rss
08/07/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ Що горить і що палає?

Громадсько-політичне життя України останнім часом трохи фрагментувалося. Якоїсь глобальної наскрізної теми, про яку ми в газеті останнім часом не писали б, нібито, нема. Писали про все головне. Про що ж писати? Що аналізувати?

Спробуймо з нібито дрібного випадку, який, тим не менше, отримав значний розголос в Україні, скласти якусь більш-менш цілісну картину і зробити певні висновки.

Може, тоді і з’явиться ота наскрізна тема, якої поки що, на початку написання цієї статті, щось не дуже видно?

Що «загорілось»?

Минулого тижня резонансний скандал в Україні викликав один з номерів відомої студії «Квартал-95», яка виховала Україні нового президента Володимира Зеленського, котрий був художнім керівником цього проєкту.

Після президентських виборів-2019 художній керівник отримав під своє підпорядкування цілу Україну. А його «Квартал-95» продовжував традиції гострої політичної сатири.

Інколи надто гострої. Ось як у цьому випадку.

Скандал загорівся після того, коли у своєму останньому за часом випуску-концерті чинний лідер «Кварталу-95» Євген Кошовий вийшов на сцену співати пісню.

Ведучий концерту Степан Казанін, представляючи номер у модному нині стилі «стьоб», сказав: «Ви знаєте, нещодавно зловмисники спалили хату колишньої глави НБУ Валерії Гонтаревої. Ця яскрава подія настільки широко обговорювалося українським суспільством, що про цю подію почали навіть складати пісні. Тому зустрічайте: вперше на сцені «Вечірнього кварталу» хор імені Верьовки. Соло виконує Євген Шнурок або в простонародді Євген Кошовий».

Під сміх зали на сцену випливли лебідоньки з хору Верьовки, одягнені в українське національне вбрання, та вийшов чинний лідер студії Євген Кошовий.

Для об’єктивності зазначу, що над своїм чинним лідером кварталівці постібалися першими, назвавши його «Євген Шнурок».

А далі уже стібалися над іншими, зокрема, і над нардепами зі «Слуги народу» і навіть над самим Володимиром Зеленським.

Та особливо дошкульно і резонансно ці політичні сатирики «постібалися» (чи познущалися?) у цьому концерті над Валерією Гонтаревою. І це стало початком тієї «пожежі» у соцмережах, яка розгорілася практично одразу.

Горіла сосна…

Пісенною основою цього пародійного номера стала відома лірична українська пісня «Горіла сосна…». Ось її фрагмент:

Горіла сосна, палала,

Під нею дівка стояла.

Під нею дівка стояла,

Русяву косу чесала.

– Ой коси, коси ви мої,

Довго служили ви мені.

Більше служить не будете,

Під білий вельон підете.

Під білий вельон, під хустку…

Окрім слів, особливістю цієї пісні є дуже своєрідна мелодія – така собі розповідально-меланхолійна, що припускає не тільки ліризм, але й спокійно-розповідальну іронію.

Чи, як тепер кажуть, стьоб.

Ось тому автори цієї пісенної пародії використали цю можливість, як то кажуть, по повній програмі. Тим більше, що Євген Кошовий з посмішкою сказав, що ця пісня написана у стилі запальний фолк.

Слово «запальний», як і слово «яскравий», яке раніше пролунало з вуст ведучого С. Казаніна, мало подвійне значення і повинно було пробудити у слухачів асоціацію з вогнем, пожежею – тим більше, що обидва спікери ці слова особливо акцентували, виділяли своєю інтонацією і підморгуванням.

Горіла хата…

Подієвою основою даної пародії, як здогадуються ті наші читачі, що уважно стежать за українськими новинами, слугувала пожежа, яка сталася в селі Гореничі, під Києвом, – там вщент згоріла колишня хата ексочільниці НБУ В. Гонтаревої.

Хатою цю садибу можна назвати хіба що умовно – це був великий будинок.

Був та згорів. Про це я повідомляв у радіопрограмі «Гарячі новини з України» по радіо «UkieDrive», писав у нашому часопису «Час і Події» одразу після пожежі – так що уважні читачі можуть пам’ятати про цей випадок.

Нагадаю, що Валерія Гонтарєва одразу після звільнення її з посади голови Нацбанку України щезла з поля зору громадськості, а через певний час випірнула у Лондоні. Де у неї виявилася нова «хата», треба думати – зовсім не гірша за ту, що згоріла в Гореничах.

Title 
 Є. Кошовий співає у супроводі
дівчат з хору Г. Верьовки

Щоб достеменно зрозуміти слова пародії, не зайве нагадати читачам, що у підпалі свого будинку В. Гонтарева зі свого лондонського «далека» звинуватила Ігоря Валерійовича Коломойського. З яким у неї був конфлікт.

І ось про що меланхолійно, у стилі першоджерела, проспівав у суботу, 19 жовтня цього року, Євген Кошовий:

Горіла хата палала, в Лондоні жінка плакала,

Хата горить в Гореничах, а в Лондоні Валерія думає на Валєріча.

Люди вогонь побачили – допомагати почали,

відра схопили й прибігли, в вогонь соляру плескали.

«Що будем з горем цим робить?» – люди підняли ґвалт і крик і почали робить шашлик.

Приїхали три «слідаки», тридцять три рятувальники, не запізнилася швидка,

Бо всім кортіло шашлика.

А тая хата все горить – як в Дельта Банку депозит, як в Надра Банку мій кредит,

по вісім в доларах кредит.

У пісні цій мораль проста: хата згоріла від стида.

Як бачать читачі, про якісь поетичні цінності тексту годі й говорити. Проте, під добре знайому слухачам мелодію ця пісенна пародія прозвучала в залі і мала успіх.

Дівчата з хору Верьовки періодично підспівували Є. Кошовому та посміхалися. Щиро чи за велінням режисера?

Долар по вісім…

Персона Валерії Гонтаревої та її діяльність донині сприймаються в Україні діаметрально протилежно.

Одні вважають, що вона реформувала вітчизняну банківську систему і «розгребла» у цій сфері багаторічні «поклади» зловживань, ліквідувавши при цьому декілька десятків банків, яких називали «прокладками» і звинувачували у застосуванні шахрайських схем.

Інші говорили про те, що вона перегнула тут палицю і ліквідувала нормальні банки, розчищаючи комусь конкурентне поле.

Але найбільш гострі докори, включно до прокльонів, на адресу Валерії Гонтаревої звучать від сотень і тисяч тих українців, котрі взяли свого часу валютні кредити в той час, коли долар був по 8 гривень, а мусили віддавати, коли долар став по 25-27 гривень.

І саме Валерію Гонтареву звинувачують, що вона катастрофічно обвалила тоді курс долара з 8-ми до 25-ти гривень за долар, поставивши ті самі тисячі українців у кабальні умови повернення валютних кредитів.

Багато хто вважає, що без допомоги, а може й без певної змови з тодішнім президентом України Петром Порошенком, очільниця Нацбанку не могла «прокрутити» таку масштабну фінансову операцію, яка була подібна вибуху вулкана на фінансовому ринку України.

Тому й не дивно, що під час виконання цієї пародійної пісні телекамера постійно вихоплювала з натовпу глядачів у залі обличчя тих, хто посміхалися, сміялися та реготали, слухаючи слова пародії.

Слова, взагалі-то, про людську біду. Проте, зі зрозумілих читачам причин цій біді багато хто не хотів співчувати – не тільки у залі, який зі сміхом сприймав цю пародійну пісню, а й у суспільстві.

Проте, і тих, хто обурився та виклав свою емоційну реакцію у соцмережі, було чимало.

Хто проти?

Само собою, що Валерія Гонтарева висловила своє обурення (мій переклад з російської): «Це – ганьба. Насміхатися над людським горем – це неможливо уявити в цивілізованому суспільстві. В цинізмі «95-го Кварталу» сумнівів давно нема. Але участь у цьому народного хору – це вже сором для всієї країни».

Title 
 «Фотожаба» на афішу хору від його критиків

Не буду цитувати, що відповіли на ці слова в соцмережах чимало українців. Бо там є не тільки аргументи, а й найдошкульніші образи та прокльони.

Адже всі слова Валерії Гонтарєвої правильні. Проте, чомусь далеко не всі їм вірять і сприймають.

Чи не тому, що не можуть забути про те, скільки українців стали жебраками після того гонтаревського обвалу гривні, а при цьому, натомість, сама Гонтарева у Лондоні стала володаркою будинку багатомільйонної вартості.

До ворожки не ходи, щоб зі стовідсотковою впевненістю можна було передбачити реакцію Петра Порошенка та його соратників і прихильників.

Винен чи не винен Петро Порошенко у тодішньому обвалі курсу долара, нині офіційно не вирішено – тим більше, що вердикту суду на це поки що нема.

Але те, що він підтримував та й досі підтримує Валерію Гонтареву – це загальновідомий факт. Тому його обурення було очікуваним. Ось пост П. Порошенка в соцмережах:

«Історія з Рамзаном Кадировим довела, що «Квартал» вміє вибачатися, коли захоче.

У ділків, які хотіли догодити власникові телеканалу, якому зобов’язані всім, крім хіба що свого народження, своїх ідеологічних цінностей немає. А над чужими вони знущаються вже не один рік.

Оцінку діям теперішнього керівництва хору дадуть глядачі. Можливо, кадрові висновки зробить Мінкульт. Але хор – це значно більше, ніж його менеджмент. Ніж та група, яка співала в шоу.

Хору Верьовки минає 77-й рік. За цей час він став одним із мистецьких символів України. Саме тому власники та менеджери «95-го Кварталу» та каналу «1+1» мали би вибачитися – перед кількома поколіннями артистів, причетних до слави колективу, перед мільйонами шанувальників їхньої творчості. І, звичайно ж, перед головою Національного банку Валерією Гонтаревою».

Подібні обурливі пости в соцмережах опублікували і соратники Петра Порошенка.

Так, Ірина Геращенко, як здається, дещо зопалу оголосила про кінець епохи: «Кінець епохи Гідності. Легендарний хор, що співав « Реве та стогне» і гімн, тепер, без всякого смущєнія, затягує сумнівні пародії.

Title 
 І. Геращенко здивована й обурена

Наступний етап – частушки і сороміцькі пісні?

Ми дійсно згідні фінансувати перетворення хору зі світовим іменем на приблатньонних лабухів без честі і совісті? Це і є анонсована нова гуманітарна політика, яка має повернути нам заблудші уми мешканців Криму і Донбасу? В Кремлі, безумовно, скоморошество хору сприймуть на ура.

Але я найближчим часом зась на їхні концерти. Не тільки політики, але і цілі колективи можуть втратити репутацію за 5 хвилин. Хор має вибачитися. І перед пані Гонтаревою, й перед тими, хто любив їхню творчість».

Подумавши, Ірина Геращенко більш радикально висловилася щодо хору: «Раніше хор Верьовки відкривав виконанням Державного гімну сесії ВР. Але ж тепер ВР – філія 95, білєти можна купити прям в ложі бенуар. Тому хор тепер виступає і на подпевках в кварталу. Огидно.

Так втрачається ім’я і репутація, напрацьована роками. Бренд розчиняється в тупій пошлості.

Р. S. Якщо з Голодомору ржали, то спалена хата – то вже таке, по мєлочі. Мені все зрозуміло з виконавцями, але от що це смішно мудрому українському народу..., вселяє великий песимізм.

Р. Р. S. S. Я тепер категорично проти того, щоб хор Верьовки закривав нинішню сесію ВР і відкривав наступну. Цей колектив цієї каденції і за цього керівництва втратив на це моральне право. Нехай і далі тепер підспівують кварталу».

Реакція керівництва хору

А що ж керівництво хору, якому Ірина Геращенко уже категорично відмовляє в усьому – навіть у праві співати в приміщенні Верховної Ради України, як це щоразу буває під час відкриття та закриття кожної сесії.

Чи втратив моральне право на щось внаслідок цього випадку чинний керівник хору Зеновій Корінець – як те стверджує Ірина Геращенко?

Title 
 З. Корінець

Генеральний директор і художній керівник Національного хору імені Григорія Верьовки Зеновій Корінець не став ховатися за чужі спини.

Відчувши, який тиск чиниться на хор і, напевно, побоюючись якихось утисків щодо колективу хору (а про ці утиски говорила не тільки І. Геращенко) пан Зіновій зробив спробу закрити хор своїми грудьми і взяв відповідальність на себе.

Відповідальність чи провина?

Ще раз: пан Зеновій як гендиректор та худкерівник хору взяв на себе… Тут я хочу разом зі читачами замислитися і підшукати точне слово.

Взяв на себе відповідальність чи провину?

Адже багато користувачів соцмереж – треба думати з тих, хто не постраждав від дій пані Гонтаревої і є на сьогодні прихильником певної політичної сили, яка програла вихідцеві з «Кварталу-95» і має на нього величезний «зуб» – звинувачували Зеновія Корінця та хор ледь не у зраді та всіх інших гріхах.

Дехто договорився до того, що порівняв хор з Юдою за те, що хористи отримали за зйомки обумовлений контрактом гонорар – 30 тис. гривень.

Один з користувачів урочисто заявив, що віднині 30 юдиних срібняків дорівнюють 30-ти тисячам гривень, отже, 1 срібняк = 1 тис. гривень.

Спеціально не наведу ім’я цього Інтернет-дописувача, оскільки вважаю його заяву надто гарячковою, поспішною і сумніваюся в його розумових здібностях.

Проте, так думає не тільки він.

Тож досвідчений пан Зіновій, котрий пережив на своєму віку чимало кадрових штормів і бур, бачив з боку керівних органів не одну розправу над митцями, взяв на себе відповідальність. Це – на моє переконання.

Саме відповідальність, а не провину. Оскільки провини у його дозволі взяти участь хористам у зйомці пародійного номера багато хто – і я разом з ними – не вбачають.

Адже сталася доволі стандартна ситуація: хору запропонували взяти участь у зйомці концертного номера, уклали контракт і сплатили за це обумовлену суму.

Подібні речі відбуваються постійно. І кожна копійка для хору є далеко не зайвою – тож пропозиції заробити чи то концертом, чи то співучастю у концерті, як правило, не відхиляються.

Тим більше, що дана пропозиція прозвучала від народного депутата України з фракції «Слуга народу» Юрія Корявченкова – колишнього актора «Кварталу-95» Юзіка.

Однак, неодноразово (як і кожен митець) тертий, битий і, перепрошую, матом критий Зеновій Корінець вирішив ні з ким не сперечатися, нікому нічого не доводити, а перепрошувати і кланятися. Про всяк випадок.

 Title
 Хор асистує Є. Кошовому під час виконання пародії

Він визнав, що не повинен був згоджуватися на цю зйомку й особисто перепросив Валерію Гонтареву за участь хору у цій пародійній пісні: «Я сам відчував, що це – неправильний текст щодо Валерії Олексіївни. Але нам сказали: «Ну бачите, ми тут і Коломойського стібаємо, і президента, і депутатів. Ми це все робимо 20 років, сміємося над чиновниками, і в цьому нічого такого нема. Цю тему обговорюють»…

Я особисто перепрошую пані Валерію як чоловік. Тут я вчинив неправильно. Мені треба було сказати «ні», і все», – сказав пан Зеновій.

Зеновій Корінець, знаний український митець, уродженець славної Стрийщини, знайшов у собі сили перепросити Валерію Гонтареву за те, що зробили його хористи.

А чи перепросила Валерія Гонтарева тих тисячі українців, котрих своїм валютним обвалом зробила жебраками? Чи пояснила походження своїх мільйонів і свого лондонського житла? Принаймні, я про це не чув.

І, хоч вбийте мене, перебуваю у твердому переконанні, що пані Гонтарева – це не та людина, перед якою повинен був принижуватися авторитетний український митець, народний артист України професор Зеновій Корінець – хто б і як би не тиснув на нього і хор у цій ситуації.

Більше того – пан Зеновій Корінець заявив, що готовий навіть написати заяву про звільнення, якщо в цьому виникне необхідність.

Хотів би я побачити цю «необхідність» та почути про її обґрунтування – хоча б від новопризначеного міністра культури.

Title 
 В. Гонтарева та І. Коломойський мають
новий привід для конфлікту – пародію «Кварталу-95»

Здається, той також дорікнув хористам та керівництву хору за участь у цих зйомках.

Що ж, побачимо, чим закінчиться цей «шторм» у склянці води. Невже ще однією розправою над українським митцем?

А кому сподобалась пародія?

І тут до ворожки не ходи. Пародія, крім тих, що реготали під час її виконання, сподобалася «Валєрічу» – тобто – олігархові Ігорю Валерійовичу Коломойському.

Відтоді, коли у І. Коломойського під час головування в НБУ В. Гонтаревої відібрали його «Приватбанк», ці двоє гостро конфліктують.

Їм ще, можливо, і не раз доведеться зустрітися у суді. Зокрема, лондонському – так би мовити, за новим місцем проживання ексочільниці НБУ і його затятій опонентці.

Послухавши пародію, Коломойський сказав (мій переклад з російської): «Браво!». І додав: «Я не вважаю композицію насмішкою над людським горем. Не останнє ж майно згоріло! Що, тільки у неї будинок згорів? А скільки у Донбасі будинків згоріло?

 Title
 І. Коломойський та Т. Милованов:
життя покаже, хто є хто

Мені особливо сподобалися слова пародії, що її хата згоріла від сорому і що Валерія думає на Валєріча…

Тільки не маніпулюйте», – звернувся до журналістів олігарх.

Коли ж чинний міністр економіки Тимофій Милованов заявив, що ця пародія негативно вплине на інвестиційний клімат у країні, І. Коломойський, не довго думаючи, обізвав його: «Якщо міністр економіки вважає, що інвестори будуть звертати увагу на пародійні виступи коміків, то він – дебіл», – безапеляційно резюмував крутий на словесну розправу бізнесмен.

Що ж, почекаємо: життя покаже, хто розумник, а хто… не дуже. Чесно кажучи, не хотілося б, щоб І. Коломойський виявився пророком щодо міністра. Адже економіка нині є мотором нашого розвитку. Хто ж цей мотор заводить?

Висновки

Які ж висновки можемо зробити з цього, нібито, незначного і зовсім не політичного випадку?

По-перше, в українському політикумі приховано жевріє гострий і глибокий політичний конфлікт між силами, які нині домінують та панують, і силами, які програли, але переповнені рішучості використати кожен підходящий випадок для нищівної критики своїх суперників – напряму чи дотично.

По-друге, політична культура багатьох представників цієї нової політичної домінуючої сили залишає бажати кращого. Є небезпека зниження морально-естетичної планки їхніх висловів та дій.

Title 
 Президент України Володимир Зеленський
та перша леді Олена Зеленська на інтронізації
імператора Японії 22 жовтня 2019 року

По-третє, актуальним залишається питання щодо об’єднання українського суспільства навколо якоїсь політичної сили чи політичного діяча.

Загальновизнаного лідера, особливо найбільш підготованою частиною фахівців, професіоналів, громадсько-політичної еліти, в країні поки що нема.

Чи стане Володимир Зеленський таким лідером – час покаже.

Але об’єктивно такий лідер Україні потрібен.

В пісні «Горіла сосна» є такі слова:

Горіла сосна, смерека,

Сподобавсь хлопець здалека.

Сподобавсь хлопець та й навік,

Тепер вже він – мій чоловік.

Важливо, щоб лідер України був чоловіком не тільки для коханої, але й справжнім чоловіком – мужнім, розумним, чесним –для країни. І палав любов’ю до України та українців по всіх світах.

Міжнародні візити як школа політики

Чим закінчуються запитання без відповідей

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com