rss
09/27/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Проблема \ Твір-роздум у публіцистичному стилі на тему: «Моральні принципи сучасної молоді»

Від редакції:

Шкільні, підліткові і студентські роки - одні з найскладніших і найяскравіших. Саме тоді світ найбільше приваблює - і найбільше жахає. Саме в цьому віці людна найгостріше відчуває всі недоліки світу та суспільства - і саме в цьому ж віці й вирішує, якою дорогою їй іти: за недоліками, а чи за принципами. Зроблений в ці роки вибір звісно, можна переглянути - але роблять це рідко... Ми пропонуємо вам уривки зі шкільних творів: погляньте на світ їхніми очима, можливо, побачите щось призабуте....

 

Title  
 Фото із ФБ-сторінки Студентського братства
Львівщини

 

Як правильно жити, які моральні принципи будуть головними - на ці та інші питання намагається знайти відповіді кожне покоління, активно критикуючи при цьому той спосіб життя, якого дотримується молодь. Минають сторіччя та тисячоліття, а це питання досі є більш ніж актуальним. Таким воно, вочевидь, залишиться й надалі. І це не дивно, оскільки суспільство постійно змінюється, а тому змінюються і його пріоритети.

У процесі адаптації до якісно нових умов повсякденного життя кожне покоління намагається створити свій власний захисний механізм та норми поведінки. Як наслідок, суперечності між батьками та дітьми неможливо оминути. Те, що ще недавно було нормою, згодом стає архаїзмом - тим, що вже не є потребою часу. І молодь, як ніхто інший, це точно відчуває. Вона гостро та при цьому оперативно реагує на всі зміни, що мають місце в суспільно-культурних процесах. І саме в цей час вона і зіштовхується з певними труднощами, які неодмінно потрібно вирішити.

Звісно, на перший погляд, може здатися, що сучасна молодь практично нічим суттєвим не переймається. Вона має все, чого тільки можна бажати - передові технології, комп'ютерну техніку, Інтернет та багато чого іншого. Того, про що колись навіть мріяти не могли батьки. Проте, це уявлення досить хибне. Проблеми сучасної молоді значно глибші, ніж це може здатися. Незважаючи на досить великий вибір можливостей та існуючих способів досягнення потрібної мети, молодій особі досить важко зробити правильний вибір та сформувати відповідний світогляд. Тим більше, що цьому дуже часто заважає пануюча у суспільстві подвійна мораль. Інколи дуже важко не скотитися до рівня пересічного громадянина, якому байдуже все, що особисто його не стосується.

Часто відсутність моральних принципів замінюється дещо спотвореними нормами повсякденного життя, де головною цінністю є наявність грошей та можливості за них купити все, що заманеться. Друзів та кохання також. У той же час такі риси, як чесність, милосердя, а також духовність, на жаль, дедалі частіше сприймаються суспільством як ознака слабкості особистості. Жорстокість неодмінно виникає там, де живе спілкування витісняється спілкуванням в режимі онлайн, де з'являється відчуження між людьми.

Гнучкість поглядів на життя та його різні аспекти - головна риса молодого покоління. Саме в цьому схована зброя, завдяки якій молодь може відрізнити фальш від істини, справжні цінності від фальшивих.

***

Молодь - то є основа будь-якої нації. Саме розвиток молоді, здебільшого, вказує на те, як буде розвиватися нація в подальшому.

На жаль, зараз молодь не має певних моральних принципів, що може дуже погано вплинути на розвиток нації в майбутньому.

Згадаймо наших далеких предків: вони цілими днями працювали в полі, а потім йшли до церкви. Саме церква контролювала життя народу, ні, я не закликаю всіх одразу кинутися молитися, а просто хочу сказати, що зараз, коли модним став атеїзм, молодь почала втрачати віру в Бога, що, певною мірою, призводить до моральної деградації.

Також моральні принципи сучасної молоді похитнулися й тоді, коли старші втрачали авторитет, коли західна культура активно пропагувала фільми та телепередачі, які призводять до моральної деградації.

Але, мабуть, найбільшим ворогом сучасної молоді є погана компанія - саме вона прищеплює людям погані звички й цікавість до всього лихого. Вона є найбільшою запорукою моральної деградації людини.

Отже, усі ми розуміємо, що ідеальних людей не існує, проте, в окремих випадках моральна деградація просто переходить межу. Зараз страшно увімкнути телевізор. Бо майже в кожному випуску новин почуємо або про вбивство, або про зґвалтування, або про якийсь інший злочин. Найбільше ж мене вражає, коли школярі знущаються одне з одного, часто навіть усім натовпом над кимсь найслабшим, знімають це не камери, а в бідолашної дитини страждає психіка. Тож чи не свідчить все це, насамперед, про моральну деградацію нашого суспільства?

На щастя, не всі лихі. Багато молодих людей мають моральні принципи, вони свідомо відмовилися від поганих звичок, не йдуть за стадним інстинктом, вони поважають інших та прагнуть змінити світ на краще. Вірю, що такі люди колись, як то кажуть, переможуть і люди будуть знову мати високі моральні принципи.

***

Життя -це великий простір, неосяжна таємниця, яка будувалася на певних цінностях. Ми не можемо уявити своє життя без людської доброти, порядності, почуття гідності, працелюбності, протистояння злу.

Людина - втілення високих моральних чеснот. Духовна цінність - це те, що має зв'язок із внутрішнім світом людини, те, що ми високо поважаємо і цінуємо. Цінністю є любов, вона повсюдно, але іноді ми її не помічаємо, ігноруємо і не цінуємо. Доброта... Це - основа нашого життя. Вона є фундаментом, на якому зростають усі духовні цінності. Так було дотепер.

Молоде покоління має свої ідеали, свої вподобання. Добро, любов, дружба дедалі швидше і швидше втрачають своє значення. Моральні цінності, які були всім для наших бабусь, дідусів, для теперішньої молоді ніщо. За словами вчених, ХХІ сторіччя можна назвати кризою моралі для сучасної молоді. Чи справді це так? Що про це думаєте ви? Мабуть, ви, все ж таки, погодитесь з тим, що проблема моралі, сучасної молоді стає дедалі більше і більше актуальною.

Мабуть, немає нічого кращого і більш затишного для людини, ніж рідний дім. Саме в рідній домівці черпаємо любов, добро, тепло і ніжність відчайдушної людини - Матері. Кожне її слово, мудрі поради, добрі вчинки, перший «добрий день» людям є те одвічне «не вкради», «не вбий» - то Книга життя, звідки кожен із нас вирушає у своє самостійне доросле життя. Та всі ці слова ніщо інше, як ілюзія. Так, саме вона. Так звісно, ще десь півсторіччя тому багато хто погодився б з тим, що мама - ідеал для кожного. Та зараз все не так. Все давно змінилося. Сучасна молодь не вважає тата чи маму ідеалом. За підрахунками вчених, близько 60% підлітків підвищують голос на своїх батьків, розмовляють з ними нецензурними словами, а десь близько 8 відсотків молоді навіть піднімали руку на батьків. Для нас не є дивним те, що син вбив матір, молоді люди пограбували стареньку бабусю... Ці факти свідчать про те, що слово батьків для сучасної молоді - ніщо. Ні батько, ні мати не є для них авторитетом, а моральні цінності втратили своє значення.

Існує так зване «золоте правило» - своєрідний поріг моральної зрілості. Воно зобов'язує застосовувати до власних вчинків ту саму мірку, якою міряємо діяння інших людей. Воно стверджує, що всі мають право на щастя. Та для цього кожен повинен творити добро, адже з давніх-давен гарні стосунки між людьми, підтримка, милосердя, були основними в житті. І про це говорить народна мудрість:«Добро довго пам'ятається», «Хто людям добра бажає, той і собі має», «Життя дано людині на добрі справи», тощо. Та чи виконує це правило молодь? Очевидно, що ні. Про це можна сказати, судячи з простих життєвих позицій. В автобусах рідко коли юнак запропонує дівчині місце, мало хто тепер підійде до людини, котра себе погано почуває, запропонувавши їй свою допомогу.

Та люди не народжуються такими, вони такими стають. Вони роблять все за правилами так званого «сучасного світу». Адже ледь не кожен курить і зловживає спиртним. Зараз кожен намагається не відставати від моди, від сучасної «моралі». Кожен намагається бути «крутим». Бути «крутим»для сучасної молоді - вживати нецензурну лексику, курити, вживати спиртне. Словом, це все те, що суперечить поглядам і думкам старшого покоління. Віднедавна я сама почала розуміти своїх батьків, коли вони казали мені про правила моралі і етикету. Адже для мене, правду кажучи, спочатку стало дивним те, що учні третього класу вживають спиртне. Розмовляють з учителями на підвищених тонах.

З року в рік ідеали молоді змінюються. І невідомо до чого це призведе, але з упевненістю можу сказати, що, звичайно, не до добра...

***

Упродовж сторіч людство виробило прийнятні форми співіснування, які базувалися на правилах і традиціях кожного народу, а також були зумовлені особливостями національної історії, ментальності, політичного устрою країни. Взагалі, українців здавна вважали великодушним, добрим та милосердним народом. Але вважали і злими. Брехливими і цинічними. Це і справді так. Молоді українці не намагаються бути добрими, не відкривають свого серця. Кажуть, що лікування добротою потребують не тільки хворі і самотні, а й цілком успішні і здорові люди, в яких душа черства і глуха до чужого горя. І з такими глухими й сліпими терміново потрібно говорити. На жаль, такими можуть бути лише одиниці. Про це свідчить не поодинокі статті, історії про те, що діти забувають про батьків тоді, коли їм потрібна підтримка рідних.

«Все гаразд, мамо, документи в будинок для людей похилого віку оформлені. Там вам буде добре... Спокій, тиша, обслуговування. І ми не набридатимемо».

«Одна, тепер назавжди одна... Ідуть геть найрідніші, без котрих життя не матиме сенсу, стане байдужим на стільки, що втратить ціну».

Старенька розуміє, що діти відправляють її в зал очікування перед похоронною процесією. Це лише одна історія. А такі випадки зараз, на жаль, не поодинокі. Та що ж про це думає сучасна молодь? Близько 65% молодих людей думають, що син вчинив правильно. І лише 35% відреагували на вчинок чоловіка негативно.

Кожному з нас відомо про Другу світову війну, в якій загинуло багато людей. Та для молодого хлопця 2012 року нічого не варті вчинки солдатів, котрі віддали життя за свою країну. За свої сім'ї. За нас, за майбутнє України. Навіть це для них не є цінністю.

Тисячі поетів, художників і композиторів зверталися до теми кохання. Тож чи є кохання цінністю для молоді? Мабуть, саме кохання є тим єдиним для сучасної молоді і що тепер залишилось від духовних і моральних цінностей людини. Підтвердженням цього є сучасні пісні. Так, саме пісні, адже частина з них присвячена коханню. Та, не дивлячись на це, важко знайти в сучасному світі чисте і світле кохання, яке оспівується в численних поезіях, піснях, романах. Серед сучасних юнаків є дуже мало романтиків, а серед дівчат - ніжних та гордих. Навіть через кохання легко переступити.

Однією з рис справжньої людини, для котрої моральні цінності посідають якесь місце в житті, є толерантність. Англійською - готовність бути терплячим. Українською - здатність терпіти, щось або когось, і бути стриманим і стійким. Та, на жаль, жодне з цих значень не притаманне дітям 21 сторіччя. Принципи толерантності маловідомі для сучасного населення нашої країни. Так само, як і населенню багатьох інших країн. Адже, судячи з вчинків, слів, які переважають зараз, можна сказати лише про агресивність і нетерплячість. Але аж ніяк про розуміння почуттів і переживань інших людей.

Для кожного українця святими були символи його країни: калина, мова, вишитий рушник, золотий колосок, що тягнеться до неба. Все це і зараз повинно бути символами миру та згоди, доброти., милосердя, людяності. Кожен третій сучасний українець вважає, що це уже не цінність. І це не треба берегти. Молодь із зневагою ставиться і до рідної мови. Мови, яка колись зуміла відродити наш народ. Мова сучасної молоді переповнена сучасними русизмами і так званим суржиком. Близько 10% взагалі не вважають українську мову рідною. То ж чи можна назвати таких людей українцями?

Проаналізувавши всі факти і відомості, що були згадані раніше, можна сміливо сказати, що в людському житті настала криза моралі. Ні добро, ні любов не є предметом поваги. Це є вагомим чинником для того, щоб обговорювати цю проблему. То ж кожен із нас повинен зробити свій внесок для вирішення цієї проблеми, яка може змінити наше майбутнє не в гірший бік. Чи не так?

«Найбільш незрозуміла молодь за всю історію»: як 21 сторіччя розтрощило наше життя

Зміни, які з нами відбуваються, або Нові обличчя еко-тероризму

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com