rss
01/17/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#367

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Здоров’я \ Перша самодопомога при потраплянні сторонніх речей в око

Що робити? У чому проблема? Що НЕ робити? Що «покрапати»? І «це – цікаво» (справді цікаво, дочитайте до цього місця : ). Вія, пил, пісок, трава, гілки, дерево, метал. Будь-яке пошкодження ока є потенційно небезпечним. Виконання цих інструкцій допоможе виграти час і, можливо, врятувати зір.

Що робити?

Перше, що ви зробите, – будете терти очі. Це – рефлекс, який майже неможливо побороти, але постарайтеся впоратися з ним якомога швидше. У вас будуть текти сльози – нехай течуть. Завдання сліз – вимити те, що потрапило в око. Допоможіть їм – кліпайте частіше, якщо це – можливо.

l Якщо поруч хтось є – відтягніть нижню повіку, попросіть оглянути білу поверхню ока, складку всередині під повікою і внутрішню поверхню повіки. Якщо явно видно чужорідне тіло:

m простіше промити водою (див. нижче);

m можна «забрати» його ватною паличкою (не потрібно пальцями, ватним диском, ватою – буде гірше).

m Якщо поруч нікого немає – огляньте очі перед дзеркалом. Нема дзеркала, відчуття кілька хвилин не зникають (сльози не вимивають чужорідне тіло) – промивайте водою.

l Промивайте очі чистою водою протягом 15 хвилин. Найефективніший спосіб – набрати воду в пляшку, лягти на спину і буквально лити воду у внутрішній кут ока. Постарайтеся розплющувати очі якомога ширше і кліпати якнайчастіше. Якщо ж не можете розплющити очі, лийте воду в куточок між носом і оком і намагайтеся кліпати якомога частіше.

l Не знімайте контактні лінзи до початку промивання очей, нехай їх вимиє вода.

l Не тисніть на око.

l Не блокуйте і не перев’язуйте очі.

l Не закрапуйте жодні очні краплі, не призначені лікарем.

l Завжди краще піти одразу до лікаря (але так ніхто ніколи не робить). Якщо біль, відчуття чужорідного тіла не зникають протягом кількох годин – обов’язково йдіть до офтальмолога, тому що є проблема.

У чому проблема?

Складно зрозуміти – «є там щось чи ні?». Так влаштовані очі: у них не так уже й багато різновидів відчуттів. Одне з них – «відчуття стороннього тіла в оці», коли при травмі, пораненні, запаленні на поверхні ока або навіть запаленні повік здається, що «там щось є».

Дуже часто буває, коли щось потрапило в око, травмувало, пішло зі сльозою, залишилася ранка, якій треба дати можливість загоїтися і не дати можливості інфікуватися.

Я би виокремив три рекомендації, яких треба дотримуватися, якщо «точно потрапило» або «здається, що потрапило»:

l не терти;

l не терпіти;

l не ігнорувати.

Не терти (ще раз):

m Інтуїтивно ми розуміємо, що не потрібно терти скалку, – так ми «заженемо» її глибше. З оком у кращому випадку ми допомагаємо приєднатися інфекції, у гіршому (це – частіше) підсилюємо поранення (коли пересуваємо вію або піщинку на поверхні ока). Ясно, що утриматися від бажання потерти – важко, але намагайтеся не терти після того, коли перший порив минув. Спокійно заплющте очі і дайте можливість сльозі вимити те, що там залишилося.

Не терпіти:

m Якщо може минути само собою, мине повністю через 6 годин. В іншому випадку – «вже не минуло» і, на жаль, потрібно до лікаря. Не потрібно чекати, капати. Це – вже безглуздо, і починається гра в російську рулетку, в якій ставка – зір.

Не ігнорувати

m Найгірший симптом – зниження зору. Якщо зір після потрапляння чогось в око «затуманюється», все «пливе» – значить, помутніла прозора зовнішня лінза ока – рогівка, що дуже погано і потребує негайної (так швидко, як тільки можливо) кваліфікованої допомоги.

Що покапати?

(Це ж неминуче, правда? Не бачив людини, яка би перед візитом після травми ока нічого не капала...)

n Антибіотик дексаметазон (потрібно прочитати інструкцію) – 2-3 рази.

n Штучні сльози після антибіотика, через 3-5 хвилин і без антибіотика – 5-6-7 разів на день.

n Очні гелі (які не містять гідрокортизон) можна 5-6-7 разів на день.

n Все інше – не можна.

Це – цікаво...

m Туш не завдає відчутної шкоди. Дуже стараються деякі наші колеги заборонити жінкам фарбуватися, але даних, які підтверджують шкоду косметики для очей, немає (крім одного моменту). Це означає, коли «туди потрапила туш, і тепер через це дискомфорт» – майже з гарантією проблема – у чомусь іншому.

m Уламок – завжди від інструменту. При рубанні дров і забиванні цвяхів в око ніколи не потрапить тріска – завжди буде метал від сокири або молотка (фізика). Туди ж – фреза, пила, болгарка.

m Болгарка – окрема історія, яка заслуговує на окрему увагу. За моїми спостереженнями, половина пацієнтів зі шматком металу, що ржавіє всередині рогівки, звертаються по допомогу через тиждень і більше після травми. І не тому, що вони «настільки суворі», а (знову ж таки) через особливості чутливості очей й особливостей самого стороннього тіла (розпеченого шматка металу).

Автор: Олександр Тесленко

Джерело: сторінка О. Тесленка
у Фейсбуку (https://www.facebook.com/109619117055092/photos/a.121743992509271/121992512484419/?type=3&theater)

Родимка: окраса чи прихована загроза?

ДЦП – не вирок

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com