rss
09/26/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Культура \ Наша духовність \ Монастир на Ясній Горі

На розкішному галицькому Підгір’ї, що в Долинському районі, Івано-Франківської області, на березі річки Свіча, лежить старовинне село Гошів. Згідно з першою письмовою згадкою, селу 622 роки, але це – тільки частина його історії, позаяк село має, щонайменше, 1000-літню історію.

Закінчення. Початок –
в попередньому номері газети

Коронація Гошівської ікони Пресвятої Богородиці

28 серпня 2012 року, на празник Успіння Пресвятої Богородиці, у Василіянському монастирі на Ясній Горі, в Гошеві, відбулася урочиста коронація чудотворної ікони Пресвятої Богородиці Гошівської.

Урочистості розпочалися напередодні в надвечір’я празника Успіння Пресвятої Богородиці. У четвер ввечері, 27 серпня, було відслужено Велику Вечірню з Литією. Опісля розпочалося нічне молитовне чування, яке тривало до ранку наступного дня.

З храму Преображення Господнього було перенесено до ротонди чудотворну ікону Гошівської Богородиці та корони. Саме ці корони поблагословив Святіший Отець Венедикт ХVІ Папа Римський на прохання о. Дам’яна Кастрана під час спільної аудієнції в Римі 1 липня 2009 р. Під час тієї ж аудієнції Святіший Отець Венедикт ХVІ отримав у подарунок від імені всього Василіянського Чину копію ікони Гошівської Богородиці.

Перед входом до ротонди відбувся обряд коронування чудотворної ікони Гошівської Богородиці, яке здійснив Високопреосвященний владика Іван Мартиняк, митрополит Варшавсько-Перемишльський (Польща). З ним співслужили владики: Іриней Білик, ЧСВВ, канонік Римської базиліки Santa Maria Maggiore, який доклав чимало зусиль для того, щоб відбулася ця коронація, Софрон Мудрий, ЧСВВ, єпископ-емерит Івано-Франківський і Тарас Сеньків, єпископ-помічник Стрийський. В урочистостях взяли участь багато монахів, монахинь та десятки тисяч вірних з різних куточків Галичини та інших місць України.

Title 
 Відпустова площа

Частинка Чесного і Животворящого Хреста Господнього в Гошівському монастирі

Велика і радісна подія в історії монастиря у Гошеві відбулася 18 березня 2011 року. З вічного міста Рим, де розташований Апостольський Престол, передано в дар Гошівському монастирю неоціненний скарб – частинку Чесного і Животворящого Хреста Господнього, який в Україну супроводжував канонік Папської Базиліки святої Марії Великої, владика Іриней Білик, ЧСВВ. Хрест із мощами, який привіз владика Іриней, зустріла українська духовна делегація на чолі з колишнім ігуменом Гошівського монастиря о. Дам’яном Кастраном, ЧСВВ. Через несприятливі погодні умови літак, який віз в Україну священну реліквію, тільки за четвертою спробою зміг приземлитися на Львівському летовищі. Паломники, які зібралися біля парафіяльного храму св. Миколая у Гошеві, все ж таки змогли побачити та торкнутися святої реліквії. Тепер частинка Чесного і Животворного Хреста Господнього для вшанування встановлена у каплиці Гробу Господнього, яка розташована на території Святопреображенського монастиря оо. Василіан на Ясній Горі у Гошеві.

Title 
 Фрагмент Хресної дороги

Церква Преображення Господнього у Гошівському монастирі

Головне завдання монашества – молитва за церкву і народ. Тому центром кожного монастиря є монастирська церква. Церква Преображення Господнього у Гошівському монастирі побудована у 1835-184 роках. Вона має форму ротонди, тобто, її центральна частина у своєму плані нагадує великий еліпс, до якого прибудовані хрестовинне святилище, притвор та дві бічні каплиці. Тоді ж зліва перед церквою побудовано дзвіницю. На території монастиря також діє будинок для паломників, який збудований на монастирському подвір’ї. Будинок включає, загалом, 44 місця для проживання у 11-ти чотиримісних кімнатах, в яких розташовані по 2 двоповерхові ліжка. З боку церковного святилища впорядковується так звана відпустова площа, на якій збиратимуться вірні під час святкових богослужінь, що відбуваються надворі задля великої кількості прочан.

Церква, тобто храм, поділяється на три частини. Головна частина – вівтар або святилище, посередині якого розташований престол, а на ньому кивот, місце, де зберігається Пресвята Євхаристія. Тут відбуваються головні обряди богослужінь. Зазвичай, вівтар відділений від решти церкви іконостасом. У празник Преображення ГНІХ 2011 р. було встановлено та освячено новий іконостас у монастирському храмі.

Найбільша частина храму, середня, називається храм вірних. Третя частина, біля входу, яка в наші часи практично зливається з храмом вірних, називається притвор і в давні часи була призначена для нехрещених, які могли бути присутні на богослужінні під час деяких молитов, читання Святого Письма та проповіді.

У монастирському храмі відбувається так зване денне коло богослужінь, до якого, крім Служби Божої або Божественної Літургії, належать часи, тобто богослужіння, передбачені на визначений час доби.

Прикрасою храму є вишукана проповідальниця, збудована у вигляді рибальського човна з фігурами «ловців людських душ» – апостолів Петра і Андрія – на той час архітектурна інновація для греко-католицьких церков. Проповідальниця розташована при лівій стіні храму. Це – пригадка про євангельську подію, коли Христос вчинив чудо, завдяки якому апостоли впіймали багато риби. Ісус покликав їх за собою, кажучи: «Від сьогодні ви будете рибалками людей» (пор. Лк 5, 4-11), маючи на увазі, що своїм проповідуванням учні Христові запрошують людей до Царства Божого.

У правій бічній каплиці церкви міститься престол для чудотворної ікони Пресвятої Богородиці, яка є найбільшою святинею монастиря. Чудотворна ікона є знаком, через який Бог посилає свої особливі благодаті тим, хто у Нього вірує та поручається Його святій волі.

2009 рік став роком великої Божої благодаті для Гошівської святині. Окрім коронації ікони, 7 квітня, у празник Благовіщення Пресвятої Богородиці, відбулося посвячення каплиці на відпустовій площі, а 4 червня Гошівський Марійський центр приєднано до зв’язку духовного споріднення з Папською базилікою святої Марії Великої, що стало підставою для того, що Апостольська Пенітенціарія надала повний відпуст, який можуть отримати вірні у святині на Ясній Горі в Гошеві з кола тих, якими втішається Папська базиліка святої Марії Великої.

У 2009-2010 роках були проведені роботи з реконструкції Хресної дороги. Було змінено маршрут. Тепер перша зупинка розміщена на монастирському цвинтарі, замінено старі дерев’яні хрести на нові, вирізані з каменю, зроблено освітлення та озвучення. Чин освячення наново відреставрованої Хресної дороги і каплиці гробу Господнього здійснив єпископ Іриней Білик, ЧСВВ.

У 2009 році на Ясній Горі була освячена велика новозбудована ротонда для проведення відпустових богослужінь на Марійській площі. Над входом до ротонди встановлене іконне зображення Гошівської Богородиці.

Title 
 Артефакти, знайдені
під час розкопок на території
давнього монастиря

Гошівський монастир – місце відпустів

Останніми роками Гошів став центром паломництва з усієї Галичини і не тільки. Гошівський монастир – місце велелюдних відпустів. Це – місце, благословенне церквою, щоб тут можна було осягнути повний відпуст кожної неділі, якщо відбути Богослужіння та виконати звичайні умови для відпусту: приступити до Святої Тайни Євхаристії та помолитись в наміренні Святішого Отця. Період відпустів розпочинається щороку на свято Благовіщення Пречистої Діви Марії, 7 квітня, а закінчується на свято Покрови Пресвятої Богородиці, 14 жовтня. Найбільші відпустові святкування бувають на храмове свято Преображення Господнього та на всі Богородичні свята.

Дитячі табори у Гошівському монастирі

Гошівський монастир – це відкритий монастир. Він проводить активну соціальну роботу. У ньому знайшли своє місце не лише паломники, але також діти, які влітку активно проводять тут час у різноманітних дитячих таборах. Прибувають у табір діти з Гошева, а також – з навколишніх сіл та міст. Великою популярністю користується тижневий табір «Веселі канікули з Богом». Табір збирає позитивних, життєрадісних, талановитих дітей кількістю поза 100 осіб. Команда аніматорів готує дуже цікаву, актуальну і зовсім неординарну програму на тему «Слідами Андрея Шептицького». Заінтриговані назвою табору, діти з першого ж дня долучаються до активного відпочинку та, водночас, праці.

Учасники табору діляться на 5 команд: червону, зелену, жовту, помаранчеву та синю. Придумують незвичайні назви для своєї команди, наприклад, команда червоних – «Завтра буде вчора», команда зелених – «Марсіки», команда жовтих – «Золоті батони», команда синіх – «Файні люди», помаранчеві – «СБТ».

Спеціально для табору був написаний гімн. Слова – Марти Грень, музика – брата Мирона Балоги (ЧСВВ).

Протягом тижня діти вивчають різні теми: «Щирість», «Гостинність», «Мир», «Вибачення», «Подяка», «Обійми». Аніматори намагаються донести дітям всю красу можливості життя з відкритим серцем і, власне, цим робити перший крок до особистої зустрічі з Богом та ближніми. Прикладом для наслідування було життя митрополита Андрея Шептицького.

Title 
 Дитячий табір «Веселі канікули з Богом»

В останній день роботи табору запрошують батьків, рідних та близьких на Святу Літургію. Після неї аніматори та учасники танцюють банси, які вивчили за цілий тиждень. Пізніше переглядають презентацію з табору, згадуючи всі щасливі миті.

Відбуваються у Гошівському монастирі також триденні табори для малечі віком від 5 до 7 років. Збирають групу в кількості приблизно 50 дітей. У перший день вирушають з малечею у загадкову мандрівку на острів «Подяки», де вчаться дякувати Богові за все, що Він нам дає. Другого дня звертаються до Всевишнього з молитвою «Прощення», щоб вибачив кожному вчинений гріх. А третього дня щиро просять, щоби Бог був завжди з нашими рідними, близькими та ніколи не покидав у важкі хвилини.

Радісна малеча протягом трьох днів вивчає різні пісні, руханки, відвідує чотири майстер-класи, катехизацію, бавиться у різноманітні ігри. Самі придумують назви для своїх команд: «Дельфінчики», «Живчики», «Мафіозні коти», «Блискавка». Власноруч виготовляють різні вироби, які дарують своїм батькам.

Не забувають у монастирі і про дітей, чиї сім’ї зруйнувала, роз’єднала війна на сході України. Саме таким дітям взявся допомагати брат-монах Чину святого Василія Великого Роберт Ленів, який бачив жахіття війни та перейнявся долею дітей з Луганщини. Він вирішив допомогти дітям, котрі перебували в зоні бойових дій здійснити їхню мрію – побачити Карпати. Тому почав шукати добродіїв, щоб допомогли здійснити мрії цих діточок. Багато небайдужих людей радо відгукнулися на це прохання і допомагали, хто чим міг. Маршрут їхніх подорожей починався найперше з того, що військові допомогли їм виїхати із села до найближчої залізничної станції. Трохи згодом діти приїхали до Карпатського краю.

Особливу увагу в Гошівському монастирі присвячують паломникам з особливими потребами. Багато з них потребують сторонньої допомоги. Більша частина з них – це діти і дорослі з особливими потребами, батьки яких об’єдналися в громадські організації, щоб долати разом ті проблеми, які їх і об’єднали.

 Title
 Статуя Божої Матері
на території монастиря

Реабілітація воїнів Української армії

З 2016 року у Гошівському монастирі проходять реабілітацію військові, які захищають Україну на Луганщині та Донбасі. За словами керівника Благодійного фонду «Франківський опір» Володимира Рожнова, така реабілітація є вкрай необхідна для воїнів, які повертаються з місця бойових дій, оскільки вони отримують не тільки фізичні, але й психологічні травми, які наодинці дуже важко подолати.

Для здійснення належної реабілітації потрібна злагоджена робота психологів, масажистів, арт-терапевтів, а найголовніше, щоб був священник, котрий би допомагав відновлювати душевний стан воїна. Цікавим є метод арт-терапії, що включає в себе заняття якимось видом мистецтва. В монастирі воїни мають змогу займатись гончарним мистецтвом.

Ці люди, які пройшли бойові дії, є цвітом нації, сіллю землі, оскільки не побоялися піти туди, де неминуче на них могла чекати смерть, інвалідність чи знущання в полоні. Тому монастир вніс свою маленьку лепту для допомоги воїнам.

Перебування в монастирі допомагає воїнам налаштуватись на особливий лад, вони мають можливість ділитися своїми враженнями з іншими, усунути напругу, побути в тиші природи, милуватись краєвидами бойківського краю, а найголовніше – мають можливість бути на Службі Божій та користати зі святих дарів.

Історична знахідка у Чорному Ділку

Понад 30 років гошівський краєзнавець Ігор Сеньків займається дослідженням давнього монастиря у Гошеві. Опрацьовував різні документи в архівах, писав статті. У 1996 році в Івано-Франківській газеті української греко-католицької церкви «Нова зоря» опублікував статтю, яка дала привід прийняти на сесії Гошівської сільської ради рішення про виділення 0,3 га землі у Чорному Ділку для проведення там відповідних робіт з пошуку залишків монастиря. Таким чином там було розчищено територію і джерело, поставлено дубовий хрест. Згодом для обстеження території було запрошено професора Прикарпатського національного університету Миколу Кугутяка.

Title 
 Вид на село Гошів з Ясної Гори

22 червня 2016 року з ініціативи Ігоря Сеньківа за участю Івано-Франківського інституту археології та його представника Гавадзина на місці давнього Чорнодільського монастиря почалися розкопки. Допомагали у розкопках сільські активісти: Микола Щеглюк, Іван Макіїв, Дмитро Макіїв, Степан Барабаш та Ігор Сметаник. Розкопки тривали майже два тижні, а 2 липня 2016 року учасники розкопок віднайшли фундамент церкви монастиря. Як показав відкопаний фундамент, це була чотиридільна унікальна церква Східної Бойківщини. Припускають, що церква була дерев’яною. Знайдені у фундаменті камені були привезені з іншої місцевості, оскільки таких каменів у Гошеві немає.

На території, що неподалік церкви, раніше були знайдені різні артефакти, які свідчать, що поруч мешкали люди. Серед знахідок – монети-соліди з портретом Яна Казимира Вази (у 1659-1668 рр. було випущено 1.000.000.000 штук монет-солідів), інші монети, наконечники списів і стріл, давні цвяхи, австрійський перстень з написом «Gott strafe England» («Боже, покарай Англію»).

Після розкопок краєзнавець Іван Сеньків зробив проект-реконструкцію давньої церкви і монастиря. Згідно з цієї реконструкцією, можна було б відновити будівлі монастиря, провести пішохідний маршрут з Ясної Гори. Також варто відновити джерело. Навіть частина цих робіт дасть змогу примножити славу Гошівського монастиря.

Використані джерела:

  1. Дирда Марко. Ясна Гора в Гошеві, – Нью-Йорк, 1972, ст. 15-18.
  2. Дирда Марко. Гошів – гора Божої Матері, – Бучач, 1992, 52 с.
  3. Сеньків Ігор. Історія Гошева і Гошівського монастиря. – Долина, 1994, 26 с.

Успіння Пресвятої Богородиці

День Незалежності України у Флориді

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com