rss
08/05/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Спорт \ Тетяна Погребна, тренер наймолодшого чемпіона зі стрибків у воду Олексія Середи: «Олексій й досі не усвідомлює, що він – феномен»

Головним спортивним героєм України цього літа став 13-річний стрибун у воду Олексій Середа. Його перемога на дорослому чемпіонаті Європи вже стала унікальним досягненням.


Ніхто раніше в такому віці – 13 років і 7 місяців – не досягав такого успіху. Попередній рекордсмен – британець Томас Дейлі – здобув «золото» на чемпіонаті Європи-2008, коли йому було 13 років і 10 місяців. Крім цього, Олексій потужно дебютував на дорослому чемпіонаті світу (два четверті місця) і змусив про себе говорити увесь світ. Про історію успіху, психологічні моменти адаптації до професіонального спорту та про плани на майбутнє «Укрінформ» розпитав тренера Олексія Середи – Тетяну Погребну.

– Що такого ви розгледіли в Олексієві, коли погодились взяти в свою групу?

– Вразив його вхід у воду. Розумієте, Олексій з першого разу виконав те, що робили діти, які вже давно тренувалися. Він чисто увійшов у воду, без бризку. Я це побачила і вирішила: «Все – беру».

– Наскільки сьогодні Олексій реалізував свій потенціал? Скажімо, з китайцями йому під силу конкурувати в майбутньому?

– Звичайно, плануємо в майбутньому конкурувати з китайцями, і потенціал для цього в Олексія є. Але потрібно багато працювати, ускладнювати стрибки. Я це добре розумію, тому і налаштовую Олексія на те, що попереду ще є над чим працювати.

– Чому саме вишка? І чи є в планах вийти на трамплін?

– Ну, він стрибає і з трампліна також. Але зараз конкурувати з дорослими стрибунами на трампліні він не може. У силу свого віку Олексій ще легенький, а для якісних стрибків із трампліна потрібна сила, вага, потужність, аби добре відштовхнутися. Тому зараз він сконцентрований на 10-метровій вишці. Стрибки на цьому снаряді йому підкоряються легко. Скажімо, в 11 років він уже стрибав 3,5 оберти, а це вже клас.

– Наскільки важко фізично та психологічно жити життям професійного спортсмена в 13 років?

– Важко, але у нього характер такий, що він цими дорослими проблемами не дуже й переймається. Олексій сьогодні не уявляє свого життя без стрибків у воду. Він – справжній спортивний фанатик. Якщо його не пустити на тренування – це для нього найбільше покарання. Тому все, що навколо стрибків, він сприймає спокійно, виважено. На багато якихось побутових моментів взагалі не зважає. Нині він просто по-дитячому отримує задоволення від спорту, і це – чудово.

Окремо хочу сказати, що успіхи Олексія Середи – це не лише його талант і фанатична праця. Це – чітка і професіональна робота всієї збірної України. У нас сьогодні є унікальна тренувальна база в Києві. Колосальну робота для наших стрибунів робить президент федерації Ігор Лисов, головний тренер збірної Тамара Токмачова. Варто згадати і про директора Луганської спортивної школи «Олімпійська надія» Наталію Барчишак, яка також доклала чимало зусиль, аби увесь світ дізнався про талановитого українського спортсмена Олексія Середу.

– До речі, а сам Олексій усвідомлює, що він феномен?

– Чесно? Ні, він цього не усвідомлює. Так, Олексій бачить і чує, що відбувається сьогодні навколо нього, але якогось запаморочення я у нього не спостерігаю. Він і надалі такий же скромний, тихий і працелюбний хлопчик.

– Як реагують на 13-річного конкурента в світовій стрибковій тусовці та судді? Насмішок чи зверхнього ставлення не було?

– Чесно кажучи, я сама, як тренер, лише недавно вийшла на такий високий рівень, як чемпіонат світу. Для мене самої було багато нового. Але можу сказати однозначно, до Олексія ставлення чудове. Усі його поважають і навіть захоплюються. Питають, звідки у вас взявся такий унікум, який у 13 років вже на рівних виступає зі спортсменами, які по 10 років йдуть до такої мети, як чемпіонат світу.

Ставлення суддів також добре. Наприклад, на чемпіонаті світу в корейському Кванджу його цілком об’єктивно і неупереджено оцінювали. В результаті, у Олексія два четверті місця – у синхронних стрибках з вишки з Олегом Сербіним та в індивідуальних стрибках з вишки. Причому, перед чемпіонатом завдання стояло потрапити в особистих змаганнях лише у 18 найкращих. А Олексій не лише вийшов у фінал, але й посів місце біля самого п’єдесталу.

Як це йому вдалося? Пам’ятаю, сказала йому: «Олексію, розслабся, стрибай як на тренуваннях». Ну, і він впорався. Хоча фізично там було дуже складно, там кваліфікаційні змагання тривали ледь не п’ять годин, один стрибок раз у 40 хвилин. Чекати і тримати себе у тонусі стільки часу це складно навіть для дорослих досвідчених спортсменів.

– Можете назвати його найкращий і найгірший виступ у цьому сезоні?

– Однозначно, найкращий виступ – це особистий фінал на чемпіонаті світу, де Олексій посів четверте місце і набрав 490 балів. Якщо ж йдеться про найгірший, то провалів взагалі не було. А якщо оцінювати за сумою набраних балів, то хіба що літній чемпіонат України можна назвати невдалим. Там він ледь набрав 400 балів. Але тоді, мабуть, далися взнаки двомісячні тренувальні збори в Китаї, після яких Олексій переживав важку адаптацію. Ну і, можливо, він десь не добрав балів на юнацькому чемпіонаті Європи в Казані, хоча там це не завадило йому виграти медалі.

– Олімпіада в Токіо – це спортивна мрія Олексія. А чи знаєте ви про його суто життєві мрії та плани?

– Важко сказати. От питаю його: «Олексію, ти гроші збирав і що собі купив?» «Ну, – каже, – комп’ютер купив». Розумієте, у нього немає якихось особливих забаганок. Він – звичайний хлопець. Хлопець, у якого сьогодні спорт на першому місці; хлопець, який вчиться у звичайній київській школі, тому певних дорослих мрій поки що і немає.

Я знаю, що найкращий відпочинок для нього, це просто побути вдома, з батьками. Каже, що хоче побути вдома, з батьком. Загалом, у них дуже гарна дружна родина. В Олексія також є сестра Марія. Вони з нею двійнятка, тому вона для нього нині є також найкращим другом і найпалкішим вболівальником.

Автор: Святослав Василик, Київ

Джерело: «Укрінформ»
(https://www.ukrinform.ua/rubric-sports/2759876-tetana-pogribna-trener-najmolodsogo-cempiona-zi-stribkiv-u-vodu-oleksia-seredi.html)

Хто така Дарина Снігур?

Софія Прийма: «Метрів за 100 до фінішу діти подарували квіти. Це так зворушливо!»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com