rss
01/17/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#367

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Пам’ять \ Відійшов у вічність провідний діяч ОУН, українознавець і науковець Дмитро Штогрин

У США помер засновник кафедри українознавства в Іллінойському університеті професор Дмитро Штогрин.

«З глибоким сумом повідомляємо, що 25 вересня зупинилося серце провідного діяча Організації Українських Націоналістів (бандерівців) в США св. пам’яті професора Дмитра Штогрина «Садового», – пише Стефан Романів, Голова ОУН (б), на сторінках видання «Український погляд».

Дмитро Михайлович Штогрин народився 9 листопада 1923 року, в селі Звиняч, Чортківського району, Тернопільської області, в патріотичній родині ветерана УГА. Навчався у Чортківській гімназії та в Перемишлі.

У часи воєнного лихоліття доля закинула юнака до Німеччини в табори для переміщених осіб.

У повоєнні часи Дмитро Штогрин студентом почав вищі студії в Німеччині у відновленому у 1946 році в Аугсбурзі Українському вільному університеті (1947-1948), активно займається громадською діяльністю, зокрема, у сфері відродження і розбудови молодіжних організацій СУМ та Пласт, творення і становлення Товариства української студіюючої молоді імені Міхновського.

Згодом він переїхав до Канади та, спеціалізуючись в українській літературі XX сторіччя, завершив у 1958 р. навчання в Оттавському університеті на магістерському рівні, захистивши наукову працю «Поетична творчість Олега Кандиби-Ольжича». У 1959 р. в Оттавському університеті доповнив знання бакалавратом бібліотекознавства (B.L.S.). Закінчивши бібліотечні студії, одержав пропозиції працевлаштування від Гарвардського, Єльського, Манітобського та Іллінойського університетів і державних дослідних установ у столиці Канади.

З 1960 р. працював бібліотекарем славістичного відділу Іллінойського університету в США, а з 1964 р. став головою відділу каталогізування в слов’янській і східноєвропейській секціях, залишався на цій посаді до 1985 р.

У 1963-64-х роках віддався славістичним студіям в Іллінойському університеті, у 1970-му році завершив славістику в Оттавському університеті докторатом з філософії, захистивши дисертацію на тему: «Павло Филипович – літературознавець».

Його авторству та редагуванню належать п’ять книг українською та англійською мовами, а також близько 100 статей про бібліотекознавство та українське літературознавство.

Професор Дмитро Штогрин зумів втілити в життя свою заповітну мрію – створити кафедру українознавства в Іллінойському університеті. За його ініціативи й активного лобіювання в Іллінойському університеті в Урбана-Шампейні діяла єдина українська університетська програма поза межами України, яка від 1982 року щорічно проводила міжнародні конференції, присвячені українській проблематиці, приймаючи доповідачів із п’яти континентів. З доповідями виступали ректори Київського, Запорізького, Львівського, Чернівецького університетів, а також Києво-Могилянської і Острозької академій та УВУ в Мюнхені.

Саме завдяки Дмитрові Штогрину в американському університеті було відкрито бібліотеку, яка нараховувала близько 70 тисяч українських видань в оригіналах та мікрофільмах.

Дмитро Штогрин із дружиною Євстахією проживали в університетському містечку Урбана-Шампейн, в Іллінойсі.

У серпні 2019 року на катедрі слов’янських мов та літератур Іллінойського університету в Урбана-Шампейн був заснований Вічний фонд ім. Дмитра Штогрина для розвитку українознавства.

Головною жертводавицею фонду, метою якого є проведення наукових конференцій, симпозіумів, лекцій та інших академічних заходів на українознавчу тематику, стала його донька д-р Людослава Штогрин. Започаткуванням цього фонду вона вшанувала науково-творчу спадщину свого батька, чию роль у розвитку українських студій та славістичного бібліотекарства у Північній Америці важко переоцінити.

Фото svoboda-news.com

Джерело: «Український погляд»
(
http://ukrpohliad.org/national-memory/svitlij-pam-yati-profesora-dmytra-shtogryna.html)

«Він був справжнім – скрізь і завжди»

Тихон Курбатов

Богданчик#2019-52 (12/24/2019)

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com