rss
02/26/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#369

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Здоров’я \ Ірина Кондрацька: «Цукрового діабету 2-го типу можна позбутися на ранніх стадіях. Треба змінити спосіб життя – більше рухатися і менше їсти»

Наша ендокринна система нагадує оркестр. «Перша скрипка» у ньому – щитовидна залоза. «Диригент» – головний мозок. Від того, наскільки віртуозно гратиме «оркестр», залежить наше самопочуття та й, загалом, стан здоров’я. К. м. н., лікар-ендокринолог, експерт МОЗ України з питань ендокринології Ірина Кондрацька закликає не ставити собі діагнозів, а за наявності найменших сумнівів – звертатися до лікаря.

На запрошення МОЗу фахівець відповіла на питання користувачів Facebook, більшість з яких стосувалася цукрового діабету 2-го типу. В Україні це найбільш поширене ендокринологічне захворювання.

Зростання захворюваності на патології щитовидної залози медики пояснюють кращою діагностикою. Раніше просто не існувало такого широкого спектру аналізів на визначення рівня гормонів.

– Які симптоми вказують на проблеми з ендокринною системою?

– Порушення менструального циклу, зміни у молочній залозі та/або яйниках (у жінок), еректильна дисфункція (у чоловіків), непліддя (у представників обох статей);

– різке набирання або втрата ваги;

– тремор рук;

– запаморочення.

Поява цих ознак – привід звернутися до сімейного лікаря та/або гінеколога (жінкам), які, за потреби, скерують до ендокринолога. Можна одразу проконсультуватися з таким фахівцем, як гінеколог-ендокринолог. Чоловікам варто записатися на прийом до андролога. Це – лікар, який одночасно спеціалізується на ендокринному та інтимному здоров’ї представників сильної статті.

– Яке захворювання щитовидної залози найбільш розповсюджене?

– Аутоімунний тиреоїдит – коли імунна система сприймає щитовидну залозу як щось чужорідне і починає її атакувати. Якщо функції щитовидної залози при цьому не порушені, лікування ця патологія не вимагає.

– Українці масово хворіють на недуги щитовидної залози через Чорнобиль?

– Така ситуація спостерігається у цілому світі. Це можна пояснити кращою діагностикою, адже раніше не існувало такого широкого спектру аналізів на визначення рівня гормонів. Що справді насторожує – зростання захворюваності на рак щитовидної залози, який є прямим наслідком Чорнобильської катастрофи. Тому якщо у вас – вузлова форма зобу, ви повинні постійно перебувати на контролі у лікаря-ендокринолога.

– Що робити, аби щитовидна залоза не хворіла?

– В Україні гостро стоїть проблема йододефіциту. Вирішити її просто – звичайну кухонну сіль, яку їсте щодня, треба замінити на йодовану. Якщо є фінансова можливість, надавайте перевагу не штучно йодованій, а морській солі. Їжте морську капусту і волоські горіхи – ці продукти також містять йод.

Якщо вже є проблема зі щитовидною залозою, рекомендується застосовувати препарати йодиду калію, але призначити їх повинен тільки лікар. Як і кожен лікарський засіб, вони володіють побічними ефектами і при деяких патологіях цього органа протипоказані.

– З якою проблемою хворі найчастіше звертаються до ендокринолога?

– Із цукровим діабетом 2-го типу. Пацієнтів із цим діагнозом в Україні – понад мільйон. Йдеться про офіційно зареєстровані випадки. Таких хворих насправді – близько чотирьох мільйонів. Тому якщо вам понад 45 років, здайте аналіз на визначення рівня глюкози у крові.

– Чи передається діабет 2-го типу у спадок?

– Так, це – спадкова патологія (на відміну від діабету 1-го типу), яка найчастіше успадковується по материнській лінії. Тобто, якщо ваша мама або бабуся хворіли на діабет – це фактор ризику розвитку цієї недуги у вас, незалежно від віку. Раніше вважалося, що діабет 2-го типу – проблема літніх людей. Сьогодні нерідко діагностуємо його і у 35-, і навіть у 30-річних.

– Чому ендокринологи закликають людей слідкувати за своєю вагою?

– Один з факторів ризику розвитку діабету 2-го типу – зайва вага. Розрахуйте свій індекс маси тіла (ІМТ): вагу поділіть на зріст у квадраті. Наприклад, ваш зріст – 1,6 м, а вага – 80 кг. 1,6 помножте на 1,6. У сумі отримаєте 2,56. Далі 80 поділіть на 2,56. Ваш ІМТ – 31,25. Якщо індекс маси тіла – перевищує 25, ви – у групі ризику розвитку цієї хвороби.

Особливо слід спостерігати за вагою вагітним. Ви набираєте зайві кілограми, дитина також гладшає. Якщо дитина при народженні важить понад 4 кг, автоматично потрапляєте у групу ризику.

Цукровий діабет 2-го типу – єдине важке хронічне спадкове захворювання, якого можна позбутися на ранніх стадіях, змінивши спосіб життя. Почніть більше рухатися і менше їсти, особливо простих вуглеводів (білого хліба, дріжджових булок, фаст-фуду, цукру). Норма цукру – 20-25 г на добу. Зверніть увагу, що у багатьох продуктах (таких, як кетчуп) міститься багато «прихованого» цукру.

Їжте нежирне м’ясо, рибу, овочі (помідори, капусту, огірки, баклажани), фрукти, цілозерновий хліб (у ньому багато вітамінів групи В), горішки, але трішки, бо вони калорійні. Пам’ятайте: здорова, але смажена їжа – шкідлива!

– Що таке аналіз на глікозильований гемоглобін і навіщо його робити?

– Це показник здоров’я пацієнта з цукровим діабетом. Людина застосовує певні препарати і може у такий спосіб перевірити, як вони працюють, чи правильно лікар підібрав терапію, що відбувається зі судинами, адже діабет може давати ускладнення і при цьому не мати яскраво виражених симптомів. Такий аналіз треба здавати хоча б раз на пів року.

– Чи розвивається залежність від інсуліну (при інсулінотерапії)?

– Якщо у вас 1-й тип діабету, альтернативи інсуліну немає. Якщо 2-й тип, більшість пацієнтів починають із цукрознижувальних таблеток, але коли вони вже не допомагають, інших варіантів не існує. Декомпенсована форма діабету загрожує виникненням небезпечних ускладнень, що можуть коштувати життя!

Таблетки – синтетичні, наш організм їх не виробляє, а інсулін – це гормон, який продукується підшлунковою залозою. Це – найбільш природний на сьогодні спосіб лікування цукрового діабету. В Європі 30% пацієнтів із 2-м типом діабету – на інсулінотерапії.

– Яка повинна бути кратність вживання їжі у діабетика?

– Їсти мусить кожні 3-4 години: сніданок, обід, вечеря + два перекуси. Це – основа здорового харчування. Порції – маленькі: не п’ять разів на день по мисці, а одна миска, розділена на п’ять порцій.

– Які ще є типи діабету, крім 2-го?

– Згадуваний 1-й, інших типів і гестаційний – коли діабет виникає під час вагітності (тому всі жінки «при надії» мусять здавати глюкозотолерантний тест). Діабет 1-го типу трапляється рідко (5-10% від загальної кількості хворих на цукровий діабет). Це – аутоімунне захворювання, яке може передаватися по батьківській лінії (хоча вірогідність, що діти також хворітимуть, низька).

– Чи можна за допомогою активного статевого життя знизити рівень пролактину?

– Пролактин – це гормон, рівень якого регулюється гіпофізом (залозою внутрішньої секреції, розташованою у головному мозку. – Авт.). Пролактин потрібен лише жінкам і лише у період лактації (грудного вигодовування), проте трапляється, що його рівень може підвищуватися, і не тільки у жінок. За допомогою активного статевого життя не можна вирішити цієї проблеми, як і вилікувати будь-яку іншу ендокринну патологію. Те, що відсутність статевого життя негативно впливає на ендокринну систему, – також міф.

– Гормони – це добре чи погано?

– У віці 50-55 років у жінок (і у чоловіків, зрештою, також) настає клімакс – перехід від репродуктивної фази організму до згасання дітородних функцій. Це – час вікових гормональних змін. Ми старіємо, вже не такі квітучі, радісні і рум’яні. Цей період наочно демонструє, наскільки важливу роль відіграють гормони у нашому організмі. Аби не розбалансувати цю складну і, водночас, делікатну систему, потрібно дотримуватися трьох простих правил: нормально харчуватися, висиплятися та уникати стресів, хоча це й важко у сучасному світі.

– Чи потрібно здавати аналізи «на гормони» профілактично?

– Гормонів є сотні (ті, які виробляються у головному мозку, щитовидній залозі, наднирниках, статеві гормони), і треба бути мільярдером, щоб просто так перевіряти їх рівень. Аналізи треба здавати, коли вже є якась проблема.

– Чи безпечні гормональні контрацептиви?

– Так, якщо їх призначив лікар, а перед тим обстежив пацієнтку, – аби переконатися, що немає проблем, які можуть слугувати протипоказанням до застосування протизаплідних пігулок чи використання внутрішньоматкової спіралі.

– Як дізнатися, що гормони естроген і тестостерон виділяються у неправильних кількостях?

– Вважається, що естроген – це суто жіночий гормон, а тестостерон – суто чоловічий, але вони виробляються у представників обох статей, просто у різній кількості. Якщо виникне дисбаланс (тобто, у жінки буде більше тестостерону), у неї з’явиться висипка на шкірі, фігура нагадуватиме чоловічу (з широкими плечима і вузькими стегнами). Можуть виникати порушення менструального циклу, що призведе до безпліддя.

Якщо у чоловіка буде більше естрогену, ніж це задумано природою, у нього також можуть виникнути проблеми із зачаттям дитини. Набиратиме вагу, попри те, що стиль харчування і рухова активність залишатимуться такими ж, як раніше, та відчуватиме труднощі з досягненням і/або утриманням ерекції, достатньої для проведення задовільного статевого акту.

– Як ставитеся до популярної нині кетодієти?

– Негативно. Людина вживає багато жирів і повністю виключає з раціону вуглеводи. Це сприяє інтенсивній втраті ваги і… здоров’я.

Коли організму чогось не вистачає (у нашому випадку – вуглеводів), переходить на альтернативний, стресовий варіант функціонування, тобто, працює на межі своїх можливостей. Печінка перетворює жир у кетонові тіла, які нищать судини. За п’ять років уже не будете здоровою людиною.

Автор: Власта Колодинська

Джерело: «Високий Замок»
(https://wz.lviv.ua/interview/398142-tsukrovoho-diabetu-2-ho-typu-mozhna-pozbutysia-na-rannikh-stadiiakh)

Живіт – як повітряна кулька: що викликає здуття та як його позбутися?

О шостій ранку ще спите? А ваші внутрішні органи вже прокинулись!

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com