіаліній України» могли випадково збити ракетою під час обстрілу Іраном військових баз США в Іраку – заявило йорданське видання Al-Hadath.

Title 

Того ж таки 8 січня експерти аналітичного центру The Institute for Global Threats and Democracies Studies (IGTDS) на основі аналізу пов’язаних з авіакатастрофою радіолокаційних даних, фото-та відеоматеріалів заявили, що літак рейсу PS752 міг бути збитий з переносного зенітно-ракетного комплексу типу «Ігла», ракета якого влучила в двигун. Вони звернули увагу на те, що на фотографіях з місця падіння літака МАУ видно, що на крилах авіалайнера є сліди осколкових уражень. Аналогічні ураження були присутні на фюзеляжі рейсу МН17, збитого російським “Буком” в небі над Донбасом у 2014 році. «Відмінність у масштабах уражень пояснюється різними боєприпасами. У випадку MH17 використовувався зенітно-ракетний комплекс «Бук». У Тегерані літак був вражений переносним зенітно-ракетним комплексом типу «Ігла» з осколковою боєголовкою високої вибуховості», - йдеться у матеріалі.

Вказується на те, що такі ж ураження були на військово-транспортному літаку Ан-26 ВПС ЗС України, збитому з допомогою ПЗРК на Донбасі 2 липня 2014 року. А на фотографії із залишками двигуна літака рейсу PS752 також видно ураження, «які не можуть бути завдані від пожежі чи фізичного зіткнення із землею».

Аналітики IGTDS відразу заявили, що Тегеран «приховує інформацію про причини аварії та факт запиту про допомогу з боку екіпажу до служби контролю повітряним рухом».

Окремо вони наголосили на тому, що Іран висловив готовність передати «чорні скриньки» до «певної» країни. Скоріш за все, цієї країною буде Росія. Однак в такому випадку є велика ймовірність того, що дані «чорних скриньок» будуть або знищені, або змінені. Експерти IGTDS також відразу звернули увагу на те, що Росія вже розпочала інформаційно-психологічну операцію, спрямовану на просування версії Тегерана про причини авіакатастрофи авіалайнера МАУ, а також на дискредитацію США.

Потім CBS News заявили, що аналогічної версії дотримуються американські офіційні посадовці.

Ввечері 9 січня за київським часом цю ж версію офіційно підтримала влада Канади.

Далі заяви про збиття літака посипалися з усіх боків – аж поки Іран не втратив терпіння, і таки зізнався. Спочатку іранська сторона ще трималася і вперто стверджувала, що аварія сталася через технічні проблеми літака. Однак вранці 11 січня Іран заявив, що український пасажирський літак був випадково збитий через «людську помилку».

Корпус вартових ісламської революції (КВІР) взяв на себе відповідальність за збиття українського літака МАУ під Тегераном.

За словами командувача аерокосмічними силами КВІР Аміра-Алі Хаджизаде, оборонна система Ірану помилково визначила український літак як крилату ракету.

І аж 14 січня Верховна Рада України ухвалила заяву у зв’язку з трагічною загибеллю пасажирів літака рейсу PS 752 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» внаслідок його збиття Ісламською Республікою Іран.

Відповідне рішення підтримали 368 народних депутатів.

Зацитуємо документ:

 

«Верховна Рада України висловлює глибокі і щирі співчуття родинам і близьким усіх загиблих та парламентам країн, громадяни яких стали жертвами катастрофи 8 січня 2020 року, та колективу авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» у зв’язку із втратою колег, високий професійний рівень яких не викликає жодного сумніву.

Верховна Рада України очікує на офіційні вибачення Ісламської Республіки Іран за збиття українського літака та загибель його екіпажу та пасажирів, а також закликає Ісламську Республіку Іран визнати свою повну відповідальність.

Верховна Рада України наполягає на необхідності проведення прозорого, незалежного та всебічного розслідування обставин цієї трагедії і закликає керівництво Ісламської Республіки Іран до відкритої співпраці з іноземними державами та міжнародними організаціями, а також надання усілякого можливого сприяння їхній роботі.

Трагедія, що сталася в небі над Тегераном, привернула увагу до наявних системних проблем в організації авіаруху цивільних літаків над територією Ісламської Республіки Іран, які потребують ретельного вивчення та вирішення.

Верховна Ради України закликає світову спільноту та міжнародні організації підтримати Україну в її наполяганні щодо проведення розслідування, встановлення всіх винних, їхнього належного покарання, повернення тіл загиблих та здійснення іранською стороною всіх компенсаційних виплат.

Верховна Рада України закликає Міжнародну організацію цивільної авіації (ІКАО) вжити заходів зі своєчасної оцінки ризиків польотів цивільної авіації з метою запобігання подібних трагедій у майбутньому, а також звертається до всіх міжнародних партнерів з пропозицією спільно розробити для цього дієві політичні й технічні механізми.

Верховна Рада України звертається до органів державної влади України із закликом повною мірою інформувати суспільство про результати розслідування катастрофи.»

 

Коротко і стисло.

Аж занадто коротко – як для країни, котра вже вдруге опинилася в епіцентрі трагедії зі збиттям пасажирського літака.

Щоправда, того ж таки 14 січня на Банковій заявили, що український літак в Ірані могли збити навмисно.

Про це заявив помічник президента України Андрій Єрмак в інтерв’ю виданню «Українська правда»: «Хочу відзначити, що, незважаючи на визнання іранською стороною самого факту збиття і заяви про те, що це сталося в результаті трагічної помилки, нам ще належить встановити, чи було це помилкою або все ж умислом».

За його словами, саме тому робота триває, і за підсумками повного і всебічного розслідування на місці української комісії, за участю іранських фахівців, а також за підтримки міжнародних партнерів, буде отримано відповідь на це питання.

Тут варто зазначити, що більшість експертів доходять до висновку, що в український літак влучила вироблена в РФ ракета. Хто керував нею? Чи були це іранські фахівці – а чи російські, яких традиційно «там нема»?

І чи згадають нарешті ще й третю подібну катастрофу – літака Ту-154М, який здійснював рейс з Варшави до Смоленська 10 квітня 2010 року?

І коли почнуть говорити про неприпустимість четвертої аналогічної катастрофи – військово-транспортного літака Ан-26 ВПС ЗСУ, збитого з допомогою ПЗРК на сході України у 2014 році. Не мали там бути російські ПЗРК, це був злочин, і те, що літак був не цивільним, а військовим, нічого не змінює, і геть не полегшує ситуацію. Літак Збройних сил України летів над Україною, в українському повітряному просторі, і за злочинну появу російських ПЗРК у тому ж просторі хтось таки повинен відповісти! І сісти пожиттєво з конфіскацією – як мінімум.

Небо над планетою стало небезпечним – навіть для повністю справних цивільних літаків із кваліфікованим екіпажем.

І значною мірою до зростання рівня небезпечності призвело те, що на перші випадки катастроф літаків, влаштованих «іх там нєт», міжнародна спільнота відповідала змовою мовчання – навіть коли вуха злочинців стирчали за чорними скриньками, котрі вони ніяк не хтіли віддавати.

Що ж, будемо сподіватися, нарешті цій сумній традиції мовчазного схвалення буде покладено край.

Вільям Тейлор: «У США існує сильна підтримка України»

Коронавірус: проблема і шанс для людства

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com