rss
07/13/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Подорожі \ Підземні Чернівці. Тунель, овіяний легендами

Для шанувальників активного туризму просто в центрі міста вже кілька років функціонує екстремальний туристичний маршрут. Довжина тунелю - близько 1,5 кілометра, а глибина місцями сягає до 40 метрів.

 

Проходить він під головною туристичною візиткою міста - колишньою Резиденцією митрополитів Буковини і Далмації, а нині - Чернівецьким університетом - і завершується виходом біля залізничного вокзалу міста.

  Title

Громадська спілка «Регіональна туристична організація «Гостинна Буковина» організувала для представників ЗМІ та блогерів інформаційний тур цікавими місцинами Чернівців та області. Однією з перших локацій була екскурсія підземним тунелем. Кореспондент «Укрінформу» випробував на собі екстремальний маршрут.

Коли вичищали тунель, вивезли кілька КАМАЗів сміття

 

Коли ми під'їхали на вулицю Нахімова, звідки починається тунель, нам усім видали спеціальну амуніцію - гумові чоботи (а я ще дивувався, коли організатори зателефонували напередодні і запитали, який у мене розмір взуття), спеціальний шолом з ліхтариком і робочі рукавиці. Поки всі перевзуваються та одягають шоломи, я починаю сумніватися, чи не замерзну в самій футболці та шортах у тунелі. Бо хоч на вулиці й близько 30 градусів тепла за Цельсієм, екскурсоводи попереджають, що всередині тунелю температура не піднімається вище, ніж 13-14 градусів. Ті, котрі взяли зі собою куртки чи светри, одягаються. Але я не один в одязі з короткими рукавами - екскурсовод і кілька чоловіків також у футболках.

«Хоч і температура там доволі низька як для літа, але завдяки вологості такого холоду не відчувається. Хоча якщо в когось є щось накинути на себе, зайвим цей одяг там не буде», - пояснив наш екскурсовод, колишній геолог та спелеолог Вадим Дудник.

Завдяки специфічній температурі і клімату всередині тунелю, тривалий час він слугував прихистком для безхатьків і людей, які дотримуються асоціального способу життя. Тут приблизно однакова температура як улітку, так і взимку - від 10 до 14 градусів тепла.

«Коли почали вичищати тунель, щоб можна було використовувати його в туристичних цілях, то звідси вивезли кілька КАМАЗів зі сміттям. Фактично, тунель залишався без нагляду та незамкненим близько 20 років поспіль. Але, повірте, від наших людей не врятують і ґрати з навісним замком», - продовжує Дудник.

Як приклад, за кілька десятків метрів від входу наша група наштовхнулася на шину від автомобільного колеса, якої за словами екскурсовода ще не було під час попереднього походу сюди. Як вона тут опинилася при замкнених ґратах, ніхто не знає.

Порятунок від зсувів

 

Title  

На початку екскурсії нас ознайомили зі справжнім походженням цього тунелю та загрозами, які чигають, якщо відповідно не доглядати за ним.

«Перед нами - дворівневий дренажний тунель. Чернівці дуже схильні до зсувів, і на одній з таких зсувонебезпечних ділянок споруджений наш університет. Ми зараз будемо проходити прямо під Резиденцією. І для того, щоб ця будівля не «попливла» до вокзалу, у 1970-х роках вирішили побудувати тут тунель для відведення ґрунтових вод», - пояснює екскурсовод перед початком походу.

Сам тунель - це галерея, облаштована залізобетонними тюбінгами, кільцями, з вбудованими в неї фільтруючими свердловинами. Саме вони поглинають ґрунтові води і виводять їх у цей тунель. Будували тунель кілька років, завершили всі роботи у 1978 році. Оскільки споруджувала його фірма «Київметробуд», то на вході і виході з нього розміщені великі літери «М».

За словами екскурсовода, ще до початку 1990-х років тут працювали робітники, які чистили свердловини, і дренажна система гарно могла впоратися зі своєю функцією. Вздовж усього тунелю були прокладені рейки, якими рухалися працівники на вагонетках. Зараз ці рейки збереглися лише в частині тунелю.

«Я з 1991 року працював геологом у спеціальній групі, яка займалася зсувами. І в перші роки після здобуття незалежності тут ще доглядали за тунелем. Але з часом керівник головної групи протизсувних робіт у Чернівцях помер. Його справу ніхто не продовжив, бо раптово виявилося, що грошей на ці роботи нема, все закинули. Рейки, дроти, вагонетку вкрали, робітники розбіглися - і на цьому все. Спочатку тунель перетворився на місце ночівлі безхатьків, а тепер - в екскурсійний об'єкт. Але якщо всі ці свердловини повністю заб'ються і дренажна система перестане працювати, то може таке статися, що одного дня університет «з'їде» на залізничний вокзал», - застерігає Вадим Дудник.

  Title

А поки що з 58 фільтросвердловин, які були встановлені по периметру, працюють лише 10-12, через які в тунель стікає вода. Тому без гумових чобіт ходити тут буде некомфортно. Від постійної вологості та розмивання бетонних конструкцій тунелю стіни у ньому почали нагадувати мармурову печеру з мінералами.

«У справжніх печерах ці мінерали - сталактити і сталагміти - утворюються природнім шляхом протягом мільйонів років. А в цьому тунелі щомісяця приходили робітники і все це зчищали, щоб не забруднювались свердловини. Зараз їх прочистити нереально, простіше нові вирити. Але ніхто цим, на жаль, не займається. Тому тут так багато мінералів», - пояснює наш екскурсовод.

Зі стелі звисають сталактити, на стінах - сталагміти, інші нарости, під ногами мінерали, схожі на перлини. Вадим Дудник пояснює, що за своїм складом ці кругленькі мінерали справді нічим не відрізняють від перлин.

«Під ногами у вас перлини дуже схожі на справжні, адже утворюються з того ж самого кальцію. Вода поступово вимиває бетонні конструкції, які будувалися на вапняку, і він перетворюється на кальцій у вигляді справжніх перлин», - розповів геолог.

Панянки на каретах і таємний військовий об'єкт

 

Через кілька сотень метрів походу туристам потрібно подолати 14-метрову залізну драбину, яка поєднує рівні тунелю. Вибиратися нагору можна лише по одному, щоб не заважати іншим екскурсантам. Коли піднімаєшся цією драбиною, вона специфічно поскрипує, як у фільмах жахів. Проте, наш екскурсовод запевняє, що драбина безпечна і витримує великі навантаження.

«Тут проводять щорічні буковинські екстремальні ігри. Діти спускаються на мотузці, потім на ній же і піднімаються. А минулого року в тунелі знімали короткометражний фільм жахів. За сюжетом молодий інженер цієї дренажної системи під час роботи тут зайшов у нашому часі, а вийшов у XIX сторіччі. У США на фестивалі короткометражних фільмів жахів автори цього фільму якусь медаль навіть вибороли. До речі, головний герой стрічки був навіть у цьому самому шоломі і в чоботах, що й ви зараз», - продовжує Дудник.

Також наш екскурсовод розповів про кілька найбільш поширених місцевих легенд про тунель.

«У нас такі байки побутують, що тунель був побудований ще у XIX сторіччі для того, щоб чернівецькі багатії звідси заходили і прямою дорогою добиралися до залізничного вокзалу, а не об'їжджали усе місто. Нібито цим шляхом їздили панянки на каретах.

Також казали, що тут був розташований секретний військовий об'єкт, що тут мало не ракети зберігалися у радянський період. І що нібито тут бігають величезні пацюки. Але можу всіх заспокоїти: пацюків тут бути не може, бо це - не каналізація, це - дренаж підземних вод, у тунелі дуже чиста вода, і їм просто не було б чим харчуватися», - запевняє екскурсовод.

Інша легенда розповідає, що це - таємна дорога митрополита. Нібито у парку позаду Резиденції був потаємний вхід у цей тунель. Але насправді у тому саду просто побудували таку кам'яну альтанку, в якій відпочивали митрополити, коли було дуже спекотно.

А ще нам розповіли, як у радянські часи цим тунелем користувалися люди, котрі любили випити. Адже біля виходу з тунелю колись розташовувався винний завод. І місцеві домовлялися з охороною, вночі проходили увесь тунель з порожньою каністрою, яку пропихали через ґрати, а сторожі за певну плату наповнювали її вином.

Можу порадити всім охочим пройтися підземним чернівецьким тунелем брати зі собою якийсь змінний одяг, щоб переодягтися після завершення екскурсії, бо можна легко забруднитися під час цієї екстремальної мандрівки. Записатися на екскурсію підземним містом може кожен, хто хоче відчути екстрим, не покидаючи центру Чернівців. Зазвичай, групи організовують у вихідні, коли назбирається достатня кількість бажаючих потрапити у тунель.

Автор: Віталій Олійник, Чернівці

Фото автора

Джерело: «Укрінформ»

Дорога, якою ніколи не йдеш один. Навіщо франківчанка пройшла по Іспанії 440 км

Стоунхендж на Iнгулі

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com