rss
03/30/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Подорожі \ 100 фото покинутих українських храмів Польщі

Зачарований архітектурою та атмосферою давніх українських храмів Польщі молодий польський журналіст, письменник та мандрівник Пйотр Дурак створив серію фотографій залишених і забутих греко-католицьких церков Підкарпаття та Люблінщини.

«Екстермінація певної групи населення завжди призводить до знищення слідів її культури, виразними ознаками якої є сакральні пам’ятки. Це характерно не тільки для Польщі, де після Другої світової війни відбулася екстермінація українського населення з територій південно-східного прикордоння й українські церкви стали непотрібними.

Подібне відбулося і в Україні, де через виселення польського населення з теренів Галичини і Волині у такому ж становищі опинилися костели, а в Криму, після повного виселення татарського населення – мечеті.

У випадку церков у Польщі можна окреслити певні регіони, де їхня доля склалася по-різному. Насамперед, це – Західна Лемківщина, територія якої покривалася з територією Тарнівської латинської єпархії.

Тодішній єпископ Ян Пйотр Степа одразу після виселення видав розпорядження, яким обійняв опікою всі греко-католицькі церкви, вписавши їх у латинський обряд. Це дало можливість зберегти практично всі пам’ятки, зокрема, й їхній вистрій. На території ж Перемишльської католицької єпархії такого розпорядження не було. Тому частину церков перебрали на костели мешканці тих сіл, в які вони заселилися, та почали пристосовувати їх до свого обряду, що призвело до зникнення іконостасів, внутрішнього вистрою. Ще в гіршій ситуації опинилися церкви в місцевостях, в які польське населення не захотіло заселятися.

Title 
 Церква у селі М’якиш Старий

Ці церкви практично пропали впродовж кількох десятиріч, бо використовувалися як склади, стайні для худоби або навіть як виходки. Особливо характерна тяжка доля гірських церков у місцевостях, в які поселилися грецькі переселенці – здебільшого комуністи, які знущалися з наших пам’яток.

З плином часу виникла ще одна проблема. Польські громади зводили нові храми, а давні пристосовані церкви полишали напризволяще, що викликало їхнє руйнування.

Фотографії Пйотра Дурака, зроблені в останнє десятиріччя, власне, фіксують стан цих пам’яток нашої присутності на цих теренах, показуючи як і давні, вже тривалі руїни мурованих церков, покинутих ще одразу після виселення українців, так і стан нових, нікому не потрібних уже церков, покинутих в останні десятиріччя. Це – біль душі і рани цієї землі, яку позбавили мешканців, що дбали і любили її», – так коментує Василь Слободян, історик-науковець, дослідник сакральної архітектури, керівник видавничого відділу інституту «Укрзахідпроектреставрація».

Розповідь фотографа

– Коли ви почали фотографувати забуті муровані та дерев’яні церкви і чому?

– Фотографувати храми почав із 2009 року, після того, коли повернувся з мандрівки зоною відчуження навколо Чорнобильської АЕС. Я шукаю місця, покинуті людиною, пов’язані з історією моєї країни, польсько-українськими конфліктами, а також акцією виселення українського народу з польських земель після ІІ Світової війни.

Я знав про існування у Польщі багатьох церков, багато з них я відвідував, мандруючи у горах Бещадах чи Низьких Бескидах, проте, я не здогадувався, що багато з них перебувають у плачевному стані, вони – покинуті, і ніхто про них не дбає. Першим кроком стало вивчення книги Анджея Стасюка «Білий ворон», в якій герої ночують у покинутій церкві.

Я захотів віднайти те місце. Першою подорожжю слідами забутих церков став виїзд на велосипеді перед захистом магістерської роботи. Я хотів провести кілька днів подалі від цивілізації, подався до Перемишля. Мандруючи через Перемишльське Передгір’я, я знайшов кілька залишених та занедбаних церков. Я ще не фотографував, але вже тоді відчув магію перебування у цих місцях, велику силу віри і духовну енергію, яка залишилась тут з давніх часів.

Title 
 Храм у Вільховій

Віра мешканців цих земель досі відчутна у повітрі. Уява працює і вигадує різні образи, як усе раніше виглядало. Проте, сумно все це бачити, в якому стані можуть опинитися святині. Ті, хто їх зводив, були людьми бідними, малярами-самоуками й теслями, які вклали у будівництво цих церков увесь свій талант, усе своє життя. Серце стискає жаль, коли дивишся, як усе це руйнують люди або забирає природа. Вражаюче видовище – спостерігати за тим, як всередину святині падає сніг.

Я за освітою – полоніст та письменник, візити в залишені церкви були для мене джерелом натхнення для творчості та створення літературно-фотографічного альбому з цих мандрівок.

Від 2009 року я повертався до залишених церков кільканадцять разів, але місцем вивчення для мене став, головним чином, південь Розточчя.

– Як ви знаходите ці церкви?

– Коли я почав подорожувати і по-аматорському фотографувати покинуті церкви, ще не було жодного дослідження чи локалізації цих об’єктів. Я довідувався про якусь пам’ятку та їхав на те місце. Найчастіше місцеві люди розповідали про існування за кілька кілометрів, в сусідньому селі, ще однієї зруйнованої та покинутої церкви, тож я їхав туди.

Пізніше з’являлась інформація в Інтернеті, зараз є друковані дослідження, але з ними – проблема, оскільки вони розповідають про всі церкви: яких давно нема, які були відремонтовані і стали туристичними об’єктами, або ж ті, які стали римо-католицькими костелами. Тому я, зазвичай, застосовував відпрацьовану схему – їхав на місце і з’ясовував у людей.

– Як відбуваються мандрівки?

– Виїжджаю до церков на 1-3 дні. До найближчої від мого дому – 120 кілометрів. Вперше я поїхав на велосипеді, пізніше я багато разів їздив із двома моїми друзями, коли хтось із нас дізнавався про ще одну церкву, ми скидались на бензин та їхали фотографувати. Пізніше я вже їздив сам, власним автомобілем. Кожен виїзд – інакший, так само, як і місця, які відвідуємо. Одні покинуті церкви стоять відкриті та перетворились на руїни.

Деякі – зачинені, тому потрібно знайти ключ, який доводиться шукати по всіх усюдах. Ключі від церкви, зазвичай, зберігаються у представників місцевої влади, наприклад, у солтиса, іноді ключ – у ксьондза, який служить у новому костелі поруч. Часом нам відмовлялися давати ключ, тоді ми заходили нелегально, але ніколи нічого не нищили. Зазвичай, нам вдавалося знайти дірку в даху або вибите вікно. Зсередини ніколи нічого не забирав і не псував – я робив фото і зникав.

– Що для вас значить ця архітектура? На що звертаєте увагу передусім?

– Спочатку мою увагу привертав процес змішування «sacrum» і «profanum» у цих місцях (священного та оскверненого). «Sacrum» має там величезну силу, яка залишилась по старій вірі мешканців, «profanum» – це природа людей, які нищать ці місця. Мене захоплювала краса незвичайної архітектури, забутої та сплюндрованої, та сила емоцій, яка пов’язана з цими місцями.

Я звертаю увагу насамперед на різні прояви знищення і забуття і хочу задокументувати те, що ще залишилось; на жаль, я бачу, що з кожним моїм поверненням у ці місця стає щоразу гірше. Коли я відвідав усі храми, то почав до них повертатися і вишукувати деталі, зосереджувався на поодиноких іконах, лавах, елементах облаштування.

Це – надзвичайно символічні предмети, які колись трактували з величезною шаною, зараз вони понищені. Вони немовби страждають і розповідають про це. Я би хотів переказати за допомогою моїх фото трагедію цих місць.

– Якими є найбільші проблеми покинутих українських храмів Польщі?

– Церкви – це елемент, якого польська влада побоюється. Це свідчить про драматичну історію нашого краю, історію людського болю і вигнання. Це – пам’ятка про людей, яких було вбито чи викинуто з домівок. Через це влада має різнорідний підхід до цієї теми.

Найцінніші та найбагатші церкви довго чекали на ремонт, проте таки були відреставровані, і зараз їх показують туристам, вони слугують музеями. Їхнє облаштування після війни було зруйноване, церковне майно розкрадене, сьогодні храми ретельно реконструювали. Деякі церкви мали щастя перейти до римо-католиків і були адаптовані під костели. До сьогодні там відбуваються богослужіння, щоправда, у римському обряді.

Однак, я щораз більше помічаю, що біля давньої церкви, яка правила за костел, через якийсь час будують новий більший храм, а давня церква занепадає. Іноді це була маленька церква, яка не могла вмістити всіх парафіян, іноді йшлось про амбіції ксьондза, який хотів нового костелу. Доходить до того, що церква, яка вціліла після війни, за кільканадцять років, нікому не потрібна, занепадає.

Гірше було з церквами, які залишились після війни без ужитку. Вони були перероблені для складів місцевих PGR (Panstwowe Gospodarstwa Rolnicze – Державні сільські господарства), ніхто не зважав на те, що, заносячи добрива і сільськогосподарський реманент, нищили настінний живопис та ікони. Такий склад ніхто не ремонтував, він руйнувався, а у 90-х роках, після занепаду PGR, став нікому не потрібним.

Церкви замикали на колодку, а іноді не було й цього. Деякі розібрали мешканці на будівельний матеріал, інші слугували курниками і хлівами. Одна з церков, яку після війни переробили на склад, слугувала громадською вбиральнею. Дошку з діркою для справляння нужди встановили на місці давнього вівтаря. Зараз у Польщі не все так добре, як хотілось би. Виникають товариства, які мають на меті врятувати від знищення подібні об’єкти, але вони дбають про власну вигоду, а не покращення стану залишених церков.

Title 
 Церква у Лісковатому

Я був свідком кількох ремонтів таких святинь – вони були перебудовані на власний смак без огляду на старовину. Дехто зробив із цього бізнес, для цього пишуть проєкт до ЄС про ремонт церкви й отримують багато грошей, пізніше домовляються зі знайомими будівельниками та якнайдешевше ремонтують церкву. Ті дають товариствам «липові» фактури із завищеними у кілька разів цінами і мають зиск.

Як наслідок – на місці церкви стоїть якесь страховисько. Також бувають випадки підпалів чи церкву поступово розбирають на опалення.

– Чи популярні серед поляків мандрівки до таких місць, чи це – одна з форм сталкерінгу?

– Сьогодні фотографія стала широкодоступною. Щоразу більше поляків вирушають у мандрівки до покинутих місць, роблять фотографії. Для мене такими місцями паломництва є забуті церкви, для мешканця Шльонська – це покинуті фабрики та копальні. До деяких церков важко дістатися, тому це часом екстремальні мандрівки і виклик, але є люди, яким це подобається. Але немає багато таких людей, бо коли я підходжу до якоїсь церкви, двері залатані павутиною.

– Життя триває поблизу залишених церков?

– По-різному. Більшість таких храмів розташовані у центрах сіл та містечок. Вони стоять собі посередині як докір сумлінню мешканців. Але є й такі, що стали єдиним свідченням неіснуючого села. Наприклад, у місцевості Кописно, на Перемишльському Передгір’ї. Село повністю перестало існувати після війни, але церква збереглась, мабуть, тільки через те, що там не було навіть доброї дороги для доїзду. Зараз у поселенні мешкають лише троє людей.

Або інший випадок – Вижлув. Село існувало, доки там було PGR (Panstwowe Gospodarstwо Rolnicze – Державне сільське господарство), а церква слугувала костелом. Коли господарство занепало, люди покинули село, і церква та кілька будинків залишились покинутими на самісінькому кордоні з Україною. Іноді церква стоїть на окраїні села, але так заросла деревами, що мало хто про неї пам’ятає.

Title 
 Зруйнована церква у селі Вуйковичі

– Будете продовжувати мандрівки церквами?

– Я побував уже в усіх покинутих церквах у південно-східній Польщі. Більше вже, напевно, немає. Я чув, що є ще одна чи дві на Підляшші, поїду туди, але вже з кращим фотоапаратом та об’єктивом. Щоразу я бачу, як ці об’єкти нищаться, і вони поволі зникають. Моєю мрією є кількаденний пленер в Україні, я хотів би побачити покинуті після війни польські костели. Під час одного з візитів в Україну я відвідав 9 таких пам’яток, найкращі з моїх фотографій були презентовані на виставці «По обидва боки Бугу – забутий sacrum».

Розмовляв Богдан Ворон

Довідка

Пйотр Дурак народився 1985 року, в Мельці, Польща. Журналіст, письменник, поет, мандрівник. Випускник польської філології в Університеті Жешува. Він є автором двох книг про пригоди, психологію та подорожі, а також двох поетичних збірок. Переможець національних літературних конкурсів. Подорожує у нетрадиційний спосіб. На надувному плоті він здолав кільканадцять рік, займається фотографією залишених людиною місць, здебільшого, старих шахт і сакральних споруд.

Джерело: «То є Львів»
(https://inlviv.in.ua/suspilstvo/foto/100-foto-pokynutyh-ukrayinskyh-hramiv-polshhi)

Стоунхендж на Iнгулі

Юля Бура: «Нас усюди приймали дуже щиро, хотіли показати своє життя і культуру»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com