rss
07/10/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Інтерв’ю \ Секрети здоров’я та довголіття

Поради заслуженого лікаря України, головного лікаря санаторію «Червона Калина» Миколи Юрійовича Сивого

Історія життя і долі Миколи Сивого, котрий народився в бідній багатодітній сільській родині на Хмельниччині, цікава і неймовірна. Через помилку хірурга помер його батько, який щойно повернувся з війни. Микола в 11 років стає напівсиротою і дає собі клятву: «Стану хірургом». І став ним, здолавши всі труднощі. Тоді весь його скарб – студента-першокурсника медичного інституту – вміщався в одну невеличку валізу, половину якої складали книги.

 
 

Микола Сивий свідомо і цілеспрямовано йшов своїм шляхом і став хірургом і Лікарем від Бога. Зробив понад 1000 операцій, серед них і такі, коли хвилини і навіть секунди вирішували долю хворого: жити чи покинути світ. Не один пацієнт завдячує йому своїм другим народженням та підтримує з ним спілкування. Все життя пропрацював у Рівненській області, пройшовши всі сходинки професійного росту від простого лікаря до головного лікаря обласної лікарні, а згодом – завідувача обласним управлінням охорони здоров’я. Рівненська обласна лікарня, яку очолював Микола Сивий, була визнана однією з найкращих серед обласних колишнього Союзу. І стала в свій час базою для підвищення кваліфікації лікарів Світової організації охорони здоров’я (ВОЗ). Останніх 25 років працює головним лікарем санаторію «Червона Калина».

Title 
 Заслужений лікар України,
лауреат Державної премії України Микола Сивий

Здоров’я нині турбує кожного з нас. Кожна людина хоче прожити життя і залишитись бадьорою, енергійною, працездатною, оптимістичною навіть у похилому віці.

У кого, як не у Миколи Юрієвича, якому виповнилося вже 84 роки (!) і який до цього часу активно працює і, крім основної роботи, ще й досі співає на сцені, запитати, як цього досягти. Він сам є найкращим прикладом здорового довголіття: активної, невтомної, творчої і працелюбної людини. Відповідав Лікар та багаторічний організатор медичного обслуговування обласного рівня, відзначений багатьма національними нагородами та званнями, на наші запитання живою, образною, емоційною мовою.

– Шановний Миколо Юрійовичу! Звертаюся до вас не тому, що ви маєте статус його Величності Лікаря від Бога та переконливий послужний список практика і керівника медичної галузі зі стажем 59 років, а тому що ви у своєму віці понад 80 є прикладом здорового, працездатного і творчого довголіття, про яке мріє кожна людина. Думаю, зможете зі свого досвіду щось порадити.

Але почнімо з теорії: ваше визначення феномену довголіття та які фактори впливають на нього. І коли кожному з нас треба починати профілактику, щоб бути здоровим у похилому віці?

– Починати треба... в утробі матері. Як кажуть мудрі: «Профілактику хвороб треба розпочинати ще до народження». Отож, перша турбота про ваше довголіття належить матері. Саме вона повинна знати: не можна носити дитину в собі і заздалегідь робити її хворою. Не повинно бути в її крові нічого шкідливого, а для цього треба, щоб жінка не пила, не курила, не переїдала, не вживала нездорову їжу, фастфуди, багато солі, цукру, солодощів.

І ось дитя з’явилося на світ. Мати починає годувати своїм молоком, принаймні, до 9 місяців. Кожен день при цьому має пам’ятати: молоко її повинно бути ЧИСТИМ, у ньому не повинно бути нікотину, алкоголю, зайвого жиру та інших шкідливих речей. А якщо в утробі матері чи під час годування молоком буде закладено все «неправильне», то її дитина буде хворіти, а коли виросте – то швидко старітиме.

Title 

 В тиші офісу Головного дізнаємося про секрети
і здоров’я, і довголіття

А феномен довголіття – дуже простий: Треба ЛЮБИТИ! Любити людей і все довкілля. Ото в нас, у санаторії, є маленький присадибний зоопарк. Там кури, кізоньки. Ось народилося козенятко, я в робочу перерву виходжу до нього і дивлюся, чи нагодоване. З любові, а не «керівного» обов’язку. Слідкую, чи политі квіти на території, чи все прибрано і гарно.

Хочу нагадати, що старіння організму починається тоді, коли зменшується кількість капілярів. У 70-річному віці кількість капілярів, порівняно з 20-річним, зменшується більш, ніж утричі. Тож усі процедури, які стимулюють рух крові по судинах, сприяють зменшенню її в’язкості, покращують стан судинних стінок та сприяють розвитку нових капілярів, продовжують молодість. А це практично всі ті лікувально-оздоровчі послуги, що надає і наш санаторій, зокрема: всі види масажів, ЛФК, бальнеологія (лікування мінеральними водами. – Авт.), апітерапія (лікування продуктами бджільництва. – Авт.), гірудотерапія (лікування п’явками. – Авт.), пелоїдотерапія (грязелікування. – Авт.), теплові процедури.

– Отже, головне з усього сказаного – кандидат на довголіття повинен любити життя?

– Так, життя і свою кохану половинку. Це впливає на обмін речовин, прискорює метаболізм. Згадуються поетичні рядки відомого поета-пісняра Дмитра Луценка: «Літа на зиму повернули, пливуть в осінній хмурості, а я люблю, а я люблю, люблю, як в юності». І якщо говорити про кожну людину окремо, то кожен мусить ПОЛЮБИТИ СЕБЕ ЧЕРЕЗ СВОЄ ЗДОРОВ’Я.

Дуже важливо не травити себе їжею. Не кидати все підряд у шлунок, як у пральну машину. Шлунок проклинає нас: «Що ти накидав мені: і горілку, і сало, і свіжину... Я так мучуся. Пожалій!»

Title 
 «Є Божий храм, є Храм науки, а
навкруги – Природи Храм,
де є ліси, озера, луки...»

– Але якщо так, то все життя щоденно треба себе контролювати?

– Не треба себе контролювати, організм це сам зробить. Але треба його слухати, любити, давати йому те, що він хоче. І не давати те, що не хоче. А не хоче він горілки, не хоче переїдати, не хоче важкої їжі, не хоче палити.

– Але здорова їжа (екологічно чисті фрукти, овочі, риба) залежить від матеріального статку...

– Я би не списував все на бідність. Так, у нас зараз багато бідних. Я добре знаю з часів юності та молодості, що таке бідність. Але картопля, огірок, цибуля – це їжа, здоровіша, ніж горілка, сіль та цукор, які є отрутою для організму.

Додам ще один важливий фактор довголіття – універсальну вправу, необхідну для нашого улюбленого організму. Це – ходьба. Щоранку не менше, ніж три кілометри! Якщо погана погода, то ходи в хаті. На роботі я періодично встаю, виходжу з кабінету і ходжу територією, одночасно керуючи телефонічно. Працюють і мускули, і мозок.

І, нарешті, чи не найважливіший фактор для здорового довголіття – в усьому шукати ПОЗИТИВ і тішитися ним. Не треба шукати в інших людях (навіть близьких), а треба тішитися плодами своєї праці, своєї діяльності, своїх досягнень, своєї творчості. Ви знаєте, що я люблю співати на сцені до цього часу. Це – мої НАЙВАЖЛИВІШІ ліки – позитивні результати моєї роботи! Але позитив треба шукати будь-де, в будь-якій ситуації, навіть на даний момент негативній, бо вона мусить, згідно з діалектикою, пізніше змінитися на позитив. Треба щоденно купатися в позитиві, як у молочній ванні. Позитив породжує радість.

Title 
 «Центр апітерапії: «В моєму бджолиному
саду навіть повітря лікує...»

Радість – одна з передумов довголіття. Ось у чому правда. Тільки так можна зберегти оптимізм і бадьорість довгожителю на все його життя.

– А наскільки важливий режим? Адже в шаленому ритмі життя сьогоднішньої цивілізації дуже важко його дотримуватися...

Так, це важливо. На другому місці у списку моїх ліків – СОН. Мене часто питають: «Коли ви йдете у відпустку?» Відповідаю: «Вночі». Сон – це моя щодення відпустка. Не менше, ніж 6-7 годин!

Підсумовуючи, я б назвав 5 головних факторів, які впливають на довголіття: любов, позитивний спосіб мислення, достатній сон, якісне функціональне харчування («Ми те, що ми їмо…»), рух і фізична активність.

– Є на планеті райони довгожителів...

– Так, це – правда. Є місцевості, де люди живуть довше. Але науково до кінця не вивчені причини. Проте, напевно, вони роблять те, що я говорив щойно: харчуються, рухаються, сплять як слід. Якщо не рухатися, то організм поступово гине. Інколи буває, що жити не хочеться, а я себе примушую: «Миколо! Вставай і йди!Треба!»

* * * * *

Довідка від редакції

За даними Інституту геронтології ім. Д. Ф. Чеботарьова НАМН України, в Україні проживають 111 тис. довгожителів. Тобто, тих, котрим більше, ніж 90 років. Більшість із них живуть у Карпатах та довкола них. Цьому сприяють чисте повітря, здорове харчування, здебільшого, рослинного походження, та народні традиції. Але найстаріша українка Христина Нагорна (1900 р. н.), яка прожила 117 років, з Чернігівщини. Найстарший чоловік планети на період 2007 року – українець із Львівщини Григорій Нестор – прожив 116 років. З нині живих – найстарша Текла Юневич – народилася на Львівщині у 1906 р., нині мешкає у Польщі. Рекордом України є подружжя Ганна та Андрій Мокляки з Полтавщини, які сумарно прожили 190 років, з них разом – понад 70.

* * * * *

Title 

 «Сосновий будиночок для лікувального
сну над бджолиними вуликами...
«Дно» лежака має сітку, що забезпечує
надходження бджолиної енергетики...

– Ви назвали п’ять факторів здорового довголіття. А ще говорять про омолоджуюче харчування...

– Це – розумне, інтелігентне харчування. Молоко? Розбав його до 50-ти відсотків жиру. Олія? Краще – оливкова. Хочеться коров’ячого масла? Вживай, але зовсім трішки. Хочеться цукерки? З’їж дві, а не цілу плитку шоколаду за один раз. Так, починаючи з утроби матері (відповідальна за цей період життя людини саме вона), але потім усе життя контролюй себе сам.

Що стосується людей похилого віку, на мою думку, варто відмовитись від м’яса та алкоголю, крім сухого червоного вина. В лікувальних дозах (100-150 млг на добу) воно є хорошим антиоксидантом. У будь-якому віці злом є цукор, борошно, дріжджі. Овочі, фрукти, зелень, якісні сири, цільні каші, оливкова, лляна олія, риба, горіхи, прянощі (куркума, чорний кмин, базилік, часник) – обов’язкові. Головне – не переїдати. Не їсти після 7-ї години. Лягати і вставати з відчуттям легкого голоду. І вода… 30-40 мл на 1 кг ваги якісної води щоденно! Тоді енергії вистачить на всі справи.

– Прошу коротко розказати, що, згідно з вашою медичною ідеологією, яку можна висловити словами «Лікар лікує, а природа виліковує» ви зі своєю командою лікарів пропонуєте у своєму санаторії людям похилого віку?

– Що тільки хочете, є у нашій «Червоній Калині» (Україна, Рівненська обл. – Авт.). Найперше – абсолютно чисте повітря. Ми тут живемо в центрі лісопарку в 26 га, де переважає життєдайна сосна. Вчені кажуть, що навіть чистіше, ніж в операційній. Ми – далеко від цивілізації, тут немає стресових чинників, як ото шум, гам. А тиша і спокій дуже важливі. Інколи діти відпочивальників трошки погаласують, але на дітей скарг нема. Лікує сама територія: тут озеро з облаштованим пляжем, чудові алеї (виноградна, сакурова, калинова). Маємо свою церкву святого Миколая. Закінчуємо оформлення Алеї закоханих, де буде світломузика та Алея «Мелодія двох сердець». Маємо невеличкий домашній зоопарк з домашніми тваринами.

Title 
 Оздоровлення енергетикою бджолиних сотових
структур в апігармонізаторі

Головне, виходиш за двері – і ти вже вмить опиняєшся в цьому оточенні. Чому ми в умовах санаторію ефективно використовуємо фітотерапію? Діючі речовини лікарських рослин мають низку принципових переваг перед хімічними речовинами. По-перше, діючі речовини утворюються в живій клітині, тому вони краще, ніж синтетичні, пристосовані до життєдіяльності клітин людського організму та біохімічних процесів. По-друге, в живій клітині завжди є й інші речовини, що підсилюють або пом’якшують лікувальну дію. По-третє, лікарські рослини діють не на один орган чи симптом, а на весь організм загалом – відновлюють функції ендокринної системи, активізують імунну систему, підвищують захисні сили організму, мають загальнооздоровчу, протипухлинну й протизапальну дію.

Є ще один унікальний природний продукт, що має надзвичайні лікувальні властивості – це мед. Апітерапія, тобто терапія продуктами бджільництва, використовується для профілактики та лікування різних хвороб.

Чому необхідно вживати мед? Після ядерної катастрофи Японія, на рівні держави, прийняла рішення про обов’язкове вживання меду (з розрахунку 1 г на кг ваги) в усіх дитячих навчальних закладах. Вони купували якісний мед, зокрема, і в Україні, адже мед містить більше, ніж 300 корисних природних речовин, 100 з яких є постійні: вуглеводи, ферменти, мінеральні речовини, білки, вітаміни, амінокислоти та гормони. У меді міститься від 33 до 40-50 мікро- та макроелементів (залізо, олово, калій, кальцій, магній, мідь, фосфор, фтор, хром, сірка та ін.), які у взаємодії з ферментами, вітамінами та гормонами впливають на збудливість нервової системи, тканинне дихання та процеси метаболізму. Завдяки високому вмісту вуглеводів (фруктози, лактози) мед має високу енергетичну цінність – 308 ккал у 100 г продукту – та швидко засвоюється організмом. Мед має фітогормони, які регулюють роботу ендокринної системи людини. Ефірні й смолянисті речовини – коктейль із флаваноїдів та фітонцидів, їх тут понад 200 видів, вони не лише приємно пахнуть, але є природними антибіотиками та антисептиками. В результаті – Японія подолала наслідки катастрофи та впевнено утримує позиції лідера в світі за показниками тривалості життя та здоров’я нації.

Проблемою людей похилого віку часто є захворювання хребта та суглобів. Тому що люди з віком мало рухаються! Для лікування органів руху та опору існують прекрасні ефективні методики, до слова, і в нашому закладі теж:

– грязелікування, глинолікування, парафіно-озокеритолікування;

– гідрокінезотерапія, ванни, басейн;

– лікування скануючим лазером, магнітолазером з ультразвуком та поляризованим світлом.

Title 
 П’явки на службі нашого здоров’я,
зокрема, лікування кровоносних
судин. Це – гірудотерапія

Проте, здоров’я людини загалом та її органів руху та опору, зокрема, залежить від самої людини, від її самодисципліни, сили волі та знань. Людина буде здорова лише за умови системного контролю власної ваги, регулярних фізичних навантажень, вживання мікроелементів для профілактики явищ остеопорозу після 40 років, тощо.

– Ми зосередилися на людях «третьої молодості», але прошу кілька слів про здоров’я юнацтва та молоді. Що хвилює? Наші діти та онуки ще з дошкільного віку просиджують в Інтернеті днями і ночами. Лікарі та психологи фіксують хворобу за аналогією з нарко- та нікотинозалежністю. Плюс – нерухомість. Плюс – відсутність режиму. Результат – втрата здоров’я з дитинства, а в молодому віці – страждання від надмірного інформаційного стресу, перевтоми і навіть депресії. Що порадите молодим?

В усьому нашому житті, всіх наших діях, помислах повинен бути порядок, гармонія, користь. А нинішнє життя нашої планети я називаю близьким до божевілля. Ніби ми зійшли з розуму і бігом спішимо на той світ, у безодню. Треба зупинитися. Безумовно, новітні технології треба запроваджувати, не відставати від життя, але робити це з розумом. Не переборщувати! Не можна сидіти за комп’ютером і день, і ніч. У містах люди схилені над цими смартфонами і в транспорті, і пішоходи, і за кермом автомобілів, і навіть за обідом. Ця звичка, залежність – ворог нашого здоров’я. Треба берегти себе за рахунок головного мозку, тобто, свідомості і мислення.

Title 
 Фітобар: фітотерапія – це десятки трав’яних чаїв
для позбавлення
від будь-яких хвороб шлунка

Скільки сьогодні стихійних лих на планеті! Зливи, урагани... У п’ять разів перевищена норма танення льодовиків, глобальне потепління! Так природа реагує на наше божевільне ставлення до неї. Це – сигнал: «Люди! Зупиніться!»

Люди, починаючи вже з шкільного віку і до самої старості живуть у постійному стресі, напруженні, метушні. А будь-який стрес – це завжди спазм судин, спазм – це порушення обміну на рівні клітин, далі – хронічні захворювання, хронічна втома, старіння організму… Для того, аби людина розслабилася і відновилася, у нас є потужні методики і техніки:

– пасіка, де оздоровлює сама атмосфера. Лежак над вуликами з бджолами, перебування у восковій кімнаті, оздоровлення енергетикою сотових структур в апігармонізаторі, вживання цілющих трав’яних чаїв та продуктів бджільництва;

– всіляка масажна техніка, адже в наш час люди страждають від нестачі тактильного контакту;

– для психологічного розвантаження існують кімнати психологічної терапії з відповідною музикою та аромотерапією, комфортними умовами для відпочинку.

– Маєте рацію. Але як напоумити молодь? Хто має їй допомогти регулювати режим нав­чання та відпочинку в цій шаленій залежності від комп’ю­терів, смартфонів, гаджетів? Батьки? Школа?

Цілий комплекс. Ледве не на рівні першої особи в державі. А особливо – школа і батьки! А серед цього, насамперед, – школа! Вона відірвалася від життя. Все біжить і біжить кудись та молоденька міністр у міністерстві освіти. А треба б зупинитися та оглянутися на всі боки. Всім – батькам, школі, міністерству освіти, включно з президентом. Подумати: що ж ми творимо? Кого і як виховуємо? Про здоров’я підростаючого покоління треба думати зараз і негайно.

Title 
 Масовий улюблений метод лікування –
масаж!

– Логічно зараз запитати вас: яким мусить бути сучасний лікар?

– І класичний, і сучасний, і завтрашній лікар мусить, за моїм твердим переконанням, володіти двома найнеобхіднішими рисами. На першому місці – ПРОФЕСІЙНІСТЬ. Людський організм – це найскладніша «машина», створена Творцем. І лікар будь-якої спеціалізації мусить знати основи побудови та діяльності людського організму загалом. Зокрема, анатомію, фізіологію, паталогоанатомію, гінекологію, фармакологію і т. д. І розглядати хвороби своєї спеціалізації в сукупній діяльності всього організму. Візьмемо, наприклад, офтальмолога. Він мусить знати не лише структуру ока, а яким шляхом кров його «харчує», шляхи нервових сполучень і т. д.

Професіоналізм вимагає постійного навчання, знайомства з новими досягненнями медицини. Вимагає постійного опанування нових досягнень насамперед у своїй спеціалізації, а також в інших напрямках медицини. Пригадую, в моїй Рівненській обласній лікарні, якою я керував як головний лікар, Петра Андермана. Без звань і титулів він був генієм терапії. Міг замінити будь-якого академіка. Чому? А знав до десятка мов і постійно читав всіма цими мовами, слідкуючи за новинками. Він був «ходячою академією». Що скаже Андерман, то, образно кажучи, не треба й в Америку їхати... Або лікар – функціональний діагностик Світлана Донська. Вона могла місяцями досліджувати симптоми якоїсь хвороби окремого пацієнта. Встановлений нею діагноз був на сто відсотків правильним. А звідси – і правильне лікування. І позитивний його результат. Перепрошую, я згадав давні приклади, тому що при всій похвалі сучасному «крутому» молодому поколінню, що виросло в Інтернеті та соцмережах, не варто ігнорувати гідний приклад та досвід старших. Якраз навпаки – ВЧИТИСЯ на них. Отож, ЛІКАР – це професіонал високого класу, а не той, хто купив диплом і лише виписує рецепти.

Title 
 Ванни з різноманітними мінеральними водами і
корисні, і приємні. Це – бальнеологічна терапія

Але одного професіоналізму замало. Є ніби добрі лікарі, а до них люди не йдуть. Тому що не мають вони ще однієї необхідної складової – ЛЮДЯНОСТІ. А це – уважність, а це – щедрість на слова, пояснення проблеми пацієнта, а це – добре слово. В ідеалі – «згорання» заради збереження здоров’я і життя людини. Таких прикладів з моєї 59-річної діяльності в медицині багато.

Лікар, насамперед, людина розумна і небайдужа. Здатна до постійного розвитку і самовдосконалення. Здатна глибоко, аналітично мислити і бачити причину захворювання. Людина зі серйозними моральними цінностями й високим духовним розвитком. ЛІКАР – це покликання для вибраних.

– І в зв’язку з цим – вам подобається початок нашої медичної реформи, яка викликає такі буремні дискусії? Ви вважаєте, що має рацію те, що вчинило МОЗ цього року, назвавши це реформою?

 
 

Можливо, це були і добрі наміри, але не треба пришивати ґудзика, коли нема костюма. Медицина повинна бігти заTitle економікою. Без грошей не можна робити революцію в медицині. Нема доріг, не вистачає комп’ютерів навіть в обласній лікарні, машин нема, а ті, що є, ламаються, і бензину не вистачає. Гола економіка, а ми робимо американську медицину, ліпимо голого до плоту. Гроші потрібні, багатство! Тоді ти – пан! Ми були, зокрема, наша обласна лікарня (місто Рівне, Україна) світовою базою могутньої Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВОЗ). До нас їздили вчитися лікарі зі всього світу. І треба було б ту систему первинної ланки, яка була в країні, зберегти, вдосконалювати, вклавши туди гроші. Без грошей нічого не буде...

Фото з архіву заввідділом маркетингу Людмили Глінчук

Проф. Микола Кугутяк: «Бубнищанське святилище зі скельним храмом Великої Богині – одна з найстародавніших і найоригінальніших сакральних пам’яток Європи»

Юлія Бура: «Навколосвітня подорож у 20 країн – це був наш виклик своїй сім’ї і свідоме рішення»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com