rss
09/30/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Здоров’я \ ДЦП – не вирок

Треба змусити працювати м’язи так, аби мозок зрозумів – тіло може все!

Ви – правша? Якщо кожного дня протягом 30 хвилин будете писати будь-який текст лівою рукою, через пів року щоденних тренувань вправно писатимете обома! Наше тіло насправді не знає, що ми вміємо, а що – ні. Про це йому «розповідає» мозок. Так само й з дітками із ДЦП: потрібно змусити працювати їхні м’язи так, щоб мозок зрозумів – тіло може все!

Про особливості реабілітації маленьких пацієнтів «ВЗ» розповіла реабілітолог Тернопільської обласної дитячої лікарні неврологічного відділення Людмила Лосик.

– Як дає про себе знати ДЦП?

– Руховими порушеннями, змінами м’язового тонусу, відставанням у розвитку. Залежно від того, яка ділянка мозку уражена, у дитини можуть також бути проблеми із зором, слухом, мовленням, труднощі у навчанні, розлади поведінки, порушення травлення, алергії, епілептичні напади. Мозок керує функціями всього тіла. Але діти з ураженнями мозку – не безнадійні. Все залежить від форми ДЦП і наскільки ефективно працюють фахівці та батьки з такою дитиною.

Є кілька форм ДЦП. Спастична диплегія, при якій тонус м’язів, що приводять у рух стегно, згинають гомілки та стопи, різко збільшений. Зазвичай, такі діти стоять з перехрещеними ногами з опорою на пальці та плюснові кістки, мають розлади мовлення, відстають у розвитку. Гіперкінетична форма супроводжується неконтрольованими рухами різного характеру.

Атонічно-астатистична форма, при якій рухові розлади поєднуються зі зниженим тонусом м’язів, порушенням мовлення, а інколи й розладами психіки. Геміпаретична форма, що характеризується одностороннім руховим порушенням. Найбільше уражаються верхні кінцівки, насамперед, кисті. Тонус м’язів згиначів передпліччя, кисті та стопи, а також розгиначів гомілок, як правило, підвищений. Але у таких діток, зазвичай, немає проблем із мовленням, і вони можуть самостійно пересуватися. Подвійна геміплегія. Це – найважча форма ДЦП. У головному мозку таких дітей порушені процеси гальмування і збудження. Причин, які викликають ці ураження, є багато. Наприклад, якщо під час пологів змінюється внутрішньочерепний тиск, це може призвести до розриву тонких судинних стінок, крововиливів, ураження головного мозку та його оболонок. Також така форма ДЦП може бути наслідком перенесеного інфекційного захворювання.

– Наскільки ефективними є лікувальна фізкультура, масаж? Якими ще методами можна допомогти таким діткам?

– Вплив ЛФК має бути комплексним. Наприклад, коли йдеться про м’язову систему. Навіть найменший м’яз у нашому тілі має своє «представництво» у корі мозку, тому вплив на м’язи дорівнює впливу на нервову систему. Стиснутий м’яз стискає судини та м’язи. У зв’язку з цим порушується кровопостачання, і пацієнти не можуть виконувати правильні біомеханічні рухи. Чим швидше розпочати реабілітацію, тим кращою буде нейропластичність мозку і тканин.

Покращити стан дитини завжди можна – потрібно лише підібрати дієвий спеціальний комплекс методик.

Наприклад, метод Глена-Домана сприяє росту та розвитку головного мозку. Краніосакральна терапія допомагає знайти першопричину і, відповідно, покращити лікувальну динаміку.

– Чим можуть батьки допомогти дитині у домашніх умовах?

– М’яч – це супертренажер, який допоможе зміцнити м’язи спини і рук. Каструльки (як сходинки) – сформувати опору та рівновагу. За допомогою дошки, яку треба поставити під невеликим нахилом (можна використати прасувальну), вдасться зміцнити м’язи попереку, рук, спини, сідниць.

Чим більше часу дитина проводить на підлозі, тим міцніші її м’язи і тим швидше вона розвивається. Дитина довго не буде повзати, якщо тільки те й робить, що лежить на спині чи на боці. Дайте малюку можливість полежати на животі. Завдяки цікавості («а що там?») зміцнюватимуться м’язи шиї. На початках можна підтримувати голівку, а потім опускати і піднімати її – це сприятиме формуванню дальнього та ближнього зору.

Формування хапального рефлексу. Чим частіше дитина ним користується, тим розумнішою стає. «Ану, я кину іграшку – що буде?» Рекомендую вкладати у долоньки циліндричні, важкі предмети, аби дитина охоплювала їх також великим пальцем. Наприклад, можна використати коробочку з-під «кіндера», в яку треба насипати копійки (щільно закрийте і слідкуйте, щоб дріб’язок не випав).

Важливий нюанс. Якщо дітей з мозковими травмами заохочувати, хвалити, вони почуватимуться у безпеці.

Формування навички повзання. Дитині потрібно створити умови, які полегшать їй тримання тіла. Згодиться валик з подушки чи плед завширшки з розмір ручки дитини (з розігнутою кистю). Ставайте навколішки і бавтеся з нею. Розмістіть іграшки у межах її досяжності. З часом ручки стануть сильнішими і дитина зможе досягати до іграшки та класти її у мисочку. При цьому з’явиться опора на одну руку. Спектр навичок у дитини збільшується, тож батькам необхідно подбати про безпеку домашнього спортзалу, аби дитина мала простір для мандрівок і не покалічилася.

У теплу пору року можна поєднати прогулянки на майданчику з корисними заняттями. Наприклад, дитина може вилазити на дерев’яну гірку і сповзати з неї на животі. Можна спробувати поцілити м’ячем у баскетбольне кільце.

Автор: Христина Клекіт

Джерело: «Високий Замок»
(https://wz.lviv.ua/interview/395735-dtsp-ne-vyrok)

Почати день з кефіру. Ним же день закінчити…

Пийте каву – й не спіть удень…

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com