rss
02/25/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#369

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Чоловіча сторінка \ Як зрозуміти, що людина тоне, врятувати її – і не втонути самому

Влітку, щоб врятуватися від спеки, люди часто вирушають до водойм і нехтують правилами безпеки.

 

Title  
 Фото: Wikipedia
 

Майже два роки тому група пластунів вирушила в похід у Тернопільській області. Щоб перепочити, вони зупинилися на березі Дністра. Один з учасників походу вирішив помити ноги в річці, але послизнувся і впав у воду. Стрімка течія понесла дитину у вир.

За дитиною стрибнув друг і спробував витягнути, але сам ледь не втопився. За другом у воду стрибнув їхній учитель. Кілька хвилин вони намагалися вибратися, але, в підсумку, їх затягнуло під воду. Вчителя і дитину більше ніхто не бачив.

Трохи цифр

 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, утоплення є третьою за масштабністю причиною нещасних випадків. Щорічно тонуть близько 360 тисяч людей у всьому світі. У більшості випадків у зоні ризику перебувають чоловіки і діти. Чоловіки потрапляють у цю категорію через зайву самовпевненість, а іноді через бажання поплавати після вживання алкоголю, або ж просто вони люблять плавати наодинці.

Діти не усвідомлюють, яка небезпека може підстерігати їх на воді, і тому більш беззахисні.

В Австралії утоплення є першою причиною смертності серед дітей віком від року до 4 років. А в Бангладеш 43% смертей серед дітей - утоплення.

В Україні також існує своя невтішна статистика. (З початку року в країні потонуло понад 850 осіб, повідомило 10 серпня ДСНС - ред.).

Спека, + 35 градусів за Цельсієм, змусила людей рятуватися в прохолодних водоймах, що збільшило статистику нещасних випадків.

Як зрозуміти, що хтось тоне

 

Ми звикли, що в кіно під час небезпеки людина починає кричати і розмахувати руками. Однак, коли людина тоне, то буде боротися за кожен ковток кисню, тому не закричить. А її безладні рухи і спроби вхопитися за щось будуть приховані водою.

На відео (на якому тоне людина - ред.) помітно, що жінка намагається задерти вище голову, щоб хоч якось вдихнути повітря. Вона не може почати кричати, її обличчя постійно занурюється під воду. Її рот розташований на рівні води. Збоку здається, що жінка просто пірнає.

Запам'ятайте, якщо людина тоне:

1. Вона не кричить.

2. Її рот розташований на рівні води, а голова - задерта.

3. Вона часто вдихає і видихає, вода заливається їй у рот.

4. Її голова перебуває низько у воді.

5. Рухи рук нагадують не гребки, а спроби вхопитися за щось.

6. Погляд не зосереджений на одному предметі.

7. Волосся закриває обличчя, але людина не поправляє його.

8. Вона майже не рухає ногами і перебуває у вертикальному положенні у воді.

Якщо ви спостерігаєте ці ознаки у людини, котра перебуває на воді, то у вас є від 20 до 60 секунд, щоб врятувати жертву. Інакше людина повністю піде під воду.

Як зрозуміти, що тоне дитина

 

У потопаючої дитини поведінка така ж сама, як і у дорослого: закинута голова, борсання руками. Але є кілька сигналів, які допоможуть зрозуміти, що з дитиною щось не так:

1. Тиша. Зазвичай, коли діти купаються або бавляться у воді, вони кричать. Якщо дитина затихла, то перевірте, чи все гаразд.

2. Спливають надувні круги і матраци. Якщо ви помітили порожній надувний круг чи нарукавники - озирніться навколо. Можливо, хтось із дітей вислизнув із них у воду і дитині потрібна допомога.

3. Пам'ятайте, що дитина може потонути навіть у ванній. Не залишайте дітей без нагляду поруч з водоймами.

Що робити?

 

Скажімо, ви сумніваєтеся, тоне людина чи просто так дивно купається. В такому випадку легше поставити їй запитання: чи все гаразд?

Якщо людина змогла відповісти, то, найімовірніше, з нею справді все добре. Якщо людина не відповіла, то у вас є менше хвилини, щоб допомогти:

1. Якщо рятувальника немає, приверніть увагу кількох людей, які вміють плавати і повідомте у рятувальну службу за номером 101 (в Україні - ред.).

2. Якщо поблизу нікого немає, то спробуйте знайти рятувальний круг або інший засіб, зокрема, жилет, мотузку або довгу палицю, за допомогою якої можна дотягнутися до людини. Зателефонуйте в службу порятунку, дотримуйтесь її вказівок.

3. Якщо ви впевнені у своїх силах, то можете спробувати врятувати людину самостійно. Майте на увазі, що одного тільки плавання недостатньо. Людина, яка тоне (навіть дитина), здатна затягнути за собою навіть професійного плавця.

Як самостійно врятувати утопаючого

 

1. Розраховуйте свої сили. Якщо ви знесилитеся, то, найімовірніше, загинете обоє.

2. Підпливайте до утопаючого ззаду, не давайте йому схопитися за вас і знерухомити.

  Title

3. Якщо утопаючий схопив вас за руки, ноги чи голову, постарайтеся одразу ж звільнитися. Наприклад, якщо утопаючий схопив вас за руки, поверніть їх проти напрямку великих пальців потопаючого і рвоніть на себе, Якщо не вдається, спробуйте вирвати руки за допомогою перекиду під водою.

4. Навіть якщо ви намагаєтеся звільнитися від захвату утопаючого, будь-який поштовх людини має спрямовувати утопаючого вгору.

5. Якщо не вдається одразу звільнитися, не витрачайте свої сили, вони ще згодяться. Відпливайте від утопаючого на невелику відстань. Щоб відплисти, пірніть глибше і пливіть під водою - утопаючий, найімовірніше, вас відпустить. Перевівши подих, спробуйте знову підплисти до людини зі спини.

6. Є кілька способів, як тримати утопаючого, щоб не потонути самому. Перевернути утопаючого на спину, взяти його під пахви або за голову в ділянці вух і тягнути до берега, працюючи ногами. Або пропустіть свою руку через його пахву, цією ж рукою візьміть його за підборіддя і вільною рукою гребіть до берега.

7. Головне під час транспортування тримати голову утопаючого над водою. Тільки-но людина почне отримувати кисень, її рефлекторні хапання можуть припинитися.

Що робити на суші

 

Не забувайте, що навіть після порятунку утопаючий все ще перебуває у зоні ризику. «Сухе утоплення» можливе після того, коли в легені потрапила вода, і навіть на суші потерпілий не може почати дихати.

1. Коли жертва опинилася на суші, насамперед треба оцінити її стан і знайти пульс. Якщо ви досі не викликали службу порятунку чи «швидку допомогу», саме час це зробити, навіть якщо людина притомна і каже, що добре себе почуває.

2. Якщо у людини є пульс, і вона притомна, покладіть врятованого на спину так, щоб його голова перебувала нижче від ніг. Зніміть з нього мокрий одяг, укутайте у щось тепле і запропонуйте гарячий чай.

3. Якщо у людини є пульс, але вона непритомна, постарайтеся привести її до тями за допомогою нашатирного спирту, поплескування по обличчю. Переконайтеся, що є дихання. Переверніть людину на бік, щоб виходила вода, аби вона знову не захлинулася.

4. Якщо у жертви немає пульсу, тоді вам доведеться повертати її до життя до приїзду рятувальників. Переконайтеся, що рот врятованого очищений від блювотної маси, піску або водоростей.

Порятунок людини, в якої зупинився пульс

 

Подальші дії повинні відбуватися дуже швидко. Щоб позбутися води в легенях, перекиньте врятованого через коліно, щоб він висів головою вниз. Однією рукою притримуйте голову, іншою - тисніть на лопатки. Якщо вода все одно не виходить, просуньте свою руку до рота врятованого і натисніть пальцями на корінь язика.

Потім почніть робити штучне дихання. Для цього покладіть людину на спину і закиньте їй голову. Вдувайте повітря зі свого рота до рота врятованого, затиснувши йому при цьому ніс. За хвилину має бути 12-14 вдувань, допоки легені людини не почнуть працювати самостійно.

Одночасно зі штучним диханням почніть робити масаж серця. Для цього покладіть одну долоню поверх іншої і розмістіть їх на нижній частині грудної клітини. Тоді ритмічно натискайте на неї з частотою 60-70 натискань за хвилину. Якщо ви надаєте першу допомогу самостійно, то робіть один вдих на 5 масажних поштовхів.

Зрозуміло, що рахувати, скільки вийшло поштовхів на хвилину, а скільки вдихів у такій ситуації складно. Більшість інструкторів з надання першої допомоги радять запам'ятати пісню групи Bee Gees під назвою «Stayin' Alive». Саме в такому темпі необхідно робити непрямий масаж серця.

Якщо у цей момент почне виходити вода, яка не вийшла раніше, то переверніть врятованого на бік, і дайте воді вийти.

Що робити, щоб не потрапити до зони ризику

 

Державна служба України з надзвичайних ситуацій радить:

1. Плавати і відпочивати на спеціально облаштованих пляжах.

2. Ніколи не пірнати у незнайомих місцях.

3. Не залишати дітей без нагляду біля води.

4. Не запливати далеко і не плавати наодинці, особливо, якщо не впевнені у своїх силах.

5. Не заходити у воду в стані алкогольного сп'яніння.

6. Не підпливати до кораблів, човнів і катерів.

7. Температура води має бути не нижчою, ніж 17 градусів. Плавати, максимум, 20 хвилин.

8. Слідкувати за штормовими попередженнями. Не плавати на човнах під час сильного вітру.

9. У разі виникнення надзвичайної ситуації викликати службу порятунку.

 

Автор: Анастасія Пашинська

Джерело: «Еспресо»

Про прийоми, які «працюють» і «не працюють»

Приціл під 45 градусів: навіщо потрібні додаткові прицільні пристосування?

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com