rss
02/21/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#369

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Здоров’я \ Цукор-невидимка

За день шанувальник солодких газованих напоїв може спожити... тижневу норму цукру.

 

Title  
 Соломія Сандурська. Фото з приватного архіву 

Етикетку на пляшці солодкого газованого напою можна сміливо використовувати як роздатковий матеріал на уроках хімії - для детального вивчення хімічних сполук. Якщо вам запропонують підлити цим барвистим розчином, скажімо, улюблену квітку, думаю, навряд чи погодитесь. А як щодо того, щоб покласти до кави або чаю 5-8 чайних ложок цукру? Теж відмовитесь? «Забагато цукру», - скажете? А виробники солодких газованих напоїв на одну склянку приблизно стільки цукру й додають. Або замість цукру такі напої можуть містити штучний підсолоджувач аспартам, який у 200 разів солодший за цукор. Такі напої не втамують спраги, а після одного ковтка знову захочеться пити. Коли вживаємо цукор або його замінники, мозок виділяє нейромедіатор дофамін, що відповідає за відчуття задоволення. От тому у нас виникає залежність від цих напоїв.

Що відбувається в організмі при споживанні солодких газованих напоїв, «ВЗ» розповіла лікар-ендокринолог Соломія Сандурська.

Перше, на що слід звернути увагу, - це склад газованих солодких напоїв.

Цукор. Одна склянка солодкого напою містить, у середньому, близько 5 ложок цукру. За день шанувальник солодких газованих напоїв може спожити... тижневу норму! Як наслідок, виникають проблеми із зубами (карієс), з'являється зайва вага, розвивається цукровий діабет.

Кофеїн, що міститься у газованих напоях, збуджує нервову систему. Це пояснює, чому діти стають нервовими, дратівливими, неуважними, часто страждають від безсоння, скаржаться на головний біль. Кофеїн сприяє виведенню кальцію з організму, що особливо небезпечно у підлітковому віці, оскільки нестача кофеїну у цей час може спричинити остеопороз.

Аспартам. Виробники позначають його на етикетках як Е951.

У країнах ЄС аспартам давно заборонено додавати до продуктів, призначених для дітей віком до чотирьох років. Цей замінник цукру солодший від цукру... у 150-200 разів! Пам'ятайте: напої з аспартамом не втамують спраги! А найгірше те, що напої з аспартамом сприяють підвищенню апетиту.

Барвники - причина розвитку алергічних реакцій та бронхіальної астми.

- До яких захворювань може призвести вживання цих напоїв?

- Формування резистентності (стійкості) до інсуліну. Після того, коли вип'єте склянку солодкої газованої води, відбудеться різке підвищення рівня глюкози у крові. Щоб знизити її рівень, підшлункова виділить інсулін. Надмірне вживання солодощів змушує підшлункову залозу виробляти його щораз більше. Постійне вживання солодких напоїв удвічі збільшує шанс захворіти на діабет 2-го типу.

- Як виникає так звана солодка депресія?

- Наш організм потребує енергії, зокрема, коли багато працюємо (розумово чи фізично). Тоді рівень глюкози знижується і ми відчуваємо втому. Висока калорійність солодких напоїв підвищує рівень глюкози крові, виділення інсуліну та посилення апетиту, що сприяє розвитку ожиріння.

- А як щодо замінників цукру?

- Візьмімо до прикладу аспартам. Калорійність аспартаму - 4 ккал/г. Коли він потрапляє у шлунок, смакові рецептори сигналізують мозкові про надходження «солоденького», однак організм глюкози, тобто енергії, не отримує. Виникає «вуглеводне голодування», яке провокує різке посилення апетиту. Організм потребує вуглеводів і змушує їсти доти, допоки не отримає свою «дозу». Як наслідок, ви з'їдаєте більше, ніж потрібно.

Гастроентерологічні проблеми. Вуглекислий газ подразнює слизову шлунка, провокує метеоризм і печію.

Остеопорозні зміни кісток. Деякі напої містять компоненти, що вимивають кальцій з кісток, зокрема, ортофосфорну кислоту, відому як Е338, що сприяє утворенню каменів у нирках.

Карієс. Велика кількість цукру і кислот (лимонна кислота - найпопулярніший консервант, який використовують усі виробники), що містяться у солодких напоях, сприяють збільшенню бактерій у ротовій порожнині, руйнують зубну емаль та дентин, а вживання напоїв холодними додатково підсилює негативний вплив на зуби.

- Чим варто замінити ці напої, щоб зберегти здоров'я?

- Чиста питна вода найкраще втамовує спрагу і є корисною для організму. Добре освіжає вода зі шматочком лимона, огірком, м'ятою або лохиною. Втамувати спрагу допоможе холодний чай з лимоном. Пийте натуральні соки. Але не з пакетів, а соки-фреш. Не варто забувати про компоти та морси.

Автор: Христина Клекіт

Джерело: «Високий Замок»

Аденоїди. Видаляти чи лікувати?

Крім білків, жирів і вуглеводів. Лекція Тетяни Макаренко про вітаміни

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com