rss
07/10/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ ПАРЄ: повернення росіян і протести українців – слово учасникам

25 червня 2019 року в Парламентській Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) відбулася гостра і гаряча подія, яка дуже серйозно змінила ситуацію за всіма векторами, які стосуються України.

 

Більшістю голосів ПАРЄ повернула делегацію РФ до зали, надавши повне право на подальшу діяльність у своєму складі.

Реакція української делегації в ПАРЄ та всередині самої України дуже резонансна.

Емоції поки що зашкалюють. Але розум відключати не варто. Ми ще цю реакцію осмислимо. А поки що слово - учасникам. Нехай проведуть своєрідний репортаж з поля бою.

Що таке ПАРЄ

 

В Європі достатньо міжнародних офіційних інституцій, й одразу зорієнтуватися в них не так то і просто.

Наприклад, є Рада Європи, а є і Європейська Рада. Звучить майже однаково, але це, як кажуть в Одесі, «дві великі різниці». Є й Рада ЄС - і це вже «третя різниця», що відмінна від двох попередніх.

  Title
  Палац Європи у Страсбурзі

Рада Європи, яка нас більше цікавить за темою статті, є міжнародною організацією, яка найбільш опікується проблемою прав і свобод людини.

До неї входять 47 держав-членів. Вважається, що основною статутною умовою для вступу країн до Ради Європи (РЄ) є визнання державою-кандидатом принципу верховенства права, її зобов'язання забезпечити права та основні свободи людини всім особам, які перебувають під її юрисдикцією, та ефективно співпрацювати з іншими державами з метою досягнення цілей РЄ.

А цілі нібито очевидні - держава, що входить до РЄ, зобов'язується добровільно дотримуватися у внутрішній і зовнішній політиці принципу пріоритету прав і свобод людини.

Україна декілька років йшла до визнання цією інституцією, виконувала всі умови, реформувала своє законодавство, змінювала функціонування своїх державних органів та інституцій, аж поки у 1995 році на пару з Молдовою не стала членом Ради Європи.

Title  
 Нардеп В. Ар’єв, голова парламентської делегації
України в ПАРЄ

 

Але після вступу зобов'язання України перед РЄ в аспекті реформування своєї правової системи, місцевого самоврядування, функціонування офіційних інституцій тощо не тільки не закінчилися, а навіть зросли ще більше.

Міжпарламентське співробітництво різних держав-членів РЄ здійснюється через Парламентську Асамблею Ради Європи (ПАРЄ).

ПАРЄ міститься у Палаці Європі, який спеціально побудували у місті Страсбург, на німецько-французькому кордоні, на французькому боці.

До складу ПАРЄ входять чинні депутати парламентів держав-членів ЄС.

Від нашої країни також засідає в ПАРЄ делегація, яка складається з представників різних фракцій Верховної Ради України й очолюється нардепом Володимиром Ар'євим - до речі, колишнім журналістом.

Він входить до фракції Блоку Петра Порошенка, що свого часу допомогло йому обійняти таку престижну посаду.

Припинення діяльності делегації РФ в ПАРЄ

 

Делегація Росії працювала в складі ПАРЄ достатньо стабільно до весни 2014 року. А 9 квітня 2014 внаслідок анексії Криму ПАРЄ прийняла резолюцію із засудженням дій РФ, закликала негайно вивести російські війська з Криму.

В Україні це було сприйнято як потужний акт міжнародної солідарності, тим більше, що за резолюцію проголосували 140 депутатів, 32 були проти, і лише 9 утрималися.

Наступного дня ПАРЄ прийнята резолюцію, якою делегація РФ позбавлялася права брати участь у роботі керівних органів ПАРЄ.

Анексію Криму ПАРЄ також не визнала, дія РФ назвала агресією і за це проголосували 154 депутати, 26 висловилися проти, 14 утрималися.

Протиборство ПАРЄ та Росії продовжувалося. Росія ультимативно вимагала поступок, не отримала їх і припинила свою роботу в ПАРЄ до кінця року.

ПАРЄ певний час трималася, а потім дедалі частіше почали надходити сигнали, що ситуація може змінитися і певні країни та депутати ПАРЄ готують повернення Росії.

Останнім жестом захисту з боку ПАРЄ інтересів України було прийняття 24 січня 2019 року Асамблеєю резолюції, в якій європарламентарі закликали Росію негайно звільнити заарештованих за звинуваченням у незаконному перетині кордону українських моряків і підтримали ініціативу про відрядження групи міжнародних спостерігачів для моніторингу ситуації в Керченській протоці.

Як повідомлялося, за ухвалення документа проголосували 103 парламентарі, проти - три, 16 учасників утрималися. У документі Асамблея засудила використання військової сили з боку Росії проти українських військових кораблів і їхніх екіпажів,... закликала негайно звільнити українських військовослужбовців та забезпечити надання їм необхідної медичної, юридичної та консульської допомоги.

Росія ці заклики та резолюції повністю ігнорувала. А тим часом дедалі більше голосів було чути зі Страсбурга, що в силу низки причин Росію до ПАРЄ треба повертати.

Згадувався і внесок Росії - 70 млн. євро, який вона перестала платити до бюджету ПАРЄ. Згадувався надто часто.

Передчуття українських європарламентарів

 

Напередодні визначального дня 25 червня 2019 року українські члени делегації в ПАРЄ ділилися своїми тривожними передчуттями.

  Title
  Українська делегація в тривозі...

На початку другої години ночі Борислав Береза і ще семеро членів нашої делегації все ще перебували в Council of Europe. Він написав: «Українська делегація в ПАРЄ закінчила свою нараду. Стратегія розроблена, тактика вибрана, з партнерами домовились. Зранку буде надважка битва. Але інших тут і не було. Будемо воювати. З вірою в свої сили та з любов'ю до Неньки!»

А зранку 24 червня Володимир Ар'єв доповнив: «В української делегації сьогодні в Страсбурзі важкий день. Кожна сесія ПАРЄ останні роки ставала тяжчою за попередню в питанні санкцій проти російської делегації. Ця може стати вирішальною.

Різниця між 2014 роком і нинішнім моментом полягає в тому, кому ми протистоїмо.

Тоді це була Москва і група проросійських парламентарів. Тепер це - Москва, група проросійських парламентарів, суттєво збільшена за рахунок зростання популярності в ЄС популістів і радикалів, а також керівництво Ради Європи, Німеччина і Франція.

Антанта 2019.

Тобто, і наше завдання ускладнилося в рази, і позиції послабились.

Незважаючи на те, що єдність делегація тримає, ми маємо порушену єдність інституцій і нові умови - розпущений парламент (в такий час до всіх перехідних традиційно менше дослухаються - чекають нового складу), напіввідставлений міністр закордонних справ і президент, якому події в ПАРЄ нецікаві.

Тому результат непередбачуваний, попри всю нашу готовність дати серйозний бій.

Будемо робити все можливе в цих умовах. А про нові умови можна почитати статтю польського дослідника з Центру стратегічної аналітики. Дуже корисно для розуміння обставин, які насуваються.

І потримайте за нас кулаки».

Олег Ляшко при цьому не забув дорікнути новообраному президентові: «Можливе тріумфальне повернення Росії в ПАРЄ за гроші - це ціннісний крах Ради Європи і зрада принципів, на яких вона створювалася.

Саме про це я дуже жорстко нагадав європейським колегам. Так мав би зробити Зеленський: приїхати в ПАРЄ і рішуче виступити за Україну проти Страсбурзької змови».

Звертаючись до європарламентарів, О. Ляшко гнівно дорікнув: «Я розумію невдоволення делегатів ПАРЄ нашими поправками до резолюції, яка повертає Росію. Сьогоднішні події увійдуть в історію як «Страсбурзька змова».

І ви хочете мовчки провести цю змову? Прийняти рішення, яким зраджуєте принципам Ради Європи. І вам ще не хочеться чути правду? Ні!

Терпіть і слухайте всю правду в очі, до кінця!».

Скасування ювілею

 

Title  
 Л. Ємець в залі ПАРЄ 25 червня 2019 року 

Напруга в ПАРЄ у зв'язку з протиборством української делегації та її союзників з керівництвом ПАРЄ, яке перебувало очевидно під впливом російської делегації, досягла такої гостроти, що навіть ювілей ПАРЄ вирішили відтермінувати.

Володимир Ар'єв з цього приводу написав: «У зв'язку з напругою в ПАРЄ перенесли святкування 70-річчя Ради Європи на осінь.

При цьому президент ПАРЄ Лідіан Марі Паск'є щойно припустилася грубого порушення регламенту: свавільно змінила порядок денний, коли голосування показало, що не було достатньо голосів (2/3 від присутніх).

Такого відвертого нахабства я не пам'ятаю за всіх 6,5 року роботи ПАРЄ.

Мало того, Паск'є все визнала після того, коли я взяв слово і вказав їй на це порушення, але... відмовилася виправляти неправомірні дії!

Саморуйнування ПАРЄ почалося.

Ми звернулися до регламентного комітету і вимагаємо від Паск'є відсторонитися від проведення сесії через зафіксований факт нехтування голосуванням делегатів до комітетських висновків. І от зараз побачимо, як європейські принципи діють тоді, коли сильно кортить застосувати політичну доцільність.

Боремося далі. Делегація діє злагоджено».

Голосування

 

25 червня під час обговорення резолюції в залі спостерігалася дивна картина. Її описав присутній член української делегації Л. Ємець.

Леонід Ємець: «70 відсотків виступів делегатів проти зняття санкцій з Росії. Але я знаю, що багато країн будуть голосувати «за». Хоч і сором'язливо ховають очі та не лізуть до мікрофона.

На що це схоже.

На те, що відбувається в ПАРЄ, - це великий спектакль.

Виглядає так, що Рішення вже прийняте.

Режисоване, погоджене і запущене на реалізацію. На рівні не делегатів ПАРЄ, а керівництва країн Ради Європи.

39 зі 47 членів Комітету міністрів які звернулись до ПАРЄ з пропозицією зняти санкції - це міністри цих європейських країн. І делегації цих країн будуть діяти з ними узгоджено. Хоч і знають, що це проти справедливості.

Але легкої доріжки їм не буде.

Нами внесено 200 правок, кожна з яких нівелює цю резолюцію.

І за кожну ми поборемось».

 

Голосування відбулося. І тривожні передчуття українських європарламентарів підтвердилися.

  Title
  Члени української делегації в ПАРЄ
Ірина Геращенко та Марія Іонова

Як повідомили інформагенства, за резолюцію про зміну санкційного режиму та повернення РФ до роботи у ПАРЄ без обмежень права голосу проголосували 118 депутатів, 62 і, передусім, Україна, проголосували «проти», 10 - «утримались».

Конкретизуючи те, що сталося, інформагентства уточнили: 25 червня 2019 року ПАРЄ ухвалила резолюцію, в якій ідеться про те, що Росії повертають право голосувати, виступати і бути під час оскарження чи перегляду повноважень.

Унаслідок цього російська делегація повертається до ПАРЄ.

Ірина Геращенко прокоментувала побачене: «А знаєте, хто найбільше мене вразив сьогодні? Голландські депутати.

Днями міжнародна слідча група оприлюднила результати трагедії МН 17. Встановила причетність росіян до вбивства 280 людей.

Сьогодні голландські депутати проголосували за повернення Росії в ПАРЄ.

Впевнена чомусь, що вони ніколи не зустрічалися з родинами жертв, не були на похороні останків....

Наша делегація у повному складі проголосувала проти цієї доповіді. Ми не зрадили пам'яті тисяч загиблих і поранених.

Ми - більші європейці насправді, ніж ті, хто забув про своїх вбитих Росією співвітчизників . Продали пам'ять - заради внеску Росії в РЄ».

Що робити?

 

Title  
 Борислав Береза 

Після такого результату голосування українська делегація обдумувала подальші дії.

Борислав Береза повідомляв: «У нас триває нарада. Спокійно, без емоцій та використовуючи всі норми регламенту, ми плануємо наші дії.

Зараз ми будемо оскаржувати та опротестовувати повноваження Росії. Це - останній шанс для Парламентської Асамблеї накласти на Росію санкції.

Зараз в ПАРЄ відбувається покроковий відступ від своїх власних стандартів. Багато делегацій, зокрема, з Польщі, Литви, Грузії, Британії казали вчора, що Європа зраджує не лише Україну, вона зраджує себе. Навіть більше, британці сказали, що раді, що Черчилль не дожив до цього часу і не побачив, що сталось з Радою Європи».

Леонід Ємець був зібраним: «Коротко про ситуацію в ПАРЄ і що ми будемо робити далі.

Рішення української делегації в ПАРЄ.

1. Припинити участь у роботі сесії Парламентської Асамблеї, крім питань позбавлення повноважень російської делегації.

2. Делегація звертається до Верховної Ради України з необхідністю терміново розглянути питання зупинення участі України в роботі ПАРЄ.

3. Делегація звертається до президента і МЗС щодо визначення подальшої участі України в органах Ради Європи.

P. S. від себе:

Делегація не може і не має права приймати рішення про участь України в ПАРЄ, це буде робити український Парламент. Зараз ми призупинили участь у цій сесії Асамблеї до моменту прийняття рішення Україною.

Позиція Ради Європи й окремих країн щодо зняття санкцій з Росії потребує формулювання чіткої поведінки всіх представників України. Це питання має бути вирішено на рівні Парламенту, уряду і президента. Росія поставила вимоги щодо свого повернення, Україна теж має поставити свої вимоги, моя думка.

І ще, Росії зараз дуже потрібно, щоб Україна залишалась в ПАРЄ. Для легалізації, для картинки, що все стає нормально.

Що Крим і Донбас - то вже справи минулі і треба рухатись далі»...

Через деякий час, відповідаючи коментаторам, Леонід Ємець уточнив: «Мене тут просять прокоментувати, чи не призведе вихід з ПАРЄ до того, що українці не зможуть звертатись до ЄСПЛ (Європейський суд із прав людини).

Я взагалі «брєд» коментувати не схильний, але хтось явно «накручує» цю тему.

Тому: НІ, не призведе.

З Ради Європи Україна виходити аж ніяк не планує. Від слова зовсім. Що ще? Земля кругла, точніше, має форму сфероїда:)».

Емоційний знак оклику в цій драматичній історії поставила журналістка Наталка Фіцич, дружина В. Ар'єва. Звертаючись до нього, вона написала: «Втомлений і розбитий, але впертий і затятий.

Після нічних голосувань у ПАРЄ і кількох годин сну Володимир Ар'єв знову йде у бій. І боротиметься до кінця. Можливо, лише я знаю, що йому це коштує.  Тому і приїхала підтримати у найтяжчий час (за свої гроші, якщо що).

І ще попрощатися зі Страсбургом. Надовго. Або назавжди.

Я пам'ятаю перші поїздки: глибоко януковицькі часи, делегація, здебільшого, регіоналів і жодної надії.

Пам'ятаю часи Революції гідності і перші перемоги. І як стояла в акціях протесту під Асамблеєю. Та як своїми руками готувала українську вечерю для німецької делегації, бо фінансування не було, а прийняття зробити треба.

Тоді за два дні ми наліпили 400 вареників, наварили 14 літрів двох видів борщу і насмажили бозна скільки пампушок. Я пам'ятаю ще багато інших пригод.

Майже 5 років українській делегації вдавалося протистояти Росії в ПАРЄ. Бо мій чоловік і його колеги продемонстрували дещо небачене раніше.

Досі українці їздили до Європи скаржитись одне на одного, а тут зуміли об'єднатись проти ворога. Хоча протиріч, суперечок було ой як багато. Це коштувало зірваного здоров'я, постійних нервів, безлічі додаткової роботи, яка не проносила жодної винагороди. Але часи змінилися.

Реванш Росії насувається в Україні та Європі. І зараз може здаватися, що результати роботи цих років зводяться нанівець.

Але я вірю, що цими слідами підуть інші. І тоді будуть нові перемоги. А ця історія боротьби стане прикладом.

Пишаюся тобою, мій любий».

  Title
  Українська делегація в ПАРЄ присутності
духу не втрачає

А раціональні три крапки поставив міністр закордонних справ України Павло Клімкін: «Ну що, йде епоха. Парламентська асамблея Ради Європи запустила свій Ctrl+Alt+Delete. Російській делегації дозволили повернутись до ПАРЄ.

Коротко і по суті про те, що є і що, я вважаю, буде далі.

1. Проблема аж зовсім не у самому факті повернення російської делегації до ПАРЄ - це, радше, символіка. Дуже неприємна, але символіка. Реальна проблема у тому, що це поштовх до створення нової нормальності у відносинах з РФ.

2. За цю нормальність виступає добра половина, а то й більше європейських країн та політиків. Маємо говорити з ними прямо і відверто - частка відповідальності за занепад Ради Європи лягає на них. Про наслідки для Нормандського формату та Мінського майданчика я вже неодноразово згадував.

Реальні, а не символічні, виклики з'являться ж тоді, коли ці країни та політики намагатимуться вирішувати питання Донбасу й енергетичної незалежності, наприклад, газового транзиту, за наш рахунок. І це ризикуємо відчути вже одразу після парламентських виборів.

3. Багато хто підкреслює значення фінансового фактора у поверненні РФ до ПАРЄ. Це - суттєво, але не визначально. Не все зводиться до банального захисту фінансових інтересів.

4. Рішення про повернення російської делегації до ПАРЄ було прийняте ДО (!) президентських виборів в Україні. Воно назрівало і було б ухвалено за будь-якого розвитку політичної ситуації в Україні. Справа не у розподілі відповідальності, яку я, до речі, зі себе також не знімаю. Це все не про Порошенка, Зеленського, чи когось іншого. Це - наша спільна проблема. Добре було б це спільно усвідомити. Я прекрасно розумію необхідність у світлі виборчої кампанії заповнювати ефіри та соцмережі. Але це - справа чесності і готовності дивитися у вічі викликам, як вони є. І якщо у цьому питанні ми не можемо бути чесними зі собою, як можна бути чесними з виборцями?

5. У нас традиційно спочатку мають вирішити, хто винен, а потім - що робити. Вдячний українській парламентській делегації, вони вклалися по повній. Я не маю наміру підштовхувати наших парламентарів до прийняття рішень щодо формату їх участі у ПАРЄ. І політично, й емоційно в цій Асамблеї нам нема що шукати. Тому призупинення участі в ПАРЄ - цілком логічний крок. Але не назавжди, аби не віддавати РЄ на поталу Росії та її друзям. Значно складніше, власне, з Радою Європи - це наш юридичний і людський обов'язок брати участь у її механізмах захисту прав людини. Хоч арсенал цих механізмів зовсім не ідеальний, але важливий. У всьому іншому РЄ втратила нашу довіру, і відновити її буде надзвичайно складно. З лідера зусиль для захисту прав людини Організація перетворилась у простого менеджера, причому, такого собі.

Тому відкликаємо нашого Посла при РЄ для консультацій. Стратегія зрозуміла, тактика теж, але доточимо разом.

6. А ще особливо прикро, що все це сталося за французького головування в РЄ. Бути країною-засновником Нормандського формату і розгортати червону доріжку перед російськими депутатами без виконання РФ жодних з висунутих умов - це, вибачте за мою французьку, повний mauvais ton. Просто тотальний когнітивний дисонанс, який ще відгукнеться всій Європі.

А суто по-людському мені Раду Європи, всю Європу і навіть кожного окремо з тих, хто голосував за надання цієї індульгенції російській делегації, дуже шкода. Компроміси з совістю ніколи нічим добрим не закінчуються».

Післямова

 

Українська парламентська делегація в ПАРЄ все ще існує як офіційна структура. Вона виконувала свою місію як знала, розуміла і могла.

Вона сьогодні програла. Але не зі своєї провини.

Україну полишила в цій ситуації більша половина Європи.

Це - дуже тривожний знак. І питання до нової влади: як будете реагувати?

Денонсація декомунізації?

Бартош Ціхоцкі: «Ми були в тій Європі значно давніше й довше, ніж багато інших країн, тому я не до кінця впевнений, що термін «нова Європа» є переконливим»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com