rss
04/25/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Проблема \ В Україні гостро стоїть проблема доступу до ліків людей з інтелектуальними порушеннями

В Україні склалася неприпустима ситуація з доступом до лікарських засобів для людей з інтелектуальними порушеннями, зокрема, лише 6% з них отримують ліки безкоштовно.

 

Про це на пресконференції в Укрінформі заявила керівник проєкту ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень» Раїса Кравченко.

«В Україні спостерігається неприпустима ситуація з доступом до ліків людей з інтелектуальними порушеннями», - сказала вона.

Кравченко розповіла, що у квітні-травні організація за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» провела моніторинг стану виконання державних гарантій щодо безоплатного або пільгового доступу до лікарських засобів для осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних або психічних порушень. Моніторинг здійснювався у 25 регіонах України шляхом опитування законних представників людей із психіатричними діагнозами, лікарів-психіатрів, самих людей з інвалідністю. Згідно з отриманими даними, 81% пацієнтів з інтелектуальними порушеннями купували ліки за повною вартістю.

«На пільгових умовах лише 6% мали змогу отримувати безоплатні ліки. Перешкодами у доступі є, насамперед, відсутність у Національному переліку (доводиться купувати сучасні ліки за кордоном), немає держпрограм з лікування для дорослих, брак коштів у місцевому бюджеті, пільгових ліків просто не вистачає, потреба часто та далеко їхати, часто для отримання рецепту для безоплатних ліків в чергу треба ставати о другій ночі тощо», - сказала керівник проєкту.

За її словами, експертний аналіз законодавства виявив, що пацієнт з інтелектуальними порушеннями у стаціонарі має більші шанси отримати ліки безоплатно або на пільгових умовах. «На амбулаторному лікуванні така особа може отримати ліки за постановою № 1303, якщо місцева влада знайшла на це кошти. Однак, гарантій цього немає для конкретної особи з інвалідністю. Ми вважаємо це невиконанням Конвенції про права людей з інвалідністю (ст.25)», - заявила Кравченко.

Керівник проєкту підкреслила, що доступ до лікарських засобів для таких людей є важливим чинником запобігання госпіталізації.

За її словами, Україна не виконує рекомендації щодо людей з інтелектуальними порушеннями, надані Комітетом ООН з прав людей з інвалідністю.

«Зокрема, в Україні було прийнято нову версію закону «Про соціальні послуги». Серед соціальних послуг є «фізичний супровід людини», зокрема, до лікарні, в управління соцзахисту тощо. Для людей з інтелектуальними порушеннями ця послуга була вилучена», - навела приклад Кравченко.

Своєю чергою, начальник відділу моніторингу прав людини у сфері психічного здоров'я ДУ «Центр психічного здоров'я і моніторингу наркотиків та алкоголю МОЗ» Юлія Паскевська погодилася, що Національний перелік ліків має бути переглянуто з урахування потреб людей з інтелектуальними порушеннями.

«Ми вдячні за надану інформацію. На основі даного моніторингу ми можемо переглядати Нацперелік. Ми погоджуємося, що він потребує змін та уточнень. Водночас, у цих питаннях є значна роль місцевої влади. У разі порушення доступу до пільгових ліків або інших проблем слід ставити ці питання перед місцевою владою, бо вони відповідають (за це - ред.) згідно з процесами децентралізації», - наголосила Паскевська.

Зазначимо, в Україні понад 1,6 млн людей перебувають на обліку системи охорони психічного здоров'я, з них 30 тисяч постійно проживають в інтернатних закладах.

«В Україні понад 1,6 млн людей перебувають на обліку системи охорони психічного здоров'я через розлади психіки та поведінки. З них майже 700 тисяч - через вживання алкоголю. За рік госпіталізовано майже 200 тисяч людей з інтелектуальними порушеннями, госпіталізація може тривати від кількох днів до багатьох років. Понад 30 тисяч людей десятиріччями мешкають у психіатричних інтернатах», - заявила Кравченко.

За її словами, статистика щодо показників захворюваності на психіатричні хвороби не відповідає реальному стану речей.

«У світі 261 млн 240 тис. людей мають інвалідність через психіатричний діагноз. За даними дослідження ВООЗ та Світового банку, психіатричні діагнози посідають третє місце серед причин інвалідності, після серцево-судинних та онкологічних захворювань. За даними ВООЗ, до 15% населення мають інвалідність, а інтелектуальні порушення - від 1,5 до 3%. В Україні ці офіційні показники вдвічі-тричі нижчі», - зазначила Кравченко.

Зловживання антибіотиками може перекреслити сторіччя медичних досягнень

«Благодійні» гроші тютюнових магнатів тхнуть, або Чому деякі українські громадські організації приховують джерела свого фінансування?

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers